Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010) ☆ 👁

...
Ja, az kiemelkedő, mert az nem David Yates munkája. ;P

előzmény: elzablues (#95)

2020-10-28 17:19:57 elzablues (?) #95

Belefutottam egy vetítésbe. Az I-II. könyv kötelező olvasmányom volt 7-8. osztályban, de a filmek sosem érdekeltek különösebben. Ezt most sincs másképp, nem igazán köt le, valószínűleg végig sem fogom nézni, sem osztályozni. De a halál ereklyéivel kapcsolatos animációs betétet kiemelném, elég szépen volt komponálva.

2020-04-10 16:50:45 Bubu (4) #94

Általában pénzlehúzásnak tűnik a gyakorlat, amit itt elkezdtek: sorozatok, trilógiák utolsó részének kettébontása. De ebben az esetben van létjogosultsága, mert így is sok információ maradt ki az előző részekből, volt mit bepótolni, ráadásul ebből a történetből nem is tudom, mit vághattak volna ki… Az előző filmhez hasonlóan ez is lassabb folyású és a karakterekre koncentrál, de feszültséget is jól épít fel. Ami a cselekményt illeti, az elején vannak kínos, magyarázó vagy épp magyarázat nélküli jelenetek, amiket nem érthet az, aki csak a filmeket nézte meg. Láthatóan azokat a korábban kihagyott elemeket tették csak bele, amik nélkül nem működött volna ez a film, de a felvezetés sekélyes, felszínes és túl kapkodó, ami időnként mesterkéltnek hat. Ez viszont az előzmények folyománya. A fullasztó légkörhöz nagyon sokat hozzátesz a képi világ: a nagytotálok, gyönyörű tájképek, amik mégis olyan kicsinek és izoláltnak mutatják a szereplőket érdekes kontrasztot adnak a szűk Grimmauld térrel vagy a hitleri hangulatú minisztériummal. A helyszínek és a lassú, de stabil kameramozgás szavak nélkül is nagyon beszédes. A sötét tónus nem zavaró, inkább olyan szürkés, koszosabb, nyersebb hatása van, nem pedig a filmet teszi élvezhetetlenné. A vizuális effektek kreatívak, szépen oldották meg őket. Külön kiemelném a három testvér meséjét bemutató animációt a filmen belül, aminek furcsa, már-már Tim Burtonre emlékeztető elvont képi világa van. A hanghatások is el lettek találva, külön kiemelik a védőbűbájokat, a horcruxokat, amik kézzel foghatóak így. Viszont kevésbé kreatív a varázslás megjelenítése párbajhelyzetekben, amikben azért bővelkedik a film: inkább robbanásszerűek, nem változatosak, ami például az erdei üldözési jelenetben elég zavaró. Azt hiszem, ebben a filmben volt a legtöbb díszlet és jelmez, és mindkét részleg kitett magáért, ami sokat hozzátett a film hangulatához: az esküvő gyönyörű és szeretettel teli, a minisztérium rémisztően idézi meg a harmadik birodalmat, a grimmauld tér borzasztóan sötét és nyomasztó, Godricks Hollow egyszerre ünnepi és félelmet keltő, a sátor pedig lehangoló. Ismét új zeneszerző kapott lehetőséget bizonyítani, Alexandre Desplat, akit nagyon szeretek a fülbemászó, lágy, mégis karakteres dallamaiért. Nála többször tetten érhető, ahogyan visszakanyarodik John Williams fő témájához és abból alakít ki új hangzásvilágot. Különösen szeretem ennél a filmnél, ahogyan használja a csend zenéjét, ahol kell. A színészeket illetően az új szereplők között ott van régi nagy kedvencem: Rufus Scrimgeour nyúlfarknyi szerepében Bill Nighy, aki egyszerre karizmatikus, teátrális és komoly. Akit kiemelnék, az Nick Moran, aki egy kvázi lényegtelen fejvadászt emlékezetessé tudott tenni a pimaszságával és punk-rockos beütésével. Rupert Grint végre kapott igazán drámai jeleneteket, ami már régóta kijárt volna neki is. Talán ez kicsit túl nagy kontraszt a korábbi filmekben felépített karakterhez képest, de nem elég nagy jóvátétel a könyvben megírt személyiségéhez. De az arcán ott van a fájdalom, féltékenység, félelem, bizonytalanság, ami helyenként ijesztő. Ami Ron karakterével problémám ebben a filmben, hogy túl kevés közös jelenete van Hermionéval, ami van, az is kizökkent és nem a varázsvilággal kapcsolatos, így nem viszi előre a cselekményt. Daniel Radcliffe és Emma Watson játékára csak jókat tudok mondani, a befejezésre tényleg felnőttek. Mindenképp megemlíteném Jason Isacs-et és Tom Feltont, akik zseniálisak, mint hatalmukat vesztett, megtört és rettegő Malfoyok. Ami számomra furcsa a forgatókönyvben vagy a rendezésben, az Ron nem reagálása Hermione megkínzására, Pettigrew utolsó jelenete, Dobby túl hosszú beszéde. Ezek lebutítják vagy érzelmileg sekélyesítik a történetet. Ezek miatt a ritmus megtörik, és a karakterek veszítenek a mélységükből. Mintha úgy akartak volna feszültséget kelteni, hogy azért ne legyen túl sötét vagy ijesztő az adott jelenet. Nem tudom, hogy azért csinálták-e ezt, hogy megmaradjon a korhatár besorolás, minden esetre furcsa lett az összhatás. Az utolsó jelenet már erősebb, látványosabb így izgalommal lehet várni a folytatást.

2018-02-15 05:32:33 proteus (1) #93

Fárasztóan gagyi, mint majdnem az összes rész. Remélem, a regényfolyam valamivel sikerültebb. Ennyire túlértékelt valamivel aligha lehet találkozni manapság. Negyedik: Tipikus kortünet.

2016-11-28 15:27:09 tomside (3) #92

És ez?

2016-08-16 01:40:09 kritikuss (2) #91

Na,ez viszont sajnos gyenge lett.Az utolsó húsz perc kritikán aluli.Ezt a részt rendesen elcseszték.A vége olyan szar,hogy arra szó nincs.Harry gusztustalan krumplifeje röhejes,szánalmas,Hermione megkínzása pedig teljesen felesleges.A félvér herceg jobb volt,ez így csalódás.Azt legalább normálisan befejezték,de ezt nem tudták épkézláb módon lezárni.

2015-05-27 09:39:38 hollyaudreyanne (4) #90

Szerintem a legjobb Harry Potter adaptáció, az egyedüli, ami nem idegesít fel. Gyönyörű tájakon játszódik, csodásan ellensúlyozza a szereplők kilátástalan helyzetét. Bármikor meg tudom nézni.

2014-06-19 14:20:00 flake (2) #89

Nagyon sötétszürke :)

2014-06-19 11:38:13 BonnyJohnny (3) #88

Ja, sötétszürke... :P

előzmény: Eddard Stark (#87)

2014-06-19 11:33:28 Eddard Stark (4) #87

Szerintem jó rész volt ez is, igazi sötét hangulata volt a filmnek.

2013-03-21 20:34:11 Eglaronion (4) #86

Háháháhá! Az a kis Black kobold, szakadok a nevetéstől, ironikus, hogy pont ugyan azt a szinkron színészt találták neki, mint jó öreg Szmeagolnak/Gollamnak...
"Gonosz, gonosz tárgy asz..."
Hát ez kész.

2012-07-23 19:58:41 slawter (2) #85

Nincs, de a második fele is maximim átlagos - szerintem és sokak szerint :P.

előzmény: Glasseye (#84)

2012-07-23 19:40:08 Glasseye (?) #84

Még sajnos nem láttam,d e be kéne pótolni. Van olyan jó minta Deathly Hallows II.??

