The Last Picture Show (1971) ☆ 👁

(Peter Bogdanovich)

amerikai dráma

4,2

2022-04-03 14:40:56 Adam Taylor (4) #21

Végül 11 évvel később jutottam csak el az újrázásig... 3-asról valóban feljebb emelkedett, de csak egy jeggyel. Kicsit így is túlnyújtottnak éreztem, de a hangulata kiváló, a színészi játék pedig továbbra is hibátlan.

előzmény: Adam Taylor (#15)

2019-10-14 16:28:24 mimóza (5) #20

Ez a filmtörténeti ikon már három jelenet miatt is csípőből ötöst ért volna nálam - nézd, lásd, értsd és érezd: Sam tóparti monológja, Billy seprűje, a "reszkető kávéscsésze" esete -, de minél többet gondolkodom rajta, annál inkább összeáll bennem a kép, mennyire zseniálisan szőtte össze a rendező ezt az elégikus alkotást. Minden tiszteletem és köszönetem érte!

(Ui.: Rendhagyó értékelésemet olvasták. Nem is igen lehetne tőlem távolabb egy hely miliője, mint egy texasi városkáé. Ám a film olyannyira túlnőtt magán, olyan egyetemesre és mélyen Emberire sikerült, hogy simán elismerem a magaménak.)

2014-10-29 13:57:40 Leppard (2) #19

Azért szeretem az ehhez hasonló eseménytelen, lassan csordogáló, hosszadalmas filmeket, mert a játékidő alatt sok mindent el lehet intézni (pl. belefér egy szendvics, vagy kávé készítése, egy röpke borotválkozás vagy éppen WC-zés), és mégsem maradsz le szinte semmiről. Tagadhatatlan, hogy hangulatosan ábrázolja a nagy büdös semmit.

2011-10-30 20:04:38 manuva (4) #18
2011-04-13 01:12:49 from hell (5) #17

1000 éve láttam ezt a filmet,de a hangulat amit a film alatt és utána éreztem,máig dereng bennem.S egyből az a kép ugrik be,amint a szél fújja a port és a gallyakat a kietlen utcákon.Becses kulcsfilm.

2011-04-13 01:11:14 BonnyJohnny (5) #16

Mondjuk annyira például legutóbb sem tartottam, vontatottnak, hogy ne adjam meg rá a zseniálisat. Tehát ez az érdemjegy nekem legutóbb sem volt kétséges. Most csak a zseniális értékelésen belül ugrott feljebb. Nem tudom, hogy közepesről történhet-e csoda... :) De kitudja, én jártam már úgy. :)

előzmény: Adam Taylor (#15)

2011-04-13 00:59:33 Adam Taylor (4) #15

Lehet hogy nekem is tennem kellene vele még egy próbát, ugyanis annyi maradt meg bennem, hogy a színészek remekül játszottak, de az egész mégis baromi vontatottnak hatott számomra...meg hogy talán a vége emelt rajta.

2011-04-13 00:55:10 BonnyJohnny (5) #14

A fene tudja, miért, de másodszorra hatalmasat nőtt szememben a film.
Elsőre úgy emlékszem, és a hozzászólásomból is azt szűröm le, hogy csak a film értékeinek összességére adtam meg a zseniálisat (főleg a három mellékszereplő remek karakterének és remek színészi alakításának), de amúgy hosszúnak és semmiről sem szólónak éreztem.
Most nagyon megfogott a film. Pedig nem voltam hangulatban... de magával ragadott.
Nagy kedvencem lett a film. Megjegyzem, én amúgy szeretem az "idézzünk meg nosztalgiával megspékelve egy korszakot, lehetőleg a gyerekkorunk-kamaszkorunk világát" filmeket, igaz, csak akkor, ha zseniális filmben tálalják... ez az. :)

2010-12-04 15:58:52 csabaga (4) #13

Másodszor megnézve,mikor már számítottam a nyomasztó hangulatra,többre értékelem.
Furcsa,hogy itt sem igaz barátságra,se szerelemre,vagy akár szeretere nem lelni...
Mindenki csak úgy elvan magában.
Vezetni tudnak,de egyébként mintha a korábbi századból maradtak volna itt.

2010-08-31 23:01:40 critixx (2) #12

Lehet, mert pl. a Hud eléggé tetszett. :)

2010-08-31 22:52:08 limupei (5) #11

Na nem mintha beléd akarnám beszélni, de tényleg lehet, hogy rossz hangulatodban kapott el:) Csak abból gondolom, hogy neked az ilyen filmek amúgy tetszenek (nem kifejezetten a témára, inkább stílusra és minőségre gondolok), elnézve az értékeléseidet.

