Szerelő (1971) ☆ 👁

(Edelényi János - Fehér György)

magyar dráma, rövidfilm

4,4

2021-03-18 22:47:38 flegi8@freemail.hu (?) #19

általános megjegyés. A főiskolai/majd egyetemi vizsgafilmek kizárólagosan a tanári kar előtt kerülhettek levetítésre. Ezek forgalmazásra nem kerülhettek. Anno. Ami a Szerelő tv-s vetítését illeti, hát arra kb 20 évvel az elkészülés után kerülhetett sor. Ami a Filmintézet Filmévkönyvét illeti. A filmévkönyv lezárása évente december 31. (tehát nem tanév) ebben a tanév tanárai, hallgatói (szak, osztályok) és vizsgafilmek voltak leadva. (vizsgafilmnél készítők, hossz, nyersanyag, néhány mondatos tartalom) Tehát. ha a film 1971-72-ben volt vizsgafilm, akkor tuti nem szerepelt az 1992-es évkönyvben. Ahogy egy itt írták. Valószínűleg dobozban maradt. A dobozban kötelező volt a dialóg-lista!!!! most már azt mondanánk: cenzúra-szöveg amiben még a sóhaj, köhögés jelölése is kötelező volt. hát... bezzegh mamár minden másképpen van.

2019-07-03 18:51:57 zéel (5) #18

Salamon Pál (író, forgatókönyv író) egyszer arra ért haza, hogy egy idegen fickó térdel a lakásukban a telefon mellett, mire ő meglepve kérdezte:
– Maga kicsoda?
– Hogyhogy kicsoda? Nem látja, hogy telefont javítok?
– Azt látom, de hogy került a lakásunkba?
– Hát a felesége adta oda a kulcsot.
– Nekem nincs feleségem.
– Akkor üljünk le kicsit beszélgetni!

Le is ültünk és megbeszéltük az úrral, nem kell ebből cirkuszt csinálni, neki ez a feladata az Államvédelmi Hatóság megbízásából. Aztán megelégeltem a dumáját, és mondtam neki, hogy én elmegyek otthonról, fejezze be nyugodtan” – meséli Salamon, aki az abszurd kis jelenetből aztán forgatókönyvet írt, amiből Fehér György és Edelényi János forgatott vizsgafilmet a Színművészetin.

2019-03-08 23:41:31 Ugor (5) #17

Én is a film előtti, meg utáni beszélgetéssel együtt néztem meg.

2019-03-08 22:09:19 zéel (5) #16

Igen, de itt nem csak arról van szó, hogy ez csupán egy vizsgafilm.
Ajánlom még egyszer mindenkinek a film előtti és utáni - igen érdekes - beszélgetést az alkotókkal. ITT.
Ebből kiderül, hogy pl. Kovács András (aki akkor vmi film-főnök is volt) sem tudta elérni, hogy megnézhesse ezt a filmet.
Egyébként nyilván ez (az alkotókkal készült beszélgetéssel kiegészítve!) volt az a bizonyos tévés bemutató - 1992-ből.

2019-03-08 21:30:25 Ugor (5) #15

Nyilván egy vizsgafilmet nem mutatnak szinte sehol. De a stáb. a szakma az tud róla. És semmi sem olyan szélvészgyors, mint egy kézen-közön kiszabadult film valahonnan. Ilyen közegben éltem egy ideig, igaz, a nyolcvanas évek elején, moképesek, filmkritikusok, szamizdatosok lázadó kis bandájában. De erről akkor sem tudtam, és nem ismertem senkit, aki tudott volna.

2019-03-08 17:54:31 zéel (5) #14

kieg.
tehát moziban nem vetítették
viszont a Magyar Televízió 1992-ben leadhatta (ha tetszik, bemutatta)

2019-03-08 15:17:03 betti (5) #13

Jaja, de hát én Ugor kommentjére reagáltam, én is úgy gondoltam, h nem igazán látták ezt akkoriban.
Viszont (bocs, még nem láttam a beszélgetést, de meg akarom nézni) fura elképzelni, h le tudták/merték forgatni ezt úgy, hogy lényegében tudhatták, hogy "soha, sehol, senkinek" nem fogják megmutatni, és - gondolom - még így is húzós, értsd veszélyes, már önmagában az, h elkészült...

2019-03-08 14:46:12 zéel (5) #12

Ugye, ez egy főiskolai vizsgafilm. Amiről anno az a döntés született, hogy soha, sehol, senkinek nem lehet megmutatni (lásd #9!).
'92-ben ugyan már nem volt érvényes ez a döntés, de bemutatóról a Filmévkönyv (mely évenkénti bontásban az összes magyarországi bemutatót tartalmazza) nem tud.

előzmény: betti (#11)

2019-03-08 14:12:39 betti (5) #11

No de hát gondolod, hogy az "átlagmagyar" látta ezt a filmet? 71-ben gondolom egyáltalán nem, de 92-ben se igen hinném, hogy tömegesen nézték volna. Aki meg akkor látta, az meg sejthetően már tudta, mit néz (ahogy tudta volna 71-ben is, valószínűleg...).

