Picassos äventyr (1978) ☆ 👁

(Tage Danielsson)

svéd életrajzi film, vígjáték

4,2

2024-01-20 14:13:45 Xuja (4) #35

Na ez kellemes meglepetés volt, mert nem mindig jönnek be ezek a bárgyú vígjátékok.. Tény, hogy szinte kizárólag vizuális humorra épül, és egyetlen épkézláb párbeszéd sincs benne, de egyrészt nagyon működik ez a harsány, infantilis baromkodás, másrészt nagyon szépen végigvezet Picasso főbb korszakain, tele van kulturális utalással és folyamatos a gegzuhatag is, nem válik unalmassá (azért a végén a doktoros rész kimaradhatott volna, abban volt talán a legkevesebb ötlet.) Stabil négyes.

2020-02-09 15:26:13 Zuzmo (5) #34

Inkabb kinos mint vicces. Vannak benne jo otletek, de a humora leginkabb gyerekes es primitiv. Egyszer erdemes megnezni, de nem tobbszor.

2019-08-02 13:59:29 Sziez (5) #33

Érdekes, hogy ez a film milyen megosztó. Vagy nagyon szeretik, vagy nagyon utálják. Én az előző csoporthoz tartozok. Szerintem remek film, és biztos vagyok benne, hogy Picassónak is tetszene.
Ami leginkább megfog benne, hogy a néhol burleszkbe hajló humora ellenére sem vágyik gagyi komédiává. Mindent patikamérlegen adagol, a humort is, a drámát is, néhol zseniálisan vegyítve a kettőt, (mint pl. a galambetetéses jelenet). A film igazi értékét számomra mégis az emberi érzések egyedien művészi ábrázolása adja. Pl. amikor kiszínesedik a világ, ahogy Sirkka belép a szobába, és újra komor és színtelen lesz, amikor távozik. Ilyen egyszerű szépséggel ritkán látni a szerelem kifejezését. De a kedvenc jelenetem talán mégis a tengerparti találkozás. Tökéletesen mutatja be, hogy az ember lelke nem öregszik, és a szerelem igenis egy életen át meg tud maradni.

2017-08-31 08:21:30 critixx (4) #32

Alice B.-t is férfi játszotta, sőt, nem más mint Paul nagypapája az Egy nehéz nap éjszakájából.

"Alice Be Talkless!" :-)

előzmény: berto (#31)

2017-08-30 23:57:55 berto (5) #31

Utánozhatatlan svéd film, ki gondolná a svédekről, hogy ilyen humoruk van? Egyszer már láttam, de érdemes volt újranézni, mert szinte követhetetlen az a rengeteg gag, ami félpercenként követi egymást. Kár, hogy a vonatost megismételték az Amerikába induló hajóval, de más hibát nem fedeztem fel benne. Micsoda ötlet, hogy Gertude Stein szerepét férfi játszotta, biztos a való életben is így volt, mármint a „kicsi” Gertrude képviselte a macsóságot. Alice meg G. 1946-ban bekövetkezett halála után jól hoppon maradt, kisemmizték az örökségből, egyetlen már akkor is nagyon értékes festményt sem hagytak rá. Hátralévő éveiben sok mindennel próbálkozott, például a „hasis karamell” elnevezésű készítménye kapcsán róla nevezték el az úgynevezett „Alice B. Toklas” sütit. Azt most fedeztem fel, hogy az orvosos, csontvázas jelenet Albert Schweitzer paródia, hiszen az elején a jellegzetes bajuszos doki játszik az orgonán. Depressziós hangulat ellen a legjobb hatású gyógyszer, aminek maximum hasfájás a mellékhatása a sok nevetéstől.

2016-01-03 14:13:47 mohapapa (?) #30

Tizenéves korom közepén láttam először. Aztán sokszor újra. (Vasárnapi, hatforintos matiné, Óbuda, hol a Felszabadulás, hol az Óbuda mozi, utána 1 forint/gombóc vanília fagyi; egyik sincsen már meg.) Sírva, zokogva röhögtünk mindannyiszor, drága Pipi barátommal, aki állandó partner volt az újranézésben.
Évekkel később teszteltem a filmet, két kamaszgyerekemmel újranézve. Nekem tetszett. A fiam vevőbb a morbiditásra, de a lányom sem utasította el. De nem volt rájuk akkora hatással, mint rám/ránk. Egyszerűen nem értem, hogy van olyan, akinek ez nem visz mindent… :-D

2013-05-06 14:03:03 Raul (3) #29

Kedvencem a művészettilalom volt, meg a Hitchcock-cameo.

