Europa Report (2013) ☆ 👁

(Sebastián Cordero)

amerikai horror, sci-fi, thriller

3,4

2019-03-26 11:59:34 SteeV-N (3) #47

Korrekt.Amúgy ez Arthur C. Clarke "2061: Odyssey Three" c. műve.

2015-08-06 09:14:28 Tenebra (4) #46

Egész jó film volt, viszont sokszor látszódott, hogy nem éppen nagyköltségvetésből készült. Ami nem baj, csak hát pont egy ilyen sci-finél kellene azért, hogy meg legyen az illúziója annak, hogy valóban egy távoli holdon vannak. Sajnos nagyon érződött, hogy "megcsinált"-ak külső helyszínek.

Ettől függetlenül szerintem jól fűti fel a feszültséget, és bár én is másra számítottam a végén, azért ezzel elég jól kikerülték a "zombiklisét", meg hasonló baromságokat. Sőt itt nem is amiatt a "polip" miatt ragadnak ott az Európán, hanem a meghajtó hibásodik meg - jóllehet, nyilván azért is, mert hirtelen el akarnak húzni onnan.

Szerintem egész jól aknázták ki azt a lehetőséget, ami ebben az áldokumentum-játékfilmes stílusban még meg volt, az elfáradt formát most tényleg fel tudták frissíteni ezzel a témával. Örültem, hogy végre nem rángatózott a kamera, nem sikoltozott valami idióta nő a játékidő alatt végig, és nem is hatásvadász fordulatokra építették fel a sztorit. Minden passzolt ennél az űrutazós - felfedezős kalandnál, hiszen a fedélzeti kamerák, a sisakba épített kamera miatt teljesen hihető volt, hogy felvételek maradtak fenn, és szerencsére pont emiatt viszonylag stabil képeket kaptunk.

S remélem, egyszer tényleg felfedeznek valamit a hold jege alatt. (Meg akkor már vegyük ide a Titánt, a Szaturnusz "jéggolyóját", mely még távolabbi, még hidegebb van rajta, még misztikusabb - játszódhatna ott egy "Saturn Report" :D)

2015-01-31 11:17:25 Nordbright (4) #45

Valamiért horrorra számítottam, ezért "féltem" tőle, hogy milyen hülyeség lesz.
Nos, ez még távolról sem horror, nem is értem a besorolást.

Azt, hogy eléggé sok hasonlóság fedezhető fel az Apollo 18-cal csak utólag vettem észre, nem volt zavaró.
Alapvetően jó a tudományos alap, szép a kivitelezés is, kellemes filmecske. Viszont sokszor kiszámítható és olyan nagy csattanó/fordulat sincs a filmben, de el tudnám viselni, ha több ilyet gyártanának.

A végén a Mátrix-polipot tényleg kihagyhatták volna teljesen, vagy valami egyedibbel kiválthatták volna

2014-11-03 15:49:05 hellasverona (4) #44

teljesen rendben van ez a film. Nem vártam sokat, és annál többet nyújtott.
Érdemes volt megnézni.

2014-09-28 18:45:46 Leo_Stotch (2) #43

Nem tetszett. Vártam, vártam..erre puff vége lett. Ha a vége a közepe, vagy legalább a háromnegyede és utána van még egy ütős 20 perc finálé, tán még négyes is lehetett volna.
De így.. bár hangulatában jó, a képe is jó (ha az Apollo 18é is ilyen, sokkal élvezhetőbb mozi lehetett volna)..egyszerűen untam. Egy két jelenet is oké..de ez kevés volt.
Legközelebb a Mars,utolsó napokkal próbálkozom..remélem azzal nem fürdök be.
Pedig ebben lett volna potenciál...

2014-01-06 20:44:33 hhgygy (3) #42

Mintha már említettem volna, hogy mennyire gyenge a fantáziájuk az ilyen sogenannte sci-fi íróknak. Ezért magaslik ki például a Solaris (az eredeti) vagy a 2001, mert abban semmi olyan nincs, hogy valami polipszerű, sárkányszerű, kígyószerű, bogárszerű stb. lénytől kell rettegni, ez már dögunalmas. (Ahogy ezt más is említette már előttem)

2014-01-05 08:58:37 JohnnyJohnny (3) #41

Azt a jelenetet De Palma Mars mentőakciójában is láthattuk, legalább is nekem az ugrott be elsőnek.

