Final Cut: Hölgyeim és uraim (2012) ☆ 👁

Final Cut: Ladies and Gentlemen

(Pálfi György)

magyar dráma, szerelmi történet, vígjáték

4,4

2013-11-11 07:49:02 BonnyJohnny (5) #57

Azért nem mind szól erről. Akár (többségében) ugyanebből a nyersanyagból ki lehetett volna hozni egy teljesen happy filmet (és az se lett volna kevesebb, úgy a mozi vidém, élettelteli ünnepe lett volna), csak Pálfi ezt választotta.

2013-11-11 02:56:21 ryood (4) #56

ilonka:)

előzmény: flake (#54)

2013-11-10 23:43:39 Tenebra (5) #55

Nagyon nehéz kifejezni szavakkal, milyen is ez a film. Az, hogy zseniális, nem írja le pontosan, mekkora ötlet, kurvanagyság a Final Cut.

Végülis a felszínen valóban egy melodráma. De amúgy meg egy kiváló, katartikus, szembe könnyet csaló főhajtás, tisztelgés a mozgókép mint olyan előtt. Igen, látszik, hogy egyik mű szélesvásznú, meg fekete-fehérből színesbe váltunk, illetve Technicolorból megint más színes nyersanyagra stb. stb. De mégis, ennek ellenére ezek a legendás figurák egy térbe kerülnek, és történetük ugyanarról szól. Úgyhogy ez nemcsak hommage, nosztalgia, hanem egyfajta értelmezése is az összes eddig készült filmnek. Tök egyszerű mind végső soron, mert mind ugyanarról szól, ami nekünk, embereknek a legnagyobb problémánk: a szerelem, a másik nem megszerzése.

És mindez nem vérkomoly persze, hatalmasakat lehet rajta röhögni. Melyet a montázzsal és a zenei ellenpontozással ér el Pálfi.

Jó értelemben igazi posztmodern remekmű ez.

Pálfi György pedig tényelg zseni, kedvenc kortárs magyar rendezőm eddigi munkái alapján. Remélem, a Toldival nem cseszi el a renoméját.

Amúgy ez nemcsak a filmekről szól, hanem a kiváló filmzenékről is. Nemcsak azt érdemes tehát számolni, ki, mennyi filmet ismert fel elsőre, a stáblista előtt, hanem azt is, mennyi fülbemászó dallam volt ismerős. Tök jó játékot lehetne ebből csinálni baráti körben... Hmmm... :D

Ja, és persze kösz nejmednek. ;-)

2013-11-09 19:41:10 flake (5) #54

Elképesztő. Lenyűgöző. Katartikus. Szinte végig a hideg rázott. Pálfi egy zseni.

2013-11-08 22:57:06 elmouse (5) #53

Varázslat!

2013-11-08 12:10:20 manuva (5) #52

Én kábé másfél hónapja voltam egy közönségtalálkozón, ott azt mondta, hogy nemsokára, ősszel.

2013-11-08 10:07:42 zéel (5) #51

Kösz, de az a baj, hogy ezt még tavasszal ígérték (nyári megjelenéssel). És, lassan már tél lesz, de DVD sehol!:(

2013-11-08 09:52:28 Ugor (5) #50

Azt írja a net, hogy megjelenik: [link]

2013-11-08 08:45:37 zéel (5) #49

Pálfi a nagyon kevés, eredeti gondolkodású filmes közé tartozik. Ezt bizonyítja minden eddigi munkája. Jelesül a Final Cut is!
Jut eszembe: DVD-ről tud valaki?

