Senna (2010) ☆ 👁

(Asif Kapadia)

amerikai-angol-francia dokumentumfilm, életrajzi film

4,5

2020-03-21 19:58:03 tomasso (5) #36

Nagy rajongója voltam az F1-nek, bújtam a történelmet, ki-mikor volt világbajnok, milyen autóval ment. Volt ilyen kvízgép különböző szórakozóhelyeken, amibe előszeretettel dobáltam az ötveneseket, csak hogy Forma 1-es kérdésekre válaszolhassak :D
Senna és Prost csatáit még nem néztem a tévében, be kellett érnem Hill és Schumacher küzdelmeivel, persze tudtam róluk hogy mekkora ászok, és hogy egymás elől nyerték a címeket. A film mélyebb bepillantást ad kettejük rivalizálásába, ami szerintem az F1 valaha volt legnagyobb párharca. Mindemellett Senna karrierjét is szépen bemutatja magánéleti, filozófiai és rajongói szemszögből. És persze a horrorisztikus imolai hétvégét, ami minden addigit átírt...

2015-02-02 15:32:49 BonnyJohnny (4) #35

Pont ezt kifogásoltam én is. És hasonló példákat említettebb lentebb.
Viszont a Blue Ray verzió valóban árnyaltabb kissé. Bár ott sem Sennát árnyalja, hanem Prostot... :/

előzmény: Mizi (#33)

2015-02-02 13:18:03 deathcode (5) #34

Akit érdekel, annak ajánlom figyelmébe az egyik Top Gear epizódot, amiben Lewis Hamilton x év után vezeti Senna legendás MP4-4-ét. Azt az autót, ami ha jól emlékszem adott évben csak egyszer nem indult pole position-ról, nélkülöz minden modern technikai vívmányt, ellenben 1200 lóerő. Hamilton a mennyekbe repül az autótól. És van egy 2 másodperc Senna-ról, amint fél kézzel repeszt Monaco-ban - igazi döbbenet.
Sajnos csak élőben volt része a műsornak, youtube-on van az említett pár perc.

2015-02-02 09:53:52 Mizi (4) #33

Rég volt már ilyen hatással rám film. Elsősorban az érzelmeire és nem csak a témája miatt.
Viszont sok benne a hiányosság, ami részben annak tudható be, hogy Senna legenda-státuszát senki sem akarta, még csak egy icipicit sem megtépázni. Pedig minden éremnek két oldala van. Ha megnézzük a filmet, akkor teljes képet kaphatunk az egyikről. Na de mi a helyzet a másikkal?
Érdekes módon például a Prost-féle interjút nyugodt szívvel belerakták a filmbe, mikor azt mondja, hogy ha a brazil nem változtat a stílusán, akkor letolja. De azt nem, amikor Senna lenyilatkozta a 1990-es Japán Nagydíj előtt, hogy már pedig, ha Prost megy el elsőként a rajtnál, akkor ő neki fog menni. A film foglalkozott ugyan az esettel, de erről az apróságról megfeledkeztek a készítők. A kettejük rossz kapcsolatáról viszont leginkább Ron Dennis és a csapat tehet. Erről Prost is tudott mesélni: "Ron Dennis baja az, hogy bevallva vagy tagadva, de egyik versenyzőjét mindig babusgatja, a másikat meg b...gatja." (a 2007-es McLaren viszály kapcsán). Az új alkatrészeket és fejlesztéseket általában Senna kapta meg először, a Honda jóvoltából, és Dennis is ő rá tekintett úgy, mint a fiára, ellenben Prosttal.
Miután a francia távozott, megváltozott a helyzet. Mivel Berger bálványozta Sennát, és nem is volt kimagasló tehetség, aki szembeszállhatna vele, így a brazilnak lett egy vízhordója.
A hírhedt pofozkodós történetet is kihagyták, amikor 1993-ban Japánban így próbálta meg móresre tanítani a fiatal Irvine-t, aki a futamon egy merész előzéssel (ami leginkább a brazil stílusát idézte) visszavette tőle a körét. Pedig ez is mutatja, hogy mennyire szeszélyes személyiség is volt ő. Ez is hozzá tartozik a történethez.
Összegezve, Senna sem volt angyal, és Prost sem volt ördög, csupán két versenyző volt, akik a győzelemért szinte bármire képesek voltak. A kihagyott részek pedig egy cseppet sem csorbították volna Ayrton teljesítményét, csupán sokkal reálisabb - és ezáltal komplexebb - képet kaptunk volna a karakteréről, kicsit mögé látva a pátosznak.

