Un chien andalou (1929) ☆ 👁

Andalúziai kutya

(Luis Buñuel - Salvador Dalí)

francia fantasy, némafilm, rövidfilm

4,2

2019-03-05 01:53:30 dittike (5) #22

Bikácsy Gergely szinte megfejthetetlen műnek aposztrofálja eme alkotást én pedig egyetértek vele sok dologban amit a Bunuel Napló c. könyvében leír erről a filmről ezért ajánlom mindenkinek elolvasásra azt a könyvet e film mellé.

2018-01-14 09:56:20 mimóza (5) #21

Dalí mester komplexusainak meglehetősen érzékletes és emlékezetes, valamint eredményes megörökítése az utókor számára. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy most, 89 évvel később is érdeklődve nézegetjük, és agyalunk rajta. (Volt egy olyan kósza gondolatom közben, hogy milyen mázlisták vagyunk mi, többmilliárdan, hétköznapi emberek, akik mellett NEM kószál egy mindenre elszánt filmes, aki kész örömest megörökítene bennünket is. Így vidáman, gond nélkül, észrevétlenül élhetjük világunkat a szövevényes kis tudatalattinkkal.)

2014-09-22 00:14:19 Channá (4) #20

Kiállításon láttam, egymás mellett ment a szemgolyós jelenet és mellette az egész film. Én oda meg vissza voltam tőle, állva végignéztem, mások csak oda oda jöttek, néha röhögtek, néha undorodtak vagy értetlenkedtek.
Számomra jóra értékelhető, mert nevetni tudtam rajta és bár kerestem benne Dalí kézlenyomatát, nem leltem.
Még nem egészen tudtam megfejteni, mi is lett volna a mondanivalója, úgy összességében, és azt mely jelenetekben lehetett volna fellelni, de majd egyszer.

2014-06-27 15:52:50 Szaracén (5) #19

Ha az volt a cél, hogy meglepődjem, akkor elétrte a célját! :D

2012-08-10 13:20:23 Tenebra (5) #18

Igen, meglepően az. És ez szerintem a legtöbb némafilmre, avantgárd filmre igaz. Lars von Trier filmjei elbújhatnak ilyenek mellett. :D
Egyébként az Aranykor szerintem még durvább, minthogy nagyjátékfilmes formában folytatja ugyanezt.

előzmény: JohnnyJohnny (#17)

2012-08-10 12:31:53 JohnnyJohnny (4) #17

Nehezen emészthető, abszurd, irreális alkotás. Még mai szemmel is sokkoló tud lenni bizonyos nézők számára.

2012-04-02 12:20:41 grofjardanhazy (5) #16

A szürrealizmus csúcsa, egyértelműen ötöst érdemel.

Tessék, egy youtube-videó, ahol Buñuel mester beszél a filmről. Sok újat nem mond, csak érdekességként ajánlom.

2011-07-20 17:00:46 Zolafish (5) #15

Ezt muszáj lesz megnéznem többször is. Itt kiváló és nagyon részletes elemzés, ami rengeteget segít az értelmezéshez. [link]

2010-07-24 22:43:38 limupei (5) #14

Ennek örülök, de arra majd készülj fel:) Szemgolyó hegyek, szemgolyó nélkül.

előzmény: terika (#13)

2010-07-24 15:36:41 terika (5) #13

Abszolút véletlenül néztem meg most ezt a rövidfilmet. Kicsit jó. A szemgolyóra nem edzettem, teljesen váratlanul ért, és igen csak megrázott. Picit "befordultam" most asszem.

limupei: én kedvet kaptam az idézetek alapján az olvasáshoz.

2009-07-27 22:41:51 Daywith (3) #12

eggyet értek

előzmény: Brumi (#7)

2009-05-03 16:46:54 Il Matto (3) #11

A szemgolyóra edzettem, mert féltem, hogy rosszul leszek. Szerencsére nem volt olyan vészes, mert nagyon gyorsan történik. Valahogy úgy képzeltem a leírás alapján, hogy a műértő élvezet alapos lassúságával felezi el a szike és én akkor egy darabig elleszek a hirtelen leesett vérnyomással, meg a blackout miatt csökkent látással.

előzmény: jesi (#9)

2009-05-03 16:08:17 puttancsospeti (?) #10

Julio Cortázar ezt nyilatkozta: "A mi Amerikánkban, minden olyan, mint az Andalúziai kutya kezdete. ritkán sikerült úgy valamivel szembenéznünk, hogy aztán a borotva vagy a kés ki ne vájta volna a szemünket."