2013-11-08 02:35:06 gomez1000 (5) #48

Nejmed jóvoltából sikerült megtekintenem. Mindenképpen remek alkotás, zseniális hangulattal. Az osztályozással viszont gondban vagyok. Mert végig az motoszkált a fejemben, hogy milyen dolog más tollával ékeskedni... Hányan leszólják a mai rendezőket, hogy innen-onnan lopnak. És ez pedig mi, ha nem egy hatalmas lopás? Ebben az esetben mások műveinek remek pillanatai vannak eltulajdonítva, igaz hosszas munkával megfelelő sorrendbe rakva, amihez valóban kell némi érzék.
Ami meglepően jó volt, hogy a zenei aláfestés nagyon passzolt, a szépen csengő dallamokat megfelelő helyre rakták, ezáltal megteremtették a jó hangulatot.
Ami zavart, hogy az összevágott jelenetek videoképeit nem konvertálták azonos felbontású képkockákra, és a tv szabvány, a normál, és a szélesvásznú képek váltakoztak, ezáltal a szemnek nem éppen kellemes és kitűnő minőséget kaptam.
Ami újdonság, hogy ezt a technikát még senki sem alkalmazta, azaz valaki többszáz filmből csináljon egyet, úttörő dolognak számít. De! Az az érzésem, hogy erre más rendező is képes, nem csak és kizárólag Pálfi György, akit annyira magasztalnak. Viszont az ötlete kíváló volt.
A kategória megnevezés sem stimmel nekem: magyar szerelmi történet... Ez mitől lenne magyar ? Szerintem hozzá lehetne írni, hogy angol, olasz, spanyol, francia, koreai, magyar szerelmi történet. Mert attól, hogy magyar a rendező - bár ezzel is vitatkoznék, hiszen egy rendező nem más filmjének darabjait rendezi sorrendbe - nem lesz magyar a film. Mellesleg nem is magyarul beszélnek benne, pár jelenetet kivéve.
Összességében néhány jelenetsor szinte tökéletesen lett egymásra vágva, de nem az egész. Voltak olyan pillanataim, amikor elkalandoztam közben, és egy zseniális darabnál ez nem történt volna meg.
Nem kétséges, hogy jó alkotás, és egy új stílus megalapozója lehet, és bármennyire is nehezen sikerült, hosszas várakozás után megnéznem, (és igaz kellemes élményt nyújtott) egy pici hiányérzetem azért keletkezett.

2013-10-10 15:50:40 Lukrecia (5) #47

Decemberben például Szegeden.

előzmény: Szabó Dániel (#45)

2013-10-08 19:27:50 BonnyJohnny (5) #46

Lásd #41!
...
Sehol. :/

előzmény: Szabó Dániel (#45)

2013-10-08 19:26:38 Szabó Dániel (5) #45

De hol tudom megnézni?

2013-10-08 18:41:36 Mikkey (5) #44

én meg is venném, ha kijönne végre, valamilyen formában :D

2013-10-08 17:52:32 Szabó Dániel (5) #43

Honnan tudom ezt a filmet letölteni?

2013-07-20 06:36:12 Pityi (5) #42

Tud valaki valamit arról a Varga Balázs könyvről, aminek ez a film melléklete lesz?

2013-05-13 15:44:52 zéel (5) #41

A könyvmegjelenés előtt az utolsó vetítés:
május 15. 19:00 Kino mozi (Fényíró Filmklub)

2013-05-13 15:33:40 zéel (5) #40

Lásd #26!

előzmény: elmouse (#39)

2013-05-13 15:05:57 elmouse (5) #39

PGY: "Hamarosan megjelenik az a tankönyv, aminek ingyenes melléklete lesz a Final Cut DVD-je. ..."
forrás: magyarnarancs.hu

Valaki tudja, hogy ez melyik tankönyv lesz?

2013-04-13 15:09:15 ChrisAdam (5) #38

Ne is említs ilyet, hogy "még egyszer megnézem", mert akik még nem látták és meg akarják nézni, meglincselnek. :) Amúgy most nézem, Pesten elég gyakran teszik fel a műsorra az ArtMozik. (Ilyenkor mindig elszomorodok, hogy miért nem vagyok pesti...)

2013-04-13 15:06:30 BonnyJohnny (5) #37

A Bridge-re még sosem hallottam, hogy Hallgatói és Oktatói Klub (inkább disconak ismerem). :)
Mindenesetre ha már ennyire házhoz jön a film, lehet megnézem mégegyszer. :)

2013-04-13 14:47:47 ChrisAdam (5) #36

Győr, 04.19., 19.00, Bridge-Hallgatói és Oktatói Klub.

