The Fighter (2010) ☆ 👁

A harcos

(David O. Russell)

amerikai dráma, életrajzi film, sportfilm

3,9

2017-03-31 23:15:46 The Cortez (3) #107

David O. Russell nagymestere a hülyébbnél hülyébb famíliák, a hatalmas családi őrjöngések és az idegesítő karakterek bemutatásának. Christian Bale alakít a legütősebben, de az ő figurája sem éppen 100-as, ellentétben Marky Markéval, akié érdekes módon a legnormálisabb. Tehát Russel itt is hozza a szokásosat, ám ezt a filmet még sem sikerült tönkretennie, mert adott neki némi stílust, meg 1 katartikus finálét. A valós sztori meglepően részletes, bár azt nem lehet tudni, hogy mennyire van kiszínezve. A rendező a néhány, tőle teljesen megszokott, szándékosan kínos jelenet miatt ütős boxmeccsekkel, s kiváló zenékkel engeszteli ki a nézőket.

2015-10-11 01:08:37 McCl@ne (4) #106

Minden újranézéssel egyre jobb lesz.
Átlagos film? Ez? Emberek, olyan témát feszeget (kellő alapossággal), amit szinte sehol, de sportfilmekben, bokszdrámákban aztán egyáltalán nem látni: a család és az anya, mint negatív szereplő(k), ráadásul valódi rosszindulat, tehát gonoszság és aljaskodás nélkül? Mindezt egy igaz történetként is szokásos sportköretbe csomagolva: tökéletes kombináció. Külön-külön ezek a dolgok nem működnének, de együtt, ilyen színészi alakításokkal nagyon hiteles az egész, rettentően "átjön".
Russell azért elég jól ért ehhez, csak nem tudom pontosan megfogalmazni: megnevettet, komikus, börleszkbe hajló helyzeteket és karaktereket látok, sokszor túlzásokkal operálva, de mégis félelmetesen életszagú és hiteles, hihető az egész. Ez lehet, hogy valakinek nem jön be, de számomra itt nagyon eltalálta a dolgokat.
És ehhez kell Wahlberg alázatos, direkt másodhegedűsre vett játéka is. Nagyon precízen dolgozik ő is ebben a filmben, csak hát a többiek szerepe hálásabb, de ez így válik kerekké.
Most elhatároztam, hogy ennek a polcon a helye! :)

9|10

2014-01-17 18:53:03 kobretti88 (5) #105

Egy átlagos film egy remek alakítást nyújtó Christian Bale-lel.

75 %

2013-12-19 19:42:54 Jereváni Rádió (5) #104

Akkora 10 pont ez a film, hogy az valami döbbenet. Az én filmem, még akkor is, ha a befejezés kurtán összecsapott lett.

Christian Bale pedig elnyerte a "tengerentúl Spud-ja" címet.

2012-01-10 15:36:16 dudaskoko (4) #103

Igaz, hogy többszöri nézésre sikerült csak pozitívan értékelni a Fighter-t ,végül bekellett látnom , hogy jó kis mozi lett. A családi háttér megjelenítése, a környezet ábrázolása mindenképp dícsérendő. A színészek jók (Wahlberg-gel sem volt problémám), a küzdelmek tessék-lássék módon rövidre lettek vágva (az utolsó "nagy" meccs sem egetrengető),bár látszik, hogy elsősorban nem a lélegzetelállító pillanatokra koncentrált Russell, inkább a színészekre, és a családi szálra, ami viszont maximálisan rendben van. No és persze itt van Christian Bale, aki ezért a teljesítményéért megkapta a megérdemelt szobrát. Nélküle biztosan kevesebb pontot érne, de hála neki A harcos egy jóféle bokszolós mozi, ami nem ér a klasszikusok nyomába, mégis megéri a ráfordított időt.

2011-11-27 14:21:18 Lasliegrand (4) #102

Christian Bale dob igazán nagyot a filmen, nélküle max egy gyenge közepes lenne. :)

2011-11-21 17:50:38 csabaga (3) #101

Próbálkoztam vele,de nem ment.
Egyszerűen nem érdekelt a történet,illetve mindent láttam már más filmben.

2011-09-20 15:20:11 Majvaldo (5) #100

Még csak most tudtam megnézni. Az első fele alapján négyest érdemelt, de olyan erőssé vált a második órájában (még a kissé giccses befejezés ellenére is), hogy szerintem megérdemli az ötöst. Bale hatalmasat játszik, Melissa Leo-nál nekem jobban bejött a barátnő Adams alakítása. A család minden egyes női tagját felképeltem volna jó párszor, főleg az "okos és szép" lánytestvéreket. :) Marky Markot pedig nem kell fikázni, visszafogott alakítást nyújtott, de ez volt a dolga; nem volt szükség a (számomra tőle a legjobb) Boogie Nights-os csúcsteljesítményre. Nagyon tetszett, ami ritka volt eddig 2011-ben.

2011-09-06 12:44:10 Tenebra (3) #99

Nekem sem jött át. Sokkal többet vártam tőle.

Tetszett ez a realista stílus (viszonylag realista, persze... - főleg a kamerakezelésre, és a film elejére vonatkozik, a felétől már annyira nem volt "tévés"), meg a téma is. Bale játéka pedig kiváló, ha nem valós sztorin alapulna az egész, én őt tettem volna meg főhősnek.

Viszont szerintem Wahlberg nagyon gyenge (egy-két jó pillanatát leszámítva, de azokra sem nagyon emlékszem), a karaktere sem valami érdekes számomra, illetve az egész olyan "semmilyen". Igazából a film második felétől vált érdekessé, addig nagyon untam, kivéve Bale jeleneteit. Ő itt most tényleg nagyon jó volt (rá is fért már, mert az utóbbi időben szerintem nem igazán hozta azt a formáját, amit a A gépészben vagy az Amerikai Pszichóban láthattunk).

Az valóban értékelendő, hogy kicsit eltért az eddigi bokszfilmes sémáktól, és nem egy nulláról felemelkedős, vagy nem egy csúcsról lezúdulós történetet, hanem egy éppen mélyponton levő híresség "második" esélyéről szóló sztorit tártak elénk. De a megvalósítás szerintem átlagos, középszerű, és Dicky karakterén kívül számomra nem volt több érdekes figura.

Úgyhogy maradt a Dühöngő bika, meg a Rocky-sorozat a kedvencem.