2012-03-18 13:44:27 slawter (2) #83

Az első mondat első részével abszolút egyetértek! :D Ha már a filmek a harmadik résztől szinte képtelenek voltak...

előzmény: TomPowell (#82)

2012-03-18 12:39:20 TomPowell (5) #82

Szerintem a könyvek tökéletesen visszaadják a könyv hangulatát, pedig a filmek megtekintése előtt a fejemben másképp éltek a szereplők és az egész Roxfort, de számomra beszédes tény, hogy anno Rowling, amikor először sétált a díszletek között azt mondta, olyan, mintha a saját fejében járkálna.
Egyébként továbbra is azt tartom, hogy egy könyv adaptációja nem abból áll, hogy minden betűjét, vagy legalábbis történeti elemét vigyék a vászonra. A Harry Potter univerzum rém szerteágazó, és szerintem az még jobban összezavarta volna a laikus, könyvet nem ismerő nézőket, ha mindent beleraknak. Én a töltelék jeleneteket se bánom, volt hogy ezek ha a történethez nem is adtak hozzá, a filmélményhez igen. Azt pedig tegyük hozzá, hogy Rowling a Tűz Serlegével, A Főnix Rendjével és a Félvér Herceggel egyáltalán nem volt elégedett, mert a kiadó túlságosan beleszólt. A Tűz Serlegénél még ki is akart vágni a cselekményből pár felesleges szálat, de a kiadó nem hagyta (nyilván a vastagabb könyv nagyobb profit reményében), a Félvér Hercegnél pedig kért egy kis haladékot a határidővel, mert akkoriban született a kisfia, de a Bloomsbury ebbe se ment bele. Félreértések elkerülése végett nem tartom tökéletes adaptációknak a Potter-filmeket, de ahogy elnézek néhány manapság moziba került adaptációt, azt kell mondanom, hogy így is átlagon felüliek, mert a karakterek nem sérültek és a történet lényegi mondanivalója sem sikkadt el a könyvekhez képest.
Azért írnál pár irritáló példát, ha megkérhetlek. Nem kötekedésképpen, csak hogy szerinted mi volt fontos, amit kihagytak és mi az a plusz dolog, amit betettek és nem működött. Én meg igyekszem megcáfolni. :D

2012-03-18 11:34:11 bloodyfox (2) #81

Én igazából azért viselem el a Chris Colombusos filmeket, mert ott is hagytak ki dolgokat de olyat ami nem volt olyan nagyon fontos. A többi rész esetében viszont telerakták a filmeket felesleges oda nem illő és szerintem irritáló jelenetekkel, amiknek semmi köze a történet folyásához és csak összezavarja az embert. Én nem akarok tökéletes adaptációt, de abból indulok ki, hogy nem egy és nem kettő olyan film született már, ami egy könyv feldolgozása, és tökéletesen visszaadták a könyv hangulatát, és még tartották is magukat hozzá. Nehezen tudom elképzelni, hogy pont a Harry Potterekből ne tudjanak már ugyan ilyet összehozni.

előzmény: TomPowell (#80)

2012-03-16 11:18:21 TomPowell (5) #80

Én személy szerint a széria mindegyik részét nagyon szeretem, még az általad oly sokra tartott Chris Columbusos részeket is, pedig azok szerintem a leggyengébbek. Már csak azért is, mert a könyvet felolvassák, de gyakorlatilag nem adnak hozzá semmit. Ne felejtsük el, hogy ez film, teljesen más formátum, más a nyelvezete, a narratívája, és egy adaptációnak pont arról kell szólnia, hogy a könyvet átültesse egy másik médiumra, ami mérhetetlenül magával von szükséges változtatásokat, kurtításokat. Egy teljesen szöveghű film 5-6 órás lenne (erre mondta azt Rowling, hogy a legtöbb rajongó még ezzel a hosszal se lenne elégedett, és követelnék a nyolc órás rendezői változatot:)). Én is hardcore rajongónak tartom magam, mindegyik könyvet többször olvastam, de pont a harmadik rész tanított meg arra anno - ami első megtekintéskor az előző kettő után furcsa volt a történet megkurtításával - hogy el kell vonatkoztatni a könyvtől, és nem kell annak minden momentumát számon kérni a filmen. Anno Rowling még az első rész előtt kiadta a parancsot a forgatókönyvíró Steve Klovesnak, hogy a karakterekhez maradjon hű, mert a film nem lehet ugyanolyan, mint a könyv. Ilyen téren szerintem maximálisan sikerült hűnek maradniuk a könyvhöz.

előzmény: bloodyfox (#79)

2012-03-16 10:46:38 bloodyfox (2) #79

Valószínű sokakból váltok ki ellenérzést újfent a véleményemmel...de úgy látszik megint csak ellent kell mondjak a többségnek. Én személy szerint úgy érzem, hogy Chris Colombus rendezte első két film után nem volt nézhető egyik film sem. Az első kettő gyerekes volt mert gyerekesnek kellett lennie, viszont nem volt benne semmi sallang, semmi cicoma és nem volt túl ragozva semmi, plusz az a kettő még úgy ahogy tartotta magát a könyvekhez. A 3. ami könyvben a kedvencem, olyan szintű ellenszenvet váltott ki belőlem, hogy arra szavakat nem találok sokszor, a 4.-től persze nagyon látványos az egész sorozat, viszont ugyanaz érvényes rájuk mint a 3.-ra...nem hűek a könyvhöz, tele rakták felesleges részekkel és kihagytak borzasztó fontosakat, ugyanúgy ahogy azt megtették a Gyűrűk urában is. És bármennyire jó vagy szép a rendezés, vagy elvan találva benne ez meg az, szerintem egy olyan embernek aki olvasta a könyvet csakis fenntartásai lehetnek ezekkel a filmekkel a 3. résztél egészen az utolsóig.

2012-03-16 10:38:54 bloodyfox (2) #78

Igen ez gyakori dolog az íróknál, a főszereplőnél/ főhősnél kb minden másik karaktert érdekesebbé tesz, hogy a végén a főszereplő körüli katarzis nagyobb lehessen.

2012-02-24 15:31:11 ChrisAdam (3) #77

A Harry Potter egyre humortalanabb, egyre drámaibb és komolyabb. Ezt egyre jobban lehet érzékelni a színészeknél, a történetnél és a zenénél is. Ahogy a gyerekekből nagy felnőttek lesznek, a film is felnő. Ez a rész ugyan unalmasabb, mint a többi, nincsen Roxfort, Dumbledore - itt végre kialakulhat a három szereplő közötti kapcsolat. Mert az eddigi hat részben nem igazáb mutattak magukból semmit, csak a bajtársiasságot, a bátorságot és az egymás piszkálását. Hermione már kész nő, Ron már nem az a fancsaliképű gyerkőc, hanem egy drámaibb férfi. Harryt is egyre kevesebbszer látjuk mosolyogni, ő inkább marad az a magábafordulós - bár ebben a részben sokat volt Hermionével.
Nem olvastam a könyvet, nem tudom, mennyire lehetett volna kivágni, de én azt mondom, hogy csak egy kicsit volt hosszú. Bár szerintem Yates teljesen más rendező, mint a többi HP rendező. Chris Colombus olyan gyerekesen csinálta meg a Bölcsek Kövét és a Titkok Kamráját. Alfonso Cuarón igazából a saját zsenialitását adta bele a filmbe. Jó csavar, hangulat. Az azkabani fogoly az utolsó HP, ami még tartalmazza az eredeti hangulatot. A Mike Newell által rendezett Tűz Serlege zseniális volt (számomra eddig a legjobb), a hangulata még mindig hangulatos, de itt kezdenek felnőni a főhősök, innentől: Harry Potter érzést csak nyomokban tartalmazhat! David Yates első filmje ordenáréan elcseszett. De Yates megmentette a becsületét. Yates inkább művészien mutatja be Harry Potter történetét. Jobban mutatkoznak az érzelmek, a kapcsolatok. A Félvér es ez még jobban mutatja ezt. A három barát nagyszerű kapcsolata és hozzá még egy izgalmas krimi is. Majdnem zseniális. Nem kapunk se Dumbledoret, se Roxfortot, de megelégszünk egy remek történettel, mely egyre borúsabb és sötétebb...

2012-02-09 22:07:02 Lil Martin (2) #76

a könyv legfélelmetesebb része, mikor elmegy Godric's Hollowba, na arra vártam. az összeaszott öregasszonyra meg a csúnya gonosz kígyóra. hát az biz olyan szánalmas lett hogy ihajj!