2014-03-31 21:48:13 flake (5) #32

Ma újranéztem egy Forma-1 fanatikussal, és bár én messze nem tartozom közéjük - közétek, engem már első megtekintéskor is nagyon mélyen megérintett, és csodálattal töltött el ez a film, pedig ismétlem: semmit, vagyis szinte semmit sem tudok erről a sportágról. De amikor a mai napon ismerősöm szinte végigkönnyezte az egészet, általa talán kicsit én is még jobban megszerettem. Senna egy rendkívüli, elhivatott, tehetséges, és tiszta ember volt.

2013-09-15 00:11:02 Pityi (5) #31

Én se nézek Forma-1-et Senna halála óta. Most jöttem rá. Köszi Tinuszka!

2012-02-26 12:03:13 Bruce94 (5) #30

Hülyeséget beszéltem: Lauda kiesett Monacoban, Bellof lett a 3. [majd miután kizárták a németet Arnaux]. De az év Portugál nagydíján, mikor Lauda 3.-szor is bajnok lett, a következőképpen futottak be: 1.Prost 2. Lauda 3. Senna.

előzmény: Bruce94 (#27)

2012-01-20 17:09:29 BonnyJohnny (4) #29

Hát, elég erős Senna kultusz lengi körbe. Ha ez neked semmit sem jelent, akkor szerintem érdektelen. De amúgy nem régi futamokat mutatnak két és fél órán át. Sokkal inkább az emberi oldal kerül előtérbe. Szóval, ha csak az a baj, hogy nem szereted a Forma 1-ben, hogy huszonvalamennyi kocsi köröz két órán keresztül, az nem akadály, mert a film nem erről szól. Egy legendáról szól. A XX. század egy maghatározó alakjáról.

előzmény: Korben (#28)

2012-01-20 16:58:39 Korben (?) #28

Érdemes megnézni a filmet egy olyasvalakinek akit hidegen hagy a Forma-1? Élvezhető számára is ez a film??

2011-12-06 00:18:29 Bruce94 (5) #27

Végre megnéztem. Imádom az autó és motorversenyeket, s 4 éves korom óta követem a Forma 1-t [Első élményem a 98-as Belga nagydíj, mikor 13 autó ment össze, s Schumacher nekiment Coulthardnak. :)] A családban szinte mindenki nézi a közvetítéseket, s így törvényszerű volt, hogy a sport engem is megfertőz. Emlékszem a szüleim sokat meséltek a régi nagy versenyekről [apám Laudáról és Stewartról, anyukám pedig Senna versenyeiről]. Emlékszem egy jó 10 éve terveztek filmet készíteni Senna életéről, Antonio Banderas főszereplésével, de a projektből semmi sem lett. A film egy kiváló lüktető izgalmas, ám egyben tragikus dokumentumfilm, egy olyan zseni életéről akihez fogható nem volt soha. Mondom ezt úgy, hogy az ő korszakából csak néhány versenyt láttam, hála az internetnek, míg Schumacher és Hakinen csatáinak szinte minden elemét láttam, Kimi, Alonso és Vettel pedig a szemem elött lett újoncból futamgyőztes, majd később világbajnok. Az 1984-es Monacoi nagydíj számomra azért különleges, mert a dobogón három évtized legjobbja állt. [Lauda 70-es, Prost 80-as Senna pedig a 90-es évek legnagyobb csillaga]. Prost végül is a bajnoki címmel fizetett az integetés miatt, hiszen a 9 pont felét kapta, s végül fél ponton úszott el a bajnoki címe. [Utalag, ha okoskodunk, s azt mondjuk befut 2. helyen ami 6 pontot ér akkor ő 1984 világbajnoka. Az 1988-as Monacoi nagydíj hosszabb összefoglalóját nemrég néztem meg, s Senna a versenyt így kommentálta "Az autóm befejezte a versenyt, én csak leparkoltam". Ő győzni akart mindenáron, s akár az autót sem kímélte akárcsak mondjuk Mansell vagy Kimi. Az 1989-es ütközés szerintem egyértelműen versenybaleset volt, s nem érdemelt kizárást [amúgy amit az utolsó 2 körben bemutatott az maga volt az AUTÓVERSENY], ám az 1990-es esetről állítom, hogy nem volt véletlen [Bár Schumacher szurkolóként jobb, ha csendben maradok 1994 Ausztrália és 1997 Jerez után. :)] 91-es Brazíliai győzelme utáni öröme pedig kitörölhetetlen emlék lett számomra. Ő egy olyan versenyző volt aki alá adtak egy közepesen jó kocsit, vagy még olyat sem képes volt hajtani a győzelemért, s ha technikai hiba nem hátráltatta lehetetlen volt megállítani. Schumacher és Alonso nagy bajnokok, de náluk kellett valamilyen szinten az autó [Alonsonál a Renault volt egy fos 2009-ben, míg Schumachernél a Merceses az ami nem szuperált jól se idén, se tavaly] Senna azt az álmot hajszolta, hogy a Wiliams volánja mögött lesz bajnok, ezért 93-ban nem is akart versenyezni, majd futamról futamra szerződött a Mclarennel. [Nemrég tudtam meg, hogy Prostot egy korábbi nyilatkozata miatt azzal is fenyegették, hogy kizárják a 93-as évadból, s ez esetben Senna ült volna az autóba. De 93-ra például kapott ajánlottak neki egy Ferrari szerződést is, de ez másik történet. [Az a Ferrari egy nagy kalap szar volt, s 4 évig futamot sem lehetett vele nyerni, akkor is csak 1-1 győzelem jött össze, s a többi már történelem. Az Imolai hétvégén történtekhez pedig nem kivánok kommentárt fűzni. A film Senna emberi oldalát is bemutatja, viszonyát a néppel, s az országával, ezután Sennara már nem csak mint a vérprofi versenyzőre fogok tekinteni, hanem mint Brazília nemzeti hősére is. Jöttek utána nagy bajnokok, s új Sennanak kikiáltott versenyzők [Barrichello Massa], de senki nem nőtt, nő s nem is fog felnőni hozzá