2013-03-11 22:51:20 BonnyJohnny (5) #35

Egyébként a snitt forrásának felismerése valóban akkor volt a legviccesebb, ha az eredetiben teljesen más hangulatú volt, mint ebben. :D

2013-03-11 22:46:03 ChrisAdam (5) #34

És az is, hogy mennyire ismeri a filmeket! Tényleg, néha csak egy plusz grimasz, rövidke jelenet kellett, Pálfi megtalálta.

Köszi nektek! Csak akkor lehet jó beszámolót írni, ha a film is jó. Nem az én érdemem :)

2013-03-11 22:32:54 Tenebra (5) #33

Na, hát akkor szerezz minél előbb pénzt, látni akarom végre én is! :D

Ez is arról tanúskodik szerintem, hogy ez a Pálfi mekkora jó arc és jó ízlése is van. :D

Egyébként valóban jó beszámoló, szinte láttam magam előtt a filmet - és persze most mocskosul irigy vagyok és fizikai fájdalmat érzek, hogy nem nézhetem meg azonnal. :D (Az Uránia Filmnapokon is nem lecsúsztam róla a hülye regisztrációs mizériájuk miatt? :C)

2013-03-11 22:07:31 zéel (5) #32

Na, ez igen! (Ez majdnem olyan jó, mit a film!:)

2013-03-11 21:50:27 ChrisAdam (5) #31

Amúgy hozzátenném:
A film megkaphatná a 18-as karikát, senki se higgye azt, hogy ez egy ártatlan szerelmi történet. :) Csak azért mondom, mert most a vetítésen is egy nyolcéves fiúcska volt, aztán amikor mutattak egy-két dolgot, hallottuk, ahogy az anyja mondja: "Ne nézz oda!" Erre a fiú: "De mi volt az?" :DDDD

Az egyetlen negatívum az az volt, hogy a rendező nem tudott eljönni, pedig ígérték. :(

2013-03-11 21:39:52 ChrisAdam (5) #30

A film nem csak szórakoztat, nevettet, néha elgondolkodtat, hanem ráébreszt arra, hogy mekkora kincs a FILM, maga mint műfaj. Amiben tényleg ezer stílus és irányzat van, több ezer nagyszerű, zseniális film, finom kamerabeállások, dallamos zenék, hetyke grimaszok, nagy nevetések és még sorolhatnám. Pálfi György, korunk nagy zsenije pedig ezt a nagy, néha stílusa miatt eltérő filmeket egy NAGY FILM-mé kovácsolta, ami akár lehetne a FILM himnusza.
Millió (pontosan 1200 valamennyi) snitt egymás mellé rakva, 495 filmből kivágva, úgy, hogy végül egy élvezhető, értelmes alkotásként kerüljön ki a rendező kezéből. Hát nem zseniális? Ez egy csoda!

James Bond, aki persze csak megint hódít. A Menyasszony durván kitárja az ajtót, mielőtt öldökölni kezdene. Brian menekül a hirtelen lett imádói elől Jeruzsálemtől nem messze. Indiana Jones, aki épp egy felest hajt fel, majd a nagy golyó elől fut. Latabár Kálmán miközben vezényel, cinkosan hátranéz és elvigyorodik. Hófehérke elbújik a vászon mögött. HGW XX/7 zavartan leteszi a kagylót. Terminátor vérben forgó szemmel néz ki a rendőrautóból. A Szerelemre hangolvából, a vén kopasz kínai elmondja, hogy a "feleségeddel láttam egy férfit"! Ripley hadnagy békésen alszik a hibernációs fülkében. Neo vagányan felteszi a szemüveget. Yoda bólogat. Mollie épp ultahangon van, a beszélő baba mindjárt megszületik. Sharon Stone szétnyitja lábait, Anthony Perkins kajánul felnéz és elmosolyodik. Bud Spencer kezében sörösüveggel császkál az utcákon. Jake Sully pedig felnyitja óriási szemét... Miközben felcsendülnek ismerős dallamok, a Titanic, Alien, Ben-Hur, Star Wars, Szerelemre hangolva és ezer más film híres témái, melyek tökéletesen vannak összevágva, lazán csusszannak át az egyikből a másikba.

