True Grit (2010) ☆ 👁

(Ethan Coen - Joel Coen)

amerikai dráma, kalandfilm, western

3,8

2021-12-17 22:12:37 The Cortez (3) #133

Coenék westernje, Spielberggel a háttérben. Az adaptáció egy jól felépített, de sokszor vontatott bosszúsztorit mesél el. A képi világ igényes, a főszereplő csajt eltalálták, a többi színész szintén faszán játszik, a humor működik benne (főként Jeff Bridges alkoholista karakterének beszólásain lehet röhögni), a zenei témák sem rosszak, ám a nem túl markáns hangulata, a lassan csordogáló tempója meg a hosszúra nyújtott üresjáratai unalomba fullasztják a művet. A finálé nem lett éppen szokványos, viszont a jótól is igencsak messze található.

2020-11-22 12:40:20 Norbert Simon (4) #132

Lassúnak éreztem a film első felét, de aztán a második felére már jobban beindulnak az események, történések. Úgy vélem, hogy a karakterek egész jól kidolgozottak én a kislányt sem éreztem ( olyan okoskodónak) igazából megkedveltem mindegyiküket. Egy egész jó kis, kalandos, jó humorú western filmet kaptunk a Coen fívérektől. Összességében részemről egy négy csillagos értékelést megérdemel.

2018-07-10 22:52:31 betti (5) #131

Pedig valószínűleg Iris DeMent. Na, mindegy.

előzmény: betti (#130)

2018-07-10 22:46:03 betti (5) #130

Most néztem meg másodszor, elolvastam az összes pozitív és negatív kommentet, és akárhogy nézem is, számomra ez zseniális. Nem vontatott, mert amikor épp lelassul, akkor van feszültség és van mire várni. Nem gyenge a humora, mert akik és ahogy előadják, azok tudják mit, mikor, milyen hangsúllyal kell mondani. Nem ezerszer lerágott csont, mert csak a ráaggatott műfaji jelző ("western") lehetne az, de egy műfaj (szerintem) sosem avul el, max a megvalósítás, de a megvalósítás itt nagyon is a helyén van. Nem esetlen és bárgyú a "nagy találkozás", hanem ponthogy telitalálat: nincs erőltetett nagyjelenet, hanem egymásba botló emberek, akik a maguk módján "kezelik" a helyzetet. Nem elkapkodott a vége, hanem végtelenül tisztességes, és valahol (a legvége) elég szomorú is, de teljesen helyénvaló.
Ja, nem írtam oda minden mondathoz, de természetesen mindegyikre igaz: _szerintem_ :-)

Kérdés: ki énekel a végén? Nekem Dolly Parton-nak tűnik a hangja alapján.

2016-06-06 18:37:17 GothMan (4) #129

Kár az utolsó tíz percért. Egyébként egy klasszikusan jó western (lehetett volna).

2013-03-15 21:31:38 TaZaR (4) #128

Mieza "eredeti verzió", mikor mindkettő ugyanannak a regénynek a feldolgozása. A 40 évvel ezelőtti film sem eredetibb, mint ez, maximum jobb, de ehhez meg nem tudok hozzászólni.

2013-01-21 12:07:31 gomez1000 (5) #127

Számtalan vontatottabb filmet tudnék felsorolni, ahol tényleg semmi nem történik, de épp itt ellenkezőleg, humorral, érvekkel fűszerezett hihetően tálalt cselekmény bontakozik ki. Kimagaslóan jó utókori western.

2012-08-27 12:15:00 Kalevala (2) #126

Halálosan untam a filmet, kétszer el is aludtam rajta. Amikor sikerült végignézni, az okoskodó fruska az agyamra ment. Ha összehasonlítom a leány szerepét Ree szerepével a "Winter's Bone"-ban, hát ég és föld!

2012-06-21 18:34:47 Hannibal Lecter (4) #125

Ezzel valamilyen formában egyet tudok érteni: az eredeti egyenletesen középszerű. Ez nem. :-)

2012-06-21 18:28:50 Dynast Grausherra (4) #124

Végre sikerült megtekintenem az eredeti verziót. Ez egyértelműen jobb, mint film, viszont nem olyan egyenletes. Ennek a filmnek az első fele szenzációs, kiváló karakterbemutatás, Mattie Ross és Rooster Cogburn alakja kiváló, a felvezetés, bemutatás sokkal jobb, mint Hathaway filmjében. A párbeszédek is jobban sikerültek. Viszont a kiváló első fél után az elvileg izgalmas második fél számomra csalódás volt. Nekem a film első órája olyan magasra tette a mércét, amit a második nem ért utol. Coenék filmje jobb, mint az eredeti, de kevésbé egyenletes.

2012-05-24 19:19:22 ChrisAdam (4) #123

Akkor miért nem osztályzol? :)

előzmény: Victor Vance (#122)

2012-01-11 21:01:35 Victor Vance (5) #122

Nem tudom én nem vettem észre hogy nehezen indulna. Általában annyira belemélyülök a cselekménybe hogy tudat alatt figyelmen kívül hagyom az ilyen dolgokat, csak nagyon durva esetekben tűnik fel. Egyelőre egyébként nálam is négyes, nem tehetek róla, Leone-n és Eastwood-on nevelkedtem:)))

2012-01-11 20:57:45 ChrisAdam (4) #121

Pont ugyanígy volt velem is. Az első óráig néztem, de túl fáradt voltam hozzá, hogy továbbnézzem, így maradt másnapra. Ha az első 50 perc is olyan jó lenne, mint a második óra, akkor járna az ötös. Nem volt rossz az első fele, csak nehezen indul be.

előzmény: Victor Vance (#119)

2012-01-11 20:56:18 BonnyJohnny (4) #120

Mivel 24 vagyok, nem veszem figyelembe, hogy a magyar mozik mit írnak ki. ;) Ilyesmiről csak filmek adatlapjáról értesülök... ott viszont az amerikai szisztéma szerint vannak írva.