Természetesen 10/10

2011-10-15 02:07:06 deviant (5) #26

valószínűleg minden évtized ugyanolyan nagy tehetségekkel rendelkezik, csak technikai sport lévén meglepő módon a technika határoz meg sok mindent. ezek a srácok minden korban zseniálisak, 80%-a a mindenkori mezőnynek lángész, de az autók műszaki állapota nem azonos. szerintem, ha button két éve nem kap győztes autót, valószínűleg már nincs is forma-1-ben. most meg jobb, mint valaha, hamiltont oktatja. ha nem jön össze az az éve, amikor bajnok lett, akkor is ő is csak egy berger/alesi/irvine lenne. de az tény, hogy a nyolcvanas évek rengeteg egyéniséget termelt ki. a kilencvenes évek gyakorlatilag csak kettőt... a meghatározó pilóták pont a lélekjelenlétükkel magaslanak ki. például schumacher szerintem azokban az években vezetett a legjobban, amikor nem is lett világbajnok (1998). erre tök jó példa button is. nincs nyerő autója, de három zseniális győzelmet hozott össze egy rossz mclarennel.

2011-10-14 23:17:24 BonnyJohnny (4) #25

Hát igen, akkor véget ért egy korszak. Senna meghalt, Prost és Piquet visszavonult, Mansell meg már csak szenvedni járt vissza a Forma 1-be...
De volt valami német srác, aki egész szép versenyeket mutatott be, és bajnok is lett az évben (meg utána még párszor). Még ha nem is a '80-as évek nagy mezőnyében, de azért tehetséges figurák ellen (Hill, Häkkinen, Räikkönen)... szóval azért folytatódott a show.
A váltás hasonló volt, Schumi visszavonulásakor is. Egycsapásra előjöttek az ifjoncok (Kubica, Hamilton, Vettel) (Button, Räikkönen és Alonso már inkább középkorosztály). És a középkorosztállyal együtt a tehetséges ifjoncok igen erős mezőnyt alkotnak, meg merem kockáztatni, van olyan erős, mint a '90-es évek második, 2000-es évek első felének Schumacher nevével fémjelzett korszaka előtt volt, még ha a sport egy-két évtizednyi változás után (sok változást éppen Senna halála generált) már nem is olyan heroikus, mint akkor volt.

előzmény: Tinuszka (#24)

2011-10-14 23:00:04 Tinuszka (5) #24

Részemről annyit, hogy őrült F1 rajongó voltam. Akkoriban a kevés TV-ben közvetített futamokon füzeteket jegyzeteltem tele, egyébként meg volt egy rádióműsor hétfőként a futamok után (már nem emlékszem a címére), ha nem volt más azt a beszámolót írtam le magamnak, cikkekből ollóztam össze albumokat, kanasztakártyákból raktam ki a pályákat, és kézzel színezett kis kartonautókkal, dobókockával versenyeztem a gyerekszobámban... És Senna halálakor ennek vége lett. 17 éve nem nézek F1-et.

