Freaks (1932) ☆ 👁

(Tod Browning)

amerikai dráma, horror

4,4

2022-01-13 16:59:01 supernadal (3) #31

Lehet, hogy belemagyarázás, de többségük kb. annyira tekinti őket embernek, mint Cleo a filmben,
meg is kapja érte a büntetését a végén.

előzmény: Xuja (#30)

2022-01-13 16:34:36 Xuja (4) #30

Szerintem ez belemagyarázás, mivel az ép szereplők között is vannak pozitív karakterek (lásd Venus).

előzmény: supernadal (#29)

2022-01-13 16:23:05 supernadal (3) #29

Erősen túlértékelt film.
Olyasmit próbál közvetíteni a nézők felé, hogy ép és sérült ember közt nem jöhet létre érdekmentes emberi kapcsolat, legalábbis, ha a trapézlánynak a kisnövésű Hans iránti álszerelmére gondolunk. Ezzel nem értek egyet, miért ne lehetne ép és sérült emberek közt normális emberi kapcsolat.
Ha pedig Browning azt szerette volna bemutatni, hogy az ép emberek milyen szinten megvetik és lenézik a fogyatékkal élőket (gondolom ez volt a koncepció), akkor is elég suta film lett, mert annak bemutatására túlságosan direkt történetvezetést használt.
Volt benne egy-két megmosolyogtató jelenet, de nem ájultam el tőle.

2020-12-17 13:43:24 Ugor (4) #28

Azt hiszem, kötelező kultfilm, régi fogyatékosságom volt a megtekintés hiánya, hogy stílszerű legyek. De most megvan, pótoltam. Számtalan etikai kérdést vet fel, és nyilván mi, nagyarcú nagytudásúak, egy évszázaddal később másképp ítéljük meg, mint a kor közönsége. De száz éve még "néger törzs" volt kiállítva a budapesti állatkertben is, a hülyéket meg hivatalosan is úgy hívták, hogy hülyék, csak nem pontosan ugyanarra gondoltak közben. Ennek az egész kérdéskörnek a kezelésében elmentünk egy furcsa, szemérmes irányba, nem beszélünk róla, vagy nem nézünk oda, vagy illendően mást mondunk, vagy beperelünk valakit, ha nem úgy mondja. A film meg érdekes, fontos, maradandó jelenetek hagy benned. Meg maradandó gondolatokat is.

2020-12-09 10:07:39 Xuja (4) #27

Hatásos társadalmi horror súlyos atmoszférával. A felvezetés a freakek kaleidoszkópszerű bemutatásával már elég érdekes, de a fő történetszál is kifejezetten izgalmas, egyedül a befejezés van összecsapva az ismert okok miatt. Browning remekül ért ahhoz, hogy hasson a néző érzelmeire, szinte már epekedve várjuk hogy az antagonisták szörnyű halállal (vagy valami még rosszabbal) végezzék be.

Egyébként a színészek is kiválóak, főleg Hercules és Cleo. Venus meg kifejezetten szép nő, de az alakítása is tetszett. Az ő szála kicsit lógott a levegőben, utánaolvasva a szinopszis alapján eredetileg sokkal hangsúlyosabb szereplő volt. Összességében így erős négyes, szerintem az eredeti verzióra lazán rávágnám a zseniálist..

2016-06-12 12:57:55 dikalosz (3) #26
2016-01-01 22:43:49 dikalosz (3) #25

Ezért is vagyok rohadt mérges. Micsoda film lehetett ez..

2016-01-01 18:40:07 dikalosz (3) #24

Teljes mértékben egyet értek Veled. Szóról-szóra.

2012-06-28 14:14:46 Tenebra (3) #23

Ez könnyen lehet. Majd egyszer utánaolvasok (sőt, úgy érzem, érdemes lenne egyszer Browninggal foglalkozni). Mindenesetre kár érte, mert a Drakulát leszámítva elég eredeti filmjei voltak. Pl. a Mark of the Vampire - irtó merész alkotás. Már majdhogynem egy korai modernista mű a történet végi csavar miatt. Gondolom, attól a filmtől is megőrültek a stúdiófejesek. :D Hiszen az egész vámpíros bohóckodás csak egy hazugság, és tulajdonképpen a nézőt jól pofán csapják azzal, hogy Lugosi leveszi a vámpírjelmezt és röhögve mondja, hogy "na, ezt szépen megcsináltuk, menjünk akkor kajálni" vagy valami ilyesmit. :D Konkrétan kilép a szerepből és vámpírból Lugosi Bélává válik.

2012-06-28 12:50:53 critixx (4) #22

Gondolom elege lett abból ahogy - mint te is mondtad - elbánt vele a stúdiórendszer. De az is lehet, hogy csak nem kapott több megbízást, mert sorra buktak meg a filmjei.

2012-06-28 12:35:32 Tenebra (3) #21

Igen, és elég "visszataszítóak" a lények is. De ebben a filmben láthatóan több lett volna, ha nem vágják így tönkre. Hiába a drámai, szokatlan hangvétel és felvezetés, ha egyszer befejezetlennek tűnik. Remélem, egyszer valahonnan előkerülnek a meggyalázott részletek és valaki helyrerakja ezt, legalább részlegesen (mint a London After Midnightot - ami szintén Browning műve, ugyebár).