2012-01-11 20:53:02 Victor Vance (5) #119

Coen-ék lassan külön intézménnyé lépnek elő, de talán még azok is meglepődnek a "receptváltáson", akik nem annyira ismerik a filmjeiket.
Egyébként tegnap elkezdtem nézni a filmet, de annyira fáradt voltam hogy félbehagytam. Amit láttam belőle az tetszett, szóval amint lehet végignézem, amúgy is nagyon szeretem a westerneket.

2012-01-11 20:51:57 ChrisAdam (4) #118

Én nem szeretem ezt a PG-13-mat, meg R-t... Nálam a besorolásnál Korh., 12, 15 és 18 van. Ez a tv szerint van nem?

2012-01-11 20:47:42 BonnyJohnny (4) #117

Teszek rá, mit ír a port.hu. Az imdb és a wikipedia szerint is PG-13. :)
(Egyébként volt is felhorkanás miatta, hogy Coenék nemcsak műfajilag tiszta, de viszonylag lightos filmet is kiadtak a kezeik közül.)

2012-01-11 20:42:51 ChrisAdam (4) #116

Beleférek. :D
Van egy alkalmazásom a telómon, amit a Nokia adott ki. Egy filmadatbázis, ami a legfontosabb tudnivalókat tudja a filmekről. És onnan is. A Port.hu-n is 16-os. Meg az eredeti, külföldi DVD-n is rajt van.

2012-01-11 20:29:24 BonnyJohnny (4) #115

Mit érdekel, már beleférsz... :D

Amúgy PG-13, szóval 13 év felett megtekinthető, és szülői felügyelet mellett egy 10 éves is nézheti.
Honnan vetted, hogy 15-ös?

2012-01-11 20:24:31 ChrisAdam (4) #114

Egyet valaki magyarázzon meg: miért 15 éven felüli film ez (v. 16, kinek hogy tetszik)?

2012-01-10 23:15:51 ChrisAdam (4) #113

Szerintem egyáltalán nem panaszkodhatunk, hisz az utóbbi években elég satnya westernpróbálkozások járták meg a mozikat. Ez kétségkívül az egyik legjobb.
Mint ahogy említettétek, az film nagyon csücsül a sarokban, aztán feláll, néha fut egyet és megint visszaül a sarokba. Azonban én nem láttam különösebb problémát - a film eleje adta meg a hangulatot, megismerhettük a lány természetét. Aztán bejön a képbe Cogburn, mint a hírhedt, legprofibb marshall, aki mesteriessége ellenére iszákos, trehány. Egy keményfiú is belép a filmbe, akit különösebben nem ismerhetünk meg közelebbről. Rendkívül jól éreztem magam a film alatt, kiváló hangulatot adott - igaz, már közel egy éve hiányolom a westernt, ideje volt már nézni.
A zene is kellemes volt, a színészek is, főleg Bridges kiváló volt. A lányra tényleg ráhúzták egy 30 éves tulajdonságait. Damontól nem voltam elájulva.
Ja és hogy ez is Spielberg? Na, akkor számoljuk csak össze - True Grit, Super 8, Cowboys & Aliens, Tintin... Jól megy neki.

Tehát ajánlom annak, aki szeretne egy mai westernt, kellemes történetet.
Egy erős négyes. 79%

2011-10-08 22:34:24 hellasverona (3) #112

Ugyanez a véleményem.

2011-08-31 10:09:54 Dió (4) #111

Valószínűleg az van, amit mondtatok, hogy ez a legkevésbé Coenebb film, aminek köszönhetően nálam is becsúszhatott a négyes.
Gyengécske bár, mert az első egy órát valóban kis híján megöli a gyök kettes tempó, majd jön 15 perc pörgés, de utána engem a vége sem söpört el, mint titeket láthatólag (nem volt rossz, de mégis melyik részen kellett volna kibőgnöm a szemem a drámától vagy lekapnom a saját skalpom az izgalomtól?).
A színészekről annyit, hogy Brolint alapból szeretem, és itt is nagyon jó, Bridges az egyik kedvencem, itt pedig fenomenális, überhetetlen, Damon meg néha okés, néha közepes, néha meg rossz. Itt az utóbbi, ráadásul úgy néz ki cowboy kalapban, hogy ennél a 12 éves kiscsaj is hitelesebben adta volna az érett férfi seriff figuráját. Ami utóbbit (a kislányt) illeti, nekem elég hiteltelennek és semmiképp sem e Földről jöttnek tűnt egy 12 éves kislány, akibe egy 30 éves karakán nő tulajdonságait erőltették bele, de ha belegondolok, hogy régen valóban lehettek ilyen figurák, akkor oké, plusz valóban nem játszik rosszul.
Szépek a képek is, zene pedig nem tűnt fel, hogy különösebben szólt volna alatta, de biztos az is szép volt.
Szóval összességében korrekt - és végre egy Coen film, amin nem kellett szenvednem!

2011-08-29 13:05:42 Tenebra (3) #110

Szerintem erősen túlhápogott film. Legalábbis én nem találtam benne semmi olyat, amitől akkora kiemelkedő lenne. Tűpontosan adaptálta a sztorit, de ezen kívül semmi "Coenes"-et nem találtam benne. Lehet, túlságosan is nagy volt az elvárásom a No Country... után. Meg az eredetit is előtte néztem meg. Mindenesetre hiába volt jó Jeff Bridges, meg hiába helyezték ezúttal a csajra a hangsúlyt, nem, nem jött át.

2011-08-09 00:16:28 Csende Kristóf (5) #109

Ha legalább egy ilyen western jönne minden évben...

Az eredetit előbb volt szerencsém látni, és szerintem felér az elődjéhez a remake, Coen ismét alkottak valamit, valami nagyon jót, igazi posztmodern western film, lenyűgöző, szimbolikus képekkel.

2011-07-19 19:39:31 diablo3 (3) #108

Coenektol ez eleg gyenge eresztes lett...sokkal tobbet vartam ettol a filmtol..

2011-07-14 17:17:17 csabaga (4) #107

Hosszú idő után az első western,amelyik tetszett.Kár,hogy a végét némileg elrontották a szerintem felesleges epilógussal.Ha már megkerülhetetlen volt,szerencsésebb lett volna csak narrációval,vagy szimplán feliratosan.
A 25 évvel idősebb,félkarú lány,hát...