2011-09-29 08:50:46 "L" (5) #23

hulye voltam es a DVD-t vettem meg. olyan szinten hatassal volt ram (nagy f1 rajongo vagyok miota az eszemet tudom) es annyira tetszett, hogy most szerezhetem be a blu-ray bovitett valtozatot. :)

2011-09-22 18:59:42 k3pl3r (?) #22

Úgyérzem igazából egyetértünk, legalábbis én veled (főleg annak örülök, hogy James Huntot megemlítetted, mert szerintem ő is simán minden idők legjobbjai között van!), csak mindig más szemszögből közelítjük meg a dolgokat.
A Blue Ray változatot meg majd bepótolom. Hétvégén meg megint futam, szóval hajrá F1!:)

2011-09-22 18:51:57 BonnyJohnny (4) #21

Amúgy megnéztem a filmet, és nagyszerű korkép egy nagyszerű sport talán legnagyszerűbb időszakáról. Nem tünteti fel Prostot negatív fényben. A Blue Ray változat legalábbis egyáltalán nem. Hiteles, személyes hangvételű, érdekes és érzelmes.

2011-09-22 18:48:24 BonnyJohnny (4) #20

Hamilton a legtipikusabb médiabohóc mind közül. Álszent, nagyképű pozőr, aki (természetesen, mivel ő is jó pilóta) szintén szállítja a zseniális manővereket (főleg esőben), de nála túlontúl sok a kérdéses manőver. Utána meg csodálkozik, hogy minden verseny után vizsgálják valamilyen megmozdulását, de akkor csak ártatlan arccal bámul, meg magyarázkodik.

Schumacher és Alonso (és akár tetszik akár nem lassan Vettel is) a tipikus vezéregyéniségek, akik értenek a sportpolitikához, a csapaton belüli helyezkedéshez, az autóbeállításhoz, remek "tesztpilóták", egykörön is gyorsak, versenytávon is gyorsak, előzni is és feltartani is nagyon tudnak.

Räikkönen pedig a tipikus őstehetség, aki egy bevásárlókocsival is gyors lenne. Szarik minden másra. Örülök, hogy a Ferrarinál lett világbajnok, örülök, hogy a Ferrari évadonkénti legalább egy győzelmét (ami '93 óta mindig van) 2009-ben ő szállította (és, hogy éppen Spa-ban... hol máshol... :)), és bármennyire is hiányzik, örülök, hogy elment. Ő nem való ebbe a mai Forma 1-be, ahogy James Hunt sem lenne ide való. Ők túl eredeti egyéniségek. :)

2011-09-22 18:38:09 k3pl3r (?) #19

Én a DVD verziót láttam,lehet akkor ezért tűnt úgy, hogy Prostot negatívan állították be. Majd megnézem a hosszabb verziót is.
Raikkönen nekem is nagy kedvencem volt, de azért ő messze nem egy Alonso, vagy Schumacher képességű pilóta. Hamiltonnak meg tényleg volt egy fantasztikus első éve, majd az utánna levő két évben is remekelt. Szerintem tavaly is jól teljesített. Én az idei év miatt nem írnám le. Ne feledjük el,hogy ő verte meg először Vettelt, tény hogy ez a szezon nem az ő éve, de azért messze nem annyira pocsék az idei éve sem, mint amennyire beállítják.

2011-09-22 17:31:16 wayage (5) #18

Azt sem értem, hogy Raikkönet motiválatlan kritikákkal illették a Ferrárinál töltött utolsó idényében. Az idény közepén sorban szállította dobogós eredményeket (Massa akkoriban szenvedett súlyos balesetet, így Raikkönen szinte magára maradt), plusz egy győzelmet (hol máshol, mint Belgiumban, Spa:), kezdett felzárkózni a Brawn csapatra, erre Ferrari bejelenti, hogy leállnak a fejlesztésekkel, s a következő szezonra koncentrálnak. Amikor is, megérkezik Alonso...

ma már minden csapatnak médiabohócok kellenek, akik azt mondják, amit előre megbeszéltek a csapattal Ezt nagyon jó, hogy leírtad, mert az tetszett még ebben a dokufilmben, hogy a pilóták kimondták a gondolataikat és előfordultak káromkodások is. Amikor Senna az első Brazil győzelme után azt ordítja az autórádióba, a felirat szerint: "A rohadt életbe" (az önkívületi ordítozásából nem értettem pontosan mit mond, de mintha a fuck szó benne lenne:)

előzmény: deviant (#17)

