Letyat zsuravli (1957) ☆ 👁

Szállnak a darvak
The Cranes Are Flying

(Mihail Kalatozov)

szovjet dráma, háborús film, szerelmi történet

4,4

2021-10-12 20:13:17 Xuja (4) #18

Nagyon egyenes vonalvezetésű háborús dráma. Sokszor beugrott közben a Körhinta: hasonlóan bravúros az operatőri munka, és bár visszafogottan, de átlengi a propaganda. Csak míg Fábri filmje sokkal hatásosabb, erősebb atmoszférájú, ez gyakran leült, és a drámai jelenetek kevésbé voltak megalapozva. A főszereplő lány mellett Merkurjev alakítását emelném még ki. Gyenge négyes.

2020-11-07 10:55:17 macready (4) #17

„Habár a két ifjú szerelmest játszó Batalov és Szamoljova lenyûgözõen megindító, gyengéd és érzéki jelenség, a film valódi sztárja mégis Szergej Uruszevszkij pazar operatõri munkája. Lélegzetelállítóan nagyívû gépmozgásaival és eleven kézikamerájával Uruszevszkij olyan világot teremt, amelyben többé nem találni biztos fogódzókat, ahol már minden szempontrendszer, erkölcsi, politikai, vagy egyéb, viszonylagossá vált.”

2017-05-13 22:55:38 Sziez (5) #16

Egyszerűen nem lehet szabadulni azoktól a képektől, amikor Szamoljova a zsúfolt vonatállomáson keresi a frontról hazatérő katonák között a szerelmét. Még évtizedek távlatából kísért az a szívszorító jelenet.

2016-01-08 17:02:50 maci (5) #15

Egészen fiatal, alig huszonéves korosztálynak mutattam meg nemrég Kalatozov művét, meghatódtak és megdöbbentek.

Vannak filmek, amiken nem fog az idő....

2013-01-13 02:14:26 Fonghi (5) #14

Szegény rendezőnek még így sem sikerült. Elárulod nekem, hogy mi volt az?

előzmény: Relayer (#13)

2012-10-07 06:13:34 Relayer (4) #13

A Szállnak a darvak teljesen megérdemelten filmtörténeti klasszikus. A rendezés, az alakítások és az operatőri munka elsőosztályú. Kalatozov elképesztően igényes és művészi beállításokat használ, aminek következtében szinte belerántja a nézőt a filmbe. Egy biztos: sok mai sztárrendező is sokat tanulhatna Kalatozovtól.

Mindössze egyetlen hibája van a filmnek, de az sokat ront az összképen: érzelmileg túl van húzva, nagyon melodramatikus. Egy kis visszafogottság nem ártott volna, mert a szereplők érzelmei majd széttépik a vásznat. Egy ilyen zseniális rendezőnek (aki mindent képes megmutatni), ennyire kiváló színészekkel (akik erőlködés nélkül bármit el tudnak játszani) nem kellett volna ennyire szájbarágós filmet készíteni. Olyan, mintha a rendező biztosra akart volna menni, hogy mindenki megérti a film üzenetét.

2012-02-26 23:01:41 Szívtiproimi (5) #12

Vera nézése egy német tank páncélját is átütötte volna. Valjuk meg a szovjet filmművészetből is fennmarad 10-20 nagyszerű alkotás az örökkévalóságnak, bár az én korosztályom gyerekkorában nagyon utálta.

2011-10-05 22:59:02 puttancsospeti (5) #11

Így igaz. Csodálatos alkotás.

előzmény: Rituska (#10)

2011-10-05 22:56:13 Rituska (5) #10

Ez a film egy aranyérmes csoda. Nem jutok szóhoz. Bárcsak a szüntelenül potyogó könnyeim beszélni tudnának....

2011-03-27 10:44:39 zéel (5) #9

Ez ugyan a szinkronizált változat, de még a régi, minőségi szinkron!

