Festen (1998) ☆ 👁

(Thomas Vinterberg)

dán-svéd dráma

4,4

2019-09-10 15:30:06 offerus (3) #40

Minden bűzlik Dániában? A filmbéli családban legalábbis úgy tűnik. Normális kapcsolatra, kommunikációra képtelen emberek gyűlnek össze. Bűnös, áldozatok, cinkosok, félrenézők, menekülők, lázadók. Egy ’tisztes’ középosztálybeli család. Nincsenek szerethető karakterek. Talán az „alvilágban” dolgozó és a szerepéből néha kilépő séf a kivétel. Vajon eredendően ilyenek, vagy csak az eredendő bűn a kettős pedofília hatására váltak azzá? Az előtörténetet nem látjuk, csak a – dicstelen – véget. Persze mondhatjuk, hogy ez egy programfilm, nem csak a stiláris eszközök (dogma) használata miatt, hanem a szándékoltan sokkoló történet miatt is. Az az érzésem, hogy ez a film inkább akart provokálni, mint egy tragédiát bemutatni. Nekem ez a néhol már-már komédiába hajló, szándékosan túlzásokba eső, túlzsúfolt film nem jött be annyira. Alig másfél évtizeddel később, a dogmát hátrahagyva mennyivel jobb filmet csinált Vinterberg némileg rokon témában, fordított felütéssel (mindenki egy ellen), a Vadászatot.

2018-05-28 23:53:58 Manómaszat (5) #39

Pont ilyesmit éreztem a fekete sráccal kapcsolatban.
Ha csinálnának egy filmet, amiben minden fekete hibbant volna, az egyszem fehér pedig normális, sokan sok rosszat mondanának rá.
Nem okozott akkora élményt, mint vártam.
Megállt a szürreális határa előtt, így viszont irreális, és ez nem tesz jót neki.

előzmény: sleepingdancer (#18)

2017-05-13 21:56:45 kfiro (3) #38

Én nem ismertem ezt a filmet, de mivel szeretem a KT-t, ezért minden érdekel, ami magas pontszámú.

Sajnos csalódnom kellett, nem azt mondom, hogy nagyot, de nem ütött egyáltalán a film.

Az alaptörténet nagyon jó és végig érdekes volt a film. De a kivitelezés számomra nulla. Ezt a fajta megjelenítést nem tudom sokra értékelni.

Jó Szórakozást!

2017-01-27 18:26:27 Domonkos (5) #37

Köszönöm a válaszokat, én is erre gondoltam, csak ledöbbentett a tétlenséggel való szembesülés. Valahogy most, bár erre gondoltam én is, mégis sokkal jobban el tudom képzelni ezt a szituációt. Valami elementális gusztustalanság van ebben :D
Most már végre nyugodt szívvel megadhatom rá a jegyem.
Érdekes módon a film közvetlen hatása teljesen más, mint az utólagos. Közvetlen valahogy teljesen végigjárt kört éreztem, irdatlan nyomasztással, és kellemetlenséggel. Ma azonban napközben rendszeresen beugrottak képek, az egyik, az első alkalom, amikor kimondja a fiú a dolgokat. Annyira átütően döbbenetes, annyira berántott engem is a társaságba, és abba a kétségbe, hogy vajon ez tényleg igaz-e. Amit sajnáltam, hogy megmutatták a nézőnek azt a jelenetet, amikor a húg rátalál az üzenetre, pontosabban azt sajnálom, hogy elárulták a reakcióját, mert később hamar bizonyosságot ad a nézőnek, hogy amiről a fia beszél, az igaz.

2017-01-27 09:34:51 zéel (5) #36

a tekintélyelvűség és birkamentalitás rendszerfüggetlen
erre jó példa a film is

2017-01-27 09:30:54 ryood (5) #35

"etikett", képmutatás,..