2011-09-22 16:52:33 deviant (5) #17

hamiltonnak szólt, hátha itt van és olvassa. :)

igen, raikkönen is különleges, és milyen nagy veszteség, hogy elhagyta a forma 1-et. nem értem a ferrarit, mert alonsóval most már a második évüket vesztegetik el, ők meg inkább kifizették raikkönent 2010-re, csak húzzon el. szerintem a mclarennek, ha lett volna egy kis esze, akkor button helyett rá csapnak el. nem véletlen, hogy sok mérnöke mondja azt, hogy raikkönen a leggyorsabb pilóta, akivel valaha dolgozott. csak sajnos ő már nem illik bele ebbe cirkuszba. ma már minden csapatnak médiabohócok kellenek, akik azt mondják, amit előre megbeszéltek a csapattal (különösen igaz ez a ferrarira és a mclarencre).

előzmény: wayage (#16)

2011-09-22 16:43:41 wayage (5) #16

Nem én, hanem maga Hamilton hasonlítja magát Sennához. Csak azt emeltem ki, (akkor még1x), hogy a McLarenes Senna-Prost csapaton belüli párharc után, szintén a McLarennél fordult elő feszültséggel teli pilóta versengés és később szintén ugyanott kapott helyet 2 VB győztes pilóta. Senna, pedig Senna volt, egyedülálló. Számomra a későbbi pilóták közül Raikkönen számít még különlegesen eredetinek. Ő olyan versenyző, akinek évtizedekkel korábban kellett volna megszületnie és versenyeznie.

előzmény: deviant (#15)

2011-09-22 16:28:25 deviant (5) #15

szerintem hülyeség a hasonlítgatás, de szerintem hamilton maximum annyiban hasonlít sennára, hogy sárga sisakja van. tény, hogy volt egy bődületesen erős első éve (elverte alonsót), majd után rögtön egy világbajnoki teljesítménye, de azóta szerintem csak visszalépett. nem vezet olyan meggyőzően, rengeteget hibázik, és képtelen önkritikát gyakorolni. tavaly simán megnyerhette volna a vb-t, ha nem kezd mindenféle magánakcióba. nem egyszer még a vb pontversenyt is vezette. na mindegy az ide kamikaze akcióit elnézve engem inkább ő emlékeztet mansellre. tör-zúz, ráadásul ugyanazt a hibát kétszer is képes elkövetni.

szerintem senna senna volt, senkihez nem hasonlítható géniusz és csodálatosan ellentmondásos szemilyésg, mint ahogy schuamcherből sincs még egy. hakkinenekből, jacques villeneuve-ökből és damon hillekből sok van, legalábbis az adott mezőny pilótáit szinte azonos szinten állnak, de két-három pilóta mindig van, aki kimagaslik.

egyébként érdekes, de én nem éreztem, hogy a film rossz színben tüntetné fel prostot. egyrészt a film túlnyomó része archív anyagokból áll másrészt pedig a blu-ray változat tele van prost interjúval, ahol őszintén beszél az érzéseiről. balestre visztont tényleg egy büdös bunkónak tűnik, de valószínűleg ezért, mert az is volt. mosley mondta a film kapcsán, hogy visszahívná az FIA élére pár évre, hogy lássák a csapatok milyen volt régen. :)

előzmény: wayage (#14)

2011-09-22 13:18:31 wayage (5) #14

Én sem éreztem, hogy a Senna Prost párharc, a jó és a rossz küzdelméről szólna. Prost az elején és végén szimpatikusan van bemutatva. A nagy harcukról meg, mindkét fél hibázott, mert győzni akartak. Egymást hibáztatták (Prost mindent és mindenkit mást is magánkívül). Igazi feszült, kőkemény küzdelmük az F1 legnagyobb párharca. Nehéz objektíven megítélni, melyiküknek volt igaza, szerintem Sennának, de ez szubjektív. Egyedül a Balestre van negatívan bemutatva, persze ez érthető.