2014-01-05 00:53:38 ChrisAdam (3) #40

Igazad van! Gyönyörűek azok a minduntalan remegő szemek. Kérdésem csak az volt egy pillanatra, hogy most csodál valamit vagy egyszerűen így halt meg?

Ezek miatt lesz mégis valamennyire maradandó. Ezért érdemli meg a hármast.

előzmény: simijohnny (#39)

2014-01-04 23:05:07 simijohnny (4) #39

Nekem az elsodródás mellett, Katya halála a kedvenc jelenetem. Félelmetes és nyomasztó. Bár az egész film az szerintem.

2014-01-04 23:04:10 ChrisAdam (3) #38

Ne szidd a Baljós árnyakat. Jar Jar jó arc a maga módján.

2014-01-04 22:54:54 BonnyJohnny (4) #37

Hát... tulajdonképpen azt tényleg megköszönhetnéd. :)

2014-01-04 22:50:31 ChrisAdam (3) #36

Na mostmár a Baljós árnyakat sem fogom megnézni, kösz. :(

2014-01-04 22:22:59 BonnyJohnny (4) #35

Sandra Bullock elsodródása benne van a trailerben és a plakáton is az szerepel. Ez olyan spoiler, mintha azt írtam volna, hogy a Baljós Árnyakban van fogatverseny.

2014-01-04 22:16:41 ChrisAdam (3) #34

Akkor most lelőtted nekem a poént a Gravityből. Na de nöm baj, azért majd megnézem azt is. :)

2014-01-04 21:59:45 BonnyJohnny (4) #33

Az a jelenet legendás lenne, ha a Gravity nem csinálta volna meg jobban, pár hónappal később.

2014-01-04 21:52:07 ChrisAdam (3) #32

JA! Viszont volt egy jelenet, ami megkapja tőlem a zseniális jelzőt. Mert az tényleg bazijó volt. Nagyon.

A csávókám halála, aki eltávolodott a hajótól.

2014-01-04 18:56:04 ChrisAdam (3) #31

Hát, jobban meglepődtem volna.

De amúgy viccet félretéve, nekem jobban tetszett volna valami újfajta energiaforrás vagy egy energiamező, valami új dolog, ami nem idegen. Mert így olyan sablonos lesz...

Például ezért szeretem a Star Trek The Motion Picture.
Mert ott nem idegen, hanem egy ember által létesített készülék lett a "főgonosz". És ez teszi egyedivé.

Amúgy visszanyomom hármasra szegénykét na.

2014-01-04 18:19:01 Rorschach (5) #30

Mert mik legyenek az Európán, ha nem idegenek? Kisnyugdíjasok?

2014-01-03 22:32:10 Lil Martin (4) #29

:D szép :D

2014-01-03 22:30:57 ChrisAdam (3) #28

Zwei.

2014-01-03 14:22:55 ChrisAdam (3) #27

Egye fene, megadom a hármast, de csak azért, mert tényleg precíz film. A színészek se voltak rosszak, igazán nem panaszkodom rájuk. A költségvetés ellenére pedig a látványra sem volt panaszom, a kellő rideg hangulat is megvolt (idézte a 80-90-es évek sci-fi filmjeit).
Csak hát, azért megint felteszem a kérdést, hogy mi a francért kell ezt a poént nyolcszor elsütni? Az ilyen filmek végkifejletét ismerve a "csavart" sejtettem, de szerintem ez nagyon béna húzás volt. A dögök..... öregem, na ott kiakadtam. Egész végig azon izgultam, hogy ne idegenek legyenek már, hanem valami újszerű dolog, ami még nem volt. De nem, minek találnának ki újat, ha oda lehet nyúlni a sablonokért.
Meg a "thriller" sem működött. Én őszintén szólva egész végig baromira untam, nem tudtam senkivel sem azonosulni, sem a helyzettel. Pedig akartam. Sokszor azt se tudtam, miről hablatyolnak, ez a sok kütyü.. persze, sci-fi, meg minden. De az egész olyan, mintha már láttam volna. Semmi újat nem mutatott. Semmit.
Gyenge, nagyon gyenge hármas. Bazira megbántam hogy megnéztem...

2014-01-02 16:12:18 Lil Martin (4) #26

na, ez tényleg nagyon jó volt.