2017-01-27 09:26:33 Tenebra (5) #34

Ezt úgy hívják: tekintélyelvűség és birkamentalitás. :D Szerintem ezzel magyarázható. Miért van máig kultusza Nicolae Ceaușescunak vagy Kádár Jánosnak? Pedig azért ma már igencsak széles körben tudható, hogy Ceaușescu milyen elmebeteg volt, és azért Kádárnak sem csak a jóléti intézkedései ismertek. Mégis sokan egyszerűen nem akarják elfogadni, hogy például ezek a politikusok diktátorok voltak, akik jó néhány (ártatlan) ember haláláért felelnek. S ez nagy, társadalmi szint, ahol igazából nincsenek vér szerinti kötelékek az egykori "atya" és a "gyermekek" (azaz az emberek) között. Egy családban viszont igen, azaz még ez is rátesz egy lapáttal arra, hogy az emberek egyszerűen elutasítsák az igazságot, elforduljanak tőle, és inkább az "atyáról" addig a saját maguk által addig fenntartott képet tartsák fenn továbbra is.

előzmény: Domonkos (#33)

2017-01-27 08:44:39 Domonkos (5) #33

Remélem valaki rátalál erre a kommentre, és felvilágosít! :D
Szóval, megnéztem a filmet, és átütő élmény (nem részletezem a pozitív mozzanatait), DE!
Sokat keresgéltem, és sehol sem találtam erre választ. Ez egy dogma film, minden mozzanatában a természetességre, és a valóságosságra törekszik, ennek ellenére nagyon abszurdnak tartom a rokonság reakcióját. Még az első bejelentésnél csak-csak, de később, mikor már egyértelmű, hogy mi történt, akkor hogyan tudtak tovább enni?, táncolni?, bármit csinálni?, egy asztalnál ülni az emberrel?

2016-04-15 11:42:50 Leo_Stotch (4) #32

Fura, beteg.
Ezek kavarogtak bennem.
Mindent összevetve nem volt olyan katarzis, mint mondjuk Borgman, Leviatán, de érdekes volt ebben a világban is elmerülni.

2015-09-30 22:52:57 pedroalvarez (5) #31

Nagyszerű alkotás. A hangulat gyakorlatilag az első perctől a tetőfokára hág, és már ekkor megcsaphatja a nézőt egy rég elfeledett trauma emlékének a szele. Christian szerepében Ulrich Thomsen, az apa pedig Henning Moritzen, akiktől kiemelkedő színjátékot kapunk. Bár a filmben vannak ellentmondások, ezek tényleg csak akkor mutatkoznak, ha mindenképp bele akarnánk kötni.

2015-03-27 22:54:32 Proxyi (5) #30

Vaciláltam a 4 és 5 között, erre elolvastam ezt a kommentet és azta rohadt...vissza kellett pörgetnem a filmet, és tényleg fel sem tűnt:nem volt benne filmzene.

Azt hiszem az ilyen filmek érdemelnek ötöst, csont nélkül.

előzmény: Szabó Dániel (#27)

2015-01-25 00:32:40 ryood (5) #29

"inkább egy szemét gennyládának tűnik, aki szétkúrja apja 60. szülinapját. "
hát nekem egy pillanatig nem tűnt gennyládának..:-)

2015-01-25 00:29:48 angel (5) #28

Megrázó film!

2013-12-04 18:28:24 Szabó Dániel (5) #27

Nagyon erős film. Filmzene nélkül is üt.

2013-10-31 12:42:39 Tenebra (5) #26

Zseniális ez a film, mert nagyon erősen hat, és mindezt úgy teszi, hogy nem válik kliséssé, ambivalensen mutatja be a szereplőket. Annak ellenére, hogy Ulrich Thomsen karaktere lehetne egy áldozat, inkább egy szemét gennyládának tűnik, aki szétkúrja apja 60. szülinapját. Az apuka meg, aki a világ legmocskabb emberének kéne, hogy tűnjön, inkább egy szerencsétlen, sajnálatra méltó áldozat. ÉS EZ! Ez nem sokaknak sikerült, és nem sokak merték így bemutatni. Ugyanaz az eset, mint mikor egy Hitler-filmet kell csinálni, a Führer főszereplővé tételével: ha csak mocsoknak mutatod be, elvesztetted a nézőt... Pozitívan bemutatni meg ugye nem lehet. Az a mesteri, ha valaki annak ellenére képes empátiát ébreszteni gazemberek iránt, hogy nem mutatja őket pozitív példának.

Szerintem ezért zseniális ez a film, mert ezt a nagyon kényes egyensúlyt képes megtartani és ezáltal a néző nem összezavarodik, és gondolkodni kénytelen, még a film után is.

2013-10-31 11:55:35 Szabó Dániel (5) #25

Szinte csak jókat lehet olvasni erről a filmről. Remélem van lesz alkalmam megnézni. Nagyon várom

2013-02-28 23:45:55 Kalevala (5) #24

Megrázó történet egy "meghitt" családról.