2011-07-14 12:39:11 BonnyJohnny (3) #75

Hasonlóan érzem én is. :) A második résznél tett összegző értékelésnél is ugyanannyi pontot adtam neki tizes skálán, mint a Félvér hercegnek, de valójában az mögött. És mivel én annak sem adtam négyest, ez is hármas marad.

előzmény: JeszKar (#74)

2011-07-14 11:23:01 JeszKar (4) #74

A jó: A nyitás és a zárás zseniális.
A rossz: a köztük lévő rész néha kicsit unalmas.
A csúf: Nem tudom, hogy mit lehetett volna kivágni belőle.
Itt van ugyanis egy Harry Potter film, ami minden eddiginél kerekebb, tisztább, nem csapong, és mégis kicsit unalmas. Való igaz, nem sok minden történik, de attól még nem kéne feltétlenül unalmas lennie, Yates kellett hozzá.
Ugyanis egyetlen hatalmas hibája van, ennek a filmnek: képtelen érzékeltetni, a helyzet súlyóságát, a szereplőkre leselkedő veszélyt. Nyilván ebben valamelyest a színészek is közbejátszanak, de Yates-nek akkor is meg kellett volna teremteni a nyomasztó, kétségbeesett atmoszférát.
Viszont a filmről mégse tudom elmondani, hogy rossz. Mert annak ellenére, hogy nem túl izgalmas vagy éppen túl látványos, mégis öröm volt nézni egy tényleg kerek Harry Potter történetet, még ha az unalom faktor néha bele is szólt.
Szóval a Félvér-heceg jobb HP film, de ennek is megadom azért a négyest, habár erősen a határértéken táncol.
Mindenesetre úgy hiszem, hogy szenzációs finálé vár minket, de az majd holnap dől el :)

2011-07-11 23:01:07 BonnyJohnny (3) #73

Revideálom a véleményemet. Ez a rész gyengébb, mint a hatodik rész. Kifejezetten unalmas, lassú, jellegtelen film. Ami ráadásul sokat foglalkozik a film elemeivel, de annyit nem, hogy az is maradéktalanul megértse, aki nem ismeri a könyveket... de akkor minek? Azt elfogadom, hogy könyv hű, de öt órás összidővel lehet is. Hangulatilag egyébként tényleg a helyén van, és vannak benne kifejezetten tetszetős jelenetek is. (Mondjuk az eleje, a minisztériumban, vagy a Halál ereklyéi.)
Az a baj, hogy a három főszereplőt szinte kiragadja a történet, így a filmben esély sincs a szokásos mellékszereplő remekelésekre. Ráadásul a hármasból is pont Grint az, akiből először hülyét csinálnak, majd egy időre kivonják. :P

2011-06-05 22:22:34 Livcsy (4) #72

Már lemondtam a Potter-filmekről, de ezzel a véleménnyel egyet kell értsek. Kevés üresjárat, csupán néhány kínos jelenet. (Míg a régebbi filmek szinte elejétől a végig kínosak, vagy üresek, vagy épp kulcsmomentumok maradtak ki belőlük) Kap egy négyest....

előzmény: MicaHiro (#70)

2010-12-27 21:40:22 Kattantka (3) #71

Így utólag még hozzátenném, hogy a 3 testvér meséjének animációja az, amiért érdemes megnézni a filmet. Szerintem. :)

2010-12-22 12:27:38 MicaHiro (5) #70

A film kedvelőivel értek egyet, a HP sorozat egyik legjobbja szerintem, engem kifejezetten meglepett a minősége, a könyvhöz való egészen nagy hűsége, ahogyan átadta a hangulatot, a szép tájak, zene, animációs betét, szinte minden. Nagyon "átjött", felidéződött közben a könyv bennem, így kell ezt csinálni. Ha az utolsó rész is ilyen lesz, méltó módon lesz lezárva a HP-sorozat.

2010-12-16 19:50:03 wayage (5) #69

Én nagyon kedvelem a Potter filmeket, és a Colombus rendezte első két részt sem bántom. Megvan a bájuk, bármikor képes vagyok újranézni:)
1. Azkabani fogoly
2. Bölcsek köve
3. Halál Ereklyéi/1
4. Tűz serlege
5. Titkok kamrája
6. Félvér Herceg
7. Főnix Rendje

2010-12-16 19:28:10 BonnyJohnny (3) #68

Ez a rész nálam is dobogós, mivel Yates legjobbja, Colombus pedig szóba sem jöhet. :D
3. 4. 7/1. 6. 5. 2. 1.

előzmény: wayage (#67)

2010-12-16 18:46:56 wayage (5) #67

A 3. rész, az azkabani fogoly még mindig a Number 1 Potter film és szerintem azt nem is lehet felülmúlni, de azért ez rész is nálam dobogós:)

2010-12-16 18:28:02 Rorschach (3) #66

És a harmadikkal mi van...? Vagy csak szerintem az az egyetlen Potter-film, aminek egész konkrétan hangulata van, mégpedig eszméletlenül erős?

előzmény: wayage (#64)

2010-12-16 15:48:20 BonnyJohnny (3) #65

"Úgyhogy David Yates 3. nekifutásra megcsinálta a legjobb Potter filmjét."
Kétségtelen. Yates keze alól egyre jobb Potter filmek kerülnek ki. Már majdnem jó. Az utolsó részre ez is megelőlegezhet egy kis bizalmat.

2010-12-16 15:44:30 wayage (5) #64

Ütős kezdés után lassan, csendesen, szomorkásan csordogál a történet, melyet néhol (pont jókor) már-már horrorisztikus jelenettel szakítanak meg. A mellékszereplő új színészek mind nagyon jók, de most szeretném megdicsérni a három főszereplőt. Rupert Grintet mindig is tehetségesnek tartottam, Daniel Radcliffe igaz, hogy gyenge színész, de legalább próbál játszani:) A legnagyobb fejlődést (színészileg) viszont Emma Watson mutatta. Akad egy-két remek pillanata, pl. a táncjelenet. Nagyon jót tett a történetnek, hogy eltért az előzőek szokásos iskolás pillanataitól (a könyvekben kedveltem, de a filmekben már ideje untam). Úgyhogy David Yates 3. nekifutásra megcsinálta a legjobb Potter filmjét.

2010-12-16 01:46:02 Batyu (3) #63

Az alap elv szerintem az lehetett hogy aki olvasta a könyvet az úgy is tudja hogy miről van szó , aki meg nem olvasta azt meg nem is fogja zavarni az a sok el nem mondott szál ami a könyvbe benne volt.
Én olvastam a könyvet úgy hogy számomra zavaró hogy rengeteg dolgot kihagytak, illetve átvariáltak.
Egy minisorozatot megérne majd húsz év múlva , ha már nem lesz ilyen felkapott.De hát melyik könyv nem...

2010-12-15 14:24:07 Rorschach (3) #62

Ha az külön film lenne, már vágnám is rá az ötöst...

2010-12-15 08:21:46 ronin07 (?) #61

Ben Hibon-ét.

előzmény: Mikkey (#60)

2010-12-15 07:48:39 Mikkey (3) #60

volt már rész ami jobban tetszett, de mégis maradandó emlékképeket hagyott a fejemben, napokkal a megtekintés után is. a halál ereklyéi mese alatti csodálatos animáció kinek a munkáját dícséri? az elvarázsolt, rövidfilmként is megállná a helyét!!!

2010-12-11 21:54:27 Rorschach (3) #59

MONDOMÉN! :D
Amúgy örülök, hogy nem sikerült a stíluson túllépve az okfejtésemre reagálni, értelmes volt.
Olvastam a könyveket, nyilván ezért is dühít, hogy ilyen színvonaltalanul sikerült filmre vinni a lezáró (és azelőtti) epizódot, és elég érdekes üzletpolitika kettészedni egy filmet úgy, hogy az elsőbe raknak mindent, ami nem látványos és mindent, ami lényeges, majd elhadarják az egészet, úgy, hogy közben a cselekmény vázát el sem mesélik, így elcseszve azt, kispórolva belőle mindent. Röhej, annyira épít a könyvre, hogy konkrétan kihagyja az egész mozgatóját, ez pedig botrányos.

2010-12-11 17:59:51 BonnyJohnny (3) #58

Amiről kiderült, hogy nem Yates munkája... :P

előzmény: PPGlam (#57)

2010-12-11 17:29:57 PPGlam (2) #57

Azért vannak pozitív pillanatok
Hermione és Harry Nick Cave-re táncol (kúl), és persze a Halál Ereklyéinek meséje. Teljesen egyértelműen ez az animáció a film legszebb, legértékesebb, legértékelhetőbb pontja

2010-12-11 09:36:26 BonnyJohnny (3) #56

Rorschach: Én ezen csak röhögni tudok. :) Azért szedték ketté a filmet, és tették tele lelkizős részekkel az első részt, hogy az olvasóknak is elnyerje tetszését. Erre itt ez a kis "visszafogott" vélemény tőled... Ha nem keresnék hülyére magukat az alkotók, most kifejezném sajnálatomat irántuk. Így, inkább megvetésemet.

Dió: Nem a filmek lesznek jobbak, hanem a történet lesz egyre komolyabb, komorabb és komplexebb. Ez a könyv, azaz Rowling érdeme.
Ezt egyébként én is maradéktalanul éreztem, miközben Yates Potter filmjeit néztem. De akkor sem tudok elvonatkoztatni tőle, hogy a hangulatteremtés és az akciójelenetek a negyedik rész óta nem jönnek össze. (Kivéve a Dumbledore vs. Voldemort varázspárbaj, ami kurva jó lett.)

