Sunrise: A Song of Two Humans (1927) ☆ 👁

Virradat
The Sunrise

(Friedrich Wilhelm Murnau)

amerikai dráma, krimi, némafilm, szerelmi történet

4,5

2020-10-04 12:26:41 Xuja (5) #17

Újranézve ez bizony zseniális.. Igazi érzelmi hullámvasút: az eleje / vége nagyon erőteljes (thrillerbe hajló) dráma, a középrész pedig felemelő, hangulatos és szórakoztató komédia. A városi atmoszféra megteremtése fantasztikus, szinte mi nézők is ott vagyunk a szereplőkkel.

A vizualitása is csodálatos, dehát ez már nem volt túlságosan meglepő a rendező úr munkásságát ismerve. A korszak egyik legjobbja.

2017-04-07 00:12:14 critixx (5) #16

Az első és az ötvenedik Oscar-nyertes színésznő. Janet Gaynor és Diane Keaton az 1978-as jubileumi díjátadón.

2017-04-07 00:05:08 ChrisAdam (5) #15

Valóban gyönyörű!
És egyébként nem említettem a zenét, pedig azóta a fejemben járnak motívumai. Érdekes, hogy a kezdő sorokban Liszt Les Preludes szimfonikus költeményét játszották be, a film egész zenei aláfestése pedig a magyar zeneszerző szimfonikus költeményeire hajaz. Itt bele is lehet hallgatni.

A film is elérhető egyébként a legnagyobb videómegosztón.

2017-04-05 08:51:30 critixx (5) #14

Nem tudom, ki az a Maisie Williams, de Janet Gaynor gyönyörű nő volt.

2017-04-05 03:29:04 ChrisAdam (5) #13

Be fogom őket pótolni!

(Apropó: csak nekem tűnt úgy, hogy a főszereplő nő úgy hat, mint egy szebb Maisie Williams?)

2017-04-04 22:59:16 critixx (5) #12

Színtiszta költészet ez a film.

(Ha érdekelnek az igazán mesteri némafilmek, ajánlom még a Jeanne d'Arc-ot és a Patyomkint ebből a korszakból.)

2017-04-04 22:52:25 ChrisAdam (5) #11

Manapság az ember a némafilmek korára úgy tekint, mint egy letűnt kor, egy elfeledett elhervadt virágcsokor, amit legfeljebb újrahasznosítani lehet. Persze szerencsére nem mindenki van így, hisz akkor örökre el is veszne ez a csodaszép kor a süllyesztőben. De ugyanakkor ilyen műremekek, mint pl. a Virradat nem szerepel már toplistákon, tévéműsorokon, nem is szokás hivatkozni rá... Pedig aztán.
Habár az utóbbi hetekben a félszáz éves filmek körül tengődtem, ezek rengetegében vesztem el, mégis ez, az idén 90 éves film elé úgy ültem le, hogy hát azért ez 1927, meg némafilm, meg hát nem vehető annyira komolyan, mert hát... és a többi. Ez a negatív sztereotípia aztán olyan szépen kellemesen suhant el, hogy öröm volt nézni, ahogy kiszáll az ablakon a szép éjszakába, még intettem is neki, utánakiáltottam mosolyogva, hogy soha többet be ne tegye a lábát.
A Virradat ugyanis letaglozóan izgalmas, látványos, magával ragadó, a szó legnemesebb értelmében szép. Minden, minden, csak az nem, amit vártam. Totálisan meglepett az, hogy akár bravúros technikai megoldásai, akár színészi játékai vagy rendezési fogásai túlmutat korán. Valóban izgalmas, nem tudnék benne egy dolgot is mondani, amire azt mondanám, tudva, hogy 90 évvel ezelőtt futott a mozikban, hogy "gagyi", vagy elkopott. Ezen felül pedig humoros is, nem fukarkodik a poénokban.
A különlegessége pedig az, hogy nagyon nem a megszokott, már azóta bejáratott filmes eszközökkel, történetvezetéssel fut a sztori, így egy percig sem lesz kiszámítható. Habár az ember gondolhatja, hogy a végén meglesz a feleség, s élve kijut a kalandból, egyáltalán nem lehet tisztán erre számítani, mert kissé komor, szokatlan hangulatához simán illene egy szomorú vég.
Fontos kiemelni a kameramunkát, szerintem a valaha legszebb némafilmet láttam, a régi-régi filmek legszebben fényképezettje. A fény-árnyék játék bravúros, a kameramozgások és trükkök úgyszintén.
Sajnálatos, hogy ilyen kevesen ismerik ezt a filmet, pedig a korai klasszikusok közt a helye, ez egészen nyilvánvaló.
Aranyos film a Virradat, valóban szép. Gyönyörű történet, beszippantó hangulat, az egyik legszebb szerelmi történet a régi időkből.
Ötös. 100%

