Balada triste de trompeta (2010) ☆ 👁

Egy őrült szerelem balladája
The Last Circus

(Álex de la Iglesia)

francia-spanyol dráma, szatíra, szerelmi történet, thriller

3,7

2014-09-04 15:55:25 gerbence (2) #39

Borzalom. Nem az a baj vele, hogy őrültség, hanem az, hogy erőltetett. Iszonyúan, nyomasztóan erőltetett.
Értem én az erőszakosan a szánkba rágott allegóriát, de ebben a filmben egyetlen szimpatikus szereplő nincs. Nem hogy egyetlen normális figura nincs, de egyetlen olyan sem, akit lehetséges lenne nem utálni.
Mindenki gerinctelen, önző, kétszínű, alakoskodó, erőszakos, hazug, tahó, tébolyodott és visszataszító. Még a vágy tárgya is. (Ez még akár lehetne is szórakoztató, lásd. pl.: Torrente, Csúfak és gonoszak, Macskajaj, Üvegtigris, stb., de semmi lazaság nincs benne, amitől szerethető lenne). Itt mindenki csak halált érdemel.
Az egész kb. olyan, mint gyerekkoromban a Varjúdombi mesék. Egyszerűen rossz nézni.

2012-12-19 14:55:25 ChrisAdam (5) #38

Nekem inkább a Holló ugrott be.

2012-12-19 13:53:15 Hannibal Lecter (5) #37

"A végső összecsapásról csak annyit, hogy leesett az állam. Ilyen összeszedett finálét még nem láttam."

Ráadásul még Tim Burton zseniális Batmanjének fináléját is "megidézi".

2012-12-19 13:51:58 ChrisAdam (5) #36

Igen, a film tökéletesen elérte a célját, ugyanis pont ezt akarja, hogy túl sok legyen és amikor azt gondolod, hogy itt már nem lesz több őrültség, még rátesz egy lapáttal. :)
Igazán nincs mit! :)

2012-12-19 13:21:56 BonnyJohnny (4) #35

Őrült forgatókönyv, bizarr karakterek, groteszk hangulat, éjfekete humor, szatírikus világképben. De a második felétől már-már túl őrült nekem (és nem a brutalitásra... legalábbis nem a látványbeli gore-ra gondolok). Megőrülnek a szereplők, megőrül Spanyolország, megőrült a rendező, és vele együtt kicsit a néző is. Kb. mint a túl édes süti, vagy a túl fűszeres chili. Kicsit megfekszi a gyomrot. Na persze ilyennek kell lennie, sőt, sokan éppen ilyennek szeretik. De nekem már túl van a határon. Ettől függetlenül nagyon jó film, és tetszik, el is mentem. (Mondjuk Vapitire nem hiszem, hogy jelölöm.)
Köszi a tippet, Chris! :)

2012-10-21 14:08:41 ChrisAdam (5) #34

Tökéletes megfogalmazás, Hannibal! Tényleg: aki komolyan veszi ezt a filmet, annak nem igazán tetszhet. Csakis úgy szabad nézni, hogy ez egy szatíra. Nem verbális poénokkal üt (talán egy-kettő mégis akad), hanem az egész történet, a fordulatok, a karakterek már magukban nevetettetőek. Persze azért a brutalitása ellensúlyozza ezt, így talán nem lehet mosolyogva végigülni, sőt a végén olyan zseniálisan mélyreható a zene és a kép (a két bohóc...), hogy szinte a döbbenet és a szomorúság kicsalja belőlünk a sajnálat legkeserűbb könnyét. Mint film, kitűnően működik - remek karakterek, színészek, a történet egyszerűen annyira összetett és sokrétű, hogy 100 percbe ennyi történést beletenni mesteri dolog! A főcím már letaglózott, zenéje miatt is, de ugyanakkor a zseniális vágás is meglepett. Látványa is tökéletes, komor, sötét tónusú világ, ami csak egyszer-kétszer lesz igazán színes. És persze a mondanivaló, ami annyira szép és igaz.
A főhős átalakulása is nagyon jól lett ábrázolva, de nem csak külsőleg, hanem belsőleg. Ugyanígy fantasztikusan jól megalkotott szereplő Sergio is, a megcsonkult arca is nagyon fasza lett. A végső összecsapásról csak annyit, hogy leesett az állam. Ilyen összeszedett finálét még nem láttam. A rendező pedig nem sajnálja azt, akiért a két bohóc él....
Nem tudok több pozitív jelzőt használni erre a filmre, talán még azt nem mondtam, hogy kihagyhatatlan.

Vapiti? Hmm... Még meggondolom.