2011-09-06 11:04:42 Pete (5) #98

... az szíved joga. :)

előzmény: bali113 (#97)

2011-09-06 10:20:48 bali113 (2) #97

Nekem nem tetszett, ennyi az egész. :)

2011-09-06 01:02:50 Pete (5) #96

Hát attól, hogy a sztori nem új (bár pikantéria, hogy igaz történet) attól még egy k*va jó film marad (indoklás: 90-es comment és a 89-est is érdemes...)

előzmény: bali113 (#95)

2011-09-06 00:00:17 bali113 (2) #95

Senki nem állította, hogy a Dühöngő bika comeback. A sztori nagyon hasonlít, ennyit írtam. Az meg, hogy többen azt állítják, hogy egyedi vonásai vannak a filmnek, hát...erre reagálok megint csak úgy, hogy más filmet láttunk...

2011-09-05 21:52:16 JeszKar (4) #94

Olvas egy kicsit vissza, többen is leírták, hogy miben más, mint a hasonszőrű filmek.
A Dühöngő Bika meg nem egy comeback/you can so it sportfilm, még véletlenül se.

előzmény: bali113 (#93)

2011-09-05 21:45:32 bali113 (2) #93

Újítani? Ezt te komolyan mondod? Akkor nem egy filmet láttunk...
(A Dühöngő bikához kitérve, az a bunyós filmek alapkőletétele. Az, hogy semmi köze a többihez, az egy kicsit erős nekem... Az alap sztori ott is ugyanaz.)

2011-09-05 11:17:38 JeszKar (4) #92

Pedig pont ez olyan sportfilm, ami képes volt újítani, és (nagyjából) elhatárolódni a sablonoktól. Amúgy amiket leírtál, azok között is van egy-két olyan, aminek semmi köze a többihez (pl. Dühöngő Bika).

előzmény: bali113 (#91)

2011-09-05 10:54:33 bali113 (2) #91

Hírtelen legalább 4-5 film jut eszembe, aminek ugyanez a sztorija. Lecsúszott bunyós, aki tehetséges és a sorstól kap még egy lehetőséget a bizonyításra. Rocky, A remény bajnoka, Millió dolláros bébi, Tyson, Dühöngő bika hírtelen ezek jutottak az eszembe. A történet ugyanaz, sőt a legtöbb még megtörtént eset is, ugyanúgy mint ez. Semmi újdonság, unalmas. Hollywood képtelen mást kitalálni e téren, ami szánalom. Sajnos e mozgóképben szereplő színészek, egy-két jobb alakítása sem menti meg a filmet . Bale jól játszik, Wahlberg meg hozza, amit ,,tud". A nézhetetlen értékelésemtől csak az menti meg, hogy szeretem a bunyós filmeket. Ki lehetne találni valami mást is, mert ideje lenne...

2011-08-28 08:19:59 Pete (5) #90

Számomra a legjobb box témájú film a dokumentarista jellege/hangulata, életszagúsága, miatt és mert a történet drámaisága, a színészek által profin megformált egyszerű és 'mindennapi' karakterek mélyen meghatottak. A vicc az, hogy valamiért pont Bale alakítása jött át a legkevésbé, na nem mintha rossz lenne, csak valahogy hiányoltam egy igazán mély szomorúságot a szeméből...
A film külön érdeme, hogy szakmailag (box szempontból) is szinte teljesen rendben van, amit sajnos a 'nagy vetélytársak' egyáltalán nem mondhatnak el magukról... Legalábbis azok amiket én eddig láttam.
Zárszó: amúgy is bekerült a kedvenc filmjeim közé.

2011-08-27 21:28:11 Pete (5) #89

A film rendkívül hűen követi a valóságot a meccseket illetően... íme a két gyönyörű szép K.O. Talán a commenteket be is vágták egy az egyben... :)

Micky Ward VS Alfonso Sanchez Round 7
Micky Ward v Shea Neary Round 8
GYÖNYÖRŰ!!!!!!

2011-06-25 22:34:05 Raul (4) #88

A család-barátnő-karrier háromszögben őrlődés drámája és helyenként a színészi játék egy hajszállal az "egyszer-nézhető-és-felejthető" filmek fölé emeli The Fighter-t, de igazából ennél több pozitívumot nem tudok mondani, Bale meg számomra inkább volt idegesítő, mint zseniális.

2011-06-05 15:47:41 tomside (4) #87

1. olyan jó, hogy a bunyós filmek idegesítően közhelyes operatőri fogásait teljesen megkerüli ez a film.
2. Mark Wahlberggel nem lehetett sok munkája a kosztümösnek, csak szólni kellett neki, hogy Mark, kapd elő fénykorod reppercuccait! :D
3. Kiváló alakítáSOK! (Amy Adams olyan kívánatosat alakít. Jobb szavam nincs erre. Bale oscarja teljesen jogos.)
4. VALÓDI dráma. És ez már nagyon kellett.

2011-03-27 00:00:27 Hannibal Lecter (3) #86

Jó, nincs is baj ezzel. Csak én nem éreztem annyira nagyszerűnek ennek a bizonyos karriertörténetnek az ábrázolását, mint a többség.

előzmény: Anphalas (#84)

2011-03-26 22:28:58 deviant (4) #85

nekem az tetszett ebben a filmben, hogy végül mindenki megbékélt magával, még dicky is. ő saját magával vívta meg a harcát. a szabadulás után van egy jelenet, amikor mindent elronthatna, de inkább próbál mindent elrendezni. gyakorlatilag ő az, aki még a család, a barátnő és a menedzsment fejében is rendet tesz. az ember, aki korábban bomba volt végül hidat képez a többiek között.

előzmény: Anphalas (#84)

2011-03-26 21:55:42 Anphalas (4) #84

Nem tudom, ki hogy van ezzel, de nekem pl. rohadtul nem élvezetes bepillantani ezekre a helyekre, sokkal inkább nyomasztó, kellemetlen, egyszerűen rossz érzés. Mindazonáltal örülök neki, hogy ilyen filmeken keresztül valamennyire megtudhatom, mi folyik más családokban, más emberek házában, vagy akár fejében, és nem kell ezzel személyesen törődnöm, ezzel magamra vállalva a többiek életének problematikáját, amikor megvan nekem a sajátom.

