Nebraska (2013) ☆ 👁

(Alexander Payne)

amerikai dráma, vígjáték

4,1

2024-01-21 02:11:18 lizardking (4) #15

Végtelenül emberi, keserédes film, mely kiválóan mutatja be a szegregációnak indult, leszakadó amerikai országrészek miliőjét, hangulatát. Lassúsága ellenére, cseppet sem untam, az első perctől fogva berántott. Ja, és szuper a zenéje.

2021-03-20 17:43:03 sajoferenc (2) #14

Számomra inkább idegesítő, mint felüdülést jelentő film volt.

2016-03-15 10:38:49 kfiro (4) #13

Valóban kellemes kis film, kicsit nehézkes indulással és remek poénokkal.
Szívesebben néztem volna színesben, ennél a filmnél a fekete-fehér, nem adott pluszt hozzá.
Kár hogy a Paramount nem tartott ki jobban a színes mellett.

A vége valóban tipikus amerikai giccs, annyira nem jó, én sem értem miért dicsérik ezt olyan sokan.
A filmben sokkal több és említésre méltóbb jó jelenet és poén látható.

Mindenképpen ajánlom mindenkinek. :-)

Jó szórakozást!

2016-01-10 23:28:03 miraculum (4) #12

Nagyon jól összerakott film, és meglepően humoros is volt, nem számítottam rá. Azért a 6 Oscar-jelölés az durva túlzás, de kellemes érzésekkel álltam fel a székből. Kicsit engem a Lynch-féle Straight Storyra emlékeztetett.

2014-09-07 22:30:24 Kalevala (5) #11

Csodálatos egy film! Egy road-movie a múltba, ami biztos, hogy gyökeresen megváltoztatja egy család életét. De nem az események fognak megváltozni, hanem ahogy a családtagok látják egymást. Néha könnyezve mosolyogtam a furcsa helyzeteken.
Többet kéne megtudnunk “öregeinkről”, csak annyira el vagyunk magunkkal fogalva, hogy nincs időnk rá. Pedig addig kéne kérdezni, amíg lehet, amíg velünk vannak.

2014-06-27 20:13:02 aka100 (4) #10

Egyetértek teljesen

előzmény: Lil Martin (#9)

2014-04-02 12:11:35 Lil Martin (5) #9

mindenki az utolsó jelenetért van oda, szerintem az billentette picit át a bájos, szép sztorit egy picit a giccsbe.

egy picit

2014-04-02 10:23:02 Tenebra (4) #8

Meglepően minimalista film egy Oscar-jelölthöz képest. Fekete-fehér? 2013-ban? Merész húzás! Én díjazom, az biztos, de már emiatt sem mainstream. Ahogy a sztori miatt sem. Leginkább egy 60-70-es évekbeli hollywoodi filmre emlékeztetett (Last Picture Show, Hud, és leginkább a Harry és Tonto).

Egészen meglepő volt Bruce Dernt (aki megölte John Wayne-t :D) ilyen tatszerepben látni. Stacey Keach meg semmit nem változott. :D Mindketten kiválóak voltak egyébként.

A sztori... Hát, láttuk már, de végülis magával ragadó, emberi volt. Már csak azért is üdítő ilyet látni, mert Hollywoodban manapság nem gyakoriak a lírai hangvételű, emberközeli sztorik.

Szóval jó kis film. Nem zseniális, de elgondolkodtató, ugyanakkor néha vicces is. Az utolsó jelenet viszont tényleg ütős, zseniális.

2014-03-30 18:52:09 taxilovearsenal (4) #7

Szeretem Alexander Payne filmjeit. Imádom a hangulatot, ami ezekből a néhol vígjátékba mártott drámákból árad, szeretem ezeket a(z) - látszólag - egyszerű problémákkal küzdő szereplőket, órákig tudnám csodálni a tájakat, legyen az a klasszikus Midwest (Nebraska-Colorado - Schmidt története; Montana-Dél-Dakota-Nebraska - Nebraska) Kalifornia (Napa-völgyi borvidék - Kerülőutak) vagy Hawaii (Az utódok).Payne az átlag amerikai átlagproblémáit mutatja be, legyen az az öregséggel való küzdelem, a családi viszályok vagy a párkapcsolati problémák: a középosztály gondjai elevenednek meg előttünk, négy filmből háromban klasszikus road movie-ként, melyekben az alapproblémával való szembesülést követően fokozatosan ismerjük meg a (fő)szereplőket, kerül kibontásra jellemük, természetük, gondjaik.

