Only Lovers Left Alive (2013) ☆ 👁

(Jim Jarmusch)

angol-francia-görög-német dráma

4,0

2020-09-26 23:51:42 VVega (4) #21

Hát én ezt nagyon szerettem ezen a hűvös szeptemberi szombaton. Hipnotikus hangulata van, a zene tökéletes, a képek gyönyörűek.

2015-02-11 16:53:41 greenfog (3) #20

Unalmas. Egyszer vegig lehet szenvedni, de nem sul ki belole semmi.

2015-01-06 10:09:34 tomside (3) #19

Sajnos az elégikus hangvételnek az a fajtája jellemzi a filmet, amely egészen egyszerűen unalmas. A jól kidolgozott "támogató karakterek" szerethetősége, néhány zene és néhány művészettürténeti/történelmi kiszólás az, ami egyáltalán az oké/elmegy kategóriáig felhozza nálam ezt a filmet.

2014-10-24 14:51:46 somogyireka (2) #18

Két fáradt vámpír pihenget, mert az öröklét úúúúgy megviselte őket. Engem ez a film viselt meg.-de jó, hogy megerősítesz, én is hu de kínlódtam, míg néztem.

előzmény: Kalevala (#17)

2014-10-24 09:38:14 Kalevala (2) #17

Nem, nekem ez a film nem jött be. Utálom a vámpír-történeteket. Akkor meg minek néztem meg? Mert kedvenc színésznőm, Tilda Swinton játszott benne és mert a kritikákból értelmezni véltem, hogy itt nem a vámpírkodás áll a történet előterében, hanem az emberi öröklét fikciója. A film unalmas, a képek erőltetettek álköltői elemekkel. Én szeretem a lassú folyású filmeket, szó se róla, de itt nem folyik semmi, itt minden áll, vagy inkább fekszik, lényeg, hogy Swinton formás lábait mutassa a kamera innen, onnan, amonnan. Lényeg, hogy jól meg legyen világítva a sápadt hús a fekete takarón. Mintha ez lenne a film mondanivalója. Két fáradt vámpír pihenget, mert az öröklét úúúúgy megviselte őket. Engem ez a film viselt meg.

2014-08-10 21:01:51 somogyireka (2) #16

Jujj, kellemetlen zagyvalék..egy kis csipetyni kvantumelméletet is bele, meg az összes ezobio közhelyet. Hadd ne gondolkozzak rajta, hogy mekkora igazságokat akar lenyomni a torkomon.

2014-07-10 18:40:42 Szökkencs (5) #15

Jarmusch stílusérzéke most is kárpótolt a cselekménytelenségért. Igen, néhol unatkoztam, mert valljuk be, sok minden tényleg nem történik, de ezt a rendezőtől már megszokhattuk. Mégis, ahogy belecsöppenünk a két főszereplő világába, látjuk a miliőt, amiben élnek, szavak és felesleges magyarázat nélkül megértjük azt a létállapotot, amiben vannak illetve, amin keresztül mentek az évszázadok során. Nagyon erős a hangulatteremtő ereje minden képkockának. Filozofikus film, bár nem új a kérdésfeltevés, hogy az örökléttel mit lehet kezdeni, mi okozhat örömet olyanoknak, akik már mindent láttak, hallottak, olvastak, átéltek. A Férfi (Ádám) és a Nő (Éva) különböző módon próbál valamiféle megnyugvást találni, a művészet ebben fontos szerepet játszik: Adam a zenében, Eve az irodalomban véli ezt megtalálni. Tetszett, ahogy a férfi és a nő közti alapvető különbségeket ezen a síkon is képes érzékeltetni (életuntság-életösztön, értelem-érzelem, cél keresése-pillanat megélése, alkotó-befogadó. A zene egy önálló szereplő, rengeteget hozzátesz a filmhez, muszáj aztán OST-t hallgatni, bár a képi világ nélkül ez most nem olyan átütő. Rokonszenvesek a szereplők is, nincs hedonizmus, elitizmus, sznobéria, a vámpírság gyakori kísérői, mintha ezeken ők már rég felülemelkedtek volna. Bölcs humanizmus van ehelyett, és az egymás iránti megértést is felsőfokon űzik. A vége volt az egyetlen, ami nekem nem volt a helyén, de ezen még gondolkodom, főleg a (eredeti) címadás tükrében.

2014-07-03 17:01:01 pracli (4) #14

Szeretem Jarmusch-t és ennek a filmnek is nagyon elvitt a hangulata és főleg a zenéi, de valami miatt nem teljesen kerek számomra...

2014-06-25 08:02:54 Simpleton Larry (3) #13

Akkor legyen enyém az első nem pozitív hsz.
Bár még feldolgozás alatt állok, mindenképpen valami szinten csalódás volt, mert több szatírát vártam Jarmusch-tól (pláne e témában, mert ez gazdag táptalaj lenne hozzá), és abból is a könnyed félét. Ehelyett, mint férfi főhősünk, a történet is életunt, mondanivalója szegényes (relatíve, hozzáteszem, mert nyilván mozi-viszonylatban ez fordítva mondható, de ha a rendező más filmjei mellé teszem, akkor azok mellett halovány), parttalan. Na már most, ez lehet szándékos, mivel Ádám szemével pont ugyanez a vámpír-lét, a "zombik világa", de ettől még úgy hatott nekem, mintha a készítők kedvszegetten láttak volna hozzá a filmhez.
Nehéz, minden negatívum szememben talán épp a hatás, amit a rendező elérni hivatott volt. Lehet, hogy kell ehhez még egy megtekintés és még pár nap agyban-érlelés. Pillanatnyilag még nem tudok négyest nyomni.