A karrierépítéssel kapcsolatos filmek egyébként minden esetben kötelezően ezekre az építőelemekre húzzák rá a maguk mondanivalóját, megpróbálva ezzel utánozni az életet, ahol (legalábbis a többség úgy érzi, hogy) eleinte szar, aztán még szarabb, és ha sikerül kikavarni magad a katyvaszból, onnantól egy ponttól kezdve csak jobb lesz az egész (természetesen ez hangsúlyozottan csak a valamilyen szinten sikeres emberekre áll, akiknek nem jött be az élet, arra nem).

2011-03-26 18:38:49 deviant (4) #83

mint minden karriertörténet vagy sportfilm, még szép, hogy ez is ugyanazokból a kockákból építkezik. azzal, hogy családi drámába oltották ezt a sokszor látott alaptörténetet nagyot húztak. szerintem mindenki sejti és/vagy tudja, hogy mi lesz a végkifejlet, így most is sokkal érdekesebb a hogyan?, ami a jó dráma ismérve. ebben pedig tényleg erős ez a film. a rendezés és az elbeszélés is kitűnik az átlagból. david o. russel jól bánik a kamerával. a meccsek intenzitása erőteljes, jól vágottak, iszonyú jók a hangok, távol áll a sablonostól. a párbeszédek frappánsak, az előadásmód szokatlanul jó. ahhoz képes, hogy a kis költségvetésű filmről beszélünk, egy élmény volt moziban megnézni a harcost.

2011-03-26 18:34:51 Hannibal Lecter (3) #82

Persze, hogy nem tipikus, csak mostanában nem ez az egyetlen amerikai dráma, amely kifejezetten a leharcolt szegénynegyedek berkeibe kalauzol. Hatásosan teszi, és a kockásinges-farmernadrágos átlagemberek ajtajai mögé mindig élvezet bekukkantani, de ezen túlmenően számomra nem sokat adott A harcos.

2011-03-26 18:23:39 Olórin (4) #81

Nem azt mondtam, hogy egyedülálló, hanem hogy nem tipikus. Nagy különbség.

2011-03-26 18:01:36 Hannibal Lecter (3) #80

"Ez azért szép, mert elmondható minden, nem tragédiára végződő filmről, amiben a hős egy adott cél eléréséért küzd :)"

A Dühöngő bika, A nagy ember vagy a Tyson-biopic sem végződik tragédiával, azokban mégis másképp alakul a hős sorsa.

"Nem mindegy, hogy a hős honnan kapja a pofonokat. Az ilyen filmekben mindig kívülről, miközben a szerettei maximálisan támogatják. Itt viszont sorozatosan a saját családjától kapja az ütéseket."

Persze, ebben a tekintetben nyilván más, mint a műfaj legtöbb darabja. De én nem is erről beszéltem, hanem a karrierépítés dramaturgiájáról, ami teljesen szokványos.

"nem csak a boxfilmek terén más, mint az átlag, hanem úgy általában, az amerikai filmek tipikus családképével is szembemegy."

Mondjuk ez utóbbi nem egyedülálló nóvum (vö. Winter's Bone).

from hell: nem, még nem láttam.

2011-03-26 16:57:59 from hell (5) #79

Igen,így sablonosan elmondva igazad van.Számomra mégis abban rejlik a film ereje,hogy ezt a sablonos boxmesét beültette egy hozzá nehezen illő családi drámába, és így, nem különválasztva,hanem keveredve,összetartozva adja az egészet a film,ami meglepő,s számomra egyedinek hatott. Így például a Rocky is azért lett kedvencem,mert bár sokan boxfilmnek tartják,sokkal lényegesebb benne a "kisemberek" szerelme,mint a pofonok.De ez más tészta,nem is értem miért hoztam fel...(jól látom,hogy te nem osztályoztad a filmet?Ez azt jelenti,hogy nem is láttad?Ugye a Rocky-ról beszélek..:) )

2011-03-26 16:43:03 Olórin (4) #78

"A hős először pofonokat kap, meginog, aztán erőt merít, megacélozza magát, és nyer"

Amúgy hogyne volna benne különleges. Nem mindegy, hogy a hős honnan kapja a pofonokat. Az ilyen filmekben mindig kívülről, miközben a szerettei maximálisan támogatják. Itt viszont sorozatosan a saját családjától kapja az ütéseket. Vagyis nem csak a boxfilmek terén más, mint az átlag, hanem úgy általában, az amerikai filmek tipikus családképével is szembemegy.

2011-03-26 16:24:22 Hannibal Lecter (3) #77

Pedig semmi különleges nincs ebben a karriertörténetben. A hős először pofonokat kap, meginog, aztán erőt merít, megacélozza magát, és nyer - hagyományos bokszfilm-dramaturgia, csak szelídebb kivitelezésben (értsd: csak az utolsó meccs hajlik giccsbe). Ami a családi drámát illeti: értem. Hát én meg másmilyennek éreztem. :)

előzmény: from hell (#76)

2011-03-26 14:55:02 from hell (5) #76

Aham,értem. Azonban egyáltalán nem érzem azt a sportfilmes vonalat,(ahogy Mickey a sitten ülő báty tanácsával nyeri a meccseket) "hagyományokba süppedőnek".Mint ahogy az izzadságszagú mindennapokat is egyedinek találom,tekintve a színes családot:igazi agresszív/idegesítő női kolónia,csökönyös anya,elszállt drogos bátyus és a feltörni vágyó öcsi+a karakán barátnő.
Számomra igenis parázslott az a bizonyos valódi szenvedély,ami a visszafogott stílusú tálalással kiegészülve igazi csemegévé állt össze.

