A tizedes meg a többiek (1965) ☆ 👁

(Keleti Márton)

magyar szatíra, vígjáték

4,5

2021-04-25 07:52:06 Kerno (5) #20

Egy kommentelő társam írta - az a film amelynek minden harmadik mondata mára klasszikussá vált mondás (pl. Mi még megadni sem tudjuk magunkat, Átöltözünk, mi mindig csak átöltözünk, Az oroszok már a speizban vannak, Az oroszok is, meg a németek is le vannak szarva - tévedsz fiam, a legjobban mi vagyunk leszarva, stb.) az a film bizony maga is klasszikus.

2021-04-25 07:43:45 Kerno (5) #19

A tizedes meg a többiek c. film nemcsak a nézők között aratott óriási sikert - az első évben egymillió néző látta filmet (az egyik budapesti moziban, talán a Szikra moziban egy évig folyamatosan játszották, eddig kb. 2,5 millió néző látta), Keleti Márton alkotása elnyerte a Magyar Filmszemle fődíját, 1968-ban a Magyar Filmművészek Szövetsége beválasztotta a tizenkét legjobb magyar film közé (Budapesti tizenkettő), 2012-ben pedig bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar alkotás közé is. Véleményem szerint a nézők döntöttek arról, hogy ez minden idők egyik legjobb magyar filmje, top 5-ös kategória.

2017-08-10 23:18:49 ryood (4) #18

megoldották okosba'..

2016-12-21 22:33:58 camelot (5) #17

Pontosítanám az érdekességek fülnél idézett wikipedia információt a "sínen vagyunk" mondat kapcsán. A hivatkozott elnémított mondat, nem akkor hangzik el amikor Sinkovits mondja a sínen vagyunk-ot, hanem egy képpel utána, amikor Darvas mondja ironikusan. Ott valóban látható hogy Szabó Gyulának mozog a szája és mond valamit csak nincs hang. Ekkor Sinkovits még felé is fordul, tehát reagál.

2014-01-18 03:02:01 Groenendael (5) #16

Azért a nyilasok nem éppen a jófiúk szerepében tűnnek fel itt sem, és ennek nem is kell másképp lennie. Akkor nem lenne hiteles egy MVH-s film, ha átírnák vagy elbagatellizálnák az ő szerepvállalásukat. A démonizálás valóban nem szerencsés, ahogy a szerencsenmosdatás sem, és ha reális korképet akarnak a vászonra vetíteni, akkor utóbbi azért nem egy megengedhető dolog.

Azért más film ez is meg a Kelly hősei is a többinél, mert a forgatagba akaratlanul belecsöppenő emberekről szólnak, akik az egész hajcihőn egyszerűen csak túl akarnak lenni és hazamenni, ellentétben azokkal a filmekkel, amelyekben önkéntes és elkötelezett figurák szerepelnek, akik nem csak túlélni akarják a dolgot, de győztesként akarják túlélni. Megközelítésbeli különbség, de nem hiszem, hogy emiatt jobb film lenne ez azoknál, amelyekben elhivatott és célirányos karakterek jelennek meg. Azért jó film, mert felhőtlen szórakoztatást nyújt, de nem vállalkoznék arra, hogy sorrendet állítsak fel a számtalan témába vágó filmekből. Pusztán azért, mert másképp közelítette meg a háború jelenségét, nem hiszem, hogy jobb lenne bármelyiknél. A koncepciótól eltekintve a színészi játékok parádésak, Darvast - aki még színészet közben is hitelesen játssza a színészkedő figurát - külön kiemelném, Márkus László szintén hihetetlen, ez az ember ha csak egy egyperces epizódszerepet is kapott, akkor is sziporkázott, behatárolt időkeretek között is tudott lubickolni egy-egy epizódszerepben. Az erős epizódszerepek pedig nagyon is sokat tudnak hozzátenni egy filmhez, ha egy - a történet egészét nézve - marginális szereplő képes nem marginális alakítást nyújtani. Hasonló zseni volt még Szilágyi István aka Lópici Gáspár, aki ha csak egyetlen mondatot kapott, akkor is képes volt minden figyelmet magára irányítani.

előzmény: Nesselrode (#15)

2012-11-03 01:54:10 Nesselrode (5) #15

Szerény laikus véleményem szerint az egyik legjobb MVH-s film a Kelly Hősei mellett. Az MVH túlságosan nagy befolyással bír korunk társadalmában, és pont ezért gondolom, hogy szükséges ennek értelmezése a humor szempontjából. A Kelly Hősei pont ezért óriási (nem beszélve a démonizálás hiányáról), pont mint ez a magyar remekmű, ami szintén végtelenül humorosan, ugyanakkor ésszerűen képes bemutatni a kort. A szovjet heroizmus pedig, ugyan tényleg finoman, de szerintem a 20. század embere számára félreérthetetlenül parodizálva jelenik meg.
És ezért a kettőségért, ami igazából egy tökéletes összhangot alkot a kisember túlélni akarásából már megérdemli a zseniálisat. Nem beszélve az ún. szórakoztatási faktorról...