2013-05-05 21:24:22 dorothygale (4) #28

Bàrcsak mèg èlnènek ezek az emberek, s el lehetne menni ijen partikra :)

2013-03-06 21:02:55 Eglaronion (1) #27

Biztos nagyon mély mondanivalók vannak benne, érdekes poénok, sajnos ezek nem jöttek át, túlságosan szenvedtem. Biztos azért, mert suliban néztem, de nem fogok újrázni, az ziher.

2013-03-06 20:53:35 GeryFlash (1) #26

Gyűlölöm a burleszket, de ez még annak is fertelmes, bocsi, de én szószerint könyörögtem a haveromnak, hogy kapcsolja ki... A biran éelte egy 4-es még, a Gyalog galopp 3-as, de ez számomra nézhetetlen, mondjuk ízlések és pofonok...

2010-12-28 19:49:06 Feri bátyó (5) #25

A filmmel a hetvenes évek végén találkoztam. Moziban láttam. Ennek az a jelentősége, hogy nagyban, lenyűgöző képméretben láttam minden rezdülését.. Óriási. A burleszk elemek éppúgy egyedien klasszikusak, mint a kor ismeretét feltételező intellektuális poénok. A kötögető Hemingway, a távolodó vonat, a hajókürt... Szuperfilm!!!

2009-10-19 14:29:47 limupei (?) #24

Ráadásul, ez egy svéd film...

Ne csináld már:) Ez olyan mint Pierrot-tól a "nem francia".

előzmény: Cesare Gonzago (#22)

2009-10-19 14:25:23 puttancsospeti (5) #23

Ebben a filmben a színészek úgymond inkább eleven szimbólumként vagy valami hasonlóként funkcionálnak. számomra határozottan van benne valami "megelevenedett panoptikum" szerű.

Mi a baj a svéd filmekkel?

előzmény: Cesare Gonzago (#22)

2009-10-19 14:22:22 Cesare Gonzago (1) #22

Nézd, engem már e film "színészi teljesítményeivel" ki lehetne kergetni a világból. Súlyos árat fizettem annak idején, amikor megnéztem. (Többszöri nekifutásra.) Értékes tízperceket rabolt el az életemből.

Ráadásul, ez egy svéd film...

előzmény: puttancsospeti (#21)

2009-10-19 14:19:49 puttancsospeti (5) #21

Nézd, ahhoz, hogy az ilyesfajta filmeket élvezze az ember ahhoz a legtöbbször bele kell kalapálnia magát a stílusába és neki is el kell szenvednie komoly átalakulásokat, amelyeken áthalad amíg a végül eljön a szórakozás és a katarzis öröme. Súlyosan át kell állni rá. :D

Ez nem mindig megy. Kívülről tekintve számomra nézhetetlen, ha átverekedtük rajta magunkat-zseniális. :-)

előzmény: Cesare Gonzago (#20)

2009-10-19 14:10:18 Cesare Gonzago (1) #20

"Meg tudom érteni, ha valaki hideglelést kap tőle."

Ennek igazán örülök. Akárhányszor vetítik, mindig átkapcsolom a készüléket. Már csak azért is, mert ez egy svéd film.

előzmény: puttancsospeti (#19)

2009-10-19 13:00:34 puttancsospeti (5) #19

"Egyik ismerősöm jellemezte jól: művészfilm-vígjáték. :D"

Vagy inkább már bűvészfilm-végjáték. :D
Tipikusan az a film ami általában vagy rohadtul idegesíti az embereket vagy nagyon szeretik. A kettő vibrációja is lehetséges. Meglehetősen szélsőséges érzelmeket kiváltó alkotás. Az eszmékre tett utalások pedig csak fokozzák mindezt. Meg tudom érteni, ha valaki hideglelést kap tőle.

2009-10-19 12:48:55 critixx (4) #18

Nem tudom, mi a probléma ezzel a filmmel. Már-már Monty Python-i magasságokba emelkedő abszurd, tele a 20. századi művészetekre és eszmékre tett szórakoztató utalásokkal. Egyik ismerősöm jellemezte jól: művészfilm-vígjáték. :D

2009-07-25 15:00:14 puttancsospeti (5) #17

Válaszom az Offban.

Még annyit: Picasso művészetének egy jelentős részével ugyanígy vagyok- A nézhetetlen és a zseniális határmezsgyéjén libegnek.

Tehát a film számomra konzekvens a faszi világával. :-)

előzmény: Cesare Gonzago (#16)

2009-07-25 14:58:00 Cesare Gonzago (1) #16

Engem sokkolt a látvány, bár a Régi idők fociját és a Szindbádot ez sem képes felül(alul)múlni. Na ezzel befejezem az offolást. :D

előzmény: puttancsospeti (#15)

2009-07-25 14:56:19 puttancsospeti (5) #15

Megértelek benneteket is.