2011-03-26 13:12:19 Hannibal Lecter (3) #75

Nem azt mondtam, hogy túl visszafogott, hanem hogy a szolid stílusa (ami egyébként üdvözlendő) mögött nem nagyon parázslik valódi szenvedély. Sportfilmként teljes mértékben belesüpped a hagyományokba, családi drámaként pedig realista tereptanulmány egy külvárosi prolikolónia izzadságszagú mindennapjairól. Mindazonáltal érdekes kísérlet, vannak benne egészen nagyszerű pillanatok is, de egyetlen ponton sem éreztem azt, hogy olyan hihetetlenül kiemelkedne a maga műfajából.

előzmény: from hell (#74)

2011-03-26 10:41:46 from hell (5) #74

Hasonlóan gondolom én is.Nincs miért szidni Wahlberget,képességeihez mérten a legtöbbet hozta ki magából. És Bale tényleg annyira fantasztikus,hogy gyakorlatilag mindenkit elhomályosít a vásznon. Ebből az alakításból akár olyan legenda is születhetne,mint DeNiro Dühöngő bikájából. Csakhogy ahhoz ez a film-ahogy Hannibal is fogalmazott- túl visszafogott.De amint már említettem,nekem ez a kicsit dokumentarista jelleg kifejezetten bejött.Egy igazi egyedi darab.

előzmény: deviant (#73)

2011-03-26 00:29:47 deviant (4) #73

ötletes rendezés, jól megírt karakterek és egy iszonyatosan erős christian bale jellemezi a harcost. nem mondom, a többiek is jók voltak, de szerintem ez vitán felül bale legkomolyabb alakítása. szegény mark wahlberget most is úgy emelik ki, hogy a többiekhez képest halovány, amit én nagyon sajnálok. ő hozta tető alá ezt a produkciót, és szerintem a játékára sem lehet panasz. még egyszer, bale annyira erős, hogy mellette gyakorlatilag mindenki "csak" jó. 8/10

2011-03-24 11:24:08 ali (4) #72

ha még nem lett volna:

2011-03-24 10:42:46 robertjordan (3) #71

Ez az értékelés áll legközelebb az én véleményemhez. Vissza is veszek egy osztályzatot.

2011-03-24 01:08:21 Hannibal Lecter (3) #70

Bale nagyszerű alakítást nyújtott. Sokan alapoznak a fizikai önsanyargatás mágiájára, de az ő játéka önmagában is elmélyült, profi és őszinte, nem ordított semmiféle látványos pótszerért. Megérdemelte a díjat, annyi szent (mondom ezt úgy, hogy én Jeremy Rennerért szorítottam). Magára a filmre viszont csak 3-ast adtam, és ugyan azóta sokszor gondolkodtam már a 4-esen, valószínűleg nem fogja megkapni. Végül is merész dolog a kisrealista családdrámát és a tesztoszterontól szagló sportfilmet összeházasítani, de a koncepció megáll a lábán. Csak az a baj, hogy a visszafogottság (ami erőteljesen jellemzi a filmet) önmagában még nem erény. Mást meg nem nagyon tud felmutatni ez a darab. Én legalábbis sokszor unatkoztam rajta.

2011-03-24 00:16:59 Golyo (4) #69

Marky Markkal nem tudok megbarátkozni. A szokásos buta nézését hozza ebben a filmben is. Szerencsére messze nem csak róla szól a film.

2011-03-23 22:43:11 simijohnny (3) #68

A filmről a véleményemet már leírtam, egyszer nézős, sokszor igencsak unalmas mozi ez, amit Bale játéka visz el a hátán és nincs is benne több. Őszintén szólva nem is értem, hogy a hölgyemény mire kapott ilyen rangos(?) díjat. Nem azt mondom, hogy rossz volt, de oly sokszor láttunk már ilyet, nekem fel se tűnt hogy jelen van, semmi emlékezetest, maradandót nem hagyott hátra bennem. Persze lehet az is, hogy csak én vagyok ilyen... olyan. :)

Balenek kijárt, igazi "Oscaros" parádé volt amit nyújtott. Régebbi filmjei között is akadnak emlékezetes dolgok, jól áll neki a félrecsúszott, önmagát kereső, vagy adott esetben elvesztő karakter (Equilibrium, Gépész). A Batmanekben viszont totál érdektelennek éreztem (ellenben Michael Keaton alakításával), pedig a Begins ráadásul kifejezetten Bruce Wayne-ről szól. Na persze, rossznak semmiképp sem mondható, a filmek így is ütnek. A Terminátor pedig minden bizonnyal karrierje mélypontja, amolyan Sam Worthington szintre süllyedt. Azt hiszem A harcossal elért oda, hogy az elkövetkező tíz évben tök mindegy mit csinál, megveszik. Reméljük a legjobbakat...

Jah igen, Dicaprio fene nagy istenség, akinek bizony kijárna már az Akadémia szobra. Pitt? Nem is tudom. Az Ocean's akárhány és a Mr. and Mrs. Smith féle borzalmakra tuti nem fog díjat kapni, márpedig a szint mostanában nem igen magasabb, és a 12 majom se ma készült, ha értitek mire gondolok. :)

2011-03-23 21:49:20 from hell (5) #67

Már letöltve is jó filmnek tartottam, de moziban mégegyszer megnézve egészen nagyszerűnek találom.
Valóban, az Oscar-versenyben voltak erősebb darabok(nálam ez a 4. volt a rangsorban, a Black Swan,a KingSpeech,és a 127óra mögött.) Azonban meglepően jól esett,hogy a box abszolút mellékvonal volt a filmben,és egy fantasztikusan erős társadalmi/családi drámát kaptam helyette, egészen zseniális színészi teljesítményekkel.Bale bácsiról nincs is mit mondani,az a pali egyszerűen zseni! De a női szereplők mellett nekem Marky Mark játéka is dicséretes volt.És talán épp az fogott meg ennek a filmnek a hangulatában is,hogy nem akart grandiózusnak látszani,a hősies,nagy megoldások helyett a problémákra koncentrált.
És bár nem versenyezhet a nagy kedvencekkel,témán belül (Rocky,Dühöngő Bika,Somebody up there likes me) igazából felesleges is az összehasonlítás, mert ez inkább dráma,mint boxfilm. (Mondjuk ez igaz a felsorolt hármasra is!)

2011-03-23 16:58:33 [: Azuroo andrew :] (3) #66

Szerintem is pontosan ezt tudja a Fighter.

Bale a jelenkor egyik legjobb színésze - az utolsó kanapés jelenetben zseniális.

előzmény: korig (#65)

2011-03-17 17:33:43 korig (4) #65

Közepes film, remek alakításokkal, fasza soundtrack-kel.

Bale megérdemelten kapta az Oscart.

2011-03-16 21:43:24 Dió (4) #64

Pont az, amit vártam: kicsit túlhypeolt, de azért erős kis film, tényleg remek jellemrajzokkal és alakításokkal. Mindenesetre nekem ez elsősorban inkább családi dráma és csak másodsorban sportfilm, minden erőssége az előbbiben rejlik. Arról nem is beszélve, hogy a Cinderella mannel az élen nem egy film odaveri a box-jeleneteit, de mivel ennél sokkal többet is képes nyújtani a film, ez nem zavaró.