2012-10-19 18:52:20 Horváth Szabolcs (4) #33

Bevallom töredelmesen nem igazán vagyok otthon az európai filmekben, ami a saját szégyene, hiszen renget kiváló alkotás születik nálunk, általában sokkal összetettebb rendszerben mint amit a tengerentúlról megszokhattunk. Remek példa erre ez a film is. A karakterek sokrétegűsége legalább annyira nagy gondoskodásra utal, mint ahogy ezt tapasztalhatjuk a zenén, a történeten, a párbeszédeken, és az egész filmen. A dráma úgy vállt valami egészen más stílusba, hogy számomra egy percig sem érződött, hogy kisiklott vagy megbillent volna a koncepció, igaz azért az elején látható képsorok felkészítenek rá, hogy itt igen is lesz még meglepetés.
Igazából nem hoztátok még fel, ha jól láttam, de bennem végig volt egy olyan érzés, hogy ez egy szuperhős film. Igazából benne van minden ebből a receptből. Lassú felvezetés drámával, a közeli karakterek megismertetése, a gonosz megszületése, a hős megszületése, a végső összecsapás. Persze mindez egy kicsit (nagyon) másképp.
A rendezőt nem igazán ismertem, nem is tudtam ki az, mégis többször emlékeztet a film a Fenevad Napjára, és most, hogy utánanéztem, látom, hogy bizony ugyanazon ember gondoskodó kezei között született mind a két sötét, groteszk mű.
Mindenképpen ajánlani tudom a filmet, igazából mindenkinek, kivéve aki irtózik az erőszakos jelenetektől. Nekik nem.

2012-10-16 18:26:46 Umberto (?) #32

Akkor én ezt spiccesen fogom végignézni.

2012-10-16 18:14:53 Hannibal Lecter (5) #31

Ugyan, uraim, az egész film "elborult." :)

2012-10-16 16:34:31 Leppard (3) #30

A film utolsó félórájára én is elvesztettem az érdeklődésemet. Ez az elborult végkifejlet szerintem nagyon elcseszte az összhatást; kár érte...

2012-10-16 13:53:24 hunlobo (2) #29

Ekkora erőltetett bugyutaságot csak amerikai filmek szoktak nyújtani. 10/2

2012-07-18 00:30:18 Oscee (?) #28

én az előzetest se bírtam végignézni :S

2012-07-08 13:57:06 Hannibal Lecter (5) #27

Nálam is biztos Vapiti-jelölt. Kár, hogy nyerni nem fog, mert errefelé a kutya sem ismeri. Pedig az elmúlt évek egyik legjobb filmje.

előzmény: mokiszin (#26)

2012-07-08 13:12:52 mokiszin (5) #26

már így júliusban kijelenthetem: nálam biztos vapiti jelölt.
a spanyol Joker... még párszor megnézem. szeretem.

2012-06-13 18:14:18 zéel (5) #25

... a film cirkuszi közegre szabott első fele a diktatúrát megélő Spanyolország allegóriájaként kezeli a társulatot, addig a második szakasz céltalanul fékevesztett csatározásai már ebben a meggyötört államban folytatódnak. A rendező archív felvételekkel, megtörtént események megidézésével, illetve meghamisításával a bohócok fiktív párbaját a valósággal vegyíti. Az elnyomott Hispánia cirkuszi poronddá avanzsál, a show grandiózus csúcspontját jelentő végső összecsapást pedig a történelmi emlékezet törvénye óta még inkább gyűlölve szeretett kegyhelyen, az Elesettek Völgyében vívják az antihősök. Egy hanyatló nemzet derékba törésének monumentális emlékművén törik derékba vágytárgyukat. Így válik az Egy őrült szerelem balladája egy rendkívül erélyes (polgár)háború-, illetve diktatúraellenes példázattá. Az eltorzuló bohócok generálta gore csak a zamatos ráadás. (mozinet)

Szívesen látnék egy ilyen filmet a magyar közelmúlt, a magyar történelem őrült kanyarjairól is, nem csak a spanyolról.
És íme az Elesettek Völgye (Madridtól ötven kilométerre, San Lorenzo de El Escoria-ban):

2012-06-13 16:57:43 zéel (5) #24

A dráma megjelölés eltűnt. Vagy be sem került?
Mert, ha már...és egyáltalán, akkor dráma ez a javából.
Jut eszembe a Hamlet, ill. Shakespeare:
őrült film ez, de van benne rendszer!

2012-05-31 01:05:03 Hannibal Lecter (5) #23

Mégiscsak teljesült az óhajom. :)

2012-01-14 13:34:54 carmine (3) #22

Nem vártam háborús filmet. Igazából onnantól nem tetszettek a dolgok, hogy megveri Sergiot. Olyan dolgokra gondolok, mint hogy pont az ezredes talál rá. A nyers szarvas evés, a kutyaként bánás, az arc eltorzítása, hogy aztán lefesse. De ott van még, ez a haragszom a világra és ezért aki szembe jön abba belekötök kicsit. Olyan volt nekem, mintha ezek a meghökkentőnek szánt dolgok, nem kisujjból kirázva születtek volna meg, hanem nagyon erőlködve.

