Emberek a havason (1942) ☆ 👁

(Szőts István)

magyar dráma

4,4

2021-02-16 20:06:54 Xuja (5) #26

A mostani megtekintésnél nagyon berántott, megadom az ötöst. Döbbenetes erejű, balladisztikus sorsdráma gyönyörű fényképezéssel és transzcendens atmoszférával. Bármennyire is lírai, tragikus és szomorú a cselekmény, az egész mégis nagyon felemelő, életigenlő és inspiráló is. Nem vagyok vallásos (még csak istenhívő sem), de ahogy bemutatja ezeknek az embereknek az erkölcsi tisztaságát, a töretlen hitét és a soha ki nem alvó reménysugarat a szívükben, az rám is nagy hatással volt. Görbe János - nem először - uralja a vásznat, de a mellékkarakterek is abszolút hitelesek és jól megírtak / eljátszottak. A magyar filmgyártás első ékköve.

2018-01-15 16:18:46 mimóza (5) #25

Déja-vu érzés rögtön az első képek egyike, a kicsi ház a fenyves szélén, ahonnan látni a messzi bérceket. Amíg még élek, álmaim netovábbja egy házacska valahol az erdélyi havasokban, azon tájon. Amióta csak először megláttam, otthon voltam köztük... a hegyek és az ott lakók között. Ott lenni számomra mindig: egyfajta újjászületés. Ennek a filmnek olyan erős, tiszta hatása van, hogy jobbá, erősebbé, tisztábbá szeretnénk lenni magunk is. Szeretem az ízes szavakat, szívből jövő párbeszédeket, megsirattam benne mindenkit (kit ezért, kit azért), úgyhogy ezzel így rendben is volnánk. Nincs kedvem hollywoodi termékhez egy ideig.

2015-12-04 01:02:56 Xuja (5) #24

Nagyon faszányos a felújított verzió, gyönyörű képek! Sajnos az ötöst nem tudtam most se megadni, de nagyon erős négyes.

2014-11-22 17:26:29 Ugor (5) #23

Nekem már csak ez hiányzik a Budapest 12-ből. Meglepem vele magam magam. ))

2014-11-22 17:15:04 zéel (5) #22

Szőts filmje naiv, igazi naiv film, és akinek semmi érzéke nincs ehhez a hangvételhez, az deficites módon kimarad valamiből. Balladás film. Ódon és modern egyszerre. Pontosan megjelölt helyen (az erdélyi hegyek között) és időben (akkori jelen) játszódik, de mégsem csak ott és mégsem csak akkor. Belső ideje meg tere van a képeinek. Csendjei vannak, és morajló zúgása van. (Bikácsy Gergely)
Nekem csak most érett be igazán ez a film. Harmadikra. Nem mentegetve magam, de talán a felújítás kitűnő minősége is közelebb vitt a filmhez.
Gondolom, karácsonyra, sokaknak szép ajándék lesz ez a DVD!

2014-11-21 20:16:43 Ugor (5) #21

Ez nagyon jó hír volt, köszönöm!

2014-11-21 20:09:59 zéel (5) #20

Bocs, de most már ne linkeskedjetek!
Ugyanis ma megjelent a film (a már meglehetősen rossz állapotban lévő kópia) egészen kiváló minőségben felújított DVD-je. (Érdekes extrákkal.)
A felújításnál Sára Sándor is segédkezett. Neki pedig különösen szívügye lehetett ez a film, hiszen a rendező, Szőts István nagy példaképe. Sőt, mestere. (Még Sára turai ifjúságának idejéből származik a személyes kapcsolatuk.)
Az pedig, hogy kiválóan sikerült a digitális felújítás, én is tudom igazolni, ugyanis ma délután volt szerencsém megnézni a felújított filmet. (A "szerencse" itt valóságos. Ugyanis a DVD-t bemutató előadások után nem mindenki jutott be a moziba.)

előzmény: Jereváni Rádió (#19)

2014-09-14 09:53:16 Jereváni Rádió (5) #19

Az 1945 előtti filmgyártás talán legszebb filmje. Több mint 70 évvel az elkészülte után is élvezhető, egy picit néhány jelenetben ahogy felvették érezni a kor akkori filmkészítési technikáit, de egyébként abszolút kortalan klasszikus. Már ahogy a stáblistát mutatják egy kopjafára faragva, tudtam, hogy kenyérre leszek kenve. A Nyírő József novellájából készült film szívszorító dráma, emiatt csodálatosan szép mondatok hangzanak el a filmben, a szereplők fantasztikusak (különösen a főszereplő Görbe János), az operatőri munka pedig ma is megállná a helyét.