2013-02-25 10:24:49 tomside (3) #23

ugyanakkor újfent a gerinces kompromissszumkésszség mintapéldánya kívánnék lenni. Csak ha elkezdem, sehogy nem tudom befejezni ezt a mondatot. ˝Zseniális ez a film, mert...˝ Szeretnék meggyőzhető lenni, és szeretném, ha meg is győznétek.

2013-02-25 10:21:14 tomside (3) #22

˝csak úgy˝. Nem adott semmi többletet. A kamerakezelás tetszett, bár az tény, hogy kicsit megterhelő. Szeretem a ˝nagy családi házas˝ filmeket, felismer(ni vél)ek benne shakespeare-i nyomokat vagy tudom úgy nézni, mint valami posztmodern családi regényt, hiszen az elsilányuló generációkat Thomas Mann, Marquez vagy idehaza akár Kukorelly is tematizálja, ( meg biztos van egy csomó, amit nem olvastam); és éreztem a férfit is, aki az apja legyőzésével, ha a múlt lapjait nem is tudja tisztára mosni, de a jövő lehetőségéért tisztességgel helytáll és ˝győz˝......- csak éppen a ˝zseniálisat˝ nem láttam sehol˝.

előzmény: somogyireka (#21)

2013-02-24 23:19:49 somogyireka (3) #21

Ezt valamelyik hozzászóláshoz írod, vagy csak úgy? Amúgy mit nem adott?

2013-02-24 22:38:51 tomside (3) #20

Nekem nem adta. :(

2013-02-22 09:59:52 somogyireka (3) #19

Látod, most is ez van.Én csak érzem, te meg aztán megírod,miért.(3/4)

előzmény: sleepingdancer (#18)

2013-02-22 07:47:22 sleepingdancer (4) #18

Egy újranézés után kénytelen vagyok visszarontani 4-esre: nagyon jó film, mestermunka, de van benne egy csipetnyi leegyszerűsítő idealizálás pl ahogy Christian nőkkel való problematikus viszonya az apával szembeni "győzelme" után ripsz-ropsz megoldódik, vagy ahogy a film szembeállítja a burzsoáziát és a mélyben gürcölő alkalmazottakat, egyáltalán a jókat és a rosszakat. Talán az is a viszonyok kiélezése, polarizálása irányába hat, ahogy ahogy a családi drámába némileg túlcsordulva, túlmagyarázó módon bevonódik a rasszizmus és a szexizmus témája.

2013-01-31 22:57:21 sleepingdancer (4) #17

Én abszolút várakozásmentesen mentem neki, és eszeveszett erős filmnek találtam. Kitűnő a svungja, az íve, ahogy megkoreografálja ezt a borzalmas, érdekes, mozgalmas karnevált, mindig fokozva, feszítve a drámát. Meglepő teljesítmény Vinterberg első filmje után, aminek a kedveskedő, mézesmázos világképét ugyanazokkal a színészekkel a poláris ellentétébe fordítja.

2013-01-12 20:33:07 somogyireka (3) #16

Pedig mennyire vártam ezt a filmet, egy jó kis botrányt, ahol végre kiborul a bili, s felsejlik, mi van a színfalak mögött. Szeretem az ilyet, de még mennyire, nem sokkol!Ami inkább sokkol az,amikor minden csillog.Az hazugság.Ez legalább igazi(bb): ilyen az ember, ilyen a család, északon még nyomorúságosabb, a jólét nagyobb bajt csinál.. Szeretem a történetet, a drámát benne..de mégis az egész valahogy túl van játszva, nem tudom(csak érzem), hogy valahol az egész film valamin elcsúszott. De kár, de kár

2013-01-06 17:57:26 Xuja (5) #15

Hát nem tudom, szerintem az Idiótákon lehet röhögni néha, de itt nem éreztem egyetlen jelenetnél sem, hogy bármi humor lenne bennük, annak ellenére, hogy a film csúcspontján szinte az összes szereplő be van baszva.

2013-01-06 15:45:47 Tenebra (5) #14

Szerintem vicces film. :D Legalábbis az utolsó 30 percig. Utána azért arcomra fagyott a mosoly. De az kifejezetten poén, ahogy az Ulrich Thomsen karaktere erőszakosan mindig vissza-visszatáncol, és megbotránkoztatja a jónépet. Mikor fához kötözik, akkor könnyeztem a röhögéstől. :D Igazából ebben rejlik e dogmafilmek ereje, hogy amellett, hogy komolyak és rendkívül sokkolók tudnak lenni, van bennük humor és irónia is bőven.

