The Invisible Man (1933) ☆ 👁

(James Whale)

amerikai horror, sci-fi, thriller

4,3

2022-07-16 12:04:53 fempolip (5) #26

Egy klasszikus, aki talán a legjobban el lett felejtve honnan jött, és hogy a régi horrorok egyik kulcsfigurája volt. Lassan 90 éves lesz az alkotás, de mint az akkori kedvenceimet, mai napig elő tudom venni. A színészi alakítás nem a kedvencem, de minden más hibátlan. Klasszikus mozi, klasszikus időkből.

Csak így szabad nézni. Kényszert érzek összehasonlítani a mostani filmmel (szerintem jogos, hiszen pont őt akarják a többivel együtt feltámasztani), és csak csóválom a fejem.

2020-12-20 12:29:18 Xuja (4) #25

Ötletes korai scifi-thriller, amit leginkább Rains hidegrázós alakítása és a filmtrükkök visznek el a hátukon, de a forgatókönyv is kifejezetten kreatív és a többi színész is kiváló. Ami viszont kicsit bénára sikeredett, az a lezárás mennyivel jobb lett volna, ha azonnal meghal a végén, mikor lelövik, és szép lassan kirajzolódik a teste a hóban.. Erős négyes.

2019-09-29 23:28:23 slawter (5) #24

Nagyon sokat hozzátett a filmhez, hogy ragyogóan tiszta, szabad ég alatt néztem meg, nagy vásznon. Néha olyan volt, mintha az antagonistával együtt ott lettem volna az utcán :D

2019-05-26 09:59:29 oscarmániás (4) #23

Ez a film minden ízében, s a végkifejlet is, meghökkentő élmény, a bemutatása idején pedig biztosan megdöbbentő volt. Valahogy így kell rövid idő alatt atmoszférát, feszültséget teremteni, ráadásul a történet is hátborzongatóan elgondolkodtató. A fogadósnét alakító szipirtyó, Una O'Connor ( ő a hisztérikus Minnie nénét játszotta Frankenstein menyasszonyában ) színészi munkájával az egész stábot a láthatatlan homályba száműzi. Kiérdemli a megkülönböztető figyelmet.

2015-11-01 17:22:49 csabaga (4) #22

A regény írójának tetszését nem nyerte el,és most már meg tudom érteni.Az osztályzatom inkább négyes alá,és a jó trükköknek szól inkább,mint a történetnek.

Már akkor is,és azóta is Hollywoodban mindenhová szerelmi szálat szuszakolnak.Itt is ez történt.A mű társadalmi mondanivalója szépen elveszett,
helyette kapott a hősünk egy barátnőt...
Csak az a mentség,így láthattam a Titanic "100 éves" asszonyát fiatalon,és ott van még az Élet csodaszép angyalja kevésbé korosan.

2014-03-28 16:40:17 peterhappy (4) #21

Sejtettem, hogy ilyesmi lehet a háttérben, de a 80+ év miatt gyakorlatilag azonnal elhessegettem az ötletet... köszönöm szépen a hasznos választ!

Nemrég magam is olvastam egy cikket, hogy a pánik nem volt igazi pánik, de ettől még ez örök "urban legend" marad.

2014-03-24 17:07:48 csabaga (4) #20

A nagyapám látta,de szerintem nem volt megrettenve.

Wells rádiójátékára sok legenda rakódott.Sok túlzás a hatását tekintve.Még helyi pánik sem volt.Csak néhány "dilis",de ezek úgyis mindig vannak.

előzmény: peterhappy (#15)

2014-03-24 17:04:33 csabaga (4) #19

Igen,de szerintem a régi babramunkában több szív volt és realitás volt.

2014-03-22 17:00:41 critixx (3) #18

Ez voltaképpen a kék háttér technika primitív őse volt, már Méliés is alkalmazta. Whale-ék állandóan visszacsévélték a tekercset, és többször exponáltak ugyanarra az anyagra, akár több mint tízszer. Ez borzalmasan időigényes és aprólékos eljárás volt. Ugyanígy oldották meg, mikor a Kind Hearts and Coronet egyik snittjében Alec Guinness egyszerre hat vagy hét szerepben van jelen a vásznon. Ma ezeket másfél perc megcsinálni bármely profibb vágóprogramban.

2014-03-22 16:18:50 BonnyJohnny (5) #17

Ez mehetne az érdekességek közé.

2014-03-22 15:44:10 csabaga (4) #16

Azt a megoldást használták,hogy egy fekete-fehér filmben nem lehet igazi fekete szín.Így azt kitörölték,így lett láthatatlan a főszereplő,mivel koromfeketébe öltöztették.

2014-03-21 23:44:41 peterhappy (4) #15

Szavak nincsenek rá, mennyire irritált a kocsmárosné károgása. A hideg futkos a hátamon attól a hangtól.