Amúgy azt nem tudja valaki, hogy Browning miért hagyta abba 1939-ben a rendezést? Mert úgy látom, utána nincs saját filmje, csak forgatókönyvek, s azért 1962-éig, 82 éves koráig még élt.

előzmény: Csende Kristóf (#19)

2012-06-28 11:32:27 Csende Kristóf (5) #20

De az tényleg igaz hogy szörnyen megcsonkolták. Elvileg eredetileg benne lett volna minden: Herkules kiherélése, a csaj megcsonkítása.

2012-06-28 11:31:25 Csende Kristóf (5) #19

Szerintem így is egy feledhetetlen históriát tár elénk Browning. A film elején lévő bevezető a maga zenei aláfestésével már szürreális és hátborzongató.

2012-06-28 11:00:07 Tenebra (3) #18

Most néztem, és utánaolvastam. Ha ez a film 90 percesnek megmarad, akkor szerintem az örökzöld zseniális művek közt tartanánk számon. Érződik rajta, hogy Browning egy nagyon pesszimista, kiábrándult, groteszk horror-drámát akart összehozni. Nagyon erősen jelen van a "freakek" iránti empátia. Sőt, nem is annyira a "freakek" a torzszsülöttek. Hanem azok, akik elvileg normálisan néznek ki és nem fogyatékosak testileg. Ám az embertelenség sokkal torzítóbb. A "szörnyszülöttek" igazságosak, van bennük emberség, naivságuk szimpatikussá teszi őket. Van köztük összetartás. Míg az "emberek" marják egymást és sunyi mocsokláda alakok. Rendkívül jó film lehetett volna ebből az alapból és érződik is, hogy az első hatvan percben ezt a hangulatot akarta megragadni Browning. NAGYON, de tényleg NAGYON NAGYON NAGYON NAGY KÁR érte, hogy a film befejezetlen tulajdonképpen. Vagyis: ebben a formában. Hiszen elvileg 90 perces lett volna, és az utolsó 30 percben zajlott volna a leszámolás, amit összebasztak itt kb. 2 percben. Az igazi horror akkor jött volna - jogosan. Én komolyan drukkoltam, hogy a szemét kis kurvát megcsonkítsák, amiért ennyire lenézi ezeket az embereket. Mert: emberek, sokkal inkább, mint a böhöm bunkó "Herkules" vagy ez az szemét számító artista csaj.

Ám így sajnos egy szentimentálisan, klisésen, hirtelen véget érő, a horrortól teljesen megfosztott, csonnka félremekművet kaptunk. A potenciál, a felvezetés (azaz: a film első 50 perce - a 60-ból...) zseniális. Ám mivel ez csak "félmunka", így feleznem kell, az pedig 2,5 - azaz felfelé kerekítve: 3. Irtózatosan sajnálom. És rohadjon meg Thalberg meg az MGM, illetve a sok álszent, aki a tesztvetítésen lehurrogta. Bár... Már megrohadtak, ez nyugtat. :'D De komolyan, nem akarok ilyen durva lenni, viszont tényleg egyszerűen szívfacsaró, hogy egy ilyen potenciális remekművet ennyire kiheréltek csupán azért, mert pár álszent uralta akkoriban Hollywoodot... S Browning meg James Whale is sokkal-sokkal többet érdemelt volna annál, amit eredetileg kaptak (sok rosszat) a stúdiórendszertől.

2012-03-30 22:26:38 Horváth Szabolcs (4) #17

Nekem erről a fejezetről valamiért az Árnyék Innsmouth fölött jutott az eszembe. Csak ott a a tengeri lények kúsztak-másztak. Valóban félelmetes jelenet.

előzmény: EstiKornél (#16)

2012-03-20 23:53:01 EstiKornél (4) #16

A film magasan legjobb jelenete, mikor a szörnyszülöttek a kocsik alatt, esőben és sárban csúsznak bosszút állni, ma is hátborzongató.
Kétségkívül szórakoztató 2012-ben is, minden naivságával együtt.

2011-12-09 21:56:37 Csende Kristóf (5) #15

A groteszk horror filmek netovábbja, legjobbja. Browning milyen remekműveket is készíthetett volna, ha nem kellett volna az e filmje miatti szakmai kiutasítás megélnie...

2011-12-09 21:31:52 Pityi (5) #14

Remekmű.
Eszembe jutott róla U2: All I Want Is You klippje, amit szerintem ez a film is ihletett...

2011-04-14 10:00:23 Avednay (5) #13

Kár, hogy a stúdióvezetők nem mertek felvállalni több jelenetet, például
a Cesare Gonzago által már említett kasztrálást
és még a végébe is beleszóltak.
(A kibékülős jelenetet is "fentről" erőltették a filmbe, ha jól tudom - nem is illik oda. Jobb lett volna, ha Cleopatra megmutatásával ér véget a film, a keret is azt kívánta volna.

