Pacsirta (1963) ☆ 👁

2019-06-16 00:08:19 Sziez (5) #23

Teljes mértékben egyetértek!

előzmény: Bruce94 (#22)

2019-03-08 00:23:28 Bruce94 (5) #22

Ki merem jelenteni, hogy ilyen erős alakítást mint amilyet Páger Antal nyújtott a Pacsírtában sem előtte sem azóta nem nyújtottak magyar filmben.

2018-02-28 06:59:37 Jereváni Rádió (5) #21

Nincs mit. A rendezőtől ajánlom még: A tettes ismeretlen, Aranysárkány, Árvácska.

2018-02-27 16:08:51 ChrisAdam (4) #20

Nagyon erős film, amit tényleg Páger Antal visz a hátán, de Tolnay (ritkán ilyen gyönyörűek az emberek időskorukra!), Bessenyei és Latinovits is remekül alakítanak. Sajnos az alapanyagot elsunnyogtam a suliban, de most felkeltette az érdeklődésemet, ezt a nagyszerű finálét el akarom olvasni Kosztolányitól is. Ranódytól több mindent kéne pótolnom... Köszönöm Jereváni Rádió!

2016-11-06 15:50:57 Prüstü (4) #19

Jó film, habár annyi nagyszerű színész van benne, hogy néha úgy érzem, hogy bele lettek zsúfolva, csak azért is szereplejen a stáblistán, lehet pont az évszám miatt van, nem tudom, hogy a Hunnia filmstúdió feldarabolása előtti vagy utáni a film, amennyiben előtti, akkor érthető miért pakoltak bele mindenkit. Gondolok itt például Görbe János abszolút minimális jelenlétére, aki személyes kedvenc, és sajnálom hogy ennyi szerepet kapott csupán.
Összességében a nagypolgári, kosztümös filmek távol állnak tőlem, ahhoz képest javarészt élvezhető volt az alkotás.
Több helyen azt olvastam, hogy eléggé egyértelműsítik a film mondanivalóját, méghozzá azzal, hogy a férj és feleség a lányuk miatt "koporsóba" kényszeríti magát, és ez az elhibázott élet a film fő drámája, tanulsága.
Én úgy gondolom, hogy Vajkay Ákos ennél bölcsebb konklúziót szűr le a film végére, hisz láthatja, hogy ez a nagyvilági "igyunk és ba.... meg mindent ami mozog" élet épp oly boldogtalan, mint az ő begubózása. Nem kapunk konkrét választ a boldogságra, inkább csak a két véglet nihili állapotát prezentálja a mű.

Nekem pont ez emeli ki a művet az átlagból, abszolút nem egy megalkuvó, további gondolkodásra ösztönöz. Tetszik még Latinovits szerepe, aki itt mint kívülálló jelenik meg, mint ahogy színészként is elég külön kezelendő géniusz volt. Talán pont az ő végleges elutazása az, ami a legfontosabb mondanivalóval bír.

2013-06-21 10:55:27 somogyireka (5) #18

Színtiszta színészet.Elhagynak a szavak,amikor e filmről szeretnék írni.

2012-11-06 03:47:32 coles (5) #17

Csuka fehérborban, fincsi, mi?

Én arra számítottam, majd felelevenítik középiskolás emlékeimet (talán a /mi így hívtuk/ magyart nem gyűlöltem csak abban a félig/?!/ szlovák intézményben) a "kokainista" Kosztolányiról is, ám azok már elhalványulhattak...

Pacsirta (zéel, a hölgy a hírhedt rendező felesége? Köszi az infót!) - a közismerten szolid, házias hajadon - kirepül. (De megszokta a kalitkát. Szereti.)
Indulhat a kanzsúr!
Pár jó koponya, néhány párbajképtelen alak (befelé kunkorodik a lelkük) társaságában Vajkay Ákos (Páger Antal) a tiszta tekintetű, megvénült, nyugalmazott megyei levéltárnok úr, öreg párduc, egyébként aljas, utolsó gazember kivirul. Ördöge lesz. Majd megpattan. A nagy szökés hatalmas!

