Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966) ☆ 👁

Nem félünk a farkastól

(Mike Nichols)

amerikai dráma, szatíra

4,4

A filmet 13 Oscar-díjra jelölték. Ezen a filmen kívül ez csak 7 másik filmnek sikerült. Ennél több (14) jelölést pedig mindössze 3 film (Mindent Éváról, Titanic, Kaliforniai álom) kapott.

Elizabeth Taylor majdnem 15 kilót hízott a szerepért. A film után már nem nyerte vissza régi alakját.

Sandy Dennis terhes volt a film készítésekor, a forgatás alatt elvetélt. Érdekes a hasonlóság filmbeli karakterével, Honey-val, aki ugyanígy járt.

Egy 2005-ös interjúban a dráma írója, Edward Albee elmondta, hogy a producer Ernest Lehman a forgatókönyv megírására 250ezer dollárért bérelte fel saját magát. Azonban a szkript olyan rosszul sikerült, hogy Mike Nichols rendező, Elizabeth Taylor és Richard Burton két mondat kivételével teljesen átírta azt. Hivatalosan azonban Lehman nevén maradt a forgatókönyv, bár a 250ezer dollárt így két mondatért kapta.

Ez a film érte el, hogy 1968-ban eltöröljék az 1930 óta létező Production Code-ot, és helyette végül bevezessék a különböző kategóriákat (G, M, R, X) a filmek osztályozására, és ez volt az első film, amelyet „18 éven aluliak csak szülői felügyelet mellett” nézhettek meg.

Az a Bette Davis-film, amit Martha karaktere említ a film elején: a Beyond the Forest.

Elizabeth Taylor és George Segal táncát Herbert Ross koreográfus rendezte meg.

A film, illetve Edward Albee színdarabja címének magyar fordítása példázza azt az esetet, amikor sem az eredeti cím fordítása nem működne Magyarországon.

A darab címe egy angol nyelvterületen ismert dalocskára utal, amely a Walt Disney-féle Három kismalac című rajzfilmben hangzik el („Who's afraid of the big bad wolf?” - Ki fél a nagy, gonosz farkastól?). Ezt a szereplők kissé megváltoztatva idézik, arra lehet következtetni, hogy az egyetemi kertipartin énekelte valaki így: „Who's afraid of Virginia Woolf?” – Ki fél Virginia Woolftól? Ez szójáték az angol írónő farkast jelentő vezetéknevével. A magyar fordításban Elbert János egy másik ismert irodalmi személyiséget illesztett a dalba, így magyarul a szereplők ezt éneklik: „Nem félünk a farkastól, Goethe János Farkastól”.
Albee azt nyilatkozta a címről: „Leugrottam egy sörre egy éjjel, és láttam, hogy a mosdóban valaki szappannal ezt írta a tükörre: Who's afraid of Virgina Woolf?. A darab írása közben újra és újra beugrott ez a sor. És persze Virginia Woolf itt a nagy, gonosz farkast jelenti... ki fél a hamis illúziók nélküli élettől? Olyannak tűnt, mint az értelmiségiekre jellemző egyetemi vicc.

"A film premierjén Mike Nichols, a rendező olyan ideges volt, hogy autóba ült és elhagyta a helyszínt, a Pantages színházat." (filmtett.ro)

"Annak ellenére, hogy a forgatás alatt viszonylag sok konfliktus volt a Warner Bros. és a rendező között, elsősorban a lassan haladó munka miatt, illetve mert a stúdió aggódott, hogy a cenzorok nem fogják jóváhagyni a filmet vulgáris nyelvezete miatt, a végeredménnyel mindenki elégedett volt." (filmtett.ro)

"Egyéb kisebb „balesetek” is történtek, pl. Burton egy jelenetben úgy meglökte Taylort, hogy a nő tényleg, „jól hallhatóan” beütötte a fejét." (filmtett.ro)