Pont ennek a filmnek a nézése közben jutott eszembe, hogy Cuarón ebből milyen jó thriller szerű filmet tudott volna létrehozni, olyan akciójelenetekkel, amik nincsenek agyonvágva ötmásodperces snittekre. De azóta rájöttem, hogy a producerek azt úgysem engednék, ugyanis alacsonyan kell tartani a korhatárt. (Lásd: Alien prequel esete) Azt értem, ha a bevétel fontosabb, mint a minőség, csak akkor ne reklámozzunk már akcióorgiát, meg minden eddiginél jobb részt, meg ne várjunk kritikai elismerést... pláne ne lepődjünk meg, ha lehúzzák a filmet.

Amúgy a mozijegy árát én is kifizettem. Sőt, mivel baráti társasággal néztem, akkor is kifizettem volna, ha tudom milyen a film. (Nem mintha nem sejtettem volna.) Ellenben a El secreto de sus ojos-t letöltöttem...
1-0 a Hp producereinek. :(

2010-12-10 23:31:53 Dió (5) #55

Ez való igaz...

2010-12-10 23:19:51 limupei (4) #54

Ezt nem angolul láttam, de a brit angolt szeretem:) Valahogy elegánsabb.

2010-12-10 23:17:08 Dió (5) #53

És nem érdekel hányan mondják erre azt, hogy ők minden mondatot értettek, akkor sem fogom szarul érezni magam :-)

2010-12-10 23:16:21 Dió (5) #52

Úgy, hogy hiába jó szerintem az angolom - így, hogy nem magyar felirat ment hozzá a moziban, görbüljek meg, de néha komplett mondatok maradtak ki nekem...

2010-12-10 23:13:11 limupei (4) #51

Ezt hogy érted?:-)

2010-12-10 23:00:55 Dió (5) #50

Az angolok pedig... minden tiszteletem az övüké, de könyörgöm a fenébe is már, tanulják már meg érthetően beszélni a saját nyelvüket!

2010-12-10 23:00:06 Dió (5) #49

Az előző résznél úgy éreztem, végre megcsinálták a legjobb Potter epizódot, a Halál ereklyéi azonban feladta a leckét. A sorozat minden egyes epizóddal egyre érettebb és összeszedettebb, amely tendencia talán most teljesedett ki igazán. Való igaz, hogy a filmben tényleges történés szinte alig van, de Yates ennek ellenére is mintha valami varázsszőnyegen repítené keresztül a nézőt a két és fél órán: rég láttam filmet, ami ennyire le tudná rántani a nézőt a szereplők közé. A lágy ám mégis idegtépő zene, a brilliánsan válogatott tájak és a minden értelemben fagyos képek olyan húsba vágóan kemény atmoszférát tolnak a játékidő egésze alá, hogy én végig együtt remegtem szerencsétlen Harry-ékkel, és egy percig se érdekelt, hogy nem akarják percenként letépni a fejem valami akcióközpontú csinnadrattával. Amikor pedig egyszer mégis jött egy, az telibe kapott (pl Helena B.Carter és a kés). Külön pluszpont emellett, hogy így - nem túl meglepő módon - több idő maradt olyan "apróságokra" is, mint a karakterek, és a sztori aprólékos kifejtése. A finálét pedig keményen érdeklődést keltő, épp ezért nagyon jó helyen vágták el - nem kis potenciállal felruházva ezzel a záró részt.

2010-12-10 19:40:30 Rorschach (3) #48

Ezt én nem hiszem el. David Yates egy tehetségtelen f*sz. Steve Kloves (a HP-filmek örökös írója) dettó. És itt pont.
Csinálnak egy nonszensz hatodik részt. Figyelik a híreket. Látják a sok "jaj hát ez nem fér bele egy filmbe"-transzparenst lóbáló fanboyt a házuk előtt. Erre megcsinálják a hetedik rész első részét(?), és... Áhh... Ezen már csak röhögni lehet, és kész... Egyszerűen... Ez nem film. Ez valami érdekes végterméke a lustaságnak, hozzá nem értésnek, és az átszellemültség teljes hiányának. Ez... Megint, MEGINT képesek voltak kihagyni a film gerincét, nevezetesen Dumbledore történetét (így Grindelwald lóg szépen a levegőben), a medál történetét, a hetedik rész elejét - szokás szerint -, de az odús jeleneteket úgyszintén. Mi maradt? Péniszvakargatás az erdőkben, ami nem a film hibája, a könyvben is rühelltem. Unalmas, szentimentális, kilátástalan töprengés végig, nem vagyok erre kíváncsi. Mi van még?
Életképtelenség a köbön: minden baj megoldódik, a varázsszó, amit el kell mormolni vész esetén a "most mit csináljuk?" és a "jaj most mi lesz?", majd hopp - egy külső tényező/semmiből erőkerülő segítő rögtön elhárítja a problémát. Pl.: Lovegood-ház. A könyvben jó volt. Tartalmas volt. Még harc is volt. Itt? A Hannibal Rising hentese (biztos nem fogom rá a színész szót használni) játssza rosszul a bácsit, akinek szomorúnak, labilisnak és idegesnek kellett volna lennie, erre félőrültként van a vászonra hányva. Aztán jönnek a csuklyások seprűn (minek nekik seprű? Eddig gond nélkül elrepültek nélküle is), a trió pedig teleportál.
Életképtelenség a köbön: bele lehet halni ezekbe a párbeszédekbe, bár Hermione és Harry olykor-olykor képesek rá, hogy hollywoodi agykapacitást meghazudtoló módon társalogjanak.
Életképtelenség a köbön: sok minden történik, aminek a nagy részét vagy le kellett volna vágni a jó büdös... oda, vagy visszavinni a tervezőasztalhoz. Legjobb példa: Lovegood-ház, fejvadászos marhaság, Malfoy-kúria hármasa. Pfff...
Életképtelenség a köbön: itt még a képek sem szépek, látnivaló alig van, még a viktoriánus környezetre sem lehet rácsodálkozni, egész egyszerűen azért, mert nincs. Míg a könyv tisztában volt vele, hogy Roxforttól való eltávolodást valami érdekessel ellensúlyozni kell, a film totálisan unalmas káosz. A könyv tele van mellékszálakkal, amik ugyan lassúak, de mindig ott figyelnek a háttérben, mindig apró információkkal bővülnek, az írott változatnak vannak aranyos dolgai, elmés megvalósításai, a film... semmi. Fel sem hozzá az ereklyéknél a mítosz vagy valóság-szálat, semmi vita, flashback, és meg van oldva az egész.
Életképtelenség a köbön: gusztustalan, hogy ami a hatodik részben, vagy még előtte épülgetett és történt, itt egy k*rva mondattal el van intézve. "Szia, én vagyok Bill Weasley, a karmolást egy Greyback nevű bácsitól kaptam", ez, kérem, gáz.

De: néhol a film remekel. Pl. Harry és Hermione tánca szép volt, a "meztelenül smárolós" jelenet pedig kellett, a könyvbeli atmoszférát így kapta el, kár, hogy Grint tönkretette az egészet öt másodpercre rá. Vagy ott van még a mese a Halál Ereklyéiről, a burtoni grafikája pl. bejött. Igen ám, még jó, hogy Grindelwald legelső felbukkanásakor premierplánban látjuk Dumbledore jellegzetes pálcáját, így másfél órával később baromi váratlanul ér a nagy csavar.
Egyes-kettes között gondolkodom.

2010-12-09 19:21:58 terika (4) #47

Leginkább a házimanót sajnáltam. Kellemes csalódás volt ez a rész, meg vagyok elégedve vele. Mint egyszerű filmrajongó is értem a történetet, sőt még a könyveket sem olvastam ÉS meg sem kellett néznem újra az előző 6 részt ahhoz, hogy felfogjam mi történik. Inkább kaland jelleget öltött ebben a részben a történet vezetés, ami szerintem nem ment a sztori rovására.
Jó, hogy két részben van a vége, nagyon bántam, ha valami nagyon elnagyolt csak a lényegre fókuszáló felületes izét kaptunk volna teszem azt 2,5 órában. Bár így is vannak hiányosságok, de ezek nincsenek túlsúlyban - szerencsére.

