Sisyphus (1974) ☆ 👁

magyar animáció, rövidfilm

4,2

2024-04-02 09:00:39 PG (5) #11

Szerintem ez így hibás:

Szerintem pedig zéel megírta a lényeget, a beírásod alapján nem nézted teljesen végig a filmet.

2021-06-04 00:38:14 Ugor (5) #10

Milyen fura... pedig már hányszor láttam. De csak most osztályoztam le. (Közben ugyebár az ember elmereng azon, hogy ha a nagyfőnök félrekufircol, te megtudod, akkor azt nem nagyon szabad elmesélni senkinek, nincs "ördög ügyvédje", mert az istenek ilyenkor a legidiótább feladatokat tudják kiadni bosszúból. Ma is így van minden minisztériumban..)

2021-06-03 23:02:04 zéel (5) #9

ITT kiváló minőségben...
Ez egy anti-Sziszifusz. Az ő erőfeszítése egyáltalán nem hiábavaló, nem kilátástalan. Az életmű végén felteszi a pontot az i-re.

2021-06-03 22:10:56 manuva (4) #8

Az eredeti mondában vajon ugyanazon az oldalon gurul vissza a kő, amelyiken felgörgette? Ha igen, őt is magával sodorja.

2021-06-03 16:29:13 gybE (4) #7

Tényleg jó írás, de nekem máshogy jött le a film, szerintem heroizálás helyett inkább humanizálásról van szó. Az eredeti történetben van egy hegy, egy szikla és egy ember. Itt nincs hegy, de van sok szikla és egy ember. Ő maga építi fel a hegyét a sziklákból, minél nagyobb az építmény, annál nagyobb erőfeszítést igényel a következő szikla hozzárakása, de ezzel párhuzamosan edződik is a feladatra, így a kihívás és emberünk rátermettsége végig közel összhangban van. A kisfilmben már csak az utolsó szikla felrakását látjuk, ahogy a főhős felér a csúcsra azáltal, hogy megalkotja azt. Az eredeti mítosz végtelen ismétlődésével szemben itt egy véges folyamatot látunk, ami sokkal találóbb allegóriája az emberi létezésnek. Az, hogy Sziszüphosz boldog-e közben, részletkérdés, a filmből nem is derül ki.

2021-06-03 13:34:27 kajaktej (5) #6

Nagyon tetszett az elemzésed!

2013-08-29 16:41:55 tomside (5) #5

Egy elemzésben - pontosabban életem első kt-s elemzésében - megírtam, mi a "vaskos hiba" valószínűsített feloldása. Amint a patríciusok jóváhagyták és megjelenik, el is olvashatjátok majd az "elemzések" fül alatt. :)

2013-08-29 15:49:37 zéel (5) #4

Igen, de...gondolom JM is tudja az eredeti történetet.
Inkább azon érdemes gondolkodni, hogy miért ez az ő verziója.

Talán ezért:
Mondottam ember: Küzdj, és bízva bízzál!

2009-09-26 00:10:11 puttancsospeti (3) #3

Ez jogos. De nekem így is megér egy közepest.
Ezzel a vaskos hibával együtt is ötletes azért.

2009-09-26 00:01:00 Cornelius (3) #2

Szerintem ez így hibás: Sziszüphosz eredetileg arra ítéltetett, hogy a szikla, amit fel kell gurítani egy hegyre, minduntalan visszagurul, így az erőfeszítése értelmetlen; itt viszont saját erejéből építeni tud, így tette bizonyos szempontból értelmessé válik. Jankovics Marcell tudását elismerve, és mint "jelképszakértő" elvárható, hogy figyeljen ilyen apróságokra.

2009-01-28 21:32:44 Jereváni Rádió (5) #1