2011-03-13 17:40:36 Pete (5) #63

DCS: Szerintem nézd meg, mert kurva jó film! (Még friss az élmény, nem szoktam a KT-n káromkodni :D )

előzmény: deathcode (#60)

2011-03-06 19:25:37 JeszKar (4) #62

Valóban nincs semmi köze a kettőnek legfeljebb annyi, hogy mindkettőbe bunyóznak.

2011-03-06 19:23:40 Rorschach (2) #61

Szerintem a kettőnek köze nincs egymáshoz.

2011-03-06 19:17:12 deathcode (?) #60

Volt a film plakátjának az az "őszinte" változata, amit limupei tett az Oscar-topikba, na én az miatt nem nézem meg. Kösz, limu, ídőt spóroltál nekem! :D

2011-03-03 11:02:09 Gasz András (4) #59

A Batman kezdődikben ő a legjobb Batman (az egész szériában), a folytatásban vissza vett mondjuk, mivel Kétarcra és Jokerre helyezték a hangsúlyt majd a film végére pedig újra Batmanre. Természetesen nem Oscar szerep, az Amerikai Psycho-ban, A gépész-ben, A harcos-ban nyújtott alakításai viszont már annál inkább erősek voltak.

A Batman igazán mindig is a gonosz karaktereiben volt erős. (a régi 3-4. részben abban sem persze :) )

Dicaprio tényleg felemelkedett a tini bálvány státuszból az igazi erős színészi státuszig. Ezt láthatjuk Kb a Kapj el ha tudsz óta. (Véres gyémánt, A tégla, Eredet, s főleg a Viharsziget esetében)
Pitt inkább fordított ő mostanában nem volt olyan jó mint régebbi szerepeiben szerintem kivéve a Buttont. Jövőre az esetleges Oscar esélyes Tree of Life-ban újra bizonyíthat talán. (asszem pont Ledger elől vette át szerepet az ismert okok miatt?)

De ne feledkezzünk meg az angol zenei MTV-s Rising star címekkel kitüntetett Taylor Lautner-ről sem. :)

2011-03-03 10:51:13 limupei (4) #58

Az Oscart (elvileg) nem életműre adják. Mira Sorvino tökéletes volt abban a szerepben, mint ahogyan ott Cuba Jr. is nagyon jó volt. Bale pedig a Batman filmek legérdektelenebb része.

előzmény: Korben (#57)

2011-03-03 10:38:08 Korben (4) #57

Hát igen Pitt és Dicaprio tényleg megérdemelték volna már az oscart.Dicaprio-ról a 90-es években azt beszélték hogyha nem lép rá a mainstream-re (főleg: Titanic),akkor már rég oscar díjas színész lenne.A Titanic előtt hatalmas alakításai voltak (Gilbert Grape,Ez a fiúk sorsa,Egy kosaras naplója)fiatal kora ellenére.De annak örülök h Bale nem jutott legalább erre a szomorú sorsra.És többszörösen meghálálja hasonló erős alakításokkal,nem úgy mint legtöbb oscar díjazott (Mira Sorvino,Cuba Gooding jr..). 3:10 Yuma-ba sztem jó volt, persze nem volt olyan erős mint A gépész,Hajnali mentőakció,batman Begins,Nehéz idők.Terminator filmje örök kakukktojás lesz a filmográfiájában.egy ilyen filmben nem is lehet jót alakítani.Public Enemies nem láttam,így nem tudok nyilatkozni. De nemtudom miért hoztad fel ezt,mintha Dicapprionak és Pitt-nek nem lettek volna gyengébb alakításai.Dicaprio: A part,A vasálarcos,Don kocsmája,new york bandái.Pitt: Becstelen brigantyk-ba se tőle estem pofára,Trója,A mexikói,Az ördög maga.Ettől függetlenül mind3 színész egyenletesen jól alakít.

2011-03-03 09:08:57 robertjordan (3) #56

Egyetértek, Brad Pitt és DiCaprio azok a színészek, akiket méltatlanul mellőz az Akadémia. De majd most, hiszen jön a Tree of Life... Bár ezzel csak az a gond, hogy ritkán szoktak olyan filmeket jutalmazni, amelyek bemutatója májusban van.

2011-03-02 14:29:19 Rorschach (2) #55

Ez furcsa, szerintem meg pont, hogy már régóta kijárt neki (ez mondjuk nem jelent semmit), és pont ezért nem érdemelte meg :)

2011-03-02 12:46:21 Corey (3) #54

"És végre a Nagy Christian Bale átvehette élete első Oscar-díját vasárnap hajnalban, melyet már réges-rég megérdemelt!"
Azt nem vitatom, hogy megérdemelte a The Fighterért az Oscart,de hogy réges-rég kijárt volna neki...volt régebben 2, max 3 nagy alakítása(többnyire a mostani szerepéhez hasonló),de azért én még most sem vagyok benne biztos, hogy a nagy fogyásokon és kissé "beteg" karaktereken kívül sokkal többre képes lenne.Ajánlom figyelmedbe az elmúlt évekbeli alakításait -3:10 Yuma, Terminator, Public Enemies- amikben egész egyszerűen szörnyen rossz volt,még akkor is, ha a szerepei sem voltak túl jól megírva ezen alkotásoknál.
Az meg egy nagyon szomorú tény számomra, hogy hamarabb lett Oscar-díjas ez az ember, mint Brad Pitt vagy Dicaprio,ha már csak a korosztályát nézem.Na nekik tényleg kijárna a díjazás.

előzmény: Korben (#52)

2011-03-02 12:14:59 BonnyJohnny (4) #53

Igazából Bale mellett még sokan mások megérdemelnék, sokan még nála is jobban. Én inkább annak örülök, hogy most először lett jelölve, és egyből meg is kapta. Pedig Rush mellett nem volt könnyű mezőnye.

előzmény: Korben (#52)

2011-03-02 12:12:36 Korben (4) #52

2011-02-28 20:27:59 Anphalas (4) #51

A filmet egyértelműen Bale vitte el, tényleg zseniálisan játszik, megérdemelte az összes díjat, amit ezért kapott. Rajta kívül az egész egy középgyenge boxfilm, gyakorlatilag említésre se lenne méltó. De szerencsére nem Dicky történetét akarták bemutatni, hogy a crack-addikt drogosból hogyan válik "tiszta" ember, mert abból csak elcsépelt közhelytömeg jöhetett volna ki. Így az egész megér egy négyest.