"Nekem sokkal nagyobb bajom van azzal, hogy nem mutatták meg a helyzet sötét mivoltát, egyedül az ismétlődő rádióadások érzékeltették a helyzet tragikumát, mert valahogy sem a gyilkosságok, sem a minisztérium bukása nem sikerült igazán drámaira."

Ezt a hiányosságot éreztem én is, mert tudja a néző, hogy ultragáz van és kb. világvége, még sincs valahogy lelki súlya ennek a történetfonálnak.

2010-12-08 20:13:04 Gasz András (4) #46

Jó párszor meghallgattam az egészen jó Potter 7 albumot és legalább 4 számban (Obliviate elhúzva lassítva csendül fel Williams dallama, Polyjuice potionnél egy szaxofónnal asszem, a Sky Battlenél harcok közepette nagy fanfárokkal, Ron Leavesnél egy szomorú hegedűs vonóval) felcsendül a Potter dallam igaz variálva, vagy éppen nagyon lelassítva. Maga Desplat is elmondta minél többet fogja használni Williams nagyszerű témáját azt is hozzátehette volna hogy sokszor eléggé nehezen felismerhetően de igen.

Értem a véleményedet az Alkonyat remélhetőleg akkor 1 -es legalább. Bár látom 2.-es furcsa egy szintre emelni e két filmet. Alkonyatban 1 épkézláb színészi alakítás vagy színész sincsen itt van egy rakás angol színész legenda és egy fejlődő, de nem tökéletes gyermekszínész banda. Ez csak a színészi része a összehasonlításnak nem folytatnám a sort most. De mint mondtam véleményedet elfogadom, hisz ez az egyik alapja mindennek.

2010-12-08 18:57:21 PPGlam (2) #45

Abszolút nem vártam többet, hozza a hatos borzalmas formáját. Mondjuk azt aláírom, hogy a hetes középső harmada nekem könyvben is unalmas volt kissé, nem csodálom, hogy a filmeseknek is meggyűlt vele a baja. Lényeg: a zenét (gondolok itt például az eredeti Potter-dallamokra, misztikus témákra) egyáltalán nem használják, Dan, Rupert és Emma kiábrándítóan steril, maga a film pedig a sztorit nem ismerők számára totálisan követhetetlen. Mondjuk a hetesnél ez lehet inkább a könyv komplexitásának, mint a rendező teljesen nyilvánvaló balfékségének a következménye, vagy épp a kettő egyszerre hatott így... Az utolsót persze meg fogják nyomni, ott a látvánnyal úgyis mindent elfelejtetnek, ami azon persze semmit nem változtat, h az első következetlen, széthúzó és unalmas.

2010-12-04 22:31:23 deathcode (?) #44

Én két 14 éves, könyveken és filmeken egyaránt 'edződött' lánnyal néztem meg. Nekik nagyon tetszett és én is elvoltam, ahhoz képest, hogy én mindössze az elsőt láttam, darabjaiban. Az ő korosztályuknak ez tök jó móka, de egy idő után már nekem is sikerült megfiatalodnom kicsit : )
Hajszál híján jó, tényleg!

2010-12-03 11:31:30 "L" (2) #43

szvsz az eddigi leggyengébb Potter, unalmas és az egyszerű filmrajongó számára (értem ez alatt akik nem olvasták a könyvet) már-már követhetetlen. azt pedig ne várja senki, hogy minden rész előtt újra nézzük az előzőeket...

2010-12-01 21:39:37 Kattantka (3) #42

Egyetértek sok előttem szólóval.
A 6. részben fontos volt a zenei aláfestés, nagyon megalapozta a hangulatot. Itt zene nem volt és olyan hangulat sem. Próbálták érzelmesre venni a jeleneteket, de nem a megfelelően vannak közvetítve ezek az érzések. A twilight első részére emlékeztetett a színezet, és a lassúság. Soha nem gondoltam, h bánni fogom, de gyakorlatilag oldalról oldalra haladnak a könyvben, de ez filmként rettentő vontatott. Először mondhatom azt, hogy igazán jó a háttér. A varázsvilág színterei és karakterei visszajöttek, de a cselekmény... Rosszul kiemelt részek, félreérthető dolgok.
Továbbra sem értem, h miért nem cserélik le a főszerepet játszó srácot valaki olyanra, aki meglepetten félénk arcon kívül mást is tud. Ez a Rupert Grint talán színészi teljesítményt nyújtott, de nem jót. A többiek meg inkább CSAK statisztának lennének jók. Elsá HP film, amire 3-ast adok.

2010-12-01 12:56:32 tarax (4) #41

Én nagyon nem szerettem Yates előző HP-jét. Az alapanyag ott volt a legjobb és nagyon elcseszte. Szerencsére az utolsó résznél nem engedett meg magának ekkora "szabadságot". A környezet és képi világ tökéletes. Az akciók erős közepesek, mindegyik egy kicsit rövid. A drámai részekkel volt még több helyen baj. Nem nagyon lehetett átérezni az elnyomás hangulatát és a menekülés elkerülhetetlen voltát.
A történet hármas menetét sem sikerült tökéletesen ábrázolni

1. feladat: hocruxok elpusztítása
2. halál ereklyéinek ereje és fontossága a későbbiek szempontjából
3. Dumbledore családjának története

Yates erőssége, hogy a karakterekre fókuszál és az összhangot próbálja hangsúlyozni, ami egyrészt nagyon jó, csak a probléma az, hogy nem sokszor tudják a "gyerekszereplők" eljátszani. Az igazi hiteles játék az, amikor Hermione és Ron kapcsolatát játsszák, az hiteles és jó. (Egyébként viszont egyik sem egy nagy tehetség, a két segéd kb. egy szinten van, viszont Daniel Radcliffe remélem bőszen őrzi pénzét, mert színészetért soha többet nem fog ennyit kapni.)
Másrészt kérdés, hogy a következő filmmel mit tud kezdeni, ami tömény akció és dráma.

Piton titka, Dumledore titka, Harry végülis miért fontos, a bankba való betörés, Roxfort ostroma stb. mind olyan pont, amit nehéz visszaadni

2010-11-28 16:41:47 kiDDny (4) #40

látványnak jó, filmnek elmegy, mégis megért egy 4est.

2010-11-28 14:33:31 limupei (4) #39

Szerintem jó döntés volt két részre bontani a filmet. Ha nem tették volna, akkor 2,5 órába kellett volna sűríteni a történéseket, vagyis mindkét filmnek elveszett volna a fele. Ebből az első részből pedig akárhogy is számolom, képtelenség lett volna kihajítani 75 percet (főleg, hogy még így is maradtak ki bizonyos történetelemek). Sokan a sátorozós részeket kurtították volna meg, de jobban belegondolva azoknak is megvan a maga funkciója: valahogy érzékeltetni kell, hogy Ron hetekig távol van, ami még így sem sikerült igazán (ha nem mondja Hermione, vagy ha nem olvastam volna ebből nem jöttem volna rá). Ráadásul ezekbe a jelenetekbe is sikerült belecsempészni egy-egy olyan elemet, ami továbbépíti a cselekményt.

A másik szívfájdalmam a film eleji menekülés jelenet, ami kifejezetten összecsapott lett. Yates ezzel már másodszor húzta ki nálam a gyufát (a múltkor az iskola megszállását sikerült neki szinte nullára redukálnia), úgyhogy kicsit félek a finálé fináléjától.

Ezeket leszámítva viszont kellemes szórakozás volt, amin én egy percig sem unatkoztam. Rupert Grint pedig jó nagydarab gyerek lett, és még mindig a legjobb a három közül.

2010-11-28 11:26:41 Balint (4) #38

Két dolog nagyon hiányzott a könyvhöz képest:
Sipor meséje (hogy került hozzá a medál, mi lett R.A.B-vel és Dumbledore előélete
Nem teljesen érthető a film alapján a gregorovics-Grindelwald-Dumbledore kapcsolat sem szerintem. Pár sátorozós jelenet helyére ezeket betehették volna.

2010-11-28 01:09:30 pertwillaby (2) #37

Nem kellett volna kettévágni a könyvet. Jó, persze a fanatikus rajongók örülhetnek, hogy nem vágták ki a történet felét, de azt meg kell érteni, hogy egy filmnek teljesen más a dinamikája, mint egy regénynek. Lehet, hogy az utolsó epizód kettészelése végül jót tesz majd a "Halál ereklyéi" második felének, de az első fele rosszul járt.

Ja és amúgy kit érdekel, hogy Dobby meghalt? Utoljára a második részben tűnt fel, itt pedig nincs akkora szerepe, ami megkívánná a film végi elnyújtott/eltúlzott gyászjelenetet.