De még ezzel együtt is zseniális a film.

2010-02-05 19:53:39 Cesare Gonzago (5) #12

Itt megtekinthető.

2009-09-07 10:03:39 critixx (4) #11

Így igaz. Browning nem csak érdeklődött a vándorcirkuszok iránt, de mielőtt filmes lett dolgozott is ott. A Freaks előtt már több (néma)filmet csinált, ami vándorcirkuszban játszódik: The Unholy Three, The Unknown - mindkettő Lon Chaney főszereplésével, aki Drakulát is játszotta volna, ha meg nem hal.

előzmény: wayage (#10)

2009-09-06 19:01:36 wayage (5) #10

Most olvastam, hogy az Universal sikerei láttán az MGM stúdió is akart egy horrorfilmet készíteni. Ezért a Dracula sikere után szerződtették Tom Browning-ot. Aki gyerekkora óta érdeklődött a vándorcirkuszok iránt és magának is volt egy súlyos sérülése (autóbaleset), ami miatt kitaszítottnak érezhette magát. Szerette volna bemutatni ezen emberek világát. Remekül felépítette a filmet, hogy ők is szerethető emberek. Aztán a végén lerombol mindent...még mindig ezen gondolkozom. Végül is az MGM megkapta a horrorját, csak nem úgy ahogy akarta:)

2009-09-06 18:45:01 wayage (5) #9

Mire gondolsz a vége alatt? Cleopátra megcsonkítására, a szörnyszülöttek törvénye alapján, vagy a happy endre. Amikor a törpe lány vigasztalja a Hans nevezetű törpefiút, hogy nem az ő hibája az önbíráskodás, ő csak a mérget akarta elvenni, a csonkításról nem tehet. Aztán kibékülnek.Jaja Nagy-Britanniában vagy 30 éven át be volt tiltva.

előzmény: Cesare Gonzago (#6)

2009-09-06 15:55:00 Cesare Gonzago (5) #8

Érdekes, erről nem tudtam. Nagy-Britanniában is sokáig tiltólistán "pihent" Browning mester remekműve.

2009-09-06 15:50:33 critixx (4) #7

A film hivatalosan még ma is be van tiltva az USA egyes államaiban...

előzmény: Cesare Gonzago (#6)

2009-09-06 15:35:37 Cesare Gonzago (5) #6

Nem láthattam én sem, sajnos. Visszaemlékezések és produkciós feljegyzések tudósítanak a kivágott és elveszett jelenetekről. (Mert tudomásom szerint több képkocka is az enyészeté lett.)

Mi a véleményed a legvégéről?

előzmény: wayage (#5)

2009-09-06 14:24:11 wayage (5) #5

Igen én is olvastam, hogy a Herkules jelenetét kivágták. Viszont ilyen részletesen leírva még nem hallottam (vagyis olvastam:). Köszi, hogy leírtad. Láttad is? Vagy csak olvastad valahol, mivel úgy tudom elveszett ez a jelenet.

előzmény: Cesare Gonzago (#4)

2009-09-06 14:14:30 Cesare Gonzago (5) #4

És amit Herkulessel műveltek, az sem ministránsfiúk vasárnapi csínytevése: őt kasztrálták a kis emberek, és még a torzó "lárvaember" is részt vett az akcióban. Kést szorított a fogai közé. Fájdalom, hogy e kétségtelenül sokkoló jelenetet kihajították a kukába a stúdió vezetői.

előzmény: wayage (#3)

2009-09-06 14:09:39 wayage (5) #3

Megtudom érteni, hogy anno ez a film, a korának tényleg félelmetes volt és sok helyen betiltották. Másrészről viszont a rendező nagyon "szépen" bemutatja, hogy a torzszülött emberek is normális emberek, ugyanúgy lehetnek érzelmeik, szerethetnek, élhetnek párkapcsolatban és érezhetnek haragot is. Az egyetlen horror jelent - eléggé keményre sikeredett, ahogy a film végén másznak a szörnyszülöttek késekkel a kezükben és amit Cleopátrával csinálnak, szerintem több, mint egyszerű bosszú (nem emberi), bár saját törvényeik vannak... - mai szemmel nézve is félelmetes.

2009-06-08 21:52:08 acidphase (5) #2

durva film.. egyetlen kis negativum amit nem értek h mér kellett néhány mondatot németül mondani? ennek nem igazán értettem a jelentöségét, már ha volt.. mer alapjába angolul beszéltek.

mindenesetre nem csodálkozom h ezt az alkotást sokáig nem jelenttették meg..

2008-12-02 14:53:31 Cesare Gonzago (5) #1

Tod Browning "elátkozott" filmje cinikusan gyilkos példázat az emberi természetről. Edgar Allen Poe tollára való történet.

Nos, tegnap megnéztem. Csodálkozom, hogy egyáltalán kiadták. Nemcsak külhonban, itthon is. Magányos pillanatokra való röpke óra, groteszk katarzisra vágyó nézőknek.

10*/10