Egy szó, mint száz... Ez egy tökéletes alkotás, melyben iszonyú sok munka van. Tényleg itt érzem azt, hogy ezen dolgoztak... Nincs benne egy kis hiba sem, nem lett összecsapva, nem csak egy demonstráció, hanem egy komoly film, mely tiszteleg a saját műfaja előtt.
Filmtörténelem, az biztos.

A film alatt számoltam, hogy hány jelenetet ismerek fel. 232 olyan jelenet volt, amiről rögtön tudtam, hogy micsoda. Ugyanakkor az is feltűnt, hogy A birodalom visszavág, a Szerelemre hangolva, a Sin City sokszor szerepelt (talán ezeket emelném ki). Ugyanakkor érdekesség, hogy a Star Wars Sagából csak a V.-VI-ból szedtek ki részeket, az Alienből csak az egyből és a háromból, Predator nem létezett, Schwarzi csak rossz Terminátorként volt jelen, de voltak nagy meglepetések (pl. Quo Vadis, Ben-Hur 1925, Modern idők (nem is egyszer!), stb.). Nagyon tetszett, hogy a filmből kiragadott jeleneteket nem mindig arra használták, ami valójában volt, gondolok itt a Star Warsos, Avataros jelenetekre és persze ez még nem is nagy szám, inkább az, hogy ezeket tényleg úgy el tudták helyezni, hogy az tényleg odaillett, néhol el is csodálkoztam, hogy basszus, de összeillenek. Plusz a bevágott mondatok. :D Nem elég, hogy mindvégig mosolyogtam (utána úgy kellett arcmasszást kérnem, mert kicsit beragadt az egyik izom. :D), de néhol az egész mozi szakadt egyes jelenetnél. :DDD (Mekkora volt már a Nagy Dugás jelenet).

Nagyon jó film, tényleg aranyba kéne foglaltatni. Ha egyszer lesz sok pénzem, amellett, hogy világbékét veszek, a Final Cut - Hölgyeim és Uraim jogdíjait is megvásárolom és moziba küldöm, DVD-n kiadom (rendes DVD-n).
Mert ezt úgy kell, mert ez művészet.
A film.

2013-03-09 18:36:09 ChrisAdam (5) #29

Én elhiszem neki. ;)

előzmény: Jereváni Rádió (#28)

2013-03-09 18:33:38 Jereváni Rádió (5) #28

Ezt nem mondod komolyan! Hol említette ezt?

2013-03-09 18:29:23 zéel (5) #27

Hölgyeim és Uraim! Ez nagyon jó hír.
Minden igazi filmrajongónak kötelező darab. És legyünk nagyon büszkék: ez egy magyar filmrendező alkotása! Ráadásul, ha nem tévedek, információ gyűjtésre a KT-et is felhasználta.

előzmény: Jereváni Rádió (#26)

2013-03-09 09:11:21 Jereváni Rádió (5) #26
2013-01-26 21:43:41 Lukrecia (5) #25

Jövőhét Pénteken, 21:00-tól vetítik az Urániában. :-)

előzmény: gomez1000 (#24)

2013-01-01 16:32:36 gomez1000 (5) #24

Ha valaki tudja, hol lehet megnézni legközelebb, feltétlenül írja meg nekem! Köszönöm előre is!

2012-11-12 20:44:02 BonnyJohnny (5) #23

Zseniális film. A történet maga sem rossz, de az ötlet is eredeti. Végig élvezetes. És a legjobb része, hogy miközben nézem a jeleneteket, bevillannak, hogy melyik melyik filmből van. Sokszor kifejezetten vicces, hogy egy hangulatához oda nem illő filmből vág oda odaillő jelenetet.

2012-09-08 17:40:00 zéel (5) #22

Ma este 22.oo óra - Toldi mozi!

2012-08-26 13:01:38 gomez1000 (5) #21

"Pálfi György határterületen mozgó kísérleti filmként jellemezte korábban az MTI-nek a 43. Magyar Filmszemlén nagy sikerrel bemutatott új munkáját, amely jogi okokból egyelőre nem került forgalmazásba." Gyakorlatilag csak nyilvános vetítéen lehet megnézni, oktatófilmként funkcionál, és jogászokkal gondolkodnak rajta, hogyan lehet ezt a filmet forgalmazni, mivel szinte lehetetlen 450 film jogait végigkérni.