2010-11-27 23:30:05 helga (4) #36

amikor a mesét megjeleníti animációsan az tényleg remek.

2010-11-27 09:45:24 Zalaba Ferenc (4) #35

"legthrilleribb", azt mondod, javított?

2010-11-27 09:34:40 Gasz András (4) #34

Harry Potter és a Halál ereklyéi - I. rész: (javított verzió)

Az eddigi legsötétebb Potter mozi, s egyben talán a legthrilleribb is. Azt hogy a leglátványosabb már nem mondanám, ahogy a marketing szöveg állította és hogy a legakciódúsabb. Mivel az egyébként szépen effektezett (nem hiába ment el az a 250 millió!) akciójelenetek nem érik el egyenként esetenként az 5-10 percnyi játékidőt sem.

Szóval azokat hosszabban vehették volna a könyvben is elég hosszúak pl a Malfoy kúriás rész, a film eleji üldözéses jelenet is. Dumbledoreról, Grindenwaldról és Gregorovichról is elég keveset mutattak még meg talán majd a következő részben, ennél többet tudhattunk meg róluk, múltjukról stb a könyvben. Habár már régen olvastam épp ezért volt 1-2 dolog homályos pl a tükör, amit szintén nem magyaráztak meg, azt hiszem Siriusé volt egyébként.
A filmzenénél fájt, hogy külön hallgatva hallhatóan kevesebb számot raktak bele a filmbe vagy csak félig játszották le. (lásd a filmvégi gyászoló jelent, vagy Ron távozásakori jelenetnél) Emiatt nagyobb élmény mp3-on hallgatni a zenét főleg, hogy sokkal hangosabb, ugyanis a film alatt mintha letekerték volna hangerejét.

De mindezen hiányosságok mellett meg kell említenem, hogy a hangulata megint nagyon erős a filmnek úgy, mint a 3-6. rész esetében, ebben a filmben szintén nagyon erős fényképezés, a nyomozós, drámaibb s olykor pörgősebb olykor lassabb folyású forgatókönyvnek is köszönhetően igazán thrilleri hangulata lehet a filmnek. Erőteljesen észrevehető a kék és fekete, azaz a sötétebb szűrők használata. Epikusság érzet csak a film egyébként nagyszerű a 3 főszereplő karakterét felvezető bevezető 3 perces jeleneteinél van, ahol érezhetjük igen ez a film lesz a sorozat lezárása, majd de igazán csak a következő résszel. A fiatal színészek sokat fejlődtek viszont Rupert Grint mintha néhol túljátszaná vagy csak bambán nézne, ez igaz olykor Radcliffre is, de ha rangsorolnom kéne, akkor Watson kisasszony-Radcliffe és Grint lenne a sorrend. De mindannyian sokat fejlődtek főleg igaz ez Watsonra, aki látványban is asszisztált most végre színészileg is erősíthetett. Szóval voltak mélyebb pontok és csúcspontok a színészi teljesítményükben. (pl a Malfoy kúria és a gyászolós jelenet).

Igazán kevés lényegesebb elemet hagytak ki a könyvből a már említetteken kívül, szóval emiatt elmondható hogy sikeres volt a 2 részre bontás. Viszont így a vége picit olyan volt mintha lenyisszantották volna a következő filmet, a film vége ugyan eléggé epikus lett, de úgy éreztem picit túl gyorsan van elvágva még néztem volna a filmet bőven. Mint a sorozat epizódoknál picit olyan érzésem volt. (mátrix trilógiánál azért ezt még sokkal rosszabbul oldották meg).

Szóval úgy érzem akkor fogunk teljes értékű igaz ítéletet mondani erről a filmről, ha látjuk a folytatást is. az viszont elmondható, mint felvezető film nagyon jól működött volt néhol elég drámai elem és a színészek is felértek néha hozzá, a poénok megmaradtak néha angolos humorral (minisztériumi rész, a hoppanálások után 1-2 Rontól való beszólás stb.) talán picit túl soknak is éreztem olykor a film igazi sötét atmoszférájához. Emlékezetes jelenetekből sok volt: Minisztériumi, Bathildás jelenet, a zseniális picit Burtoni stílusban elkészített Halál Ereklyéi animációs részlet, a film végén lévő temetési jelenetbél pedig én is majdnem elsírtam magam. Nagy kár viszont hogy megváltoztatták Sipor és Dobby hangját illetve úgy éreztem ne ma legjobb volt most Voldemort hangja pedig az marad, ami volt régebben jobban sikerült megoldania a szinkronizáló színésznek. A Hermionés kínzós jelenetnél állítólag eredetibe még jobban átjön a fájdalom érzete.

A másik pici bajom hogy 90%-ban a főszereplő trió látható és emiatt alig láthatjuk a nagynevű híres angol színészlegendákat. Itt is a főhős és társainak belső motivációit és kínlódását, kilátástalanságát, nyomozását láthatjuk s érezhetjük át, csak jobban megoldva talán, mint az 5. részben. 1-2 kempingezős jelenet azért akár mehetett volna akár a vágószobába, mert sokat nem tett hozzá a filmhez. Cserébe abból a kivágott 10-15 percből kaphattunk volna még.

Nagyon sok volt az ijesztő jelenet, Naginivel kapcsolatban vagy Voldemort első jeleneténél vagy a film végénél sok néző, főleg tini csajok meg is ijedtek, felugrottak a székükből. :) A film közepi táncos jelenet szerintem jól sikerült, mivel oldotta a feszültséget, s így próbálta Harry picit felvidítani Hermionét abban a kilátástalan helyzetben.
A sorozat 2-3. legjobb filmje lehet majd ebből, még meg kell néznem felirattal is majd DVD-n, egyébként lesz rajta kihagyott 10-15 percnyi jelenet is, szóval még érnie kell a végső biztos lábakon álló értékeléshez.
Azt azért meg kell hagyni, hogy David Yates szerintem nagy fejlődésen ment keresztül rendezés ügyileg az elmúlt 3 film alatt. Itt a legjobb.
Várom a remélhetőleg igazán nagyot ütő finálét, ahol mindent megmagyaráznak és láthatunk egy hatalmas és látványos Roxforti csatát is. Ajánlom mélyen a könyvrajongóknak elsődlegesen most ezt a filmet és a filmsorozat lelkes rajongóinak is. Most kevesebb kihagyás van, mint eddig.
Lumos.

2010-11-26 23:16:53 BonnyJohnny (3) #33

Nagy különbség nincs a véleményeink között, ennek örülök. :) De az én amúgyis kétes értékelésemen sokat rontott a tudat, hogy a legjobb (és önmagában zseniális) jelenet bérrendező munkája. Na persze itt nem Yates munkáját kell értékelni, hanem a filmet.
Nálam ez a film kicsit gyengébb négyes.

előzmény: Gasz András (#9024)

2010-11-26 10:06:37 Gasz András (4) #32

A vicces az hogy a híres zseniális animációs jelenetet más rendezte, ezért már meg is kapta azt hiszem svájci úr a Pán Péter új animációs verziójának rendezését. (pedig oda is először Guillermo del torot akarták :) )

fél kettőkor a moziban lesz a helyem ezek után már alig várom. Ez a film ahogy látom megosztó fajta vagy agyon dicsérik vagy lehúzzák.