2009-05-03 16:01:22 jesi (4) #9

Szerintem a többi Bunuel jobb film (Tristana, Nap szépe stb) de azért 1929-ben ez elég abszurd lehetett. Az elején a szemgolyós jelenet meg még most is sokkoló

előzmény: Il Matto (#8)

2009-05-03 02:05:35 Il Matto (3) #8

A filmben több volt a Bunuel (nő - férfi - szexualitás háromszög, bele is passzol az életművébe), mint a Dali. Elsőre azt se tudom, hogy tetszett e vagy sem. Egy biztos nem volt olyan elementáris hatással rám, mint Dali képei.

2008-08-09 23:07:09 Brumi (2) #7

Az ásítás és a hirtelen lecsukódó szemhájak kombinációja nálam max. egy közepesre elég, az igazán jó alkotások szinte bármilyen körülmények között képesek fenntartani a figyelmemet (műfajtól vagy alkotótól függetlenül).

előzmény: Gaby (#4)

2008-08-09 22:49:36 Gaby (5) #6

ajj,rosszul linkeltem:(

2008-08-09 22:48:58 Gaby (5) #5

egy kis olvasnivaló:) /szerintem érdemes/

2008-08-09 22:46:51 Gaby (5) #4

Én nagyon szeretem a szürrealista művészetet, és valahogy mindig ámulatba ejt, ha valakinek nem tetszik, de elfogadom, és aláírom, hogy tényleg nehezen befogadható. DE: ha egy 1,5-2 órás filmről beszélnél, oké. Azonban azt nehezen tudom elképzelni, hogy egy negyed órás (sztem egyébként pergő "cselekményű") filmen 2-szer is bealudj...

előzmény: Brumi (#2)

2008-08-09 22:29:21 limupei (5) #3

Tök jó, hogy ez most jött elő, épp a napokban olvastam el (végre valahára) a Maldoror énekeit:)
Mindig kíváncsi voltam arra a regényre, amiben ez a mondat van (az esernyős). Iszonyatosan beteg, iszonyatosan lehangoló, már-már félelmetes az egész. Amúgy így hangzik a teljes mondat, amiben amúgy egy 16 éves fiúról van szó, aki éppen hazafelé tart vívóleckéről.

"Szép, akár a ragadozó madarak karmainak behúzhatósága; vagy mint az izommozgások tétovasága a nyakszirttáj redőinek sebében; vagy még inkább mint az olyan önműködő patkányfogó, melynek rugóját maga a csapdába esett rágcsáló húzza fel újra, és mely szalma alá rejtve is szüntelenül teszi a dolgát; és legfőképpen, mint a varrógép és az esernyő véletlen találkozása a boncasztalon." (LAUTRÉAMONT - MALDOROR ÉNEKEI)

+ egy kis kedvcsináló és egyben egy idézet, hogy ki is az a Maldoror:
"Most röviden elmondom, mily nagyon jó volt Maldoror életének első éveiben, midőn még boldogan élt; kész, ennyit erről. Aztán rájött, hogy gonosznak született: hát nem bámulatos a végzet? Hosszú éveken át titkolta jellemét ereje szerint, de végre is a természetétől idegen összpontosítás miatt mindennap a fejébe tolult a vér, és mikor már nem bírta elviselni, Maldoror elszántan a rossz útjára lépett... és megenyhült körötte a lég. Ki gondolta volna? Valahányszor kisgyermeket csókolgatott, szíve szerint borotvával kimetszette volna a rózsás orcát, ám nem tehette, mert útját állta a büntetések seregének parancsoló Igazságszolgáltatás."

2008-08-09 21:34:46 Brumi (2) #2

Akkor ezek szerint ez nem az én asztalom. :)
Kétszer aludtam be rajta (mindkét alkalommal más és más helyen), csak harmadszorra sikerült nyitott szemmel megtekintenem. Imádok magyarázkodni és elméleteket gyártani, de itt a túlélésen kívül semmi mással nem tudtam foglalkozni. A szürrealizmust egész egyszerűen nem nekem találták ki.

előzmény: McMurphy (#1)

2007-09-30 05:06:20 McMurphy (5) #1

A szürrealizmus csúcspontja a fimvásznon... Kár, hogy sokan próbálták meg megmagyarázni... Dali és Buñuel célja éppen a megmagyarázhatatlanság volt, azaz mindenkinek az a film mondanivalója amit éppen bele akar magyarázni...

Számomra a lényeg: "Olyan szép, mint egy esernyő és egy varrógép találkozása a boncoló asztalon." :)