2011-02-28 14:45:07 robertjordan (3) #50

Abban mondjuk egyetértek, hogy Ward nagyjából ilyen figura lehet az életben is. (Ez Wahlberg szerencséje, mert ha összetettebb személyiséget kéne eljátszani, abba beletörik a bicskája.) A boxtudás hiánya egyébként még nekem is feltűnt, pedig nem vagyok szakértő.

előzmény: pimpi (#48)

2011-02-28 14:43:21 pimpi (4) #49

hihetetlen, tényleg diszgráfiás vagyok?
mindegy ez már így marad

2011-02-28 14:40:37 pimpi (4) #48

Wahlberggel 1 baj volt, túl sokat volt a vásznon. tulajdonképpen ezért kapott nálam csak 4-est a film.
inkább az idősebb testvérre kellett volna fókuszálni, akkor lehet, hogy egy oscarral többet kapott volna (bár a király beszédét nem láttam még, mindenesetre nagyobb eséllyel indult volna)

ezt a Wardot totál ilyen alaknak képzeltem mindig. ha Wahlberg túljátszotta volna el lett volna cseszve az egész. látszott, hogy sok időt töltött azzal, hogy Wardot tanyulmázzozza (éppenséggel boxolni nem tanult meg az biztos). ilyennek rendezték

erről egy régi kabaré jut az eszembe: a színész csalódottan meséli idősebb kollégájának, hogy statiszta szerepet bíztak rá. erre azt a tanácsot kapja, hogy turbózza fel a szerepet. kitalálnak mindenféle gegget, a közönségnek bejön, csak éppen csórikámat kirúgják a színházból - természetesen

2011-02-28 12:26:08 robertjordan (3) #47

Wahlberg majdnem tökéletes ? Hasonlítsuk már össze mondjuk pl. Russel Crowe játékával a Remény bajnokában (csak hogy boxfilmet mondjak.)

előzmény: pimpi (#45)

2011-02-26 22:25:34 pimpi (4) #46

2011-02-26 21:16:51 pimpi (4) #45

oohhh bakkerr!

nem pontozom egyenlőle. az eredetre is 5-öt adtam először aztán álmomban azt álmodtam hogy romeo csak álmodta hogy megölte tibaltot

Mark Wahlberg?

ne szapuljuk. majdnem tökéletes volt.
-annak idején szarrá néztem VHS-en a "gatti-ward"-ot (amelyiken ward nyert). a mai napig meg-meg szoktam nézni a jutúbon azt a hihetetlen meccset. aki ötöst tolt rá és csak 1 kicsit is szereti a box-ot ajánlom figyelmébe. (a következő szavakra asszociálok a mecssről: 300, etika, shakespeare, hullák mindenütt)-
nem mondom, hogy felismertem volna ward-ot, de a csóka (wahlberg) hiteles volt, nagyon is.

az viszont nem fér a fejembe, hogy miért nem lehet legalább alap szinten megtanítani a szíszeket bokszolni?

na mindegy szí jú létör

2011-02-24 22:30:28 Daemiaen (4) #44

Rendkívül erős jellemrajzok és kiváló színészi teljesítmények azok, amik kiemelik A harcost a középszerből: David O. Russell létharcosai megérdemlik az elismerést. És valószínűleg ez Mrk Wahlberg karrierjének csúcspontja. Szerintem számára innentől feljebb nincs.

2011-02-21 01:54:29 Rorschach (2) #43

A "Legjobb filmek" közül már csak az van hátra. Hát, én nekiállok hajnal kettőkor, de nem ígérek semmit, főleg így, hogy leunalmasozod (van ilyen szó[hogy dumdudum]?)...

2011-02-21 01:19:17 BonnyJohnny (4) #42

Szíved joga. :)
De a Fighter szerintem megérdemli a jó osztályzatot. Lentebb leírtam, miért. A Winter's Bone meg unalmas.

2011-02-21 01:06:50 Rorschach (2) #41

Na de ha te itt cikázol, én nyomonkövethetetlenségre (a magyar nyelv szépsége, sok sikert a kiolvasásához) hivatkozva meghagyom a dicső kettest :)

2011-02-21 00:51:22 BonnyJohnny (4) #40

Már meg is gondoltam magam. :)

2011-02-21 00:37:56 BonnyJohnny (4) #39

Nem tudom. A The Kids Are All Right nálam egyértelműen hármas. Ha vannak is jó pillanatai, a semmilyen vég akkor is lerontja. A szememben igazából még csak nem is erős hármas/majdnem négyes.
A Winter's Bone és a Fighter az, ami fölött nem tudok napirendre térni. A Winter's-nek már kétszer emeltem négyesre meg vissza az értékelését, és most újra az emelésen gondolkozom.
A Fighter a megtekintése óta nem jutott eszembe. Talán ez is jelenthetne valamit.Mindenesetre, ha ezt lehúzom, akkor az anyagmegmaradás törvénye szerint azt meg felemelem... amíg megint meg nem gondolom magam... :P

2011-02-21 00:31:49 Rorschach (2) #38

Ha te megadod neki, akkor én is ;)

2011-02-21 00:25:45 BonnyJohnny (4) #37

De mondjuk egy filmben fennakadni (több más mellett, értem én) a káromkodásokon... :)
Remélem ezt tisztáztuk!

Ha meg már realitás, felőlem jöhet a második menet ;)
Kösz, nem, holnap iskola. :P

Amúgy így, hogy ennyire benéztem az összetartós dolgot, már majdnem hármas.
Fura, mert nekem meg a négyesről indult meg a hármas felé a kezem... :D
Lehet kompromisszumos megoldás lesz... :D

2011-02-21 00:19:25 Rorschach (2) #36

Nem akadnék én fenn rajta, ha Amy Adams nem CSAK a "fuck," "shithole" és a "fucking" szavakba kódolva beszélne.
Tarantinót idekeverni pedig nem épp következetes lépés. Ott az a bizonyos F-word nem családostól jön, legalábbis legtöbbször nem. Amikor pedig igen, ott ugyanúgy nem tetszik, mint ahogy itt.
Nem kell shakespeare-i angolsággal beszélniük, ahogy nekünk sem kell ősapáink nyelvén, fennkölt asszonáncokban fórumozgatni, elég lenne, ha csupán visszaszorítanák a trágárságot. De nem értem, miért pont ezen lovagolsz, a film nem emiatt kettes, csupán ez néha már bántotta a fülem. És Adams karakteréből is kiölt minden nőiességet, annak ellenére, hogy első felbukkanásakor nem hittem volna, hogy ez lehetséges. Ha meg már realitás, felőlem jöhet a második menet ;)
Amúgy így, hogy ennyire benéztem az összetartós dolgot, már majdnem hármas.