2010-11-25 22:23:14 BonnyJohnny (3) #31

Nos, részemről kellemesen csalódtam a filmben. Számomra vitán felül álló, hogy ez Yates legjobb Potter rendezése. Én valahova a Tűz serlege mögé helyezném, közel hozzá, harmadik helyen a sorozatban. Az akció után tiniszappanopera séma is ahhoz hasonlított. A filmben jelentkező folyamatos "leülések" miatt tenném mögé (amik dráma oldaláról kihasználatlanok maradtak), valamint az ismétlődő, de előrébb nem sokat mozduló jelenetek miatt. A film közepére gondolok, ami ugyanis csak egymás utáni hoppolásból áll, és nem biztos, hogy mindre szükség volt. Ha azt vesszük, hogy ez csak a teljes film egyik fele, ezek a leülések és a nyomozás elhúzása megengedhetőek, de kérdés, hogy akkor szükséges-e egyáltalán a ketté szedés... ebbe inkább ne menjünk bele, amíg nem jön ki a második rész is.
A filmnek voltak határozottan jobb jelenetei is. Hermione cselekedete az elején (bár a szülei tuti elgondolkoznak, minek fényképezték le a nagy semmit, vagy egy üres ágyat... :D), és a menekülés közbeni rövid csata jelenet; valamint úgy általában az akciójelenetek szerintem elérték a Tűz serlege színvonalát. Mondjuk a beharangozott akcióorgiától tényleg nagyon messze áll, egyértelműen a drámai cselekmény és a nyomozás van előtérben (teszem hozzá szerencsére), amelyeknek mindig egy akciójelenet vet aztán véget. De a Főnix rendjében látható Dumbledore vs. Voldemort összecsapást semmi nem közelítette meg, mondjuk nem is volt párbaj ebben a filmben, inkább pergős tömeges akciójelenetek, tipikusan semmit sem mutató, kapkodós vágással. Most, hogy bele gondolkodok, akkor az akciójelenetek mégsem voltak olyan jók, mint a Tűz serlegében. (Most komolyan egyetlen angol anyanyelvű rendező sem látta az Ember gyermekének vágás nélkül felvett több perces akciójelenetét. Ahol éppen egy illető menekült egy másik emberrel... ahogy itt is.)
A Halál ereklyéinek történetének elmesélése viszont egyenesen zseniális szerintem. Számomra egyértelműen a film legjobb jelenete. Yates ott Snyderi magasságokba ér.
Gyengébb, vagy inkább zavaróbb jelenetekben sem volt hiány. A Potterek ruházkodása, Hermione és Harry tánca (felrémlett bennem a Pókember 3 és a Vasember 2 bizonyos jelenete) (a meztelenül csókolózásban én nem láttam kivetnivalót, legfeljebb azt lehet rá mondani, hogy nem illett a filmbe, ami igaz lehet). A három nagykamasz veszekedéseit én inkább kínosnak éreztem (ahogy a Tűz serlegében is). Radcliffe és Grint túljátszották (mondjuk a Tűz serlegében meg alul); Watson ezirányban semmit nem fejlődött az Azkabani fogoly óta. Pont ugyanaz a durcás arc, ugyanazok a gesztusok. (Más dolgokban igencsak látványos fejlődést produkált... :D)
Mint minden eddigi Harry Potter filmben, ezúttal is a mellékszereplők szolgáltatják a színészetet.
És mint minden eddigi Harry Potter filmben a történet itt is sötétebb, mint az előzőben. Cuarón ebből egy thrillert hozott volna ki (ha engedik neki). És erre gondolva lemondóan csettintek... kár érte.
A három főszereplő közül más filmek alapján is azt mondanám, hogy Grint a legtehetségesebb, de ebben a filmben vagy veszekedett, vagy kínlódott, meg egy időre el is tűnik. Szerintem ebben a filmben Watson a legjobb hármójuk közül. Radcliffe ezen a dobogón szerintem a helye nem változott a Bölcsek köve óta óta... :P

Hát, most így mindezt leírva lehet mégse négyes, de szerintem így is Yates legjobb Harry Potter rendezése, és így a harmadik legjobb rész a sorozatban.

2010-11-25 16:38:52 Gasz András (4) #30

Judd Apatow rendező úr megbolondította Radcliffet. Most ő Harry aki egy Daniel Radcliffe nevű színészt játszik vagy fordítva? :D Szóval egy vicces videót alkottak. :) A végén még előkerül a angolos humorral fabrikált kvidics is. :)

Lesz vagy 10-15 percnyi kivágott jelenet is majd a Halál ereklyéi 1. rész a dvd-n. Sok Ron-os Hermionés, vadászós, szerelmi meg akcióval teli jelenet.

2010-11-25 15:45:45 Gasz András (4) #29

Eredeti hanggal jobba átjöhet a színészek játéka, de sajna nálunk nem játsszák feliratosan csak Pesten 1-2 helyen.

Igen a könyvben is sok volt a táborozás meg a road movie jellege, ezeket meg is kaptuk a filmben úgy látszik, csak egy picit megvágva.

Sokan az 5. részt tartják a legrosszabb könyvnek, mivel alig történik benne valami igazán fontos és mégis a leghosszabb könyv lett. Én is így vélem.

Én holnap nézem.

2010-11-25 15:16:46 Olórin (3) #28

A könyvre már főleg homályosan emlékszem, de a film nem kis része tényleg csak arról szól, hogy ülnek, és vakargatják a töküket, hogy akkor mit is kéne tenni, és hogyan. Mivel a cselekmény lényegében egy végeérhetetlen láncból áll (kb. meg kell találni A-t, hogy megtudják mi a B, utána meg kell találni B-t, hogy megtalálhassák C-t, és akkor elpusztíthatják D-t stb.) ezt simán le lehetett volna egyszerűsíteni.

2010-11-25 12:57:51 Adam Taylor (5) #27

Tényleg megérte kettévágni, ez az epizód nemcsak kiváló rávezető a biztosra vehetően epikus fináléra, de magában is megállja a helyét. A szereplők mindegyike kiváló (a 3 főszereplő közül ha muszáj lenne választani, akkor én Emma Watsonra szavaznék,de mindegyik részben másik volt a legjobb, még ha hangyányival is), a fényképezés gyönyörű, a hangulat pedig...teljesen rátelepül az emberre, akkor dráma feszül az egyes képsorok mögött, ami még a könyvben sem (lsd. első, utolsó jelenet). Ez már nem baglyokkal és kis varázslatokkal teli mese, hanem kőkemény dráma, horror-elemekkel. Az elnyomó rendszer ábrázolása is nagyon jól sikerült. Lehet dicsérni agyba-főbe Cuarónt, mert a harmadik rész valóban egyedi hangulattal bírt, de nálam a Főnix rendje és a Yates-éra filmjei viszik a prímet.

2010-11-25 11:05:34 JeszKar (4) #26

Hát nem tudom, igaz, a Halál Ereklyéit csak egyszer olvastam el (mivel nem volt folytatása, így nem kellett még néhányszor kiolvasni míg jött egy új :) de igazából arra emlékszem, hogy egyfolytában az ment, hogy ültek egy-egy erdőben és próbálták kitalálni mit kéne csinálni, a Főnix Rendjében ilyen nem volt ott folyamatosan történtek a dolgok.

András: Hát az első kettő minden volt csak nem felolvasás, emlékszem, hogy gyerekként mennyire utálta, hogy gyakorlatilag alig letehet ráismerni a könyvre, annyit változtattak rajta (a kettőben már nem csak cselekményében de logikájában is.)

2010-11-25 10:55:37 limupei (4) #25

A Főnix rendje és a Tűz serlege hosszabb csak nála (magyar kiadások alapján írom ezt), de cselekmény szerintem ebben van a legtöbb. Talán a Tűz serlege hasonlóan cselekményes, de ott a történések egy része egyáltalán nem mozdítja előre a cselekményt, puszta kalandbetétekről van szó.

2010-11-25 10:49:26 Gasz András (4) #24

Nézd meg rendesen újra a filmeket és végig, ne csak a negyedét. :) Nekem az első 2 rész nem tetszett. Túl vontatott volt, a regény oldalankénti bemutatása volt szinte, túl gyerekes volt és túlontúl hollywoodi, mivel amerikai gyerek filmes rendező alkotta.

2010-11-25 09:40:22 JeszKar (4) #23

Lehet, hogy egy kicsit OfF, de azért leírom
Kicsit mindig is furcsálltam, hogy a harmadik és a negyedik filmet tartják a legjobbnak, amikor azokról őrzöm a legkellemetlenebb emlékeket (persze a többiről se feltétlenül pozitívat.)
Nagyon rég láttam a harmadik epizódot, de igazából csak az maradt meg benne, hogy mintha a végén mindenki bespeedezett volna, gyakorlatilag, amikor kiderül az igazság, akkor mindenki pár másodpercben elhadarta a mondókáját, és úgy az egész elkapkodottnak éreztem. Ez igazából csak azért hozom fel, mert furának tartom, hogy pont ezt a rész szedték két részre (nyilván pénz van a háttérben), de ez a könyv nem csak, hogy rövidebb volt mint az előző néhány, de mintha kevesebb cselekménye is lett volna.
A negyediket meg igazabból nem illene bírálnom, hiszen csak részleteket láttam belőle (nincs is leosztályozva), de amennyit láttam belőle, nem HP adaptációnak tűnt, hanem inkább HP paródiának (gondolok itt például a partizós Nevil-re)
Ellenben az ötödik részről (amiből már tényleg nem láttam gyakorlatilag semmit se) azt hallom, hogy végre egy hű adaptációja a könyvek, itt mégis igencsak leszerepelt.
Szóval csak arra lennék őszintén (tényleg!) kíváncsi, hogy mi van a háromban és a négyben, ami többi fölé emeli ezeket az alkotásokat? Én emlékszel netán rosszul ezekre a filmekre?