Amúgy hasonló (persze kisebb) feszült párharc az Alonso Hamilton Mclarenes időszak volt. A két VB győztes Alonso nehezen viselte le, hogy egy újonc felveheti vele a versenyt. A Mclarenben külön tetszik, hogy később ismét bevállalt 2 VB győztes pilótát, egyenlő esélyekkel: Hamiltont és Buttont. Látszatra jóban vannak, de azért volt már közöttük pár parázs csata. Az idei szenzációs kanadai Button győzelemhez hozzátartozik, hogy felnyomta a falra Hamiltont...Egyébként Hamilton magát Sennához hasonlítja, Alonsót meg Prosthoz (Vettelt Nigel Mansellhez). Főleg tavaly voltak emlékezetes, bátor előzései és győzelmei, de idén Hamilton inkább őrültségeivel tűnik ki, több a sikertelen előzése s balesete.

2011-09-22 11:43:10 k3pl3r (?) #13

"Komolyan csak én gondolom úgy, hogy Alonso megváltozott 2007 óta?"
Nem csak te, én is így gondolom!:) De az amúgy nevetséges, hogy a második helyen áll ezzel a Ferrarival és egy futamgyőzelemmel (méghozzá nem úgy, hogy kiestek előle). Őt tényleg élvezet nézni, és önkéntelenül is az ember szívéhez nő egy ilyen versenyző, és drukkolni kezd neki. Nagyon remélem, hogy lesz még világbajnok.

2011-09-22 11:28:03 BonnyJohnny (4) #12

Ha tudom, akkor majd azt nézem meg. Köszi az infot! :)

előzmény: Ivan/ (#11)

2011-09-22 11:04:32 Ivan/ (5) #11

ha a dokumentum film rossz színben tünteti fel Prostot.

Amíg nem láttad nem tudhatod. Pl. a rendezői változat azért rendesen egyensúlyoz, mert több mint egy órával hosszabb és abban többnyire friss Prost interjúk vannak. Mondjuk az kiszúrás, hogy DVD-re ez nem került fel, csak a kék kiadásra.

2011-09-22 10:56:37 BonnyJohnny (4) #10

Igen, Balestre híre ma sem túl jó (igaz, én nem emlékezhetem rá elsőkézből, de másig ismert a szabályokhoz való kritikus hozzáállása).

Prost hibáit, amit Ivan/ említ, mind elfogadom. Ismétlem, nem Prostot akartam védeni. Sem Sennat lehúzni. Csak tisztázni, hogy "nem jó és rossz párharca volt az övék", ahogy azt k3pl3r röviden és tömören megfogalmazta.

És ezért tartom hibának, ha a dokumentum film rossz színben tünteti fel Prostot. Mert Sennaról is lehetne összeszedni kérdéses manővereket és megnyilvánulásokat. Meg majdnem az összes nagy pilótáról. Ugyanis a zseniális és a kérdéses manővereket kevés választja el egymástól. Akik nagyon sok zseniálisat követnek el, a nagyszámok törvénye alapján becsúszik pár kérdéses is. És ez a két illető, a maguk korában a legtöbb zseniálisat és kérdéseset követték el.

Csak egy aktuális kérdés a végére:
Komolyan csak én gondolom úgy, hogy Alonso megváltozott 2007 óta? Szerintem már messze nem olyan hisztis és nagyképű, mint volt. (Jelenleg Hamilton az.)

2011-09-22 10:38:51 Ivan/ (5) #9

Erről van szó. Ezért volt igazságtalan, hogy utána Balestre eltiltotta és bűnbaknak tette meg Sennát veszélyes versenyzésre hivatkozva. Ugyanis nem azért vették el a győzelmét, mert újra indították, hanem mert meg kellett volna fordulni a forgalommal szemben (!!!) és úgy továbbmenni nem pedig a menekülő utón vissza a pályára. Az eset érdekessége mikor megmutatták a ’81-es futamot ugyanazon a pályán ahol többen is kicsúsztak és aztán a menekülő utón tértek vissza a versenyben. Na, ott azokat a pilótákat valahogy nem zárták ki a versenyből, nem volt diszkvalifikáció eltiltások meg pénzbüntetések és hasonlók. Tehát az FIA fővezére egy állati következetes csávó volt…

Az meg Prostot minősíti, hogy mikor ő okozta a balesetet a videofelvételen látszik, hogy első dolga volt bemenni a szintén francia Balestrehez panaszkodni, amit le is próbál tagadni csak hát videofelvétel van róla. Ráadásul a saját csapatársa ellen emel szót...

De ’84 is jó volt. Monte Carlo ömlik az eső Senna jön mint állat már majdnem az élen álló Prost mögött van aztán senki nem integet kiéve Prostot, hogy állítsák le a versenyt mert így nem lehet autókázni. Balestre meg rögtön megteszi ezt neki. Ja, hogy mindketten franciák, Monte Carlo is picit francia terület… Biztos rosszindulatú vagyok, de ez akkor is büdös azért.