2010-08-31 22:11:08 critixx (2) #10

Lehet csak rossz hangulatomban kapott el. Igazából nekem két bajom volt vele: az egyik a hossza volt, mert nagyon elnyújtott és számomra laposan unalmas volt. Az első egy órát speciel még élveztem, főleg a színészek miatt, de aztán egyre kevésbé kezdett érdekelni. A másik, hogy valamiért sohasem rajongtam az efféle "idézzünk meg nosztalgiával megspékelve egy korszakot, lehetőleg a gyerekkorunk-kamaszkorunk világát" filmekért, lásd Hair, Amerikai graffiti, stb. (Persze itt is vannak kivételek.)

2010-08-31 21:44:05 Hannibal Lecter (4) #9

Az utolsó mondattal egyetértek, a többivel nem. :)

2010-08-31 19:10:29 deviant (5) #8

szerintem a korszak egyik legjobb filmje az utolsó mozielőadás, minimum egyenértékű a keresztapával, a száll a kakukk fészkével vagy a cápával. csodálatos színészi alakításokat láthatunk.

2010-08-31 18:36:29 limupei (5) #7

Szerintem meg tudja:) Az egyik örök kedvencem ez a film, félelmetesen tökéletes, akárcsak a regény.

2010-08-31 18:30:11 Hannibal Lecter (4) #6

Bogdanovich nálam második filmjével, a friss szellemiségű és ötletes Célpontokkal minden létező babért learatott, számomra ez máig a korszak egyik legjobb filmje. Nem csoda, hogy következő munkáját, Az utolsó mozielőadást haloványabbnak érzem. Persze erőteljes társadalmi röntgenlenyomat ez is, mégsem tudja olyan üdítően és ruganyosan érzékeltetni a "boldog" '60-as évek útkereső fiatalságának egzisztenciális problémáit és érzelmi útvesztőit, mint a Célpontok a szuburbán kriptamiliőt, illetve annak személyiségromboló hatását. Ennek ellenére Bogdanovich ismét korrekt darabot tett le az asztalra, csak eléggé elnyújtja a játékidőt, így az ígéretesen bimbózó személyközi konfliktusok is tompán ülepednek le. Annak ellenére is, hogy a tönkrement sorsok, kibillent életek rapszódiája azért vastagon belengi a vásznat, egészen az utolsó pillanatig - nem is beszélve a szélfútta utcafrontok, rozoga bádogépületek magányos monokrómiájáról, és a kiváló színészi alakításokról. Ben Johnson mindenkit elnyom, mint a cigarettacsikket - az egyébként nagyszerű Jeff Bridges-t és a szép, de üres Shepherdet is (őt mondjuk nem volt nehéz) - egyébként is simán az övé a legjobb figura a filmben.

2010-08-31 16:51:19 csabaga (4) #5

Nekem sem,valahogy ez a téma nem érdekel.

2010-04-16 09:17:44 BonnyJohnny (5) #4

A film tulajdonképpen nem szól semmilyen konkrét dologról, csak bemutatta egy kisváros pár emberének életét. Egy ilyen film esetében elengedhetetlenek a jó karakterek, és az azokat jól eljátszó színészek. Valamint egy olyan forgatókönyv, ami ezt a kvázi cselekménytelenséget is érdekessé tudja tenni, mondjuk dialógok, vagy fordulatok által (meg egyébként a karakterek is a forgatókönyv érdemei).
Szerintem mindez megvolt, sőt! Három-négy mellékszereplő nagyon ütős volt. Azért mondom, hogy három-négy, mert az akadémia szerint négy, szerintem három. (Jeff Bridges is jó volt, de annyira nem, mint a másik három, amiből kettő Oscart is kapott, és a harmadik is csak azért nem, mert egyszerre csak egy legjobb női mellékszereplő díjat osztanak... kár) Ha már itt tartunk, az általam említett forgatókönyvet is oscarra jelölték (teljesen megérdemelten), amihez még hozzájön Bogdanovich szintén oscarra jelölt, zseniális (mint legtöbbször) rendezése. Ha már itt tartunk nem hagyom ki, hogy a legjobb film díjára is jelölték. (A film egyetlen szerencsétlensége a Francia kapcsolat, ami vele egy évben készült.)
Megemlítem a gyönyörű modell, Cybill Shepherd, első filmszerepét, ami, ha tíz évvel korábban kezdenek Arany Málnát osztani, tuti kapott volna egy jelölést. De amúgy gyönyörű, jó őt nézni a vásznon.
A film értékelésénél úgy vagyok, mint a Traffic és a Crash esetében. Nem erős zseniálisok, de összességében értékelve egyértelműen azt kell kapniuk, akárcsak most ez a film.

2009-07-22 15:48:16 dafna (5) #3

Engem úgy tűnik pont a megfelelő hangulatban kapott el. Lenyűgöződtem tőle.

2009-02-12 09:16:50 critixx (2) #2

Őszintén: nekem sem jött be.

2008-07-25 21:22:41 zsyraf (3) #1

csúnyán lehúztam. ezt mind azért, mert nekem nem tetszett (2-est adnék), de nem egy rossz film. egyszerűen csak nem jön be, pedig a gép ötösre ajánlotta.