A történet kiváló,a szereplők szintén.Örülök neki,hogy itt megvan a Coeni humor,ami a Nem vének való vidékből hiányzott.

2011-06-19 00:54:34 gerbence (4) #106

Elkezdtem nézni, mert nagyon érdekelt, de másfél perc után ki kellett kapcsolnom, annyira idegesítő ez a szemüveges ratyi. Egyszerűen olyan irritáló, hogy ennyi idő alatt úgy felnyomta az agyam, hogy nem nyugtatott meg az hogy kikapcsoltam, úgy érzem, pofán kéne basznom ahhoz, hogy igazán helyrejöjjek. :(

előzmény: JeszKar (#104)

2011-06-18 23:25:22 gaga (4) #105

Matt Damon miatt féltem kicsit (főleg, hogy westernben még annyira sem tudom elképzelni, mint bármi másban). De ez eddigi legjobb alakítása (v. az első? :) )

2011-06-08 11:44:22 gerbence (4) #103

Nagyon kellemes retro-western, amin bármiféle modernséget vagy újszerűséget hiba lenne számonkérni, eredetiséget is legfeljebb a sziporkázó párbeszédeken, amik egyszerre idézik Hitchcock és Tarantino dialógusait. Mivel nem olvastam a könyveredetit, nem tudom, ez mennyire az író, Charles Portis érdeme, mennyire a Coeneké. A film maga mindenesetre annyira klasszikus jellegű, hogy attól függetlenül lehetett volna akár John Wayne filmje is, hogy volt már neki ebből a sztoriból egy. :)
Maga a cselekmény inkább csak középszerű a maga néhol idegesítő véletlenszerűségeivel és sablonos fordulataival; a remek stílusú rendezés, a szórakoztató karakterek és az élményszámbamenő színészi játék teszi a filmet mégis egy erős jó mozivá.
Nem a különösebben emlékezetes, hanem a bármikor újranézhető kategóriából.

2011-06-02 10:34:27 Order (4) #102

Vegyesek az érzéseim. Mindenképpen egy jó filmről van szó, ugyanakkor nem látom értelmét annak, hogy miért készült el, hiszen csak itt-ott tesz hozzá a 69-es adaptációhoz. Tökéletesek a karakterek, de e tekintetben a régi filmre se lehet panasz. Néhány felcsillanó coenes szöveg,vagy jelenetsor, valamint az odabiggyesztett megkérdőjelezhetően szükséges lezárás, ami jelzi, hogy a tesók filmjéről van szó.

Úgy gondolom, hogy e helyett alkothattak volna egy jóval eredetibb filmet is, kár volt erre pazarolniuk a drága idejüket, bennük több van, tőlük meghökkentőbben várunk. Az, hogy egy már egyszer leforgatott filmet beteszünk egy EthanJoel-shakerbe, jól megrázzuk és megisszuk, csak egy rövid ideig oltja a Coen-szomjunkat.
Ugyanakkor egy Coen film megjelenése továbbra is az egyik legfontosabb moziünnep nálam.

2011-05-28 20:17:01 korig (5) #101

Man, I tell ya it's a damn good movie!!!

2011-05-26 20:48:04 [: Azuroo andrew :] (4) #100

Erős, szellemes, élcelődő hangvételű dialógusok, a műfaj sztereotip vonásait jól és jó (visszafogott) arányban (plusz olykor humorosan) használó film, két igen jól megírt figurával a főszerepben.

A történet, habár a felkutatás, az üldözés és a reváns jelleg miatt nekem személy szerint több történést, akciót és feszültséget ígért, azért kétségtelenül működik.

Az évtized egy másik jó revizionista western filmje a Seraphim Falls, ebben a tekintetben mintadarab, minden másban viszont a Coen testvérek filmje mögött van a helye.

True Grit ha nem is hasonló, de dinamikájában, hangulatában (sőt egyes beállításaiban) inkább rokon darab a Proposition című John Hillcoat filmmel.

Amit hiányoltam a kimunkáltabb dramaturgia mellett az a jó aláfestő zene volt, ebben a tekintetben pl nincs nagyon párja The Assassination of Jesse James-nek. Hasonlíthatnám még jó pár a 2000-es években készült ilyen műfajú filmhez a True Grit valószínűleg mindenképpen megállná a helyét a legjobbak közé kellene hogy soroljuk.

Kíváncsian várom Coenék újabb moziját, és maradok továbbra is híve a fentebb is citált igényes kortárs western alkotásoknak.

(10/7,5)

2011-05-03 10:26:57 JeszKar (4) #99

Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a regénybe is véletlenül futottak össze vele (ami azért mégsem akkora véletlen, mert nagyjából sejtették, hogy Ned Pepper merre vert tanyát).
Amúgy a könyv elolvasűsa után, én is úgy gondolom, hogy ez nem csak a jobb, de hitelesebb adaptációja a műnek, és ezt leginkább a karakterek miatt mondom. Mattie és Cogburn is jobban emlékeztet az ott megismert szereplőkre, mint az előző feldolgozásban.

2011-05-01 13:17:40 Rorschach (1) #98

Például, hogy keresik azt a szerencsétlen gyilkost nem tudom én mennyi időn keresztül, követvén a nyomokat, majd amikor már semmi remény, a kiscsaj lóitatás közben összefut vele . A PRÉRIN. Ez a deus ex machina.

előzmény: manuva (#97)

2011-05-01 13:08:59 manuva (5) #97

Mi itt a deus ex machina?

2011-04-19 23:43:18 csabszz (4) #96

Szerintem jo. :)

2011-04-14 14:09:26 zéel (4) #95

A Coen kópékat imádom. Westernből az utolsó, amit nagyon kedveltem A hét mesterlövész (1960) volt.
Miután ebben a filmben semmi coenes nincs (ha csak az nem, hogy nagyon tudnak filmet csinálni, bármilyen műfajban), a westernért meg nem igazán rajongok...
Nem volt rossz, de legközelebb egy igazi Coent kérnék. Thanx!