2013-12-15 13:28:37 simijohnny (4) #25

Ez fantasztikus volt.

2013-12-01 16:57:05 Dió (3) #24

Nagyon dokumentumfilm-ízű, nagyon száraz és szikár (jó értelemben!), nagyon science fiction-ös és tudományos. Tűpontos sztorivezetéssel vezeti elő a cselekményt, ahogy ezen részletekre fókuszálva nem siklik félre semmilyen felesleges apróságon vagy klisén. Ez azt is jelenti, hogy a valódi izgalom és feszültség bár ha nem is hiányzik belőle, nem ér el olyan szinteket, mint a nagy sci-fi klasszikusok esetében, illetve engem a befejezéssel sem győzött meg a film ha mindenáron be akarják mutatni a dögöket, akkor miért egy ilyen mátrixból kiollózott suta géppel teszik mindezt? ugyanakkor a célját eléri. Erős hármas.

2013-11-18 20:12:10 tomside (4) #23

Értem, amit írsz, de ilyen feszes tempó mellett ennyit el lehet nézni a filmnek. Elvégre mindannyian négyesre osztályoztuk. :)

előzmény: Truffle (#22)

2013-11-18 20:10:07 Truffle (4) #22

Azért azt leszögezhetjük, hogy ha nektek van igazatok, akkor ritka felkészületlen volt az egész küldetés. Ami gondolom egy ilyen gigászi projekt esetében szintén elég valószínűtlen. Egyébként én a 2 perces szerelési időn akadtam ki..

2013-11-15 10:07:22 tomside (4) #21

Én is így értelmeztem.

előzmény: Zalaba Ferenc (#20)

2013-11-15 09:46:43 Zalaba Ferenc (4) #20

Én úgy értelmeztem, hogy a kommunikációs rendszert csak annak árán tudták megjavítani, hogy kizárták a visszatérés lehetőségét. Gondolom, az ehhez kulcsfontosságú alkatrészeket használták fel hozzá.

előzmény: Truffle (#19)

2013-11-15 08:43:42 Truffle (4) #19

Rég láttam ennyire (látszólag)régimódi sci-fi-t, és nagyon jól esett. Bár szerintem az egész felszültség egy logikai hibára épül.A kommunikációs rendszert miért nem próbálták soha többé megjavítani? Hisz mint kiderült a végén, két perc alatt szerelhető volt. Inkább elindultak süketnémán egy új bolygó felfedezésére...Kár. Ettől eltekintve tényleg nagyon jó és rég várt film.

2013-11-12 21:08:56 Ubul (4) #18

hát ez most meglepett, egész jól összerakott filmet kapunk a kis költségvetés ellenére. Rég vártam ilyen scifire, végig feszültségben tudott tartani

A csattanó, amiről beszéltetek, engem is meglepett
végig azt hittem, hogy a csaj megúszta. ,ha egyáltalán lehet hétköznapi értelemben véve csattanóról beszélni. Inkább csak átverés :D

Még több ilyet az elkövetkezendőekben. És igen, az Apollo 18-hoz áll a legközelebb, de azért mérföldekkel ráver ez a film arra, hangulatban is főleg.

2013-11-06 22:03:01 korig (4) #17

Az első found footage, amit hitelesnek, hihetőnek találtam. Bár a forgatókönyvben van egy-két hiányosság, lényegében az ilyen filmekért találták ki a sci-fi műfajt. Sajnos a legtöbb, mai sci-fi-nak titulált filmből nagyon hiányzik a "sci" és nagyrészt csak felrobbanó óriásűrhajókat, meg emberevő űrlényeket lát az ember.

Azért viszont szomorú és busszús vagyok, hogy a nagyközönség többre értékel egy Riddick-et, vagy egy Star Trek-et, mint egy ilyen filmet. De mit is csodálkozok John Carpenter is megmondta: Don't think, Consume, Obey, Conform...

2013-10-28 23:15:46 tomside (4) #16

Ó, nagyon jó ez! Lényegi koordinátáit tekintve az Apollo 18 c. film párja, csak hát... lényegesen jobb annál. Ilyen filmet szívesen propagálok: nézzétek meg!