Amúgy zseniális, az Idiótáknál sokkal emészthetőbb és jobb is.

2013-01-06 14:59:37 ChrisAdam (4) #13

Megdöbbentő film. Azt, hogy a családnak van valami bukéja, már az elején gondoltam, de hogy ekkora kavalkád lesz. A kivitelezés pedig nagyon tetszett, bár az volt az érzésem, hogy a végére a kamerás kicsit elfáradt... :P
De tényleg fontos film, ahogy operett mondja.

Amúgy a film megtekintése után kedvem lett volna rávágni a kettest, mert olyan rosszul éreztem magam, aztán így pár órával utána már kicsit másképp látom a dolgokat.

2012-11-24 10:14:22 sfefe (5) #12

Nagyszerű dráma, meghatározó filmélmény a Festen. Meg is hozta a kedvem ahhoz, hogy kicsit mélyebbre ássam magam a Dogme95-ben.

2012-10-03 12:12:18 gomez1000 (5) #11

Az elején kicsit idegesített a kameramozgás, és a felvételek nem tökéletes kivitelezése. Lehet, hogy a kicsi költségvetés miatt volt ez, vagy szándékosan akartak ilyen családi home video hangulatot kelteni. A lényegen nem változtat, ugyanis felesleges képsorok és lényegtelen rész nincs benne. A történet elkezdődik, és közben a néző sem tudja, mit higgyen. Kíváncsi voltam, hova az első megdöbbentő dolog után tudják e még fokozni ezt az őrületet. De nem ült le a sztori, a végéig sikerült fenntartani a feszültséget. Nagyon jó! Egyértelműen nem mindennapi film.

2012-07-27 02:13:23 critixx (4) #10

Itt megtekinthető magyar szinkronnal: [link]

2011-09-17 17:49:41 Dibon (5) #9

Kemény ez a film, de nagyon. A forgatókönyv döbbenetes, a szinészi játék (egy-két túlkapást leszámítva) szinte már természetes és életszagú. Ehhez hasonló még Cassavetestől az Arcok, amiben szintén ilyen őszinte a színészi játék, ha nem jobb.

2010-03-29 13:16:27 Kalti (5) #8

Te aztán mindig meg tudod döbbenteni az embert. "Egyébként nem rossz a képileg a film. A többi miatt nekem egy 3."
Nem tudom mire gondolsz "a többi" alatt, ha a színészi játékra, az valami egészen emberfeletti, főleg Ulrich Thomsen-re nem találok jelzőket. Ha netán a forgatókönyvre, arról pedig (bár nem olvastam) simán el tudom képzelni, hogy irodalmi igényességű, legalábbis engem jó pár szépirodalmi klasszikus nem volt képes ennyire megrázni, felzaklatni. Ez a film a 10-es skálára nem fér rá, valahol azon túl helyezkedik el.

előzmény: -senki- (#7)

2010-01-01 03:42:36 -senki- (3) #7

Fúú, szerintem meglehetősen tévedsz. A normális "operatőri munka" szerinted hol hiányzott a profi kamerákon és állványokon (képremegés...) kívül? Különféle nézeteket használ, variálja a beállításokat, különleges technikákat használ... Az "operatőri munka" elhagyásától nagyon messze van szerintem, legalábbis én azt egy "homevideo" típusú, maximálisan igénytelen megoldásban képzelném el.

Egyébként nem rossz a képileg a film. A többi miatt nekem egy 3.

előzmény: emőke (#6)

2009-12-05 09:11:33 emőke (5) #6

Talán azért nem tetszett az "operatőri munka", mert nem is volt. :) Erről szól a dogma, valóban zseniális remek.

előzmény: kakukkka (#5)

2009-12-04 20:53:19 kakukkka (5) #5

huhh...elcssztt egy csalad...micsoda keptelen helyzetek.Nekem nem tetszett az operatori munka,de szemelol teved az esemenyek/karatkterek mellett.Haborgatoan jo film.

2009-09-19 21:40:48 sztich (5) #4

Döbbenetesen jó film.

2008-11-23 19:33:28 magor (5) #3

Nagyon tetszett!

Csillagos ötös.

2006-07-20 22:07:54 limupei (5) #2

Semmi kétség. Épp ezért adhatnál rá ötöst is :-)

2006-07-20 22:05:41 operett (4) #1

Ez egy fontos film.