"Ez se sikerült, ugye?" "Az Istenér´!" "Ezt az egyet meg kell hallgatnod."
"Ezek közhelyek" (ahogy a szerkesztő mondaná)? Akkor néhány felzet, mondanak ám "Cziffrákat":

"Van, aki eszik. Én iszom." "Igyál, doktor, neked szabad!" "Emberi életet kéne élni... Még van egy kis időnk."

Itt van például (nemcsak korhelyeknek):

Sehr gut. Originális. Kolosszális. Nábobi pazarlás lenne nem megnézni.

előzmény: Xuja (#16)

2012-09-14 15:10:32 Xuja (4) #16

Az elején még nem tudja az ember, mire számítson, de aztán szinte beszippantja a film. Erős, drámai alkotás egy kimondondottan nyugtalanító befejezéssel. Páger Antalt pedig nem lehet eléggé méltatni, zseniális az, amit itt csinál.

2011-01-25 18:50:58 Frank Tyrell (5) #15

Egy nappal azután néztem meg, hogy befejeztem a regényt. Igazi, zseniális film. A magyar film úgy tűnik, a '60-as, '70-es években volt a csúcson. A színészek tényleg játszanak, Latinovits nem Latinovits, hanem Ijas Miklós, a költő, Páger Antal is, akire a legnagyobb feladat hárult, Vajkay Ákos volt, szívvel-lélekkel. Méltó a regényhez, így kell egy zseniális, felkavaró könyvet feldolgozni. Hogy még felkavaróbb és még zseniálisabb legyen. Még sokszor meg fogom nézni, az biztos.

2010-01-14 18:59:33 LipitlotY (5) #14

Huhú, ez nagyon erős volt. Fantasztikus szinészi játék, kemény dráma. 100%

2009-08-12 17:11:53 -senki- (4) #13

De Páger Antal neve még talán kicsit ismerősebb laikusabbak számára is.

2009-08-12 14:25:50 zéel (5) #12

OK! Akkor csináljunk egy kis vitát/reklámot Ranódynak! (Megérdemli!:)
Szóval: köztudatban a köztudomású, széles körben (nem csak a szűkebb szakmai, esetünkben: mozis körben) ismert tények vannak.
Ranódy, szerintem, nincs benne a köztudatban. Jancsó viszont pl. benne van! (Ez persze NEM jelenti, hogy Jancsó jobb filmrendező lenne, mint Ranódy! Lásd még #8!)

előzmény: Ivan/ (#9)

2009-08-12 12:00:08 Jereváni Rádió (5) #11

Anthony Quinn, Peter Sellers, Páger Antal, nem rossz kis évjárat lehetett az 1964-es. :)

2009-08-12 10:06:19 limupei (5) #10

Ranódy László szerintem is benne van a köztudatban, legalábbis abban a köztudatban igen, amiben benne kell lennie. A film pedig csodálatos, egy remekmű nem kevésbé remek adaptációja.

Jereváni Rádió: Utánanéztem neked:) A Cannes-i felhozatal '64-ben, Fritz Lang zsűrielnökkel.
Páger megosztva kapta a díjat Saro Urzě-vel (Elcsábítva és elhagyatva). Az esélyesek között emlegették még Anthony Quinnt (Az öreg hölgy látogatása), Okada Eijit (A homok asszonya), Thommy Berggrent (Kvarteret Korpen) és Peter Sellerst (The World of Henry Orient).

2009-08-12 09:42:52 Ivan/ (5) #9

kevéssé él a köztudatban

Ezt miből gondolod? Szerintem elég sokan ismerik a filmjeit és a nevét is.