Új linken itt teljes egészében megtekinthető: [link]

2013-06-04 14:52:36 wurlitzer (?) #18

Köszi!

2013-06-04 14:43:11 zéel (5) #17

Igen.

előzmény: wurlitzer (#16)

2013-06-04 14:35:23 wurlitzer (?) #16

És ezt az emlékkönyvet bárki megkaphatja? Menjek be az Urániába, és érdekődjek a pénztárnál?

2013-06-04 14:22:26 zéel (5) #15

Ember a havason címmel jelent meg Szőts István születésének századik évfordulójára Pintér Judit és Záhonyi-Ábel Márk szerkesztésében az az emlékkönyv, amely számos dokumentumon, tanulmányon és emlékezésen keresztül eleveníti fel a meghatározó rendező életét és munkásságát. A kötet kereskedelmi forgalomba nem kerül, de díjmentesen átvehető a Magyar Művészeti Akadémiánál, az Uránia Nemzeti Filmszínházban és az ELTE Filmtudományi Tanszékén.
(Nekem már van.)

2013-03-14 18:39:57 zéel (5) #14

Állítólag szeptemberben kijön DVD-n, felújítva. Majd akkor...

2013-03-14 18:02:48 Tenebra (5) #13

Ejnye! Most én mondom azt, amit te a Moonrise Kingdomnál, hogy tessék újranézni egyszer legalább! :D

Egyébként valóban vannak benne nevetséges, naiv részek, pl. mikor a végén Csutak Gergely, a főhős a kamerába néz, és melodramatikus monológot nyom le, meg énekli a "Mennyből az angyal"-t. :DD

De ez semmit nem von le nálam a nagyszerű hangulatból és a film tisztaságából, amivel ma is kiemel a mocsokból és reményt ad, hogy van egy jobb világ valahol a pöcegödrön túl.

2013-03-14 17:51:28 zéel (5) #12

Minden tiszteletem a - ma is érvényes - drámai igazságok, ill. igazságtalanságok bemutatásáért, kimondásáért. Kiváltképp, hogy a maiak nem erőltetik ezt a témát. De nekem ez túl didaktikus, patetikus, dagályos. (Vagy csak én lettem cinikus!?)

2013-02-16 19:25:24 Prüstü (4) #11

Huh, micsoda erőteljes dráma. Fojtogatóan szép részek vannak benne, a társadalomkritika részét már kifejtettétek, ahhoz már felesleges hozzáfűznöm.

Amikor a Gergő a feleségével gyalog indul el Kolozsvárra, és mindez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy elveszítse őt........abban benne van minden, valamint az azt követő döntések egyszerűen olyan realisztikusak, hogy kicsordul az ember könnye, a nagybetűs keserűség utat vág az ember szívébe

Első Szőts István filmem, legjobb drámák egyike, amit eddig láttam.
Minden tiszteletem az övé már akkor is, ha csak ez az egy kiváló filmje van.

2013-02-15 19:36:38 Hannibal Lecter (3) #10

Maximálisan elismerem Szőts művészetének értékeit, ugyanakkor erre a filmre képtelen voltam ráhangolódni. Valami hiányzott belőle számomra.

2012-09-20 09:35:46 zéel (5) #9

SZŐTS ISTVÁN EMLÉKNAPOK az Uránia moziban.

