The Butler (2013) ☆ 👁

(Lee Daniels)

amerikai dráma, életrajzi film

3,4

2020-10-04 07:40:59 dittike (5) #24

A polgárjogi harcos részek valamint a Fehér házbeli tevékenységek is elég részletesen és jól be lettek mutatva.

2014-06-02 12:04:28 Kalevala (2) #23

Nagyon erőlködik a film, hogy egy univerzális képet adjon Amerika elmúlt félévszázadáról, különös tekintettel a feketék polgárjogi mozgalmáról. Egy Forest Gump szeretett volna lenni az afroamerikaiak szemszögéből, de csak egy történelmi átsuhanás, egy felületes gyorstalpaló lett belőle.

2014-02-14 20:09:37 Olórin (2) #22

Hogy mennyire rossz ez a giccses, túl hosszú, túl unalmas, túl dagályos történelemóra, azt jól példázza, hogy még Whitaker sem jó benne. Nem tud mit kezdeni a szereppel, mert 80%-ban csak áll a háttérben egy teljesen passzív, néger Forrest Gumpként, a negédes, gusztustalanul hatásvadász, mesterkélt narrációja meg már tényleg az utolsó szög a koporsóban.

2014-01-19 10:16:38 Gasz András (2) #21

A komornyik :

Lincoln 2.0 sőt annál is lassabb és szárazabb! Ha mondhatok ilyet. Igazi száraz és néhol csöpögős pátoszos történelemóra egy unalmas forgatókönyvvel. Igazi átlag középszer az életrajzi filmek esetében.

2014-01-14 01:57:19 Klein András (5) #20

A film egyáltalán nem indul gyengén, inkább egy mélyütéshez hasonló sokk minden normális embernek (nem beszélve a Martin Luther King idézetről a legelején). A film igaz történeten alapul, így ez a mélyütés még inkább fájdalmas.
Középszer vagy sem, számomra hiánypótló, értékes alkotás.

előzmény: Adam Taylor (#18)

2013-11-26 18:09:59 Hannibal Lecter (2) #19

Én is hasonlóképpen érzek, most jövök a vetítésről. A komornyik mindenekelőtt szórakoztató és hangulatos történelemóra (habár én elfogult vagyok, mert nagyon közel áll hozzám a bemutatott korszak). Ami az érzelmi szálat illeti, azzal sincs különösebb problémám, az apa-fiú dráma néha meglepően erőteljes pillanatokkal szolgál, ám sajnos olykor a túlzó pátosz és a giccs sötét árnya borul a produkcióra. (A nagy kibékülés-szcéna hangneme például lehetne sokkal visszafogottabb, nem is beszélve a 2008-ban játszódó "epilógusról", de sorolhatnék még pár ékes példát.) Az elnök-karakterek a kitűnő alakításoknak és az ügyes maszkoknak hála emlékezetes kis karcolatok, bár sajnos néha sikerül túlidealizálni, már-már aranyfüstbe burkolni, máskor pedig (szintén végletes módon) "feketére festeni" a szabad világ egy-egy vezetőjét. JFK például valóságos szent, egy kedves, jóképű és érzékeny lelkű államférfi, míg Nixon arrogáns és pöffeszkedő gazember. (Előbbi úgy jelenik meg, mint a házastársi hűség élő szobra, a nőügyeiről pedig egy szó sem esik. Utóbbi pedig - habár sokat tett például a szegregált oktatás felszámolásáért stb. - úgy tűnik fel, mint a Fekete Párducok és az egész polgárjogi mozgalom esküdt ellensége. Ezek a torzítások, illetve Obama meghökkentő felmagasztalása a zárlatban, persze nem égbekiáltó furcsaságok, elvégre Hollywoodról van szó.)

Ami igazán sokat emel a szememben a mű értékén, az a színészi játék. Forest Whitaker kolosszális a címszerepben mint apolitikus, szervilis, a polgárjogi küzdelmektől tisztes távolságot tartó, a családi érdekeknek mindent alárendelő komornyik, és a többiek is méltó partnerei. Lee Daniels nem váltja meg a világot, friss rendezése valóban felemás, originalitást vagy merészséget nagyítóval sem találunk benne, de egyszer bátran megtekinthető moziban.

előzmény: Adam Taylor (#18)

2013-11-23 23:43:01 Adam Taylor (3) #18

Konkrétan a film ha nem is legjobb, de legüdítőbb pontjai.
Egyébként nem igen tudok mit kezdeni a filmmel, mármint osztályzás terén. Olyan hihetetlenül gyengén indul, hogy nem hittem volna hogy onnan van visszaút, aztán mégis - többször leül, néha lapos, néha unalmas, de 1-1,5 óra után nemcsak belerázódtam, és azon kaptam magam, hogy élvezem. A családi szál (többek között Oprah remek alakításával) erős és hatásos, olyannyira, hogy hiába rezegnek a köré szőtt részek, elviszi a hátán a filmet.
Ezzel együtt felemás és darabos film A komornyik, ami nálam 3-as és 4-es között ugróiskolázik.