2009-08-12 09:23:46 zéel (5) #8

Ranódy László a magyar filmtörténet egyik kiemelkedő alakja. A Pacsirtától az Árvácskáig számtalan kincset rendezett.
Mégis kevéssé él a köztudatban. Igaz, tőle távol állt az öntömjénezés, önsztárolás és mindenféle művészieskedő blöffölés!

2009-08-12 08:40:43 Jereváni Rádió (5) #7

Réginek régi, de semmi baj nincs vele, a Casablanca még ennél is régebbi film ugyebár. A Pacsirta meg az egyik legnagyszerűbb magyar filmes adaptáció az Isten hozta őrnagy úrral egyetemben. A zárójelenetben pedig a szívnek meg kell szakadni Páger Antaltól. Nem tudom milyen volt az 1963-as Cannes-i felhozatal, de szerintem abszolút megérdemelte a legjobb színész díját. A többi szereplőre sem lehet panasz. Tolnay Klári tökéletes Vajkayné, Nagy Anna elképesztően hitelesen játssza Pacsirta szerepét, Latinovits pedig a legjobb mellékszerepét hozza Miklósként. De a többi kis szerepben is óriási színészek teljesítenek: Darvas, Bessenyei, Gózon, Bara, stb.

Ranódy Lászlótól ajánlom még neked a másik Kosztolányi adaptációját, az Aranysárkányt. Egy picivel elmarad a Pacsirtától, de remek film az is.

előzmény: -senki- (#6)

2009-08-12 00:30:27 -senki- (4) #6

Remek, hiteles színészi játékok (Páger Antal lenyűgöző!) teszik leginkább ritka életszerűvé a filmet, enyhén "kosztümös" korszaka ellenére is. Valamint jó a rendezés is, olyan szimbólumokkal mint a madárkalitka. A dráma, az összeomlás erős, de a történet kevésbé, a végére nincs igazán kifutása.

(Kritikusaimnak jegyezném meg hogy ez egy régi film :D.)

2009-01-09 12:05:11 zéel (5) #5

Jut még eszembe: ha nem tévedek, ez a film is (akárcsak Ranódy László Aranysárkánya!) jórészt Baján, ill. a főterén lett felvéve. A színházi jeleleneteket pedig a pécsi Nemzeti Színházban forgatták.

2009-01-09 11:49:57 zéel (5) #4

Fájdalmasan szép film! Zseniális színész óriásokkal...Páger, Tolnay, Darvas, Latinovits, Gózon Gyula, Tompa Sándor, Bessenyei, Greguss, Szendrő...Még így leírva is elképesztő!
Csoda!
És hogy a címszereplő, a fiatal Nagy Anna (mellesleg Huszárik Zoltán felesége!) hagyta magát így elcsúfítani!

2008-10-18 22:10:37 Hannibal Lecter (4) #3

Zseniális film, minden idők egyik legnagyobb magyar mozis teljesítménye. Ranódy László alkotása ugyan nem egészen hű a regényhez, sem tartalmilag (a nyilvánosházas többletjelenet), sem pedig eszmeileg (a századforduló léha nagyúri klímájának átpolitizált, szinte erőszakolt hangsúlyozása), de a lényeg nem az apró változtatásokon van, hanem a történeten, amely lágy, melankolikus, egyszerre mégis megejtő és bájos humorú. Páger Antal alakítása valóban kolosszális, teljesen megérdemelte a Cannes-i Filmfesztivál díját. Mellette a XX. századi magyar színjátszás két másik legendás alakja, Bessenyei Ferenc (a részeges Szúnyog latintanár) és a színészkirály, személyes kedvenc Latinovits (Miklós, a szerkesztő - Kosztolányi "alteregója") teljesítményére érdemes odafigyelni, de az egész egy gyönyörű mozgóképes költemény telezsúfolva bámulatos tehetségekkel (Darvas, Greguss).

2008-08-24 20:35:49 verocska (5) #2

Nagyon jól meg van csinálva!

2007-11-13 22:04:34 jesi (5) #1

amikor jó színészek jól játszanak.