2012-08-26 12:40:42 manuva (5) #20

Ezek működnek?

előzmény: gomez1000 (#19)

2012-08-26 12:37:06 gomez1000 (5) #19

2012-08-25 21:55:05 soadmano (5) #18

Érdekes, én nem emlékszem, hogy Paul Newman benne lett volna a film bármelyik jelenetében. Valaki észrevette esetleg? Mert a plakáton rajta van....

2012-06-12 19:56:11 ChrisAdam (5) #17

Nem tudja valaki, hogy hol lehet megszerezni?

2012-05-28 13:19:21 zéel (5) #16

master class in both film history and editing (Variety)

2012-05-22 15:38:58 zéel (5) #15

Kösz!
Egész komoly elemzést kaptam az osztályozási rendszeredről az én kis egyszerű/együgyű kérdésemre.
Ez akár vitaindítónak is jó lenne, ha lenne egy olyan topic, melyben ki-ki elmondja, hogy milyen alapon osztályoz.
Ha már...bevallom én teljesen szubjektíven osztályozok.
Egy-két éve idéztem már egy lengyel szerzőt, aki a képek alapján az alábbiakat mondja (nálam filmre is is valami hasonló érvényes):
Esztétikai szemléletem eléggé fura talán: ha valami bizsergést érzek a gerincem táján, akkor jó a kép. Jó, mert szinte fizikailag érzem. Százszor elmondhatják, hogy Botticelli a legnagyobb művész, ha nem érzem ezt a bizsergést, akkor nekem nem az. Meg kell érkezzen a nekem szóló jelzés, valamiféle szellemi energiának kell hozzám eljutnia abból a műből.
(Zbigniew Herbert, Új Könyvpiac, 2009. március)

De, hogy ne legyek nagyon OFF: örömmel látom, hogy téged is nagyon elragadott Pálfi új filmje.
A "filmbuzik ünnepe" is nagyon találó!

előzmény: gerbence (#14)

2012-05-22 09:40:08 gerbence (4) #14

Új osztályzási rendszert vezettem be, a filmek objektív összehasonlíthatatlansága okán. Ezután az alapján osztom a pontokat, hogy SZÁMOMRA mennyire jelentős, fontos az adott film.
Ez a film pedig egy nagyon nagy élmény, lenyűgöző kísérlet és bravúros technikai mutatvány, egy valóban varázslatos bűvésztrükk; de hogy mennyire JELENTŐS, az már másik kérdés. Számomra nem lehet maximum pontos, a topkategóriába nálam nem fér bele. Bár a maga nemében szinte hibátlan, de lássuk be: jellegéből fakadóan ez egy eléggé behatárolt pálya. Ötöst azok a filmek érdemelnek, amik újként törik az utat, valami önálló, egyedi teljesítményt mutatnak fel.
Ha mindenképpen fel akarjuk írni képlettel, akkor ez a film formailag ötös, tartalmilag hármas, összességében tehát "jó".

De hogy mire adok ötöst, azt megnézheted, ha a nevemre kattintasz és megnézed a filmjeimet.:) Például a Volt egyszer egy vadnyugatra, a Szárnyas fejvadászra, a Nyugaton a helyzet változatlanra, a Casinora, satöbbi...

2012-05-22 08:27:39 zéel (5) #13

Zseniális, varázslatos - írod. Teljes mértékben egyetértek.
De akkor mire adsz ötöst, ha erre sem?

előzmény: gerbence (#12)

2012-05-22 06:50:26 gerbence (4) #12

Zseniális, varázslatos moziélmény, a filmbuzik ünnepe. Ötletes, frappáns, humoros és jól összerakott mozi, ami végső soron egyetlen "gegre" épít, annak hatása mégis végig kitart.
És valóban érdemes nagyobb közönséggel együtt nézni!

Csak már megint: hol van Steve McQueen?

2012-05-17 15:09:19 azazell0 (5) #11

Ráadásul a filmem sajátossága, hogy moziban, közösségi élményként sokkal jobban működik.