"Burton előtt Jack Lemmont kérték fel George figurájának eljátszására, aki először el is vállalta a szerepet. A hivatalos verzió szerint később indoklás nélkül visszamondta, bár sokan állítják, hogy olyan nagy összeget kért, amit a Warner nem tudott megfizetni. Nick, a fiatal pár férfi tagjának eljátszására eredetileg Robert Redfordot kérték fel, aki visszautasította a szerepet (végül George Segal vállalta). Albee szerette volna, ha a női főszerepet Katharine Hepburn játssza, ezért elküldte neki a darabot, ám a színésznőtől azt a választ kapta, hogy: „Ez a darab sokkal jobb, mint amilyen én vagyok.” A női főszerepre szóba jött Bette Davis, Ingrid Bergman, valamint Rosalind Russell is, míg George szerepére, Jack Lemmonon túl James Mason, Cary Grant, Henry Fonda és Peter O'Toole is." (filmtett.ro)

/Mint ismert/ "Elizabeth Taylor közel 15 kg-ot hízott a szerep kedvéért, hogy még hitelesebb lehessen, 33 évesen játszott el egy 52 éves nőt. Később azt nyilatkozta, hogy az ötvenes, kiállhatatlan feleség szerepe a kedvence volt. Maga Albee is, aki eredetileg nem volt teljesen nyugodt a Burton-Taylor páros kapcsán, azt nyilatkozta a 2000-es években, hogy a színésznő legjobb alakítását láthatjuk ebben a filmben." (filmtett.ro)

"A film a 4. volt annak a 11 filmnek a sorában, amikben az Elizabeth Taylor és Richard Burton házaspár együtt játszott. A páros a forgatás alatt egy-egy piros, aranybetűkkel díszített biciklivel járt körbe a hatalmas stúdióépületben, illetve a forgatási helyszínek között. Rendszerint későn keltek és csak 10 után mentek be a fogatásra. Legkésőbb 6-ig dolgoztak, nagyon hosszú ebédszüneteket, esetleg pihenőként koktélozgatást tartva." (filmtett.ro)

"A film vulgáris nyelvezete, illetve a szereplők közti explicit verbális agresszió miatt nagy port kavart. A eredetileg tervezett 9 óra helyett csak 11 után vetítették a tévében; ez volt az első olyan film, amelyen feltüntetették, hogy 18 éven aluliak csak szülői felügyelettel nézhetik." (filmtett.ro)

"7,5 millió dolláros költségvetésével az addig készült legdrágább fekete-fehér filmnek számított az államokban. A legnagyobb gázsija Taylornak volt, több mint egymillió dollár. Albee egy 2005-ös interjúban mesélte el, hogy a dráma szövegét Ernest Lehman dolgozta át forgatókönyvé 250 000 dollárért, de az eredmény annyira nem tetszett a rendezőnek és a két főszereplőnek, hogy két mondat kivételével mindent visszacseréltek Albee eredeti szövegére. Albee gúnyosan jegyezte meg, 125 000 dollár mondatonként nem rossz fizetség. Lehman a történet végét is átírta, ám a rendező ebben is ragaszkodott az eredeti szöveghez." (filmtett.ro)

"A film a német származású Mike Nichols, főszerepeit Elizabeth Taylor és Richard Burton alakította;kapott hideget is, meleget is, a sok Oscar és BAFTA mellett a könyvváltozat rajongói nem ritkán titulálták kissé giccsesnek." (filmtett.ro)

"Mindenki jól tudta, hogy a cím a Disney-rajzfilmben felhangzó énekre utal, ám mivel a Warner Bros. nem tudott megegyezni Disney-vel a dallam felhasználásáról, a filmben a szereplők egy másik, szintén közkedvelt dallammal éneklik el." (filmtett.ro)

"A főszereplők, George (Burton) és Martha (Taylor) nevét az Amerikai Egyesült Államok elnökének, George Washingtonnak és feleségének a neve ihlette, de a karakterek megformálásában Albee egy ismerős házaspárt, Willard Maas és Marie Menken személyét és kapcsolatukat vette alapul." (filmtett.ro)

A főcímben kiírt minden stábtag kapott Oscar-jelölést. Ebből is látszik, hogy a 60-as évek közepén még nem írták ki minden egyes közreműködő, asszisztens, stb. nevét, csak akik a film vázát alkották.