La luna (2011) ☆

(Enrico Casarosa)

amerikai animáció, rövidfilm

4,1

2019-04-15 18:23:46 mimóza (5) #14

Nagyon helyes rövidfilm... Mindig is szerettem elmerülni a szimbólumrendszerek részleteiben, és az tud elkapni leginkább, amikor - bármelyik művészeti ágban - következetesen és okosan használnak egyetemesen érvényes jelképeket az alkotók. A mesékben is, igen. Főleg. Ennek a filmnek a készítői igazán beletaláltak. Lehet, bátor kijelentés, de talán kimondhatom: ezt a kis történetet bolygónk bármely táján megértenék az emberek, sőt, bármely életkorban, illetve a történelem akármelyik évszázadában. Ha nem az értelmükkel fognák fel, hát a lelkükkel éreznék meg, miről szól, mert valamennyire tudatosan, vagy teljesen tudat alatt is hat.

Nem akarok erőltetett párhuzamokat - nyilván ezernyi jobb példát lehetne még említeni, és az összehasonlítás több ponton sántít is -, de annyira adja magát: tegnap, amikor az ötödikes tankönyvből olvasgattuk a fiammal a Petőfi verseket, lenyűgözött, hogy A négyökrös szekér c. vershez fűzött megjegyzések részben mintha e filmhez íródtak volna. :) A világos éjszaka, a Hold és a csillagok, a pillanat, amit a fiú nem szalaszthat el, mert tünékeny; lépnie kell, hisz' ez az első szerelem lesz az, aminek élménye örökre bevésődik. Ki kell hát pányvázni a Holdat, és kiválasztani a csillagot. :)

Elhangzott alább, hogy "az a bibi, miszerint a gyerek még csak általános iskolás" - én ezzel kapcsolatban azt mondanám, a film alapmotívuma a nagypapa-apa-fiú, tehát a három egymást követő férfigeneráció kapcsolatának kihangsúlyozása; konkrétan az, hogy milyen tudást/mintázatot adnak át egymásnak, emiatt nekem - a téma ellenére sem - volt zavaró, hogy nem kamaszfiút szerepeltettek benne; továbbá, érdekes tény a való életben, hogy amíg a nagypapa, édesapa él, addig a fiú mindig "a kisfiuk" marad, akárhány éves is.
Számtalanszor hallottam, hogyan szólítja apósom "kicsi fiam"-nak a férjemet, és ilyenkor mindig megérint, milyen biztonságot, örömöt és - jó értelemben vett - büszkeséget hordoz magában ez a megszólítás. :)

***** Ja, a film CSILLAGos ötös! *****

2016-09-30 22:04:16 Dió (5) #13

Bakker, nem számítottam rá, hogy van még ilyen Pixar a nap alatt. Elejétől a végéig kikezdhetetlenül szép történet, amiben az utolsó részletig rendben van minden, beleértve nem csak a látványt de még a legapróbb hangeffekteket is. A legnagyobb szuperlatívuszok pedig a zenének járnak, ill. a "finálénak", ami alatt konkrétan a remegés jött rám, annyira gyönyörű. A Jack-jack attack és a Partly cloudy mellett dobogós a La luna.

2013-10-23 00:58:44 Vitelotte (5) #12

Tomside, nagyon tetszett az elemzésed, de van egy bibi miszerint a gyerek még csak általános iskolás :DD

2012-11-14 16:49:29 ChrisAdam (5) #11

:D Tényleg! Jó észrevétel!

előzmény: depositum (#10)

2012-11-14 16:47:36 depositum (5) #10

Én már előre mosolyogva tudtam, hogy mi lesz az utolsó kép, s hogy nem balra fog mutatni a sarló... :-)))

2012-11-14 16:04:12 tomside (5) #9

A La luna a szó legősibb értelmében mese. Szemantikailag ugyanis elképesztően gazdag beavatástörténet. A fiút az idősebbek avatják férfivá azzal, hogy először vetheti ki horgonyát (fallikus motívum!) a jelképtárakban ezerszer Holdként ábrázolt nőiségistenen. A megérkező óriáscsillag, amit a fiú - erőszakos eszközét, a kalapácsot gyengéden használva (újabb fallikus motívum!) - tör fel, ennek értelmében az örömök forrásként, egyfajta bőségszimbólumként kell értenünk. Az óriáscsillag feltörése tehát egy szexuális aktus metaforája, az elsőé ráadásul, amelyhez még fiúként fog hozzá a cselekvő, aki, miután megfejtette a "tárgyat", már férfiként áll előttünk. Az elsőé, amely aztán számtalan másikhoz vezet, amelyek viszont mégsem lesznek soha egyenlőek azzal a bizonyos elsővel... (Ismerős?) A fiú a minták között keresi saját magát, s az önmegtalálásnak a saját "fegyver" (partvis és seprű helyett kalapács) meghódítása és a sapka (ffiszimbólum!) sajátos módon történő viselése (mindkét mintától eltérően ő hátracsapja) lesznek a jelei. (A mintáktól való tudatos elkülönülés legalább olyan fontos eleme az önalkotás folyamatának, mint az azokkal történő azonosulás.) Az utalások sorában azonban a férfiú tevékenységének a lényege a legszebb, az, ahogy a nőiséget odaadóan (feltehetően minden éjjel) ápolni kell. Ahogyan az egy nagy csillagból számtalan kicsi, a teliholdból pedig csonka lesz, óhatatlanul is azt sejteti, hogy az első és igazi szerelem mindörökre a múltidőbe rendelődik, örökre elérhetetlenné válik. Gazdag utalásrendszere allegóriává, érzékenysége pedig igazi mesévé avatja a La lunát.
Minden elismerésem a stúdiónak. Üdvözölni való, igazi meglepetés, hogy ilyet tudtak felmutatni 2011-ben. Megsirattam. Férfiként.

2012-11-11 19:52:44 Zalaba Ferenc (4) #8

Csak ma vagy háromszor láttam. :)

2012-11-11 19:46:00 gerbence (3) #7

Csodaszép.

2012-11-08 20:09:36 ChrisAdam (5) #4

Gyönyörű.

2012-11-08 18:41:18 Mikkey (5) #3

dejó, ezentúl mindég így fogok gondolni a hold fázisok miértjére! :)

2012-11-06 15:57:59 yuriko (?) #2

A szó legvarázslatosabb értelmében! :)

előzmény: Ágó (#1)

2012-11-06 15:39:25 Ágó (5) #1