2012-09-28 15:35:17 Xuja (4) #14

Igazi minőségi szórakoztató film, meg kell becsülni az ilyet. A rengeteg szállóigévé vált mondat mellett a nagyszerűen kidolgozott karaktereket és a korszak nagy színészeinek kifogástalan alakítását érdemes még megemlíteni.

2011-10-26 23:58:47 Bruce94 (5) #13

Elnézést. A mellékszereplők is igazi klasszisok.

előzmény: Bruce94 (#12)

2011-10-21 15:17:38 Bruce94 (5) #12

Tök mindegy, hogy mikor csinálták, ha jó a film. A színészi alakítások élményszámba mennek, igazi sztárparádét látunk, ami nem mindig válik előnyére egy filmnek, de ennek igen. Sinkovits Imre játékát én is imádom, de tényleg nagyszerű, de a mellékszereplők is igazi klasszikus. A legjobb jelenet, mikor megtudjuk, hogy, "Így hal meg egy magyar tiszt.", ezen a jeleneten még egy hét után is szakadok a nevetéstől. :) A történet jól felépített munka. Nem láttam túl sok rendszerváltás előtti filmet, de ez ott a legnagyobbak között.

2011-03-01 15:27:51 BonnyJohnny (5) #11

Én mindenféle magyar, meg Sinkovits elfogultság nélkül gondolom a filmet zseniálisnak. Persze a politikai/történelmi utalások és a szállóigék egy nem magyarnak nem mondanak sokat.

2010-01-14 22:29:44 BonnyJohnny (5) #10

Csak kettőhöz. Az egyik, ami a rendszerváltás előtti, a másik, meg ami a rendszerváltás utáni. ;)

2010-01-14 21:56:12 Hannibal Lecter (5) #9

Úgy látszik, most már minden magyar filmhez beszuszakolod ezt a "legjobb rendszerváltás előtti/utáni", "legjobb '56 előtti/utáni" stb. dumát. :-)

2010-01-14 21:53:50 Jereváni Rádió (5) #8

Én azért még próbálkoznék olyanokkal is mint a Megáll az idő, a Szindbád vagy a Pacsirta.

2010-01-14 21:39:32 BonnyJohnny (5) #7

A legjobb rendszerváltás kora előtti magyar film.
És mivel a rendszerváltás óta minden(!) normális költségvetésű film szar (Kivéve a Kontroll), azt hiszem a legjobb magyar film.
Ha egy amerikainak be kellene mutatnom, hogy mi a magyar film, ezt választanám. (Csak azért nem a Tanút, mert azt nem érezné át teljesen.)

2009-12-21 12:33:26 artist (5) #6

SORRY AHELYESÍRÁSI HIBÁKÉRT D

2009-12-21 12:32:34 artist (5) #5

Az egyi k legjobb magyar film,Darvas Iván hősies kirohanása a tehenek ellen,alegjobb jelenet afilmben és az örök klassziku az oroszok már a spájzban vannak No 1

2007-08-11 17:48:47 Semprini (5) #4

Hát ezek meg milyen vélemények?! Ennyi mondanivalója van a fórumozóknak a minden idők 5. legjobb filmjének tartott tizedesről???? Mondhatom, szép! :-P
Hogy valami értelems hozzászólás is legyen azért: Ami jó, az jó, parádés a szereposztás, nagyon jó a forgatókönyv és a film 42 évvel az elkészült után is olyan friss, mint amikor bemutatták. Nem szeretem a háborús filmeket - ez az EGYETLEN kivétel! (Ja, meg Az élet szép)
Sinkovits Imre pazar alakítása mellett a melékszerepek garmadájában azóta már mítikus színészlegendákat láthatunk, (ld. a 2.-3. hozzászólást, és lehetne még folytatni a sort).
Immár DVD-n is hozzáférhető, kihagyhatatlan, kötelező darab!
És ne feledjük: "Az oroszok már a spájzban vannak!
"Kétszer nem tévedek"...XD

2007-06-11 11:29:29 Cesare Gonzago (5) #3

És aki Márkust, Pálost, és Ungváryt, az sem!

2006-07-06 22:31:43 operett (5) #2

És aki Majort, Darvast, az sem!

2004-08-09 12:05:31 angel (5) #1

Aki Sinkovits Imrét szereti, rossz ember nem lehet!