A lény a végén - habár a kis költségvetés valamelyest visszaüt rajta - azért teljesen vállalható. Már alig vártam, hogy lássam. És, mivel növényeket nem igazán láttunk, meg vonzotta őket a fény és a mozgás, gyanítható, hogy ragadozók. Imádnék egy folytatást, ami egy új ökoszisztémát fed fel.

2013-10-28 01:33:44 Karesz84 (3) #15

Sablonosnak és kicsit kiszámíthatónak találtam,
a végével mégis meglepett.

A hangulatilag nem tudtam elmélyülni benne,
elég gyorsan pörög végig a cselekmény.

2013-09-03 11:34:09 petiinek (4) #14

Több ponton is van a filmben utalás a 2001 Űrodisszeiára, de talán még érdekesebb, hogy az egész mű a 2001 folytatásának a 2010 -nek az egyik mellékszálának cselekményét dolgozza fel. Szinte 1:1 -ben. Sci-fi rajongóknak kötelező!

2013-08-16 05:46:26 McCl@ne (3) #13

Ezt csak most vettem észre, sorry:

Egészen a legvégéig direkt úgy állították be, hogy azt hidd, az utolsónak maradt csaj - már nem emlékszem a nevére - valójában túlélő! Hiszen végig azt mutatják, hogy stilizált körülmények között beszél a kamerába, szóval úgy tűnhetett ezekből a videóbejátszásokból (és direkt így is lett beállítva), mintha egyfajta visszaemlékezést látnál, már a Földön rögzítve... csak a végén jössz rá, hogy valójában ő a hajón mondja fel mindezeket!

előzmény: JohnnyJohnny (#10)

2013-08-16 02:02:49 frindli (?) #12

Izgalmas és érdekes volt. Örülök, hogy végre nem egy sci-fi/horror készült. Mivel nem horror, így erősen reméltem, hogy lesz értelme is és hát valóban. Realisztikus elképzelés, szerintem hihető sztori, ami izgalmas volt annak ellenére, hogy töredezett felvételeket/kameraképeket látunk.
Az egyedüli bajom a legvége volt. Baromságnak tartom azt a lényt, amit kitaláltak és ami egyébként is valami gépnek néz ki és nem élőlénynek. Én azt gondoltam nem fognak mutatni semmilyen lényt, ez az egy dolog ami csalódást okozott.

2013-08-02 17:16:36 HejjaX (4) #11

Azt nem tudom, hogy nagy költségvetésű filmként működött volna-e (valószínűleg nem), de ez nem is számít, mert sci-fi fronton olyan szarul állunk mostanság, hogy éppen ideje volt egy ilyen kellemes meglepetésnek. Ráadásul szinte a semmiből jött (vagy csak én nem hallottam róla eddig). Köszi srácok az ajánlásokat.

2013-07-29 12:21:33 JohnnyJohnny (3) #10

Milyen csavar jött ki a végén? Nekem nem esett le ezek szerint elsőre. Azt hozzátenném azért, hogy ha nem lett volna olyan jó az utolsó 15-20 perc, akkor nálam minimum egy jeggyel lejjebb helyezkedne el.

előzmény: McCl@ne (#9)

2013-07-18 13:37:08 McCl@ne (3) #9

Hármas fölé, de csak azért, mert annyira nem nekem találták ki ezt a found footage műfajt.
Viszont azon belül nagyon tetszett, végig érdekes volt. Inkább érdekes, mint izgalmas, és ez abszolút pozitívum, ha már választani kell. A vége felé megbújó csavar is elég jól jött ki, bár ha nagyobb kötődés alakul ki a karakterekkel, akkor még nagyobbat üt! :)
De legalább egy jó és okos sci-fi, amiért nem lehetünk elég hálásak! :)