2010-09-06 15:54:36 BonnyJohnny (5) #10

Igen az. :)
És ilyenkor, az én szememben mindig felvetődik, hogy ez a film 83(!) év után is többször nézhető remekmű.

előzmény: acidphase (#9)

2010-09-06 15:45:45 acidphase (5) #9

ma is (tobbszor!!) nezheto remekmu.

2010-09-06 14:50:32 BonnyJohnny (5) #8

Már korábban osztályoztam a filmet, de nem írtam hozzászólást. A "túlhaladta az idő" szöveghez fűzném hozzá. Szerintem nem. A színészi játék a korhoz képest kiváló. A rendezés is hibátlan. Kellően romantikus és szívmelengető, és az eleje illetve a vége (a korhoz képest) kész erotikus thriller. Bár a németek ezek szerint szabadabban bántak az erotikával. (már csak Lang Metropolisának pár jelenete végett mondom).
Ha túl is haladta az idő a film bizonyos elemeit, közel sem haladta túl annyival, mint a korabeli filmeket. Összességében pedig, szerintem, ma is megállja a helyét.

2010-08-02 12:39:30 gomez1000 (4) #7

"ezt a filmet erősen túlhaladta az idő mára"
De az emberi természet ugyanaz maradt !

előzmény: dabo (#5)

2010-07-13 18:07:49 critixx (5) #6

A Nosferatu és Az utolsó ember mellett Murnau pályájának csúcspontja és minden bizonnyal legszebb filmje a Virradat - szerintem. Továbbra is állítom, hogy korának legnagyobb rendezője volt a német mester, aki Hollywoodba vándorolva is ugyanolyan művészi színvonalon alkotott, mint saját hazájában.

2010-07-13 17:59:40 dabo (2) #5

A 5-ös szavazatok túláradó többségének ellenére azt kell mondjam ezt a filmet erősen túlhaladta az idő mára. Nekem Szimpla melodráma volt :( Bocs

2009-01-31 10:37:04 critixx (5) #4

Nagyon jó film! Érdekessége, hogy mikor 1928-ban az első Oscar-díjakat átadták, akkor még külön kategóriában adták a díjakat "legjobb film (mint produkció)" és "legjobb művészi film (művészi teljesítmény" néven. Az elsőt William Wellman Szárnyak c. filmje kapta, míg a másodikat (megérdemelten) Murnau ezen műve. Janet Gaynor is Oscart kapott ezen filmben (és két másikban) nyújtott teljesítményéért, így ő a filmtörténelem első Oscar-díjas színésznője.

2007-11-17 23:20:29 Dougie (?) #3

nem, eddig nem is tudtam hogy fent van ott, mivel kb. 95 perces a film,
pedig tényleg fent van 9 részletben (Sunrise: A Song of Two Humans néven)

előzmény: oscarmániás (#2)

2007-11-17 22:49:07 oscarmániás (5) #2

a youtube-on nézted meg?

2007-11-17 21:24:49 Dougie (?) #1

hihetetlen hogy én vagyok az első, aki látta ezt a mesterművet (vagy csak eddig nem szavazott, aki látta)

mindenesetre kötelező darab minimum a némafilmfanoknak