2011-04-12 21:53:21 Hannibal Lecter (4) #94

Mélyen egyetértek. Zseniális az a zene, s hasonlóképp megindító Cogburn melankolikus egysorosa ("Megöregedtem"). Már ezért megéri megnézni ezt a filmet.

előzmény: Mikkey (#93)

2011-04-12 21:06:10 Mikkey (4) #93

végig jó 4-es szinten mozgott, de a végén erre a zenére [link] való lovaglás a túlélésért belopta magát nálam a nagy klasszikus filmes jelenetek csarnokába!!

2011-03-17 21:06:39 Jill (4) #92

Jó kis tökös western, a világot ugyan nem váltja meg (ahhoz egy új Leone vagy Peckinpah kéne), de élvezetes, Mattie egyszerűen BADASS (erre találjon már ki valaki egy jó magyar megfelelőt), öreg Jeff nagyon jól tolja a részeges, lezüllött antihőst, aki azért olykor megmutatja, hogy még igazi férfi (a leszámolás egyszerűen istenkirály volt, a zene is sokat segített). Matt Damon eléggé beképzelt kis piperkőcnek tűnik, de ilyen a karakter.

Josh Brolin... hát, végül is több játékidő ju neki, mint Frank Millernek a Délidőben (na, AZ egy elfuserált főgonosz).

2011-03-15 13:34:36 Hannibal Lecter (4) #91

Érdekes, szerintem a befejezés az egyik legerősebb része a filmnek. Amellett, hogy rendesen lekerekíti a történetet, már-már elmondhatatlanul keserű is egyben. (Főként Cogburn tekintetében, akinek kései sorsa számomra a Buffalo Bill és az indiánokat és a Jesse Jamest idézi meg.)

2011-03-15 09:47:22 allegra (5) #90

Furcsa, hogy többen az odafércelt befejezést emlegetitek, nekem egy csepp hiányérzetem nem volt.

előzmény: Zalaba Ferenc (#71)

2011-03-09 22:38:52 mokiszin (2) #89

nem Coen-ék semmik!
Ezek mellett!!! Fontos!!! Bardem olyat játszik a No country...-ban, hogy besz@rok!! És az valamelyest a rendezők érdeme! Meg a Félszeműben Hailee Steinfeld is nagyot játszik! Csak ezek a tesók nem az én általam érdekelt világot boncolják.

előzmény: Kalti (#88)

2011-03-08 16:18:02 Kalti (4) #88

Tarkovszkij nálam is egy külön kategória, rendben van, de azért az a kijelentés, hogy Coen-ék semmik... hát egyéni vélemény (bár ismerek azért egy-két embert, aki szintén így gondolja), de sztem a ma élő legjobb amerikai rendezők.

előzmény: mokiszin (#87)

2011-03-08 16:04:16 mokiszin (2) #87

nagyon tévedsz!!
Tarkovszkijért bármit odaadnék!!
tudod miért? mert "ő a képekkel verset költ, a színészekkel énekel, és minden alkotása, gondolata, hangulata József Attilát, Ady Endrét, Shakespeare-t és Villon-t idézi. A filmek csúcsára tört, és bebetonozta oda lobogóját, amit az idő vasfoga soha kitépni nem fog." (Jancsó Miklós)
Ezek mellett számomra Coen-én semmik.

előzmény: desmond (#85)

2011-03-06 22:26:32 acidphase (4) #86

söt, merem kockáztatni hogy a leone filmek sem azok:P

2011-03-06 22:04:15 desmond (4) #85

Ez lassú? :) Akkor neked Robert Bresson és Tarkovszkij nem az ajánlott kategória.

előzmény: mokiszin (#84)

2011-03-04 02:57:37 mokiszin (2) #84

hogy pontosabban fejezzem ki magam: 1,5 liter kólára volt szükségem a bennelévő koffein miatt, mert ez a film olyan vontatott és lassú

előzmény: acidphase (#83)

2011-03-03 20:17:37 acidphase (4) #83

az szép, eccere szivtad fel a másfél g kolát? :o

előzmény: mokiszin (#82)

2011-03-03 16:02:05 mokiszin (2) #82

háromszor kezdtem neki. két alkalommal elaludtam rajta. a harmadiknál 1,5 kólát vettem magamhoz. így sikerült végig nézzem... hát.... Hailee Steinfeld tényleg nagyon jó!!!

2011-02-27 11:20:03 Kremy (4) #81

Tudom,válaszoltak már,de igen,valóban 14 éves,1996-ban született...Ennyi idősen azért szép teljesítményt láthattunk tőle.

A filmről nem tudok túl sok újat mondani,mint az alattam levők. Jeff Bridges jó,dehát mikor nem,a Coen-filmek közül meg nem ez lett a legerősebb,a közepén pár percig unatkoztam,ez előző rendezéseiknél nem volt ilyen,ha jól emlékszem..
Matt Damon-t nem kedvelem különösebben,így kellemes csalódás volt a játéka,sokkal rosszabbra számítottam.
Egyetlen dolog zavart, hogy kicsit összecsapták a végét szvsz.

előzmény: Gasz András (#32)

2011-02-26 01:04:42 nandras (5) #80

francba, csak vissza kell jönnöm megint, pedig még mindig nem néztem végig...
ha az előbb ötöst adtam az alkudozós jelenet alapján, akkor most csillagot kell illesztenem erre az ötösre, a póni megvásárlásáért
- várjunk csak, megint üzletelünk?!
óriási!

2011-02-26 00:58:43 nandras (5) #79

még nem néztem végig, csak beugrottam ide, hogy mit is mondanak a többiek :)
amúgy - így a végignézés előtt - megelőlegezem neki az ötöst, ha más nem, az alkudozós jelenet önmagában megér ennyit. (méltó ellenpólusa a brian élete- beli béna alkudozásnak...)
coenék nem tudnak tévedni...

2011-02-25 20:16:10 acidphase (4) #78

na ezt nagyon jol feldolgozták coenék ! a film elsö negyed-fél orájánál még ugy gondoltam h hát a klasszikus változat simán übereli ezt, aztán ahogy haladtunk elöre, egyre inkább magávalragadott a téma, bridges is egyre komolyabb figura volt, a kiscsaj nekem szimpibb volt mint a korábbi 69-es valtozatban, es ugy az egészen érezni lehetett azt a hangulatot ami a coen filmekbol árad.