2013-07-18 11:11:18 BonnyJohnny (4) #8

Pont ugyanazok a "hibái" ennek a filmnek is megvoltak, amik a found footage filmekben a Blair Witch Project óta zavarnak. Maga a kamerázás ténye itt értelmesebb, mint a legtöbb mindent kamerázó és/vagy mindent bekamerázó zsánertársa esetében, de messze nem olyan fantáziadús (témájából adódóan nem is lehet), mint a Chronicle esetében, ami eddig messze a többi found footage közül, pedig egyébként én azt sem szerettem túlzottan.
Ez másban emelkedik ki a többi found footage film közül. Piszkosul profi produkció. Felkészült és alapos tudományos fantasztikus hozzáállása van a témához. A karakterek hitelesek (nincs köztük se hős, se áruló, vagy labilis figura, se hisztis picsa... etc...), de közben nem unalmasak (ez egyébként found footage jellegén kívül is megsüvegelendő, de a zsánerben talán egyedülálló). A cselekmény rövid, hatásos és a felszabdalt idővonal sem öncélú (a fő cselekményt megszakító kommentárok érthetőbbé, követhetőbbé teszik). Mondjuk a történet első harmadában megesett balesetet (és előzményeit) szerintem csak azért keverték a fő cselekményszállal, hogy ott is a vége felé csattanjon a dolog. Tehát, hogy ne a 20. percnél lőjék el a film legjobb jelenetét, aztán üljön le negyven percre. Jobb lett volna eleve későbbre tenni az esetet. A filmből nm jött le, hogy a legénységet nagyon megviselte volna, hogy a 16 hónapig nem volt kapcsolat. Ennyi erővel akkor lehetett volna később is. Meg persze maga a tipikus found footage hiba, hogy (még ha időben nagyokat ugrálva is) végigjárja az unalmas előzményeket. Szerintem üdvösebb lett volna az utolsó két hónapnál felvenni a fonalat.
Újabb foud footage hiba a felvételek fura szögei és vagy stabil, vagy éppen ellenkezőleg, rángó képei természetesen itt is zavartak, de tény, hogy szépen oldották meg (profi hozzáállás itt is). Mindezt megfejelve az alacsony költségvetés ellenére is gyönyörű látványvilággal.

Azt hiszem ez az első found footage stílusú film, amire négyest adok. :)

2013-07-16 23:04:59 limupei (4) #7

Így a hetedik hónapban már éppen ideje volt, hogy elkezdődjön a sci-fi (fél)éve. De ez legalább egy jó kezdés volt.

2013-07-16 10:26:26 Olórin (4) #6

Okos, ügyes, egyszerre félelmetes és felemelő sci-fi (ami tényleg sci-fi, és nem csak annak hazudja magát).

2013-07-11 23:59:49 Ninety-Four (4) #5

Eszméletlenül feszült, okos scifi és a száraz előadásmód ellenére is vannak durván ütős drámai pillanatai. Imádtam.

2013-07-09 17:00:25 Rorschach (5) #4

Jó nagyot csalódtam, ám ezúttal pozitívan. Az... inkább jelzők nélküli előzetes után még épkézláb filmet sem vártam, nem hogy ilyen összeszedett, átgondolt, és ami a legfontosabb, tényleges sci-fit.
Lehengerelt, főleg a rendezésnek és a színészeknek köszönhetően, akik mind-mind elsőrangú munkát végeztek.
Kiváló film, a sci-fi évének eddigi legfontosabb alkotása.

2013-06-30 23:50:58 vadPINGvin (4) #3

Nem hiszem, hogy lesz ország ahol bemutatják (az USA-ban lesz persze limitált bemutató augusztusban, egy-két moziban), fesztiválokat nem számítva. Nem egy tömegfilm. A téma rajongói kb élvezni fogják, a többiek pedig végigunatkozzák. Nem is túlzottan mozibarát a látványvilága, a biztonsági kamerák szemszőgéből...

HD webrip van már belőle tegnap estétől. :)

2013-06-30 20:40:43 ChrisAdam (3) #2

vadPINGvin, szavaid feldobták napomat, pedig a második trailerből már arra következtettem, hogy rossz lesz. :) Ezek szerint Írföldön már a mozikban megy?

Magyar forgalmazók, figyelem!

előzmény: vadPINGvin (#1)

2013-06-30 20:03:22 vadPINGvin (4) #1

Igen, valahogy így képzeltem mindig a jó sci-fit, csak valahogy nem akart elkészülni. Vagy a Földön játszódik mind, vagy valamilyen egészen lehetetlen világűrben.
Itt a belső (szinte csak statikus) kamerákból követhetjük végig az Európára tartó expedíció mindennapjait, persze főleg az izgalmasabb pillanatkora fókuszálva. Ehhez néha elég egy napkitörés okozta üzemzavar, de kapunk persze ettől jóval adrenalinosabb cselekményszálat is.
Jobbnál jobb színészek, hangulatos rendezés és jó sztori.
Minden sci-fi rajongónak kötelező! :)

Az előzetes: Europa Report