2011-09-22 10:23:52 Ivan/ (5) #8

Prostot túlságosan negatívan, Sennat meg pozitívan állítja be

A vén barom Balestret pedig annál is negatívabban. Mondjuk meg is érdemli, mert nemegyszer visszaélt a hatalmával.

Pontosan:) Ezért is drukkolok neki mindig. Benne meg van az a képesség, hogy ha szar autót raknak alá akkor abból is kihoz valami olyat amire más képtelen volna.

előzmény: k3pl3r (#6)

2011-09-22 10:22:12 BonnyJohnny (4) #7

Szerintem ez a Prost-Senna párharc eleve nem egy "rossz és a jó harca" eset.
Én is ezt mondtam, csak nem ilyen modoros kifejezést használtam, hanem szépen kikerekítettem. :)

Az első esetnél nem Prost pártját fogtam, sőt szerintem is ő volt a hibás. Csak azt mondtam, hogy a manővere nem volt szabálytalan. Az volt szabálytalan, hogy manőverezet, mikor egy autó már mellette volt. Egyértelmű, hogy Prost a hibás, ezt mindenki tudja. Mint ahogy azt is, hogy a második esetben Senna a hibás. (Furcsa ott Sennat védeni, mivel közismert, hogy oda vissza adta, még Ivan/ is elismerte).

Nem véletlenül írtam Alonso neve mellé a 2007-es évet. Azóta nem hisztizett ugyanis. Azóta igazi bajnok szíve van. Amúgy képességei alapján egyértelműen a legjobb.

Még nem láttam a filmet, de, ha ez így van, akkor nem dokumentumfilm. És hiba.

2011-09-22 02:41:24 k3pl3r (?) #6

Szerintem ez a Prost-Senna párharc eleve nem egy "rossz és a jó harca" eset.

"Videofelvételeken megmutatták, hogy Prost hajszálra pontosan ugyanolyan ívet vett a kanyarban, mint máskor"
Ez viszont szerintem nem igaz. A videófelvételeken pont az látszik hogy Prost szándékosan ráhúzott. Ezzel nem is hiszem hogy utólag valaki nem értene egyet. Azt nem mondom, hogy ki akarta lökni, de nekiment. :)

"Egy évvel később már a verseny előtt kijelentette, hogy, amennyiben Prost lerajtolja, akkor sem fogja elengedni"
Ez azért nem úgy volt ahogy te gondolod. Ott Senna nem lökött ki senkit. Prost ment neki. És, hogy ott nem volt rés? Ugyan, ez verseny, ha valaki ott van, márpedig Senna ott volt... Prost ott is ráhúzott. Ha valaki hibás, akkor megint csak Prost. De az egy versenybaleset volt. Senna amúgy meg kanyarodott, csak Prost letolta a belső ívről.

Szerintem, ha ezt a két esetet nézzük a Prost-Senna szimpátia párharcból, nálam egyértelműen Sennna jön ki győztesen.
Azt meg hogy ki milyen semélyiség, szerintem nem számít a pályán, maximum annyira, hogy kivel szimpatizál jobban az ember. Az biztos, hogy a pályán mind a ketten fantasztikusan jók voltak. Én már nagyon várom, hogy legyen megint valami hasonló (egy korszak messze két legjobb pilótája egy csapatban).

Alonsoról meg annyit, hogy nekem sem szimpatikus, de szerintem ő az egyetlen Prost-Senna szintű versenyző a mezőnyben. Talán Hamilton, vagy Vettel léphet majd a nyomába, de ők tulságosan kevés ideje vannak ott, hogy ilyen merészen nyilatkozzak róluk.:) De ez persze eléggé a saját véleméynem.

A doksi amúgy meg baromi jó, csak az az egy bajom, hogy Prostot túlságosan negatívan, Sennat meg pozitívan állítja be. De hát mind egy, úgyis Senna párti vagyok. :-)