Nincs összehasonlítási alapom, de ez nagyon igaz lehet. (és főleg annak fényében vicces, hogy az egész film letöltött kópiákból van összerakva!)

elkapott beszédfoszlány: hétfőn este 6-kor a Király utcában. (hogy azon belül hol, nem tudom)

2012-05-17 08:08:54 zéel (5) #10

Bónusz: [link]!

2012-05-17 00:35:15 limupei (5) #9

Pálfi György az, aki miatt ma érdemes magyar filmet nézni. És erről nem nyitok vitát! :-)

2012-05-16 16:21:42 zéel (5) #8

Jut még eszembe: Pálfi ezzel a filmjével engem teljesen levett a lábamról. (Jóllehet a Taxidermiánál még erősen ingadoztam a nézhetetlen és a zseniális közt.)

Pálfi - és Hajdu Szabolcs - magasan kiemelkedik a hazai mezőnyből. Nem csak szuper tehetségesek, de ritka tisztességes, felelősségteljes és megszállottan lelkes alkotóművészek is.

2012-05-16 15:43:58 zéel (5) #7

Akkor majd jól beolvasunk neki, hogy...elcseszte! (Mármint az idézett film.hu interjút!:)

2012-05-16 15:31:08 critixx (4) #6

Egy rendezőnek maximum két filmje lehetett, de Spielbergtől rögtön három filmet felsorol egymás után. Nem kekeckedni akarok amúgy. :)

2012-05-16 15:22:20 zéel (5) #5

A Final Cut-ban "idézett" filmekről, a rendező, Pálfi György:
Keresztapa, 300, Cápa, Indiana Jones, E.T., A sanghaji asszony, Modern idők, Metropolis, Kék angyal, Nosferatu, Az élet csodaszép, Sin City, Avatar, Áldozathozatal, Jelenetek egy házasságból, magyar filmek közül Körhinta, Szerelem, Ház a sziklák alatt, Bizalom, 80 huszár, Kontroll, benne van az én két filmemből is egy-egy snitt. Vannak benne animációs filmek is, Hófehérke, Cowboy bebop, János vitéz, vannak benne tv-sorozatok is, mint a Dexter, a Mad Men vagy a Twin Peaks. Próbáltam nagyon igazságos lenni a válogatásban, szempont volt, hogy nagyjából lefedje a filmtörténetet, az elmúlt 116 évet, a legkorábbi film A vonat érkezése, és mivel ezt két éve kezdtük el, a paradigmaváltást előidéző Avatar-ral fejeződik be a lista. Nagyon figyeltem rá, hogy egy rendező se legyen fölülreprezentálva, egy rendezőnek maximum két filmje lehetett bent a válogatásban, és arra is próbáltunk figyelni, hogy az országok és nemzetek között is igazságosan osszuk el az arányt – ezért természetesen a hollywoodi filmek jelennek meg a legnagyobb számban. Nagyon figyeltünk, hogy az európai film, a német, a francia, a skandináv, az olasz film megjelenjen, a kelet-európai film is fontos volt és a távol-keleti is – legyen benne japán, kínai és bollywoodi film is.

2012-05-13 20:19:02 zéel (5) #4

Aki látta Pálfi György korábbi filmjeit, láthatta, hogy egy kis kreativitásért nem megy a szomszédba.
De ez a filmje még kreatívabb. Világszenzáció!
Lehetne, ha lehetne forgalmazni. De ahogy a film utáni beszélgetésen elmondta a rendező, erre nincs sok esély. (Még!?)
600 filmet néztek át, 3 évig készült.
...és elkészült egy filmtörténeti jelentőségű új film a 600 régiből!
Ha lehetne csillagos ötöst adni, az is kevés lenne!

2012-05-09 16:25:03 zéel (5) #3

Most érkezett: mégis lesz!:)

2012-05-09 16:17:16 zéel (5) #2

Nagyon megörvendeztél a vetítés hírével. De a KINO arról tájékoztatott, hogy nem lesz most ez a film.
Félek, hogy akkor a Cirkóban sem.

előzmény: azazell0 (#1)

2012-05-08 23:12:39 azazell0 (5) #1

Ma láttam, egyszerűen tökéletes film. Lesz még legalább két vetítés, vasárnap 5 Kino, utána szerda 6 Cirko!