2011-02-24 23:03:09 deviant (5) #77

több szempontból is meglepetés ez a film a tesóktól. mint ahogy jama is említette ennek a filmnek szíve, ami már csak azért is meglepő, mert ez a két zseni olyan korábban ezt mintha tudatosan mellőzte volna. elég csak a no country for old men kegyetlen logikájára gondolni, de talán még a gyengébben sikerült műveiket (ladykillers, kegyetlen bánásmód) is áthatja ez hideg, távolságtartó szemlélet. de a true gritnek nagyon jól ez a... nem tudom, hogy minek nevezzem. azt nem mondanám, hogy a gyerekszereplő miatt érzelgős lett a film, mert mattie ross karaktere gyakorlatilag egy szókimondó, kíméletlenül éretten gondolkodó gyermek, de valahogy mégis tőle lesz érzelmesebb ez a film, de nem úgy, mint ahogy tízből kilenc hollywoody film. fel sem merült bennem, hogy a tesók eladták volna magukat, hiszen 100 méterről is ordít a filmről, hogy ki követte el. a színészvezetés most is tökéletes: haile steinfeld és jeff papa nagyon nagyot alakít, de matt damon és josh brolin játékában sincs hiba. örömmel láttam, hogy megjelent portis regény, így valószínűleg cormac mccarthy után a coenék egy újabb kiváló amerikai íróval ismertetnek meg. hiába, oktatnak ők állandóan! ja, és ha roger deakins nem kapja meg végre azt a kurva oscart vasárnap, akkor nagyon ideges leszek. néhány jeleneten majdnem sírtam, annyira gyönyörűen voltak fényképezve. 9/10

2011-02-24 21:33:14 Rorschach (1) #76

Vagy mondjuk "A töketlen," bár ez - amellett, hogy szubjektív - kicsit gonosz :D

2011-02-24 21:16:03 Hannibal Lecter (4) #75

Nekem talán a legnagyobb szívfájdalmam a filmmel kapcsolatban, hogy az inkompetens fordítók megint kitaláltak egy, a békebíróra rezonáló, tömör faszságot a regény magyar címe (Szilaj vér) helyett. Ez tökfelesleges volt. Mindamellett ha már annyira a testi fogyatékosságok körül kell forognia a címnek, akkor simán lehetett volna A félkarú is.

2011-02-24 12:19:58 Jawad.Zairi (3) #74

Sosem voltam oda a westernekért, ezért a True Grit sem nyújtott nekem semmi maradandót. Bridges jó volt, bár az akcentusa néhol zavart, Damon egyszerűen nem illik bele ebbe a közegbe, Brolin a No Country-beli visszafogott játékával ellentétben itt kifejezetten irritálónak hat. A kiscsajjal megint csak nem volt gond. A történet sablonos, kiszámítható, de a poénok azért ültek. A Fargo-t vagy a No Country For Old Men-t sajnos még csak meg sem közelíti. Erős hármas.

2011-02-19 23:20:34 ipartelep (4) #73

Azért egy kissé revideálnék. Vannak benne humoros megoldások, de valahogy messze nem az a finom, árnyalt humor, ami a korábbi néhány filmjükben. És az egészet agyonnyomja ez a western téma.

2011-02-18 19:09:15 ipartelep (4) #72

Amikor először megneszeltem, hogy Coenék westernt csináltak, nem tudtam elképzelni azt, hogy abból Coenes film lehet. Megnéztem a filmet, és szomorúan láttam, hogy ez tényleg nem Coen film. A testvérek a Serious man-el életük fő művét csinálták meg (valószínűtlennek tartom, hogy annál lesz jobb), most meg tévedtek egyet. Szerintem egyszerűen agyoncsapták őket a műfaj kliséi. A részeges, kiégett, ám kemény sheriff (békebíró), az üldözés, a céltudatos kislány (kislányt, kutyát, bádogembert, stb szerepeltetni filmben, nem jó ómen), nem tudták ezeket az elemeket az ő stilusukhoz adaptálni. Megjegyzem, a nem vénnek való vidék sem igazán "Coen film", de az legalább egy erős akciófilm. Ez meg egy közepes, nem túl emlékezetes western. Csak egy biztató jel van: Az hogy ők bátran kísérleteznek a műfajokkal... Westernben (nekem) ma már csak egy hiperrealista, deheroizáló, naturalista, és nagyon kliséromboló film tetszene, de olyan sosem lesz, mert a közönség nem menne be rá. Ez a film meg sajnos olyan, hogy szinte bármelyik mesterember megcsinálhatta volna. Nem Coen film...

2011-02-18 07:43:25 Zalaba Ferenc (4) #71

Remek forgatókönyv, remek film, remek figurák, remek alakítások.

Ugyanakkor nem csak a Coen-testvéreket, de engem is gondolkodóba ejtett az Akadémia részéről jött lehengerlő méltatás, de a 10 Oscar-jelölés részben betudható annak, hogy az Filmakadémia ajtaját először jól be kell rúgni, és ha egyszer ez sikerül, akkor onnantól kezdve bérelt helyed van a nomináltak között...

...a másik tényező viszont sokkal érdekesebb ennél. Talán nem kell túlragozni, hogy a Coen-testvérek egész életművüket arra fűzik fel, hogy jól ismert műfajokat vesznek sajátosan torz nagyítójuk alá és végső soron emberekre hajazó ufókkal teli zsánerparódiákkal állnak elő. Ez igaz a True Gritre is, ám míg korábbi műveikre a hideg méregetés és a lélek látványos felboncolása volt jellemző, ennek a filmnek akkora szíve van, hogy csak na.

Ugyanakkor az odafércelt befejezés pillanatok alatt visszasüppeszti egy szimpla cowboyfilm jól kiszáradt mederébe, ezért a részemről is "csak" (4).