2012-01-14 01:50:05 Hannibal Lecter (5) #21

De miért, mitől vált görcsös erőlködéssé a történet? Netán - az expozíció tükrében - egy háborús filmet vártál?

előzmény: carmine (#20)

2012-01-14 01:45:50 carmine (3) #20

Kiválóan kezdődik a film. Zseniálisan ábrázolja egy háború logikátlan és groteszk mivoltát. A zseniális atmoszféra és hangulat végig ott a filmen. Ám sajnos a történet elég hamar elfárad és csak görcsös erőlködéssé válik. Kár érte, mert ebben tényleg több volt. De jó volt Segurrát komolyabb szerepben látni és hogy megmutatta, hogy színészileg azért több van benne, mint a tapló Torrente. (Akit egyébként nagy bírok.) Összességében megvan a filmben az a stílus és hangulat, ami kult filmmé is tehette volna, de sajnos a történeten elvérzett a dolog.

2012-01-12 07:39:41 Mikkey (5) #19

Fantasztikus, grandiózus filmes élmény!! csupa olyan elemmel ami ínyemre való:
gonosz/groteszk karatkerek, erős képi világ/atmoszféra, klasszikus horror megidézése (Frankenstein)
ritka beteg 1 alkotás, idővel kulttá fog nemesedni számomra. :)

2011-08-31 18:15:11 Hannibal Lecter (5) #18

Valóban inkább szatíra ez.

előzmény: sep (#15)

2011-08-19 13:28:19 Enigma1978 (4) #17

Angol címe mintha : The Last Circus lenne már.

2011-08-15 09:00:58 Brumi (3) #16

Kár érte. Az elképesztően erős első fele után elillan az újdonság varázsa, és "attól" a ponttól kezdve átmegy olcsó slasherbe. A végére annyira elszáll (és nem jó értelemben), hogy még a kettesen is gondolkoztam. Sokkal-sokkal többet ki lehetett volna belőle hozni.

2011-08-14 13:55:06 sep (5) #15

A szatíra talán pontosabb, mint a vígjáték, és akkor mindenkinek igaza volt:)

2011-08-14 13:28:33 Hannibal Lecter (5) #14

Igazad van, át is javítottam. (Beraktam a "drámát", a "háborús film" címkét meg kivettem, mert attól nem lesz valami automatikusan háborús film, hogy az első tíz perce háborús környezetben zajlik.)

előzmény: mchn (#13)

2011-08-14 10:18:51 mchn (5) #13

Ez rendben van, de mufajilag igen messze all a vigjatektol. A Gyuruk ura sem lesz horror attol, hogy neha vannak benne horrorisztikus elemek, de hagyjuk is ezt, volt mar milloegy parttalan mufajelmeleti vita egy csomo filmnel, nem akarok en ilyesmibe belefolyni.

2011-08-14 09:31:08 limupei (4) #12

Magad írtad, hogy groteszk. A groteszk a komikum egyik formája.

előzmény: mchn (#11)

2011-08-14 02:11:26 mchn (5) #11

Az egyik legzavarbaejtobb dolog, amihez szerencsem volt eddigi eletemben. Veres, groteszk, nagyszeru. Viszont a vigjatek besorolast nagyon nem ertem.

2011-08-10 00:25:07 Hannibal Lecter (5) #10

Valóban, nagyszerű lett volna, ha behozzák még az első turnusban.

előzmény: wurlitzer (#9)

2011-08-09 23:49:57 wurlitzer (5) #9

A magyarhangyát kellene molesztálni, hogy hozza be. Más esélyét nem látom. Pedig de megnézném moziban.

2011-08-09 23:45:27 limupei (4) #8

Erről mondjál le:( Támogatás híján csak Zöld Lámpás van.

2011-08-09 23:43:43 Hannibal Lecter (5) #7

Pedig de, szoktalak, csak e fölött úgy tűnik, mégis átsiklottam. Egyébként - tudom, kár a sóhaj, de - ilyen filmeket nagyon szívesen megnéznék itthon moziban.

2011-08-09 23:32:27 limupei (4) #6

Hah, mert nem olvasol engem:)

2011-08-09 23:31:46 Hannibal Lecter (5) #5

Nálam bizony meglepetés, mert én csak pár napja olvastam róla először. ;) De ezek után alaposan belekóstolok a rendező életművébe.

2011-08-09 23:19:55 limupei (4) #4

Meglepetés? Már a bemutatója napja óta agyonajnározzák mindenhol:)

2011-08-09 23:04:12 Hannibal Lecter (5) #3

Valóban. Az év meglepetése. Zseniális.

előzmény: wurlitzer (#2)

2011-07-17 00:37:36 wurlitzer (5) #2

Eddig ez az év legjobb filmje.

2011-06-07 22:48:17 gringo (5) #1

Hát, ez lehorzsolta az agyamat rendesen.