2014-05-09 22:12:05 tristram (4) #12

Jarmusch újra top formában! Egyetlen dolog merült fel bennem: hogy még ennél is jobb lehetett volna, ha kihagyja az Ava szálat. Nem azért, mintha rossz volna, de igazán radikális film akkor lett volna a Halhatatlan szeretők, hiszen akkor tényleg végig viszi a teljes "cselekménytelenítést", ami e film esetében a legkevésbé sem jelenteti azt, hogy tartalmatlan volna.

2014-04-30 23:22:22 Lil Martin (5) #11

mármint elég sokat

(jajj, elküldtem, így már az előzőt nem tudtam megszerkeszteni, bocsánat)

2014-04-30 23:21:59 Lil Martin (5) #10

na, ezen még mostanság is gondolkodom, ez zseniális.

2014-04-30 22:51:26 ryood (5) #9

szirmai gergő videokritikája a filmről [link]

2014-04-20 18:21:49 Lil Martin (5) #8

általában jól szoktam megválasztani a kb 2 havonta 1 mozit, most sem csalódtam magamban. ez egy kiváló film, napokkal utána is gondolkodtam/om rajta. azt hiszem azért adtam rá négyest, mert az eddig látott Jarmusch filmek talán egy picit több élményt adtak, meg mert a húgos jelenetek komolytalanok voltak, a szó rossz értelmében.

2014-04-18 14:06:31 Singularity8 (5) #7

Állítólag a csajok nagyon csacsogtak az előttünk levő sorban. Én erről csak a vetítés után szereztem tudomást. Már az elején hipnotizált, ahogy fentről forogva vette a kamera a szereplőket. Nem is tudom, mikor tudott utoljára film végig ennyire szuggesztív maradni.

2014-04-17 22:34:58 Tenebra (5) #6

Nem buzdítani akarlak, de úgyis meg fogod nézni másodszor is... :D

előzmény: simijohnny (#5)

2014-04-17 21:24:32 simijohnny (?) #5

Az ilyen hozzászólások miatt egyre nehezebben bírom ki, hogy ne töltsem le. Még egy hét a vidéki bemutatóig... basszus de sok az még!

2014-04-17 21:11:17 ryood (5) #4

hú, ez nagyon király!
na de tényleg..az engedj be és a szomjúság után ismét egy szuper rendhagyó "vámpírfilm".
még nagyon friss élmény, de valamiért azt éreztem, hogy a film kulcsmondata (legalábbis számomra) a végénél hangzik el,
amikor adam ámuldozik a libanoni lány éneklésén, és mondja evanak, hogy reméli nem lesz híres, túl jó ahhoz. valahogy ez jelenik meg több helyen is a filmben, mintha valami állandó érvényű tény lenne az emberiség történelmében.
ja, és..
ádám és éva vámpírsága überkúl!

2014-04-13 10:06:31 Tenebra (5) #3

Nahát, ez kiváló volt. Méltó zárása a Titanic Fesztiválnak!

Az ne tévesszen meg senkit, hogy vámpíros. Én inkább úgy éreztem, mintha a Florida, a paradicsom lenne. Végülis csak azért kellett bele a vámpírizmus, hogy egy érdekes lételméleti problémán lehessen merengeni. + Ezzel kapcsolatban volt pár kiváló poén. Pl. hogy a John Hurt által alakított öreg vámpír és Shakespeare milyen kapcsolatban álltak... :D

Jarmusch kiválóan dekonstruálja, vagy inkább értelmezi át a vámpírmitológiát. Illetve szerintem hatalmas fricska ez a mocskos Twilight-őrületnek. Itt a vámpírok vámpírok: éjszaka járnak, nem csillognak, nem nyálasak. Hanem istentelenül lazák, coolak, bár a főhős kifejezetten melankolikus, életunt. Ezért is kér egy fagolyót, hogy végezzen magával. De aztán végülis nem. :D

S ez a film igazából egy állapotleírás, egy elmélkedés azon, hogy ha halhatatlan valaki, ha az idők végezetéig él, vajon mit kezd az életével? A női főhős láthatóan élvezi, vagy legalábbis nincs gondja ezzel, a fickót viszont már frusztrálja. Ugyanaz a probléma jött itt elő, mint Herzog Nosferatujában.

És szerintem a vége is zseniális, ami miatt kritizálták már páran.

Ja, és a zenék: esztelenül jók! Ez a pszichedelikus rock kiváló volt. És örültem, hogy a 60-70-es éveket emlegették a legtöbbet, e téren is.

Szóval ez egy kiváló film, méltó Jarmuschoz. Sokan mondják, hogy ez a Halott ember társa, de szerintem nem. Mert az azért egy tipikus antiwestern. Ez viszont egyáltalán nem műfajfilm, nem vámpírfilm. Egy lírai, egzisztencialista dráma, vámpírokkal.

2014-02-15 12:06:25 ChYga (4) #2

A film inkább egy egyszerre könnyed és melankolikus atmoszférát próbál megfogni, itt a történet nem számottevő. Vérbeli Jarmusch hangulat, nekem nagyon tetszett. Mondhatni a legeredetibb vámpíros film a Låt den rätte komma in és a Bakjwi óta.

2013-07-21 16:22:29 ryood (5) #1

ez vajon magyar forgalmazásba kerül?