Én lehet, hogy renegát módon ingadozni és pattogni fogok!

előzmény: Cesare Gonzago (#14)

2009-07-25 14:55:02 Cesare Gonzago (1) #14

Érezni a kettősséget, úgy ingadozik a zsenialitás és a nézhetetlenség között, mint a harang nyelve. Ám én mégis nézhetetlenre értékeltem. Indokaimat felesleges előadnom, alább Livcsy tökéletesen leírta e film megtekintése közben fellépő szimptómákat.

előzmény: puttancsospeti (#13)

2009-07-25 14:51:39 puttancsospeti (5) #13

Tegnap újra megnéztem.

Ez a film nálam a nézhetetlen és a zseniális kategória vízválasztó, pengeélén táncikál.

Az utóbbi voksot teszem le, most mellette, hogy ne legyek negatív, de lehet, hogy több kevesebb rendszerességgel pattogni fog az osztályzatom a két legvégső határérték között! ;-)))

2009-04-08 20:47:11 Livcsy (1) #12

Monty Python belefér - ez nem :) SOKKoló, kell hozzá lelkiállapot, idegállapot, minden... volt benne néhány jó poén, de többségében.... amúgy nagyon sajnálom magam, hogy nem tetszett, szeretem az abszurditást :(

szóval:
ha egy szobába kerülnék ezzel a filmmel (és nem lehet leállítani, kikapcsolni, kihúzni a dugót stb.) akkor valószínűleg szörnyű fejfájás és émelygés törne rám (halál közeli állapot), a padlón kötnék ki öklendezve, a falba verném a fejem, majd- ha már végképp nem bírnám tovább: kiugranék az ablakon
és nagyon remélném, hogy meghaltam :) na jó nem :)

de majdnem.

előzmény: Semprini (#3)

2009-03-01 13:45:17 a6notes (5) #11

Különleges film. Majdnem burleszk, abszurd humorral, klasszikus.

2009-02-04 21:11:58 Velar (5) #10

Ez a film egyszerűen "Genial!". Tizenpár éve láttam először valamilyen külföldi adón, azóta az egyik kedvencem. Végtelenül ötletes, humoros, abszurd. Aki csak eredeti felirattal látta, annak érdemes megnézni poliglott felirattal is szerintem. Azóta tudom, hogy hogy mondják franciául: szent szív:)

2008-11-16 20:26:35 pókmacska (4) #9

AQUA. Ez sok mindent megmagyaráz!
(az a dal meg egy gyilkos mém...bemászik az ember agyába, és ott viháncol a tekervények között...galád)

2008-10-19 09:42:39 jesi (5) #8

Egyik legjobb vígjáték tele zseniális poénokkal

2008-07-20 00:21:06 Rokamitya (5) #7

Szerintem ott pont az volt a lényeg, hogy mindenki falra másszon az "huszonötödszörre is" dalától...direkt végletekig volt feszítve az a poén is (valószínűleg Picasso csak felületesen tudott Sirkka-val kommunikálni a való életben is, a csaj mindig csak ugyanarról tudott beszélni. A családlátogatáskor a fater által elsütött lassan szótagolt Paavo Nurmi poén külön üt:D )

2008-07-18 07:25:18 Sógorod (4) #6

"Genial!" - is lehetne, de Sirkka dalától "tizenhuszadszorra" már kifejezetten a falra másztam. Ez esetben (is) a kevesebb több lett volna. A többi tényleg nagyon jó...

2008-07-17 22:58:21 Rokamitya (5) #5

Mit finnyáskodtok? Low Budgetból összehoztak egy olyan filmet, ami tele van kreativitással , abszurd humorral és nem utolsó sorban kulturális utalásokkal és fricskákkal. Szerintem marha jó, elsőre szétröhögtem magamat rajta:) Persze, ennél azért vannak sokkal ütősebben zseniális filmek is, de a vígjáték kategóriában tényleg üt ez a film.Ollé!

2008-06-23 00:51:22 Darrokh (4) #4

jóez...nemkell piszkálni...én 2 ször láttam...jó szórakozás wolt ...nem mondom hogy nemjó...aztse hogy nagyonjó...ez csak jó és nemis wártam többet és nemis kaptam többet mint amit wártam

2007-05-25 05:41:41 Semprini (5) #3

A Monty Python magaslatain járó, abszurd humorú svéd(!) film
Szenzációs, szenzációs, szenzációs!
Legalább háromszor mindenkinek látni kell!
Azon kevés filmek egyike, amelyekhez nem hiányzik a szinkron (nincs is), sőt, egy idő után még a felirat se nagyon!

2006-08-19 00:55:48 useless (1) #2

Borzalmas...

2006-03-07 09:45:43 Daemiaen (1) #1

Én most láttam először, és ez valami észbontóan gyenge. Legalábbis szerintem. :)