2013-11-21 17:11:45 TomPowell (3) #17

A Komornyik

Betonközépszer, de a tisztes, hazafias fajtából. Az a baj, hogy inkább csak felmondja az egészet és többnyire hiányzik belőle a szív és a lélek, ami leginkább néhány jelenet ügyetlen vágásában, elsietett tálalásában mutatkozik meg. Ami mégis valahol szerethetővé teszi ezt a példázatot az a remek casting: Whitaker jó, Oprah (akivel elsüttetnek egy Oprahs benyögést) akár egy jelölésig is viheti, de a prímet természetesen az elnöki szerepekben feltűnő nagyágyúk képviselik abban a pár mondatos szerepükben (mindegyikük nagyszerű volt, de a kedvencem Schreiber Lyndon B. Johnson-a, és Alan Rickman Ronald Reagen-je). És a sminkesek már most gyakorolhatják az Oscar-beszédüket, mert egyrészt, amit az öregítéssel műveltek, valamint ahogy a színészek és az elnökök arcának vonásait finoman kombinálták az valóban mesteri.

2013-11-21 09:06:33 showme (5) #16

Ne felejtsük el Alan Rickmant, mint Ronald Reagen. Szerintem Ő volt a legjobb :)

2013-11-21 09:03:27 Daemiaen (4) #15

Kellemesen ízletes hazafias főzelék, amely nem fekszi meg a gyomrot. Lee Daniels melodrámával és olcsó szentimentalizmussal bőven telített filmje legfőképp a népes-neves színészgárda miatt több egy jobban sikerült tévéfilmnél, és néha jó is az ilyet nézni.

2013-07-23 16:48:38 BonnyJohnny (3) #14

Mondtam, hogy címváltoztatás lesz. :)
Bár ennél az általam javasoltak jobbak voltak szerintem. :D

2013-07-23 16:18:51 Raul (?) #13

hű de kreatív...:)

2013-07-23 16:16:21 limupei (?) #12

No, megvan az új cím :)

2013-07-16 22:09:24 Hannibal Lecter (2) #11

A szereposztást olvasva hangosan felröhögtem. Robin Williams mint Eisenhower, James Marsden mint John F. Kennedy, Liev Schreiber mint Lyndon Johnson, John Cusak mint Nixon? Esetleg ha komédia lenne, de így, papíron ez nekem nagyon abszurdnak tűnik.

2013-07-10 12:03:14 limupei (?) #10

Nem, most augusztusban. Végre nem a díjszezon kellős közepébe időzíti a tévéfilmnek kinéző hülyeségeit, erre baszogatni kezdik.

2013-07-10 12:00:54 BonnyJohnny (3) #9

Ja, ilyen közel vagyunk a premierhez? Azt hittem, csak Oscar szezonban fog jönni.
Megjegyzem, akkor a Warnernek is késő. Miért nem jutott hamarabb eszükbe? Vagy miért jutott egyáltalán eszükbe?

2013-07-10 11:57:57 limupei (?) #8

A bemutató előtt pár héttel, mikor így mentek ki a plakátok és a trailerek? Ezt ugye nem gondolod komolyan.

2013-07-10 11:57:14 BonnyJohnny (3) #7

:D

Megjegyzem már The New Governor címen fut. :)

2013-07-10 11:53:16 critixx (?) #6

Vajon a Fox levédette ezt címet? :D

2013-07-10 11:51:32 BonnyJohnny (3) #5

A Warnernek és Weinsteinnek egyaránt... :P

2013-07-10 11:48:39 critixx (?) #4

Nem mindegy, hogy Heat vagy THE Heat. :)

2013-07-10 11:47:08 BonnyJohnny (3) #3

Mondjuk, mennyi ideig tartana megváltoztatni? A bejátszás alapján Mr. Butler jutott eszembe (bár írásban nem lehet átadni a gúnyt), vagy simán Butler, vagy Presidents' Butler, vagy Butler of White House...

2013-07-10 11:37:58 Olórin (2) #2

Túl sok idejük, pénzük és ügyvédjük van.

2013-07-10 11:36:44 limupei (?) #1

Azt hiszem, ez az évtized legnevetségesebb műbalhéja.

Na szóval, a Warner nem akarja megengedni, hogy a Weinstein Company ezt a címet használja, mivel jogilag ez az övék, mert volt egy 1916-os rövidfilmjük, aminek "The Butler" volt a címe. Az persze nem zavarta őket, hogy a "Heat" címet ők is újrahasznosították a Michael Mann filmhez, amit aztán újrahasznosított idén Sandra Bullock, jövőre meg még valaki használni fogja.