2010-11-25 08:58:20 ronin07 (?) #22

... és ide a bökőt, hogy optimálisan-esszenciálisan le lehetett volna rövidíteni a hetedik könyv adaptációját, mert ez íg, kétfelé vágva lassú, helyenként ásítást kipréselően lassú. Állítólag nem ez a legvaskosabb kötet. De, hát az ABBA óta tudjuk, hogy a pénz szaga vonzó, ha a levegőben terjeng.

2010-11-25 08:55:07 ronin07 (?) #21

Rideg dolog, hogy egy egyenetlen színvonalú és tempójú 120 perc kellett ahhoz, hogy az utolsó 30 perc érvényesítse a lényeget, és higgyem, hogy a befejezés ütős lehet. A finálé kiváló, és bizonyos részletek előtte működnek, mások viszont nagyon nem. Felemás az eredmény, de amikor a végén Harry azt mondta, hogy "Eltemetem. Mágia nélkül.", júliusig kénytelen leszek dörzsölni a tenyereimet - csak ne legyen hiába.

2010-11-25 08:06:59 Daemiaen (5) #20

Erőteljes, összeszedett ás végre elég részletes Potter-film. Bárcsak ketté szedték volna mindet!

2010-11-25 04:01:35 Tóth Bálint (5) #19

A százaléko lemaradt, bocs:

2010-11-25 03:59:52 Tóth Bálint (5) #18

Na emberek.Éjszakai vetítésről most jöttem.Első élmények alapján baromi jó lett a film.Zene kiváló színészek baromi jók, mondjuk egy két emberre nem sok idő jut de abból kihozzák amit lehet.A játékidő nagyon gyorsan elrepül és szerintem pont jó helyen vágták félbe.
Minusz viszont két dologért jár
harry hermione táncos jelenet és a meztelenül smárolós.nagyon nem illettek oda

2010-11-23 20:35:41 kezdetektől (?) #17

A trailer nem tűnik rossznak, a zene egész jó, de a szinkron nagyon szar, így a trailer alapján, hétvégén megnézem aztán meglássuk: D

2010-11-23 10:10:29 Zalaba Ferenc (4) #16

A szinkron kiváló, csak (mint mindig) a fiatalok szenvelgése hangzik hülyén. Eredeti nyelven nézve ez a tinédzser szorongás egyszer sem tűn ilyen esetlennek.

2010-11-23 09:48:05 depositum (2) #15

Bár nem olvastam az összes könyvet (a filmeket láttam), de ebben a részben csak néztem ki a fejemből. Egyszerűen nem tudtam követni, hogy mi, miért történik (nem csak az Alkonyat-szerű "ki szeret kicsodát?" vonatkozásban), az egész egy összehordott, ötletszerű (pontosabban ötlettelen) események halmának tűnik, amelyek a mélabús, savanyú képű karakterekkel történnek. Láthatóan ezt az egészet még ők sem élvezték...

2010-11-22 23:23:49 Gasz András (4) #14

A szinkron milyen lett? Maradt egész jó? Új szereplők hangjai pl?

2010-11-22 20:25:01 czeppelin (5) #13

Háth, szerintem meg még mindig túl van tömörítve, és én úgy éreztem, hogy tök gyorsan véle lett. : D Nem olyan EPIC, de szerintem nem is baj, majd az legutolsó legyen az. Így elsőre nem rossz, majd még lehet, hogy változik a véleményem. : D

2010-11-22 16:24:30 Gasz András (4) #12

Már megint kevés az akció annak ellenére hogy ide azt ígértek nay számmal, na jól van igazán a 2. részbe mondták. Sok a táboros jelentből mi? A könyvben még több volt ugyanis Yates azt mondta hogy kivágott így is a filmből táboros jeleneteket, mert olyan 157 perces volt a film kb. annó. De amit olvastam sokan fanyalogtak így is miattuk meg hogy prológus érzése van de szerintem egyelőre így előre nézve nem olyan nagy baj felkészít a nagy fináléra, ahogy a könyv első fele is.
Nem is volt epikus akkor a film? Nagyon úgy reklámozták EPIC, massive, awesome. :)

2010-11-22 15:25:41 Olórin (3) #11

Kár volt két filmre bontani. Lehet, hogy a hardcore rajongók fanyalogtak volna a kihagyások miatt (megjegyzem, én is olvastam a könyveket), de legalább nem egy 140 perces prológust kaptunk volna, ami túl sokat pöcsöl mindennel, és túl lassan halad előre.

2010-11-21 09:26:44 Hornyai Lili (4) #10

Szerintem, ha azt vesszük alapul, hogy a közönség nagy része olvasta is a könyvet, akkor talán ez fogja a legjobban elnyerni a tetszésüket. Az ismerősi körömben sok-sok igazi Potter-rajongó van és mind gyűlölték az eddigi filmeket, mert túl sok mindent hagytak ki belőlük. Viszont az egyik ilyen "die-hard" rajongóval láttam az új filmet és neki tetszett, úgyhogy ha az én véleményem (visszafogott, Potter-elismerő de nem rajongó) nem is ér sokat ebben a témában, az övé talán igen.
Őszintén szólva a sorozat eddigi részei nálam:
Bölcsek köve: 1
Titkok kamrája: 1
Azkabani fogoly: 4
Tűz serlege: 4
Főnix rendje: 1
Félvér herceg: 3
Halál ereklyéi 1: 4
Szóval pont ahogy BonnyJohnny írta, Columbus és Yates (eddig) nem jött be, csak Cuaron és Newell rendezett számomra nézhetőt.

2010-11-20 14:09:36 BonnyJohnny (3) #9

Ez sok esetben így van. Talán mert a főhős karaktere automatikusan főhős. A többieknek többet kell letenniük az asztalra ahhoz, hogy ugyanolyan érdekesek legyenek.

Amúgy Hornyai Lili egy mondata megütötte a fülemet (szememet). "a filmsorozat eddigi legjobbja szerintem" Alapesetben nem gondolnám, hogy Yates lepipálja Cuarónt. Eddig szerintem Mike Newell volt az egyetlen, aki megközelítette; Colombus és Yates 2-2 rendezése nálam (és sokan másoknál) nem talált be. De mivel itt két részre szedték a filmet, kétszer annyi idő adatik meg Yatesnek, és ezzel az utcahossznyi előnnyel valóban elképzelhetőnek tartom, hogy a zárásra megalkotják a sorozat legjobb epizódját. Meg persze a történet is jobban alájátszik itt. Majd meglátjuk.

2010-11-20 13:58:48 limupei (4) #8

Már a könyvek esetében is Harry Pottert tartottam a legkevésbé érdekes karakternek, akárcsak a Gyűrűk urában Frodót. Valahogy mindenki jobb náluk:)

2010-11-20 13:40:51 Gasz András (4) #7

December boysban kicsit más karaktert adott 'a fiú aki túlélte'. :) De persze ott se kellett elájulni az alakításától.

2010-11-20 12:51:29 BonnyJohnny (3) #6

Ezzel abszolút egyetértek.
És "tudjuk ki" a legrosszabb a hármasból. De legalább nem fél meztelenkedni a színpadon.

előzmény: Dorian Gray (#5)

2010-11-20 12:15:46 Dorian Gray (4) #5

Szerintem bármekkora debilt is csináltak az előző részben Grintből, még mindig ő a legtehetségesebb ebből a fiatal hármasból.

2010-11-19 21:34:19 Hornyai Lili (4) #4

Én már láttam... Angliában ma volt a bemutató. Nem rossz, a filmsorozat eddigi legjobbja szerintem, bár ez nem nehéz. De látszik, hogy most nem csapták össze az egészet és nem csináltak belőle "kötelezők röviden"-t. Persze így, hogy két részre vágták, könnyebb. Na mindegy, majd ha lehet már szavazni, akkor tőlem négyest kap majd.

2010-11-19 17:19:33 czeppelin (5) #3

Grint már a Driving Lessonsban és a Cherry Bombban is megmutathatta drámaibb oldalát. Radcliffe meg sosem volt nagyon kiemelkedő. : D

előzmény: Gasz András (#2)

2010-11-19 17:17:53 Gasz András (4) #2

Emma Watson fejlődött állítólag legtöbbet, a kérdés csak annyi hogy a szinkron ebből mennyit fog el venni. :)

Grint is megmutathatta drámaibb oldalát , Radcliffe állítólag nem rossz de nem ő a kiemelkedő szereplő a fiatalok közül.

2010-11-01 11:59:02 mohás barnabás (3) #1

Már csak 24 nap ! :)