2011-02-17 22:02:00 Daemiaen (4) #70

Cogburn John Wayne egyetlen, színészi kvalitásokat megkívánó szerepe volt, számomra összeforrt színész és figura. Hát, igen, Wayne az Wayne. :)

előzmény: Ivan/ (#69)

2011-02-17 21:52:10 Ivan/ (4) #69

az első feldolgozást sem éri utol

Erre egy nagyobb összegben mertem is volna fogadni. Vannak emberek, akiket nem lehet pótolni, és bizony az eredetiben egy ilyen embert láthatunk.

előzmény: Daemiaen (#68)

2011-02-17 21:45:28 Daemiaen (4) #68

Vegytiszta és csodaszép kiállítású múfaji film, ami eme westernben ínséges időkben talán még jobbnak is mutatja magát, mint amilyen valójában. Azonban Coenék biztos kézzel vezényeltek le egy regényadaptációt, ami ezúttal nem lett drágakő, és az első feldolgozást sem éri utol.

2011-02-17 11:21:13 opposition (3) #67

Középszer.

2011-02-16 19:47:57 Rorschach (1) #66

Most mondanám, de mivel egy kép is többet ér ezer szónál...

2011-02-16 19:28:05 Hannibal Lecter (4) #65

Persze, egyetértek, vannak benne kőkemény másodpercek, amiket valóban csak gombóccal a torokban lehet kiböjtölni. De nekem az említett jelenetnél sokkal "állatabb" volt, amikor Bridges hihetetlenül lazán ("Akkor gyere, te mocskos állat!") belelovagolt a banditák sűrűjébe. És itt nem az van, mint a Hathaway-változatban, hogy csak kerülgetik egymást, mint néhány homoszexuális, hanem minden egyes torkolattűzre felszisszen az ember.

2011-02-16 19:19:46 Rorschach (1) #64

Hát, lehet, hogy én vagyok konzervatív, de mikor Bridges a tóparton előrántja a revolverét a gyereket náspángoló Damonra, bennem fagyott meg a szar. Eszméletlenül kemény fél perc volt, úgy is mondhatnám, hogy ott lángolt fel először - és utoljára... - a fuck yeah-érzés. Az Appaloosából is csak az maradt meg, amikor Viggo lelövi Ironst.A börtönvonatosból is az, mikor Crowe a végén népirtást rendez.
Szóval, nekem ilyen a western (ironikus módon ezekre a filmekre is igen megtisztelő osztályzatot sikerült adnom, de az összkép ott is elcsúfította ezen jeleneteket).

2011-02-16 18:35:43 Leslie (4) #63

Már régóta akarok írni róla pár sort, de folyton elmaradt. Szóval:
Nem sokkal előtte láttam a 69-es válozatot, és ez utólag nézve elég sokat rontott az élményen. Elvileg ugye ez egy új adaptációja a könyvnek, és nem remake. Gyakorlatilag meg majdnem jelenetről jelenetre ugyanaz. Néhány kihagyástól és néhány változtatástól eltekintve. A másik filmre 3-ast nyomtam, és mivel ez valamivel jobban tetszett, megadtam a gyenge 4-est. Két fő ok van, amiért egyértelműen jobbnak látom ezt a verziót: a másik filmben lévő egyórás, unalmas expozíciót itt letudják fél órában; valamint a csinos és tehetséges Hailee Steinfeld-et ezerszer szívesebben nézem két órán át, mint a végtelenül idegesítő Kim Darby-t. A film a legkevésbé coenes a fivérek eddig látott filmjei közül, sajnos. Viszont nagy pozitívum, hogy rájöttek: a film igazi főszereplője nem a félszemű, hanem a lány. Így Bridges nincs annyira indokolatlanul előtérbe tolva, mint Wayne a másikban.
A 10 Oscar-jelölést hatalmas túlzásnak tartom. Steinfeld-nek és Deakins-nek simán odadnám a díjat, de többi jelölés szerintem mellément.

2011-02-16 17:58:45 Hannibal Lecter (4) #62

Nem baj az, egy-egy felesleges kör sosem árt. :)
Amúgy ő sem idióta, csak egy kisstílű, életét féltő gazember. Réges-rég elmúltak már azok az idők, amikor a westernben jószerivel csak rezzenéstelenül gyilkoló, félelmetes, kőkemény zsiványokat lehetett látni. Ebben a filmben meg aztán tényleg minden karakter földközeli és tökéletlen: egyik oldalon sincsenek egy tömbből faragott, klasszikus jellemek.

2011-02-16 17:07:47 Rorschach (1) #61

Még jó, hogy Chaneyről volt szó.

2011-02-16 16:46:53 Hannibal Lecter (4) #60

Miért töketlen? Ugyanúgy kiáll a haramiákkal, mint hajdanán John Wayne, csak Coenék merik vállalni, hogy az ő hősük tényleg egy levitézlett, dülöngélő alkoholista, és itt nemcsak egy félironikus, mégis merev pózból áll a figura, mint Henry Hathaway több árnyalattal fakóbb adaptációjában.
Bridges kásásan gügyög, lomhán mozog, rozsdás fegyverével elvéti a levegőbe hajított kétszersülteket, a legreménytelenebb pillanatban pedig fel is akarja adni. De nem töketlen, és főként nem idióta. Amikor szemtől szemben kell farkasszemet néznie az aljas bűnbandával, akkor szerintem még az utolsó óvodás is érzi, hogy ez a viharvert csóka alapos leckét fog adni férfiasságból és bátorságból.

2011-02-16 16:21:14 Rorschach (1) #59

Az én értelmezésemben pedig egy töketlen, rosszul megírt idióta :)

Corey: bár a gyerekszínészekkel hadilábon állok, a kiscsaj tényleg nem volt rossz, ezt el kell ismernem.

2011-02-16 15:55:54 Corey (4) #58

"Ironikusabb hangvételű western-vígjáték? Volt vagy négy jelenet a két óra alatt, ahol humort lehetett felfedezni. Ez western."
Szerintem meg tele van humoros részekkel a film,Jeff Bridges eleve hatalmas humorfaktor végig.Hailee Steinfeld meg annyira jó volt,hogy nem is tudom mikor láttam utoljára egy gyerektől ilyen jó alakítást.Nagyon szórakoztató film,nem egy tipikus Coen mozi,de ha meg magukat ismételnék,akkor meg az a baj.Nálam simán az 5 legjobb film között a helye 2011-ből,bár nem tagadom,hogy a színészeknek nem kis szerepe van ebben.Bridgesnek pedig inkább idén kellett volna Oscart nyernie...

