Sikátor (1966) ☆ 👁

4,1

2022-12-22 21:25:43 zéel (5) #15

hommage Kertész Ákos

2022-03-14 11:53:57 zéel (5) #14

Ott már nem, de ITT még igen!
Ennek a zseniális filmnek 23 szavazata (ebből 1 nézhetetlen).
No comment!

2022-03-14 08:55:07 mimóza (5) #13

Az utolsó 3 percre... - Te jó ég!!! - nem készített fel semmi és senki. :'( Micsoda erők mozdultak meg itt.. .! El sem hiszem egyelőre, hogy ilyet lehet.... filmen. A valóságban... ismerem. De így....

2014-11-21 19:58:40 zéel (5) #12

Szerintem abszolút nem hülye hasonlítgatás. Sőt, nagyon is találó!
És annyira jók, hitelesek mindketten, hogy az csoda! De talán nem túlzás, hogy itt Koncz Gábor a zseniális. Törőcsik meg "csak" hátborzongatóan jó.

előzmény: hhgygy (#11)

2014-11-21 18:40:11 hhgygy (4) #11

Vannak ilyen hülye hasonlítgatásaim, de szerintem Koncz Gábor a fiatal Belmondo magyar verziója volt. A Törőcsik Mari játszotta Gabi meg abszolút hiteles neurotika volt, számomra hátborzongató.

2014-11-21 09:11:34 zéel (5) #10

Örülök, hogy neked is tetszett. Már nem vagyunk egyedül.
Az alábbi sorokat pl. még 1980-ban írták (Bán Róbert, Filmvilág):
Nem félek az elfogultság vádjától. Kimondom: a Sikátor a magyar film akkori idejének egyik remekműve volt. Rényi legjobb erényei érvényesültek benne: a feszült drámaiság, az atmoszféra teremtés készsége, a roppant szakmai felkészültség. Rendkívüli műgonddal dolgozott. A helyszínek kiválasztásától az utolsó kellékig mindenre a legnagyobb alapossággal figyelt. Kitűnő készsége a színészi munka iránt (főiskolai színjátékgyakorlatainkban kiemelkedően a legjobb volt közöttünk), remek alakításokat eredményezett. A furcsa, tragikus szerelmi történetet megelevenítő nagyszerű regény a filmre álmodásban egyenértékűvé vált.

A filmet 1968-ban a chicagoi nemzetközi filmfesztiválon is bemutatták.

előzmény: hhgygy (#9)

2014-11-20 22:28:54 hhgygy (4) #9

Jó, hogy szóltál, érdemes volt megnézni. Érdekes volt, azon gondolkodtam, hogy ezt engedték-e mozikba, vagy később a tv-be, mert az akkori rendszerről lesújtó kör/kórképet adott.

2014-11-20 19:22:25 zéel (5) #8

A magyar filmművészet egyik kincse. Egy ismeretlen gyöngyszem.
De ma este a Duna Tv leadja. Én szóltam!

2014-05-25 22:55:42 zéel (5) #7

Igen, a Sikátor maradandó teljesítménye filmművészetünknek.
Az a film, amelyik közel ötven évvel az elkészülte után is ilyen erővel szól, az kétségtelenül maradandó teljesítménye a magyar filmművészetnek.
Öröm olvasni az ilyen értő hozzászólást. Mondhatni, ritka öröm.

A filmet már nem lehet megnézni az első hsz.ban említett helyen.
Viszont részletekben most (még) itt elérhető a teljes film: [link]!

előzmény: tractorking (#6)

2014-05-25 20:56:56 tractorking (5) #6

Rényi Tamás mesterien sorakoztatja egymás mellé a visszafogott, természetes közvetlenséggel megkomponált jeleneteket. A munkáskörnyezetben játszódó történet mindvégig precíz lélektani igényességgel és atmoszférateremtő erővel mutatja be a hangulatokat. A jeleneteknek sodrása, művészi izzása van. A film operatőre, Forgács Ottó általában kétféle kompozíciót használ. Premier plánjai a lélek legbensejének a rezdüléseit érzékeltetik (Gabi és Vince egymásra találása, Tóth félszeg pillantásai) totál plánjaiban pedig az embereket elválasztó távolság arányai nőnek naggyá.
Rényi erénye, hogy nem él erőszakoltan modern beállításokkal és meghökkentő képi megoldások sem bontják meg a film szerkezetét.
A színészek közül Koncz Gáboré a pálma: érzelmi visszafogottságát, majd árulkodó fájdalmát igazi művészettel adja vissza. Dégi István a megszállott Tóth szerepében szavak nélkül is gazdag, bonyolult karaktert teremtett.

A Sikátor maradandó teljesítménye filmművészetünknek.
Hiteles lélekrajz, elgondolkodtató dráma, realista korkép.

2011-12-03 22:37:05 zéel (5) #5

Nekem a Szállnak a darvak jutott eszembe. Most megnéztem, mit írtam oda. Akár szó szerint ide másolhatnám.

Földhöz vág, megrendít, megríkat. Katarzis.
Minden perce lenyűgöző, a legtisztább lírai szépség. Az örök témáról, a szerelemről: mennyről és pokolról. Ugyanakkor szociográfiai mélységű korkép az ötvenes évekről.

A férfi főszereplőt, Koncz Gábort talán nem igazságtalan kiemelni. Élete legjobb alakítása. Azt meg, ugye tudjuk, hogy Törőcsik Marit az Isten is filmszínésznőnek teremtette.
A film szuggesztív képei (Koncz Gábor tekintete, Törőcsik Mari szeme) pedig szavak nélkül is beszélnek.
És, gondoljunk bele, ez a film, ez a zseniális film 1966-ban készült!

2011-12-02 13:52:47 zéel (5) #4

Kösz, hogy ébren tartod a témát!
Akárcsak a Tree of Life-nál.
Neked az is nézhetetlen, meg ez is.
No comment!

Meg sem próbállak meggyőzni. Részemről ennyi volt!
(Legföljebb azon lenne érdemes gondolkodnod, hogy a véleményed (vagy bárki másé!) nem csak a filmet minősíti, hanem a véleményezőt is!)

2011-12-02 13:26:03 Umberto (1) #3

a magyar filmgyártás túlnyomó többsége

a magyar filmgyártás termékeinek túlnyomó többsége

2011-12-02 13:24:45 Umberto (1) #2

Ez egyszerűen tragikus... Vagyis pont olyan, mint a magyar filmgyártás túlnyomó többsége.

2011-12-02 10:45:17 zéel (5) #1

Én lennék a harmadik néző?
Akkor ez egy ismeretlen GYÖNGYSZEM!

Most fejeztem be a filmet, most nem tudok többet mondani.
(Itt lehet megnézni: [link]!)