Kolorádó Kid (2009) ☆

(Vágvölgyi B. András)

angol-magyar kalandfilm, történelmi film

3,0

2018-11-07 23:21:13 dittike (5) #26

Egy igazi proletárhős megdicsőülése a filmvásznon mely megszépíti az egész borzalmas vésszel teli forradalmi korszakot melyben az elembertelenedés mellett azért ott kellett valahol lennie a betyárbecsületnek és győznie kellett a tisztességnek mely nem feláldozható semmilyen hamis oltáron.

2012-11-18 08:53:59 Jereváni Rádió (3) #25

Kicsit tanácstalan vagyok ezzel a filmmel kapcsolatban. Mit akarhatott a rendező? Ötvenhatos környezetben játszódó neo-noirt? Az ötvenhat utáni kádári megtorlásról szóló drámát? Poszt-tarantinoi laza szlenggel fűszerezett bosszútörténetet? Mert mindez benne van a Kolorádó Kidben, még azt sem mondom, hogy katyvaszként, mert kétségtelen el kell ismerni, van stílusérzéke a rendezőnek (az ügyésznő és Iskiné presszóbeli dialógusa maga a Hungarian Noir, az Estike presszóban játszódó jelenet pedig csodás Palya Beával és a rettenetes parókában játszó Rózsa Györggyel (!) együtt is), de ezek egymást is gyengítik akkor, ha nincs feszes forgatókönyv, ami összetartaná a különböző stílusban forgatott jeleneteket. A neo-noir részek kétségtelenül szépen rendezettek, csak nincs mögötte olyan rejtélyes sztori, ami ehhez kell, nem beszélve arról, hogy ez a vonal teljesen elsikkad a film közepe táján. Az ötvenhat utáni megtorlásos drámába viszont hiteltelen elemek kerültek (jelenkori trágár szleng beszéd – apropó beszéd, Nagy Zsoltot néha alig lehetett érteni, olyan zárt szájjal dumált – , Estike presszós jelenet – a la Made in Hungária – , Nagy Zsolt tetoválása), a tarantinoi utánérzésbe meg egyszerűen nem illik bele 1956, a molothow koktélos harcok után a Samuel L. Jacksonnak beöltöztetett Nagy Zsolt pisztolyos bosszúállása olyan, mintha egy kiadós vadragu után egy csokis-vanilíás shake következne.

2011-01-20 22:28:21 Adam Taylor (4) #24

Stílusos, a játékidő nagyobb részében szórakoztató, de néhány jelenet erőltetettre sikeredett, és a film is darabosnak tűnik, nem áll össze egy markáns egésszé számomra. Ezen felül még mindig a jobb magyar filmek közé tartozik.

2010-11-05 17:24:54 hhgygy (4) #23

Sokan vitatkoznak a film nyelvén, szerintem is időnként már komikusan sűríti bele a jassznyelv amúgy közhelyes szavait. Télakolunk, vazze?
Ugyanakkor kifejezetten a 2000-es évek szlengjét is belekeverték, így aztán nem túl sok értelme volt erőltetni ezt a vonalat...

2010-11-05 07:57:10 sleepingdancer (2) #22

Atmoszféra és egy-két jó poén: ennyi nem elég egy filmhez. Céltalan lődörgésnek tűnik a "cselekmény". Idegesítő az a műnyelv is, amin a szereplők beszélnek. A szlengszótár felmondatása helyett először is egy logopédust kellett volna hívni.

