Szakadék (1956) ☆ 👁

(Ranódy László)

magyar dráma

4,3
★★★★☆
25 szavazat
Szerinted:
?
☆☆☆☆☆

Ahhoz, hogy kommentelhess, be kell jelentkezned.

2014-06-25 17:40:21 tractorking (5) #2

Ezzel a filmmel kezdődött Ranódy László igazi, határozott rendezői egyéniséget mutató pályája. Először mutatkozik meg egyéni stílusa, a laza sodrású, minden érdekes epizódnál elidéző, a tragikus pillanatokban is lírai feloldást megtaláló filmnyelv.

Hitelesen, nagy emberábrázoló művészettel állítja elénk az akkori magyar falu jellegzetes típusait, oly meggyőző erővel, hogy a dráma minden mozzanatát ma is igaznak találjuk.

Ranódy valóban balladai szépségű és tömörségű képekbe, jelenetekbe foglalja Bakos Jóska megindító históriáját. A film a paraszti valóság hiteles megjelenítése okán is figyelmet érdemel: a harmincas évek magyar faluját szinte dokumentáris jellegű képsorok elevenítik meg.
Ma is csak dicsérhetjük a film pompás megfigyeléseit és üdítően friss valóságlátását. Lukács Eszti kedves kis fintorát és megkapó gyermeki báját; a cséplés hangulatait; az öregasszony (Dajka Margit) csöndes elvonulásait; Bakos Jóska tragédiájának szomorú állomásait, ápolását és a lassan kihűlő reményeket.

Pásztor István fényképezése (bár néha kissé túlexponált) különösen a szürkeség monotóniájának változatait, mesterien adja vissza. Megkapó ritmusban követik egymást a képek, lüktető közelítésben és távolításban.

Sinkovits, hőse belső vívódásait, tétovázásait, majd magára találását, póztalan színészi eszközökkel jeleníti meg.
És persze kitűnőek a Ranódynál mindég remeklő gyermekek. Ebben a filmben vált nyilvánvalóvá az az erénye, hogy milyen nagyszerűen tud gyerekszereplőkkel bánni. Ezer közül is képes volt kiválasztani a legtehetségesebbet. Sohasem tévedett.

Az eltelt évtizedek semmiben sem csökkentették a film művészi hatását és megragadó élményszerűségét.

2012-06-11 18:56:34 zéel (5) #1

Ranódy László, úgy látszik, nem tudott rossz filmet csinálni.
Igaz, színészóriások segítették a munkáját. Meg nagyon érthette a gyerekek nyelvét is.
Itt is, és a Tettes ismeretlen-ben is kiválóak a gyerekszereplők.

A film ugyan a 30-as évek magyar falujában játszódik, de a szegény-gazdag ellentét újra aktuális.