Nem kimondottan vagyok oda a régi filmekért, de ez nagyon tetszett (talán Wells miatt kissé elfogult is vagyok). A trükkök felett nem térek napirendre, egészen bravúros, hogy a csudába tudták ezt így megoldani több mint 80(!!!) esztendeje!

Kíváncsi lennék, hányan rettenhettek meg a film bemutatásakor, hogy igenis járhatnak köztünk láthatatlan emberek. (A Világok harca rádiós pánik ugyebár közismert)

2012-10-25 19:51:47 JeszKar (4) #14

Érdekes, engem pont a vígjáték elemek zavartak nagyon. Tényleg azon kéne röhögnöm, hogy valaki láthatatlanul megdobál másokat, és leönti őket tintával?

2012-01-13 01:44:10 BonnyJohnny (5) #13

Ezt én sem igazán horrornak. Leginkább sci-fi, szerintem. Természetesen erős thriller, sőt nem kevés vígjátéki elemmel. Ahogy HejjaX írta lentebb, a láthatatlan embernek zseniális fekete humora volt, és volt pár vicces jelenet, főképp a szállásadónő, és a rendőrök "rovására".
De amúgy zseniális. Rövid, pergő, izgalmas, értelmes, és marha látványos még ma is. Amellett klasszikus. Claude Rains pedig láthatatlanul is zseniális.
Ötös.

2012-01-07 17:42:23 Csende Kristóf (5) #12

James Whale legszórakoztatóbb filmje (direkt nem horror filmet írtam, mivel szerintem ez nem kifejezetten az, ahogy a többi Whale-film sem). Claude Rains láthatatlanul is zseniális. Ördögi kacaja meg feledhetetlen. A korabeli filmes megoldások meg szinte hihetetlenül lenyűgözőek. Nagyon jól megvan csinálva az egész dolog. Ajánlott!

2011-06-06 21:33:19 HejjaX (4) #11

nyugodtan kitehetnétek a "vígjáték" meghatározást is (a rottenen pl fent van), mert a láthatatlan embernek piszok jó humora volt, én jókat röhögcséltem egyes jeleneteken. a trükkök és Claude Rains hangja tényleg odab*sznak így szűk 80 év távlatából is.

2010-06-20 12:30:46 Cesare Gonzago (5) #10

A film sokkal jobb.

előzmény: puttancsospeti (#7)

2010-06-20 12:29:55 Cesare Gonzago (5) #9

Persze, messze van, nem vitás, de nekem akkor is teszik. Lugosi nélkül szegényebb lenne a horror műfaja.

2010-06-20 12:26:09 Olórin (5) #8

A Dracula ezektől nagyon messze van.
A láthatatlan ember meg könyvben is nagyszerű.

előzmény: Cesare Gonzago (#6)

2010-06-20 12:24:02 puttancsospeti (3) #7

Emlékszem mennyire lenyűgözött anno ez a borító. Ha maga a könyv/film annyira nem is.
De azért tényleg nem volt rossz.

2010-06-20 12:18:16 Cesare Gonzago (5) #6

Egyetértek az előttem szólókkal. Nekem is A láthatatlan ember a kedvenc hőskorszakbeli horrorfilmem a Frankenstein menyasszonya és a Lugosi-féle Dracula mellett.

2010-06-20 11:56:04 wayage (5) #5

Nekem is ez lesz a kedvenc Universal horrorom:) Elképesztően jó trükkök és ami még igazán emlékezetessé teszi a filmet, az a láthatatlan embert alakító Claude Rains hangja.

2009-06-03 13:09:50 acidphase (5) #4

kedvet is kaptam ezekhez a 30-as beli horrorokhoz, az emlitett frankenstein menyasszonya is jon mar lefele:P

2009-06-03 12:52:13 Olórin (5) #3

Nekem is a kedvenc '30-as Universal horrorom a Frankenstein menyasszonya mellett. James Whale tudott.

2009-06-03 12:23:35 acidphase (5) #2

telleg zsenialis ez a film ! es hat enis ledobbentem h 1933-ban hogy a francba voltak kepesek ilyen trukkoket :o

2008-01-19 19:32:21 Dougie (?) #1

már az alapötlet is találó, meg a film többi része is nagyon jó, de ezek a láthatatlan emberes trükkök egész egyszerűen zseniálisak, főleg hogy 1933-ról beszélünk...

nem is nagyon értem, hogyan csinálták - az oké, hogy Claude Rainst a forgatáson teljesen feketébe öltöztették (bizonyos jeleneteknél, pl. mikor leveszi a kötést) és fekete háttér előtt vették fel, de akkor se teljesen világos, hogy hogyan tudták ezt úgy megoldani (1933-ban), hogy szinte teljesen profinak tűnik az egész, mai szemmel is...