2011-02-16 15:35:41 BonnyJohnny (4) #57

Az én értelmezésemben a bandavezér magasról tett a lány életére. Thom Chaney pedig ki volt rúgva.
Ott hagyják a része és a lova nélkül egy kislánnyal, akit a vadnyugat legtökösebb marshallja vélhetően ki akar szabadítani, vagy megbosszulni. Ezt Chaney is tudta, ezért akart mindenáron menni, és ezért roskadt magába, mikor otthagyták, és ezért akarta kinyírni a lányt, elvégre minden baját ő okozta.

2011-02-16 15:26:05 Rorschach (1) #56

Direkt kikötöttem, hogy tévedhetek a regénnyel kapcsolatban. És nyugodj meg, nem fogom elolvasni a könyvet, aminek az adaptációját alig bírtam végignézni. Ha tudom, hogy már csak ezen nagyot nevetsz, még jobban is megerőltetem magam ;) Neked egyébként mi az abszolút értékelhetetlen marhaság, ha nem az a jelenet, amikor a kiscsajt egyedül hagyják az apja gyilkosával. Na, az nonszensz. A bandavezér (aki érthetetlen okokból az egyik pillanatban majdnem megöli Mattie-t, hat másodpercre rá pedig már kedélyesen diskurálnak) egyedül hagyja őket, és kiköti, hogy a csajnak ne essen bántódása. És ezt ő komolyan gondolja.
Mindegy, ha már így alakult, az a film legrosszabb pár perce. Ilyen feszültségmentes, ráadásul hosszan előkészített nagy találkozást én még nem láttam.

Ironikusabb hangvételű western-vígjáték? Volt vagy négy jelenet a két óra alatt, ahol humort lehetett felfedezni. Ez western. Az állathangot utánzó fasziról pedig jobb nem is beszélni.

előzmény: wurlitzer (#54)

2011-02-16 11:26:16 BonnyJohnny (4) #55

Én sem vagyok elégedetlen, hiszen jóra osztályoztam, a WC-s, a céllövöldés és a hulla jelenetek (indián és fogorvos) éreztem is Coenéket, de ennyit egy olyan rendezőtől is kaptam volna, aki csak utánozza a testvérpárt. A Sherlock Holmes jut erről eszembe. Néhány jelenet Guy Richis volt, de az egész filmre nem mondtam volna, hogy a Ravasz Blöffölő (:D) készítette. Itt amúgy egy jelentősen jobb filmről beszélünk, meg is adtam neki a négyest, de a csalódás meg van, mert elmaradt a "Fuck Yeah" érzés, amit már lentebb többen említettek. Ezért továbbra is tartom magam a négyes alához. (Pedig nemrég javítottam a közkérdéseknél tett megjegyzésemet, de most megint visszavonom... megyek is megint lejjebb veszem a Winter's Bone-t. :P)

Lehet, hogy a jól megteremtett hangulat önmagában nekem nem elég. Mert amúgy kétségtelen, hogy ez a két film piszok jól megteremtett hangulattal rendelkezik, talán a legjobbakkal az idei Oscar filmek közül.

2011-02-16 11:23:03 wurlitzer (5) #54

Rorschach, ha legalább elolvastad volna a könyvet, és úgy mondanál olyanokat róla, hogy nem időtálló...
Mindegy, régi idők nézői, akik megelégszenek az abszolút semmivel, vagy "az univerzum kurva sokat változott azóta" - ezeken legalább nagyot nevettem.

2011-02-16 10:07:15 jorgecosta (4) #53

talán a baj az, hogy egyes különálló jelenetek viszik a hátukon a mozit, nem a massza :S

2011-02-16 08:53:18 Olórin (4) #52

És Rooster részeg céllövészetét:) Viszont az alkudozós jelenet nagyjából ugyanígy benne volt már az első adaptációban is - csak némileg gyengébb kivitelezésben.

2011-02-16 08:13:17 limupei (4) #51

A regény egy modern klasszikusnak számít Amerikában. És mivel nem hemzsegnek az ironikusabb hangvételű western-vígjátékok, így nem hinném hogy a "lerágott csont" jelző helytálló lenne.

BonnyJohnny: Én sem vagyok maradéktalanul elégedett, viszont elégedetlen sem. Nyilván itt valamelyest kötötte őket a regény, de amennyire lehetett, a saját stílusukhoz alakították. Gondolj csak az olyan jelenetekre, mint Mattie és Rooster első találkozása a vécénél, Mattie alkudozása azzal a kereskedő fickóval vagy az akasztott emberes jelenet a hullát elvivő indiánnal. Szerintem ezek mind remekbe szabott kis Coen-jelenetek, és akkor még nem is említettem a szamárral "játszadozó" indiángyerekek megbüntetését:)

2011-02-16 07:28:31 Rorschach (1) #50

Jaj, de tudtam, hogy hiába írom le, amit, akkor is bele fognak kötni, lám, ketten is :)
Mchn: nem, nem érted, nem ezt írtam.
JeszKar: lenne értelme, ha időtálló lenne. De ez nem az. Nem hiszem, hogy ez a könyv a saját idejében annyira egyedi lett volna (bár nem tudom, lehetséges, hogy tévedek, egyszerűen csak nem nézem ki belőle), de mára már unalomig van koptatva, teljesen lerágott csont.
Uccse: az meglehet, hogy csak nekem nem fekszik a stílusuk, legalábbis az átlagot elnézve. Amúgy ahogy azt leírtam, a hangulatot szerintem a marhaságaival szép fokozatosan megölte...

2011-02-16 00:11:50 mchn (5) #49

Ertem. 50 eves konyv es a szarsagai. Tehat ne adaptaljak soha a Bun es bunhodest, a Rozsa nevet, a Lolitat, a Gepnarancsot, A badogdobot satobbit. Ertem en.

2011-02-16 00:03:58 JeszKar (4) #48

Ezekszerint régi könyveket nincs is értelme adaptálni?