2012-09-20 09:28:57 Tenebra (5) #8

Ezt is újranéztem. Még mindig kiváló. Jó, kicsit néhol túljátszott szerintem, illetve mikor Görbe János énekli a "pásztorok, pásztorok..."-at a végén, az inkább vicces, mint drámai (enyhén szólva nem egy Elvis :D), de amúgy összességében rendkívül megkapó, ma is igaz, elgondolkodtató film. Legalábbis engem az ragadott meg, hogy igen, ezek a pásztorok/favágók nyavalyognak olykor, hogy milyen nehéz az életük. DE! Ezerszer tisztább, boldogabb emberek... illetve ők EMBEREK, nem úgy, mint az elembertelenedett civilizáció. Az egyszerűség = nagyszerűség. A társadalom tagjait, legyen szó arisztokratáról vagy cselédről vagy értelmiségiről, egyaránt a pénz mocskolja be. Csak az egyszerű emberek szolidárisak a főhőssel és a családjával, a többi csak a pénzt lesi. Például az is rövid jelenet és tárgyilagos, de rohadt undorító, mikor Gergő elmegy koporsóért meg a hazaszállítás ügyében a temetkezési vállalkozóhoz, de az csak szenvtelenül odaolvassa, hogy "500 pengő, de méltányosan 400-ért elvisszük". Mocsadék. :D Ha felnézett volna Gergőre, látta volna, hogy a fickónak nincs pénze erre. Szóval akármennyire is nehéz életük van a favágóknak, tisztább és nemesebb, mint ebben az elfajzott társadalomban. Kár, hogy ez a kultúra majdnem teljesen eltűnt, pedig esküszöm, szabad akaratomból vonulnék ki ilyen favágónak, kemény tél ide, nyakig sár oda. Azt a nyugalmat, ami Erdélyben, a havasokban van, nem lehet überelni. (Egyébként talán még ott él ez a szokás, életmód, saját szememmel is láttam - de nyilván ma jóval nehezebb ilyenből megélni, mivel még inkább gépesített lett ez a szakma is. Habár ott Hargita meg Fogaras környékén továbbra is vannak autóval megközelíthetetlen helyek. )

Nagy kár, hogy Szőts nem készíthetett több ilyen jellegű filmet, a jobbos és balos rendszerek ismét egy nagy alkotótól fosztották meg a világot.

2012-09-02 13:30:15 Xuja (5) #7

Na erre nem is gondoltam, hogy 42-ben hogy fogadhatták ezt a filmet, én csak a mai korhoz viszonyítottam. Konzervatív személet alatt pedig inkább ezeknek az egyszerű embereknek az erkölcsi értékeire, gondolkodásmódjukra utaltam, kevésbé a politikára, persze az is szerepet kap a filmben.

2012-09-02 09:34:35 Tenebra (5) #6

Jó kis falusi konzervatív szemlélet.

Érdekes, hogy pont az törte ketté Szőts pályáját, hogy az akkori rezsim lázítónak tartotta a filmet. :D Utána a komcsik meg reakciósnak bélyegezték mind ezt, mind az Ének a búzamezőkrőlt.

Egyébként szerintem csak felszínen konzervatív, mármint olyan értelemben, hogy balladisztikus, hagyományőrző. Amúgy szerintem jól érezte a Horthy-rendszer, hogy ez a társadalmi egyenlőtlenségek ellen szól, melyet az akkori monarchia támogatott. A parasztokon, pásztorokon kívül itt minenki nagyon ellenszenves, de legalábbis fölényes, közönyös a főszereplőkkel szemben. Emiatt mondjuk pont beleillett volna az akkori soviniszta "nép filmek" hullámába, hiszen azok témája is a "szent vidék vs. elfajzott város". Az akkori vezetést az bánthatta, hogy itt nem "csak" a zsidó nagytőkések a gonoszok, hanem a rendszer maga, és ez áll szemben a szegény pásztorokkal.

2012-09-02 01:05:36 Xuja (5) #5

Jó kis falusi konzervatív szemlélet. Nagyon átjött a mondanivaló, még azt is megbocsátom, hogy a közepén néha kissé leül a film.

2012-03-01 00:35:24 gaben (5) #4

Mostanában olvasgatom Nyirő József műveit, és meglepetéssel konstatáltam, hogy a Kopjafák egyik pár oldalas novellájából (is) készült a forgatókönyv.
Görbe János itt is zseniális, számomra mindenképp a legmeghatározóbb, legkifejezőbb magyar színész.

2011-06-09 21:55:56 Pityi (5) #3

Zseniális, megindító dráma. Ez a gondolkodás mára teljesen kiveszett a filmekből és az emberekből. Sajnos...

2011-04-15 19:20:06 zéel (5) #2

Na, ennek nagyon örvendek!
Végre pótolhatom régi elmaradásom. Kösz!

2011-04-15 17:42:58 critixx (5) #1

Teljes egészében megtekinthető: [link]

Véleményem szerint a háború előtt készült legjobb magyar film.