2011-03-26 21:00:29 zéel (5) #8

Itt lehet megnézni: [link]

2011-03-06 00:17:53 tractorking (5) #7

Sztálin halálát követően, az 1954-es év a szovjet filmmüvészetben is fordulatot hozott. Megszüntek, vagy legalábbis fellazultak az alkotói szabadságot korlátozó rendelkezések, a filmstúdiók önállósága biztosabá vált, megnyilt az út az új tehetségek előtt. A régi, érdemes rendezők mellé fiatalok sorakoztak fel, mint Csuhraj, Bászov, Naumov, Álov, Kalatozov, Ordinszkij és mások. Az ötvenes évek közepén megindult a fejlődés, a magukra talált szovjet flmalkotók nagy kedvvel és felszabadult érzéssel láttak munkához. Egymást követték a szép és értékes filmek.

A szovjet filmművészet újbóli magasba ívelését ez egyik ilyen kirobbanó sikerű alkotás, a Viktor Rozovnak 'Szállnak a darvak... ' cimű szinművéből készűlt film nyitotta meg 1957-ben. A történetet egy új rendező, Mihail Kalatozov vitte filmre.
A filmtörténet egyszerű -dióhéjba foglalva talán semmitmondó is-, a képek megelevenítésében azonban kiszélesedett, elmélyült és mesteri módon mutatja meg, hogyan kapcsolódnak az emberi sorsok a történelemhez.

Finom rendezői ötletek, pompás operatőri munka, nagyszerű epizodisták, és egybeforrott eggyüttes mellett két ragyogó alakítás emelte ezt a szerény vonalú történetet minden idők egyik legnagyobb filmélményévé.

A 'Szállnak a darvak' Cannes-ban nagydíjat nyert, s aztán megkezdte diadalútját szerte a világban. Miahail Kalatozov, a rendező neve mellett gyorsan megtanulták a női főszereplő, Tatjana Szamojlova nevét is. Ugyancsak kitűnő a férfi főszereplő, Borisz alakítója, Alekszej Batalov. És még egy név kívánkozik megörökítésre: Szergej Uruszevszkij, az operatőr, aki az egész film bámulatba ejtően szép fényképezésével, de különösen Borisz halálának és a darvak délre
vonulásának megörökítésével a filmfényképezés magasiskoláját mutatta be.

Felejthetetlenül szép, magávalragadó alkotás.

2011-03-02 10:58:49 zéel (5) #6

Említsük még meg a zseniális képek zseniális operatőrének nevét is: Szergej Uruszevszkij!
A film férfi főszereplője, a kiváló Alekszej Batalov mondja egy nemrégi interjúban (DVD extra!):
a film mégiscsak elsősorban a rendező és az operatőr munkája, bár a dicsőséget, gyakran a színészek aratják le.
Elmondja még azt is, hogy milyen lelkesen dolgozott mindenki a filmen, és, hogy milyen szerencsés volt, hogy az operatőr és a rendező, Mihail Kalatozov látásmódja nagyon közel állt egymáshoz.

Kalatozov egyébként Kalatozisvili (grúz) néven született. Rendezés előtt volt laboráns, vágó, operatőr, színész...

2011-03-01 16:36:52 zéel (5) #5

Földhöz vág, megrendít, megríkat.
Valóban: minden perce lenyűgöző, a legtisztább lírai szépség. Kár, hogy ma már ez a tisztaság még a moziban sem létezik.

A női főszereplőt, Tatjana Szamoljovát talán nem igazságtalan a sok kiváló színész közül is kiemelni.
A film elképesztően szuggesztív képi kompozíciói pedig szavak nélkül is beszélnek.
És, gondoljunk bele, ez a film, ez a zseniális film 1957-ben készült!

előzmény: tractorking (#4)

2011-02-26 17:16:40 tractorking (5) #4

Minden perce lenyügöző, a legtisztább lírai szépség. Kár, hogy nem Behár György slágere a film zenéje ;)

2011-02-25 11:33:08 filmkritikus (?) #3

Ezzel a kijelentéssel mélyen egyetértek.

előzmény: Antoninus (#2)

2010-02-06 23:02:34 Antoninus (5) #2

A filmtörténet egyik legszebb alkotása

2009-10-17 19:54:06 Hannibal Lecter (4) #1

Megindító, kellemesen szolid tragikus románc. Mindenkinek ajánlott.