A Nebraska egyik főszereplője (mert számomra nem vitás, itt van egy másik is), Woody Grant (Bruce Dern) a 77 éves demens nyugdíjas, aki egy klasszikus marketingfogás áldozatává válik, és fejébe veszi, hogy több mint 1000 km-t utazik egy 1.000.000 $-os főnyereményért, ami persze nem létezik. Hiába próbálja lebeszélni háklis és szabad szájú felesége, Kate (June Squibb parádés a szerepben) menő TV-bemondó fia, Ross (Bob Odenkirk), továbbá a film másik főszereplője, a kisebbik fiú, David (Will Forte).
Woody újra és újra elindul, hogy megszerezzem a nyereményt. Többszöri próbálkozása után David megígéri, hogy elviszi Nebraskába, és ezzel kezdetét veszi a közös útjuk. Davidről tudni kell, hogy közel sem olyan sikeres, mint a bátyja: a helyi Media Markt hangtechnika osztályos melója mellett láthatjuk, amint legutóbbi barátnője közös együttélésükből fennmaradt dolgokat hoz vissza neki: David élete a saját korosztályi szintjén ugyanúgy romokban hever, mint az apjáé az idősek közt.
Az utazás persze árnyal ezen a képen, bár alapjaiban nem változtatja meg. Szerencsére a film vége mindenképpen egy olyan kedves "poénnal" zárul, mely pozitív érzéseket hagy a nézőben.
Közben pedig a gyönyörű észak-középnyugati tájak mellett klasszikus kétkezi, középosztálybeli emberekkel találkozunk, és jobban megismerjük és megkedveljük kockás inges szereplőinket.

2014-03-23 16:37:30 dabo (2) #6

Ha nebraskai vágóképekkel központozok szófukar öregembereket, akkor még nem biztos, hogy érzékeny road movie-t kapok a végén. Az utolsó 20 perc mindazonáltal sokat javít azon a koncentrált unalmon, ami az első 100-at jellemzi. Ha valaki hasonlót akar látni csak épp a jobbik fajtából, nézze meg inkább a Straight story-t David Lynch-től.

2014-03-05 00:48:06 w.e.g.a. (4) #5

A folyamatos emelkedő színvonal nálam is megvolt, az utolsó jelenet meg tényleg a csúcspont, ám a film túlságosan beragadt a startnál, így a végén ez "csak" egy erős négyesre volt elég.

2014-02-18 12:21:04 Hannibal Lecter (5) #4

Kétségtelen, hogy Nicholsonhoz nem igazán illett volna a szerep. (Ez távolról sem egy újabb Warren Schmidt-karakter.) Szerintem még Robert Duvall - akinek a neve állítólag szintén felmerült - vagy Nick Nolte lett volna alkalmas a figura eljátszására, de bőven nagyszerű, amit Dern művel. Az utolsó jelenet valóban remek.

2014-02-18 09:31:34 BonnyJohnny (5) #3

Én az elején még untam, de aztán egyre jobban magával ragadott. A film nálam folyamatosan emelkedő színvonalúnak hatott, ami nagy teljesítmény. Bruce Dern zseniális. Az utolsó jelenet pedig nagyon felemelő.

2014-02-18 09:10:15 JeszKar (5) #2

Nem vagyok benne biztos, hogy Nicholson ehhez a szerephez jó lett volna, bármennyire is kedvelem. Nicholson inkább a cinikus öreg ember, de itt Woody inkább a naiv öregember.

Nekem egyébként a kedvencem az utolsó jelenet.

2014-02-18 01:25:44 Hannibal Lecter (5) #1

Zseniális, a Schmidt történetéhez mérhető alkotás. Payne feledteti velünk a korántsem rossz, ám kissé unalmas Utódokat, és megmutatja, hogy ezekhez az egyszerű, ám mégis mély emberi történetekhez még mindig ő ért a legjobban. Eleinte bánkódtam, hogy nem Jack Nicholson alakítja a főszerepet, de a film végére már tudtam, hogy Bruce Dernnél hitelesebben ezt a karaktert valószínűleg senki nem játszhatta volna el. Nagyszerű élmény a Nebraska.