2011-09-22 01:12:03 BonnyJohnny (4) #5

Szerintem például a '89-es eset nem feltétlenül volt az ő hibája. Videofelvételeken megmutatták, hogy Prost hajszálra pontosan ugyanolyan ívet vett a kanyarban, mint máskor (és vélhetően Senna is hasonlót használt volna). Könnyen lehet, hogy nem Prost zárt be a kaput, hanem Senna eleve olyan kapun akart bemenni, ami nem is volt nyitva. Aztán persze szokásához híven hisztizett (mert szokott, mint Alonso 2007-ben). Az egyébként gyönyörű volt, hogy utána megnyerte a versenyt. (Ugye azért zárták ki, mert külső segítséggel tért vissza a pályára.) Egy évvel később már a verseny előtt kijelentette, hogy, amennyiben Prost lerajtolja, akkor sem fogja elengedni (ez milyen már?). Nem is engedte. Tökéletesen látszott, hogy nem is kanyarodott, nyílegyenesen szállt bele a Ferrariba (megfosztva a bajnoki címtől Prostot... és a Ferrarit... :(). Meg portugáliában is híres eset, mikor Prost elment mellette, de kedvesen rálegyezett egyet 300-as tempónál, majdnem falra kenve a franciát (ilyesmiért manapság kiintenek, de az még a hőskorszak volt, megjegyzem, az volt az igazi verseny).
Több, hirtelen nem jut eszembe, mivel akkor még nem néztem a Forma 1-et, ezért csak felvételekről ismerem a híresebb eseteket. De köztudott, hogy Senna nagyképű, érzelemkitörésekre hajlamos, veszélyes manőverektől sem visszariadó versenyző volt. Hasonlóan, mint Piquet, vagy Alonso 2007-es éve, hogy közelebbről idézek... biztos a latin vér... :)
De a pályán való talán túlzott keménykedés, és nem mindig szabályosan való eljárás (nevezhetjük szemétkedésnek is, de ezt én nevetségesnek tartom, mivel verseny közben nincs helye finomkodásnak, és minden szabályos, amit nem büntetnek) sokakra jellemző a Forma 1 történelmében: Fangio, Fittipaldi, Piquet, Senna, Prost, Schumacher, Alonso, Hemilton... nem véletlen, hogy ezek a pilóták birtokolják az összes világbajnoki cím felét.
Szóval semmi ítéletet nem akartam mondani Senna felett. A valaha volt egyik legjobb... ha nem a legjobb forma 1-es pilóta volt. Csak, ha már Prost megkapta a magáét, kötelességemnek éreztem elmondani, hogy Senna sem volt különb. Mindketten pont ugyanolyan magasan művelték ezt a sportot, mindkettőnek voltak kétségbe vonható húzásai, de nagy többségben (nagyon nagy többségben) a zseniális versenyeik vannak.

2011-09-22 00:20:26 Ivan/ (5) #4

Konkrétan melyikre gondolsz? Mert Prostot sokszor Balestre segítette elég keményen. Pl. Sennatól elvett egy futamgyőzelmet (Monte Carlo ’84) majd később mikor Prost csapattársa volt és kiélezett volt a bajnokság egy ütközés miatt (Japán nagydíj) amit Prost okozott kizárták utólag a megnyert versenyből és még 6 hónap eltiltást is kapott. Ja, hogy következő évben betelt a pohár ugyanazon a nagydíjon az eligazítás miatt és Balestre egész hétvégi faszságai miatt és aztán versenyen kompenzált mindenért Senna az egy dolog… Én csodálom, hogy addig várt ezzel…

Prostról meg annyit, hogy bár kurvajó versenyző volt, de ha nem ment neki mindig mindenki hibás volt csak ő nem. Pl. Ferraritól ezért rúgták ki és kellett kihagynia az egész ’92-es évet.

2011-09-21 18:10:47 BonnyJohnny (4) #3

Ahogy Senna sem mossa le magáról a maga szemétségeit...

2011-09-21 17:00:38 wayage (5) #2

Talán, mert elvakult Forma 1 rajongó vagyok, de ilyen izgalmas dokumentumfilmet még láttam. Tudod, hogy miről fog szólni, tudod mi lesz a vége, de olyan jól van összevágva, hogy életrajzi film (nem dokumentumfilm) benyomását kelti. Legjobban a Prosttal való csaták lettek bemutatva. Ayrton Senna felejthetetlen személyiség és ha lehet ilyet mondani, az F1 legnagyobb pilótája volt.

2011-09-18 00:52:51 Ivan/ (5) #1

Csodálatosan megszerkesztett és informatív doksi ez, amiben nem csak a brazil zseniről kapunk valós képet, hanem a Forma 1 sötét oldaláról is. Mondjuk a vén marha Jean-Marie Balestret mindig is egy kétszínű gerinctelen alaknak gondoltam, de ez a film ebben csak megerősített megint… Prost meg... Akármekkora zseni is volt a fene se mossa le róla azokat a dolgokat, amiket csinált…

10*/10