2011-02-21 00:01:50 BonnyJohnny (4) #35

Bocs, hogy megint ezzel a szóval jövők, de ez így reálisabb. Amúgy engem is zavart a filmben, pont úgy, mint a valóságban. És akárcsak a valóságban, a szereplőkről is gondoltam magamban, hogy primitívek. És tényleg azok. Ez is hozzátartozik a hangulathoz, és a környezethez. Engem jobban zavart volna, ha shakespeare-i angolsággal beszéltek volna.
Amúgy Tarantino filmjei is ilyenek, azok sem tetszenek?
Mondjuk ez rossz példa, mert annyira azért nem jól megírtak ennek a filmnek a párbeszédei.

2011-02-20 23:55:53 Rorschach (2) #34

Mondjuk ez jogos és nem jutott eszembe, ebben igazad van.

Bonny: hát az egy dolog, hogy káromkodik az ember de egyrészt ez már-már irreálisan sok volt, másrészt egy filmben hadd ne kelljen már ezt hallgatni. Vagy kelljen, de akkor is legyen EGY veszekedés, amikor úgy igazán megfeszülnek a hangszálak és száll az áldás.
Egy. Ne tízpercenként egy.
Ha erre vágynék, gengszter rapet hallgatnék.

2011-02-20 23:48:54 tarax (3) #33

A történet hihető, de számomra az egész kevéssé élvezhető.

2011-02-20 23:47:05 BonnyJohnny (4) #32

Ja, és amit kifelejtettem, a kisvárosi környezethez még mindig hozzájárul a négy fákk/mondat.
Mondjuk ez tényleg így van. Elég, ha elmész egy kocsmába. Igaz, ez megtévesztő, mert a magyar ember választékosabban káromkodik... :) de nálunk is legalább négy káromkodás/mondat az átlag. Én már több olyan mondatot is hallottam, aminek minden szava káromkodás volt, az anyád és a te szavak kivételével, és értelmes volt... :D

2011-02-20 23:43:55 limupei (4) #31

Vannak népek, ahol a család szentsége nagyon erős. Ilyenek az olaszok és az írek is. És ez az Amerikába vándorolt honfitársaiknál is megmaradt...szerencsére. Úgyhogy igenis függ a kultúrától.

2011-02-20 23:42:30 BonnyJohnny (4) #30

Nekem is a film sablontalansága, hangulata, és a remekül ábrázolt környezet az, ami nagyá teszi, természetesen a színészi játékok mellett.

2011-02-20 23:38:41 Rorschach (2) #29

Biztos én vagyok üldözési mániás, de az "igaz történet alapján" mióta jelent bármit is?
Nem kultúra-függő. Egyszerűen nem jött be ez az egész, hogy az a szerencsétlen nem képes eltaszítani magától a link, drogos, nemtörődöm öccsét és a naiv-idióta anyját, és másfél órán át ezen megy a hiszti.

2011-02-20 23:35:15 limupei (4) #28

Azért az remélem tudod, hogy ez egy igaz történet. Lehet, hogy te megoldottad volna a problémákat öt perc alatt, de ők nem. Más nép, más kultúra.

A párbeszédek pedig igenis jól voltak, meg úgy az egész.

2011-02-20 23:30:34 Rorschach (2) #27

Nem hasonlítottam hozzá.

Gyakorlatilag semmi nem elcsépelt, csupán az, hogy a főhős nem képes megszabadulni az őt visszatartó tényezőktől (pont egy drogos tesó, ki látott már ilyet), majd amikor sikerül, egyre jobb lesz, amíg egy, a drogos tesó segítségével megoldható feladat elé nem ér, majd mindenki készül a bossfightra, amit közös erőfeszítéssel legyőznek!!! Hurrá.

előzmény: JeszKar (#26)

2011-02-20 23:24:07 JeszKar (4) #26

Pont erre a filmre nem használnám az elcsépelt kifejezés, hisz látványosan nem használja a műfaj korábbi sablonjait.

A Gran Torinoval meg mégis hogy lehet összehasonlítani (persze az valóban gyengébb film:)

2011-02-20 23:22:32 Olórin (4) #25

Mi elcsépelt benne? Ha van az utóbbi 10 évben sportdráma, ami nem tipikus, akkor az pont ez.

2011-02-20 23:21:40 Rorschach (2) #24

Szerintem pedig csak százszor elcsépeltebb.

2011-02-20 23:18:14 Olórin (4) #23

Ez százszor érettebb film, mint amilyen a Gran Torino lenni akart volna.

2011-02-20 23:03:14 Rorschach (2) #22

Abszolút nem tudott megfogni. A színészi játék még csak-csak, de... most mondanám, hogy ilyen idióta sztorival az idei oszkárfilmek közt nem találkoztam, de ott a 127 óra, aminek ugye története sincs. Szóval a legjobb filmre jelölt múvik közt viszonylag még el is mennek a történései, de szerintem egy tökösebb (jópofa, hogy a bokszoló egy töketlen, nagy gyerek) ember fél perc alatt megoldaná a főkonfliktust.
Mindezt hét szoborért, na ne vicceljünk!

(ilyenkor mindig az jut eszembe, hogy a Gran Torinót bezzeg egyre nem jelölték, mikor az nem is esik kívül az Oscar stílusán, meg még jókor is volt bemutatva)

2011-02-19 22:58:54 erahurka (5) #21

4 és 5 között, de most valahogy inkább 5 felé húz a szívem. Ebben valószínűleg Bale zse-ni-á-lis alakításának is nagy szerepe van. Én őt mindig úgy tartottam számon, mint a színész, aki csak a komoly bámulásban jó, de most megmutatta, hogy ennek a szerepei az okai (Equilibrium, Amerikai Psycho,...).
A box jelenetek nekem bejöttek, nem volt gond velük, de nem is ezen volt a hangsúly.