2011-02-15 23:58:32 uccse (5) #47

A westerneknél legtöbbször nem a történeten van a hangsúly, hanem a hangulaton, és Coenék nagyon értenek a hangulatteremtéshez. A történet sokszor nekem sem tetszett, (ezért félek megnézni a korábbi verziót).
Ahogy néztem te nem nagyon díjazod a Coen filmeket. Nem a te világod.

2011-02-15 23:50:10 BonnyJohnny (4) #46

Én szeretem Coenéket és éppen ezért nem elégetett ki maradéktalanul, mivel alig coenes a film. Számomra csak az utolsó félóra dobja át jóra, de azt is megértem, ha más szemében az már csak halottnak a csók.

2011-02-15 23:49:37 Gameface (5) #45

ezzel nem tudok vitatkozni, mert kikerekedett szemekkel bámultam végig

2011-02-15 23:40:49 limupei (4) #44

Szerintem Coenék rajongóit - még ha nem is maradéktalanul - sikerült kielégíteniük. Meg nagyon úgy tűnik, hogy az amerikai közönséget is:)

2011-02-15 23:29:56 Rorschach (1) #43

Eeegen. Hol az úristenbe' van az a fuck yeah? Több, mint egy órán át lópénisz nem történik, akkor pedig befigyel a deus ex machina, és bár már ez a 'fordulat' önmagában megölte az épp kivérző hangulatot, innentől már csak szarabb lesz. JÉZUS ATYÁM, nem gondolhatták komolyan, hogy egy ötven éves könyvre apellálnak, annak minden kliséjével, marhaságával, kiszámíthatóságával, SZARSÁGÁVAL, és nem azzal van a baj, hogy a haladó fiatalságnak fél évszázad már nagy idő, hanem hogy az univerzum kurva sokat változott azóta, és az abszolút semminél többet követel meg még az egyszeri néző is. Változnak az idők, az biztos.

előzmény: Gameface (#41)

2011-02-15 22:44:27 Gasz András (3) #42

Látom te is csalódtál nem is kicsit.

2011-02-15 22:44:22 Gameface (5) #41

akkor segítek: fuck yeah! :-)

2011-02-15 22:41:53 Rorschach (1) #40

Nem találok szavakat...

2011-02-09 13:47:38 BonnyJohnny (4) #39

Jeff Bridges nagyon jó. Talán az egyetlen, aki partiban lehet Firth-el. A lány is remek. Még nem jegyeztem meg a nevét, de szerintem hamarosan megfogom. Valamint tényleg egyedi, hangulatteremtő fényképezése van.
Viszont nem annyira éreztem mögötte Coenéket. Sem forgatókönyv, sem a rendezés terén. Nem mintha bármelyikkel baj lenne, sőt! Csak nem igazán Coenes. Bridges önironikus karaktere és alakítása az egyetlen.
A filmet az utolsó fél óra dobja át nálam közepesről jóra. A befejezés pedig kifejezetten tetszett.
Amúgy szerintem a Wayne féle filmben jobban nézett ki az egy a négy ellen szembe lovaglás. Nem sok mindenre emlékszem abból a filmből, de az például egy (számomra is) emlékezetes John Wayne scene. Más kérdés, hogy lehet, kevésbé realistább.

2011-02-08 13:31:45 uccse (5) #38

Az Oscar-jelöltek közül ennek láttam a legkevesebb esélyét (mármint, hogy nekem tetszeni fog), mert, bár nagyon szeretem Coenéket, a Nem vénnek való vidék kifejezetten nem tetszett (szerintem a leggyengébb munkájuk), és azt gondoltam ez is hasonló lesz, de nagyon kellemesen csalódtam.
Nem mondom, hogy a legjobb Coen-mozi, de benne van a top2-ben.

2011-02-08 01:13:42 Adam Taylor (4) #37

Különösebben nem érdekel a western, azonban az olyan filmek, mint A félszemű seriff vagy Az üldözők egyre inkább a műfajra terelik a figyelmemet, az egy-két már látott alapvetésen túl alig várom hogy mélyebben elmerüljek benne.
A '69-es változat tehát nekem nagyon tetszett, remek történetvezetés, még annál is jobb színészek, a zene, a fényképezés, igazi nagykanállal fogyasztható western.
Coenék hozzáteszik a saját stílusukat, amit lehet szeretni vagy nem, azt hiszem ezen áll vagy bukik a dolog, mert egy szépen levezényelt film A félszemű. Nekem eddigi munkásságuk és stílusuk is bejön, és összességében azt kell mondjam, a film is tetszett.
Ahogy a játékidő előrehalad, úgy múlt el a film első felében megfogalmazódott gondolatom, miszerint ez az újragondolás mondhatni felesleges, mert semmi újat nem tud nyújtani. Történetvezetés terén még mindig a Wayne-változatra szavazok, de a sötétebb tónus és Deakins szintén remek, de a '69-es változattól teljesen eltérő fényképezése baromi jól állt a jelenetek többségének. A színészi játékra se lehet semmi panasz, ahogy a korábbi változatnál sem. Cogburn karakterének egyes vonásait jobban kidomborították, viszont a La Boeuf és közte lévő viszony sokkal halványabb lett.
A befejezésen változtattak Coenék, de a film így is kerek, csak egészen másféleképp. A lezárás a maga megkapó hangulatával remek lett, és végleg eloszlatta a kétségeimet, hogy érdemes volt-e megcsinálni a filmet.

2011-01-31 22:16:45 Anphalas (4) #36

Nekem tetszett a film. Persze nem ez Coenék nagy főműve, de helyenként megcsillogtatják a rájuk jellemző humort. Valaki írta lejjebb, hogy a jelmezek és a furcsa akcentus miatt nem jön be neki a film, arra kíváncsi lennék, hogyan lehetne ezek nélkül megrendezni egy tisztességes westernt.

2011-01-30 19:20:04 Gasz András (3) #35

Az IMDB-n amikor én néztem akkor még semmit nem írtak, most már látom a születési évét. Sokáig nem frissítette az IMDB, talán azért mert egy 'újonc' színésznő volt. Most e film után már nem lesz az szerintem. :)

2011-01-30 18:36:43 Leslie (4) #34

És még 2 hónapja sincs, hogy annyi. A film forgatásakor még annyi sem volt.