(A PISA tesztes téma szerintem nagyon más. Nekem is durva, h pl fb-n egy nyilvánvalóan ironikus megjegyzést mennyire nem vesz le az emberek jelentős része, és aztán a kommentelő magyarázkodhat, vagy hogy egy vitában mennyire nem veszik észre az emberek, hogy bár hitük szerint észérveket használnak, valójában totál emocionális irányba mennek el, és annak adnak igazat, aki durvább hangon és/vagy szívszakasztóbb stílusban ostorozza a másik felet stb, de egy film, az szerintem nagyon más. Itt nem csak szöveg van, hanem arckifejezés, mozdulatok, cselekvés, hangsúly... És hát az fb-n minden korosztály és szellemi színvonal képviselteti magát - nem feltétlenül a valós arányuknak megfelelő mértékben :-D - , míg egy filmet, EZT a filmet valszeg tudatos választás, döntés után nézte meg az, aki.)

2019-03-08 14:03:59 betti (5) #10

Uramisten.
Most láttam (hála és köszönet a kritikustömeg-nek, nélkületek soha nem találkoztam volna talán vele), letaglózott.
Csak én féltem Haumann Pétertől? Nem jó a hasonlat, de kicsit olyan volt, mint amikor az akrobatákat nézem a trapézon, és minden újabb mozdulatnál félek, nehogy megtörténjen a tragédia. Itt persze nem őt féltettem, tőle féltem. Minden alkalommal, amikor ráirányult a kamera - attól, hogy mit fog mondani, tenni; a hideg lelt az arckifejezésétől, a nézésétől, egy-egy szavától, mondatától. Huh.

2019-03-05 17:18:41 zéel (5) #9

A film körüli rejtélyekről ITT maguk az alkotók (Edelényi, Fehér György, Haumann) beszélnek, úgy '92 táján - a film előtt és után.

2019-03-05 13:38:44 Raul (?) #8

IMDB azt írja, hogy csak 92-ben mutatták be, szóval eszerint a cenzúra látta és értette is :)

2019-03-05 11:56:16 Ugor (5) #7

Egyszerűen megdöbbentő! Nem tudom elképzelni, hogy ez hogyan készült el, meg azt sem, hogy ezt ki látta, vagy milyen következményei lettek. De főleg azt, hogy ki értette ezt meg és hogyan? 50 évvel ezelőtt nem ismertük a PiSA-teszt fogalmát, azt, hogy az átlagmagyar tökhülye szövegértésből, csak évtizedek után tudtam meg, ma meg a közösségi hálón teljesen nyilvánvaló, hogy az emberek többsége súlyosan hülye és nem ért meg áthallásokat, utalásokat, kódolt üzeneteket. Ezt akkor hogy? Csak egyet hinnék el, hogy aki látta a sötét oldalról, az nem értette meg. Vagy nem látta...

2019-03-05 03:23:54 dittike (4) #6

Nekem ez már történelem de érdekes....

2013-04-30 14:30:23 jesi (5) #5

Az imdb teljesen rossz információkat tartalmaz a filmmel kapcsolatban, nem 1992-ben készült és Edelényi János nem egyedül rendezte
(a port.hu és az imdb együtt összehozta a két rendező nevét)

2013-04-30 13:50:04 zéel (5) #4

Valóban. Elég elképesztő, hogy 1971-ben egy ilyen film elkészülhetett.
Ha már...említsük azért meg, hogy Edelényi János és Fehér György a magyar filmművészet nem akármilyen tehetségei.
Fehér György esetében, sajnos, már a múlt idő lenne indokolt. Ő néhány zseniális filmmel letette a névjegyét.
A korai filmjeinél még Edelényi János volt az operatőre. Aztán Edelényi 1976-ban disszidált. De előtte még megcsinálta minden idők legzseniálisabb József Attila filmjét ([link]). Ami aztán 25 évig dobozban maradt. Pedig nem kisebb színészek, mint Latinovits, Jordán Tamás és Cserhalmi Anna (a György testvére) mondták, nem akárhogy a verseket.

2013-04-29 15:48:40 jesi (5) #3

nincs mit

Szerintem abban az időben "szinte" mindenki értette valójában miről szól a film, a cenzúra ezt átengedte azt csodálom...

2013-04-29 12:36:09 zéel (5) #2

Bizony, zseniális a két színész: Gábor Miklós és Hauman Péter. Meg az egész film.
Gondoljunk csak bele, 1971-ben (!) operatív tisztről (tartótisztről) filmet készíteni!
És alig több, mint 40 év elmúltával kerül elő ismét a téma: A tartótiszt.
Ez persze jól mutatja a magyar értelmiség "fejlődését". Ebben a régi filmben még vívódik, töpreng, a világ sorsán elmélkedik az író. Itt még zsarolni kell (és azt sem biztos, hogy elég a beszervezéshez). Most már nem szükséges zsarolni. Önként eladják magukat.
Különben is, a világ dolgai, de még az országé sem nagyon érintik meg a mai magyar művészt, értelmiségit. (Nagy tisztelet a kivételnek!)
Ja, és ez egy főiskolai vizsgafilm. Ilyen tanárokkal, mint Makk Károly és Illés György.
Az persze, ugye nem zavar meg senkit, hogy mintha a film cselekményét Franciaországba helyezték volna át. Nem is túl egyértelműen.

Jesinek nagy köszönet, hogy felhívta a figyelmet erre a kincsre, erre az ismeretlen gyöngyszemre.
Hogy ne legyen annyira ismeretlen: itt lehet megnézni [link]!

előzmény: jesi (#1)

2013-04-29 09:26:41 jesi (5) #1

Zseniális alakítások...
A port.hu-n rosszul van feltüntetve a rendező: a film végén kiírják: hogy rendezték: Edelényi János és Fehér György.