2011-02-14 20:29:59 HejjaX (3) #20

nem lenne ez rossz film, de a box-jelenetek annyira gyengék, hogy tönkreteszik az egészet. úgy simogatják egymást, mintha a rendező külön erre kérte volna őket, "nehogy véletlenül üssetek is, srácok, mert akkor még élethű lenne." box paródia görcsösen visszafogott ütésekkel, nem több.
azt azonban meg kell jegyeznem, hogy c. bale elképesztően jó, simán megérdemli az oszkárt. (g. rush sem rossz a király beszédében, de bale karaktere azért jóval nehezebb feladat volt és elképesztően magas színvonalon oldotta meg.)

2011-02-14 15:19:36 simijohnny (3) #19

Rossznak ugyan nem rossz, de számomra nem több egy átlagos, egyszer-nézős sportmozinál.

2011-02-13 16:48:10 Jude Quinn (5) #18

Azért ne felejtük, hogy a Black Swan elsősorban Portman figurájának a belső történéseiről szól. Ez a film pedig, többek közt, Micky és környezete viszonyáról. Kilépjen-e az ördögi körből? Mi a fontosabb: hogy ne bántsa meg a családtagjait, vagy a karrierje? Kell-e egyáltalán dönteni? És a másik oldal: szerettei képesek-e félredobni hiúságukat, és összefogni Micky érdekében?

2011-02-07 17:46:10 BonnyJohnny (4) #17

Akárhogy is, eddig szerintem is a leggyengébb az idei Oscar filmek közül, igaz csak a felénél járok a filmeknek.

2011-02-07 17:38:21 limupei (4) #16

A két sloppy-tól (Rocky, Bébi) tényleg messze van, de fölfelé. A düköngő bikától szintén messze van, csak attól lefelé.

2011-02-07 17:34:10 BonnyJohnny (4) #15

nagyon messze van a Rocky-Raging Bull-Million Dollar Baby kategóriától
Messze bizony. De azért szerintem jó.

2011-02-07 16:38:56 Corey (3) #14

Nálam egyértelműen a legrosszabb Oscar jelölt film.A rendezés jó,Bale szintén,de nagyon messze van a Rocky-Raging Bull-Million Dollar Baby kategóriától,sőt,a Cinderella Man is erősebb film.Persze tudom,hogy ez legalább annyira dráma,mint sportfilm,de ebből a szempontból még rosszabb véleménnyel vagyok a filmről.Mark Wahlberg játéka szokásosan jellemtelen,nem tudom mikor jönnek rá,hogy ez az ember semmit nem képes eljátszani hitelesen,jól.Baleről meg felesleges írogatni,a díjak beszélnek a játékáról eleget.Ugyanakkor nagy csalódás számomra,hogy hamarabb lesz/lehet ez az ember Oscar díjas,mint Brad Pitt vagy DiCaprio.(pld ez az alakítása szerintem elmarad Pitt 12 majomban látottjától.)
Ha már a színészi játék,Melissa Leo mellett női vonalon Amy Adams nekem legalább olyan erősnek tűnt.
The Fighter: 60%

2011-02-07 15:46:28 limupei (4) #13

Oscarra jelölők (akik valószínűleg a producerek)

Nem.
Egyébként ez szerintem is mellékszerep. Látnád szegény Hailee Steinfeldet, aki a film minden egyes jelenetében szerepel, ő irányítja a történetet és bumm: mellékszereplő.

2011-02-07 15:27:58 BonnyJohnny (4) #12

Nem tudom miért, erre a filmre egyfajta sötét lóként gondoltam az Oscar versenyben. De be kell látnom, hogy nem veheti fel a versenyt Aronofsky (aki a film egyik executive producere) művével. Szerintem a Black Swan rendezése, fényképezése, vágása és valahogy a hangulata is jobb, mint ennek a filmnek. Viszont például a forgatókönyvét ennek érzem jobbnak. Bár a történet itt sem bonyolultabb vagy kiszámíthatatlanabb (amúgy nem mintha ez lenne egy jó forgatókönyv kritériuma), de a karakterek sokkal jobban megírtak benne. Aronofskynál mindennek a középpontjában Portman áll, és a többi szereplő csak akkor aktiválódik, ha Portman a közelében van, aztán kikapcsol. Itt egy élő, lélegző környezet és emberek szerintem kiváló megjelenítése történik, több szereplő is drámai mélységet kap. Továbbá szerintem a színészi gárda is erősebb, mint a Black Swanban. Sőt, azzal ellentétben itt a mellékszereplők az ütősebbek, és a főszereplő a halványabb (bár szerintem Marky Mark teljesítménye is elfogadható). Amúgy valóban csalás történt, hiszen ennek a filmnek két férfi főszereplője van, nem pedig egy főszereplője és egy mellékszereplője, de ezt az utóbbi pár évben mindig eljátsszák évente legalább egyszer az Oscarra jelölők (akik valószínűleg a producerek).
Szerintem nagyon jó film, de mint a legtöbb életrajzi sikertörténet film, valahogy nem érdekel annyira.

2011-02-03 18:34:15 Adam Taylor (5) #11

ameddig ilyen stílusosan és ilyen alázattal nyúlnak hozzá a témához, felőlem jöhet akármennyi boxfilm. Bale persze ellopja a show-t, de Mellissa Leotol amy adamsig mindenki remek, szerintem wahlberg is hozza amit kell. kicsit változtattak a sportfilmek bevett toposzain, legfőképp az a bizonyos háttér kapott más jelentést, ahonnan kitörni igyekszik mindenki. Persze a fordulatok így is sejthetőek, de ilyen szépen kidolgozott figurákkal, atmoszférateremtéssel nálam belefér. És végre egy boxmeccs, aminek minden pillanata élvezetes!

2011-02-03 00:11:16 borosta (5) #10

lábé:D

előzmény: borosta (#6)

2011-02-02 00:49:07 Gameface (5) #9

szerintem marky tisztában van a korlátaival, ne bántsuk.

2011-01-31 08:15:08 robertjordan (3) #8

Mark Wahlberget szerintem száműzni kéne Hollywoodból... Ennyire tehetségtelen színész még nem kapott ennyi lehetőséget, hogy jó filmekben bizonyíthasson. De még színésznek sem mondanám. Állandóan olyan fejet vág, mintha nem tudná, hogy forog a kamera. Egyetlen értékelhető jelenete nincs a filmben, felháborító színvonalon játszik. Majdnem levittem hármasra az osztályzatot miatta. Egyedüli jó hír, hogy ennek a filmnek inkább Bale a főszereplője.