2010-11-05 00:03:07 gerbence (4) #21

Üdítően élvezetes mozi a hazai filmek palettáján, bár ez kijelentésem a magyar filmes felhozatalnak ugyanúgy szól, mint a konkrét darabnak. A Kolorádó Kid ugyanis messze van attól, hogy igazán rajongani lehessen érte, de a szimpátiámat mindenesetre elnyerte erős atmoszférájával, koherens és markáns stílusvilágával, szórakoztató párbeszédeivel. Ez a hangulat, atmoszféra, stílus azonban nem egyedi hangot jelent, hanem a tipikus nyolcvanas (hetvenes-nyolcvanas-kilencvenes) évekbeli magyar filmes hangulatot reprodukálja. Így a "kádár-noir", "flaszter-western" és egyéb hangzatos szlogenekkel való beharangozás után csalódást kelt, hogy mennyire nem friss, hanem inkább csak "otthonosan ismerős" hangot sikerül megütnie. Ezt viszont sikerrel, erőteljesen teszi, ám az újszerűség elmaradása akkor is hiányérzetet kelt. Persze a múltidéző témához (az 56-os események, és azok utóélete a szocialista éra alatt) vélhetjük illőnek a nosztalgikus hangulatot, de én üdvözöltem volna egy mai, friss szemléletű, vagány 56-os filmet.
Ettől eltekintve viszont a film stílusa hibátlan: a felvételek, a díszletek, az öltözékek nagyszerűen kivitelezettek, hamar bekerülünk a múlt-hangulatba (más kérdés, hogy innen 2010-ből nézve nehéz eldönteni, hogy az ötvenes, vagy a nyolcvanas évek hangulata süt-e inkább a képsorokból), és a színészek is remek munkát végeznek, játékuk természetes, gördülékeny, életszerű és hatásos. Jók a mellékszereplők is (Rózsa Gyuritól Menyhárt Jenőig), mondjuk a főszereplőn kívül mindenki az, és a címszereplő Nagy Zsolt is kellőképp "jelen van" a vásznon. A cselekményvezetés is nagyon egyben van, annak ellenére, hogy bár az elkészült jeleneteken nem látszik, ha kevés pénzből forogtak is, az azért érződik, hogy mire nem volt már zseton/idő/kraft. Nekem talán csak a rövid álomjelenet lógott ki, illetve a befejezés: ez sajnos leesik a filmről, és amellett, hogy sem dramaturgiailag, sem érzelmileg nincs jól előkészítve, én még azt is megkérdezném, látott-e valaki 76-ban tarajos punkokat... Szóval a befejezésnél újragondoltam volna a koncepciót, mert ha volt is, nem igazán világos, hogy mi, nekem kissé öncélúnak tűnik.
De tetszik a hozzáállás, a felfogás, amiben a film készült, azaz a pátoszos tisztelgéstől való elszakadás, a téma föld- és testközelbe hozása, valamint a szórakoztatásra való törekvés.
Lehetett volna kicsit vadócabb, szertelenebb, "betyárosabb", színesebb; elbírt volna kicsivel több direkt humort; akkor szerethetőbb lenne, de így is az elmúlt évek egyik legjobb és legszimpatikusabb magyar filmes vállalkozása. Külön jópont a korabeli dizájnú plakátért és a szokásosnál szabadabb szlenghasználatért, nekem ezek bejöttek.
Sajnos benne van egy el nem készült kurvajó film lehetősége, de szerethető lett így is.
Vágvölgyi filmes stílusa mindenesetre tetszik, ha kicsit letisztul, és kristályosodik, hogy mit is akar, igazán jó filmeket készíthet; remélem, így lesz.

2010-10-20 09:46:58 jorgecosta (2) #20

pedig a szecskás beszólás nálam meg épp felfelé tolta két tizeddel is a jegyet :]

előzmény: Kremy (#9)

2010-10-20 05:58:29 deviant (?) #19

igen, vihettel volna valaki magaddal. :)

előzmény: Kremy (#18)

2010-10-19 22:48:54 Kremy (3) #18

Erről jut eszembe,kíváncsi leszek a nézőszámra,mert én délutáni időpontban egyedül,azaz egyedül voltam a teremben,ami már-már nekem volt kínos...

2010-10-18 22:29:42 zéel (2) #17

Közönségfilm? Ahhoz közönség is kellene!
(Ez a kis-nagydíj tetszik!:)

előzmény: Leslie (#16)

2010-10-18 21:59:39 Leslie (3) #16

Na igen. Tehát nem közönségdíj, hanem a közönségfilm díja. :)
De a lényeg, hogy ez a kis-fődíj.

2010-10-18 21:57:40 limupei (?) #15

Nem közönségdíj, hanem legjobb közönségfilm. Nem ugyanaz:) Főleg, hogy a közönség szerint nem a legjobb közönségfilm...

2010-10-18 21:54:29 Leslie (3) #14

De ez a film kapta a közönségdíjat.
Fent is szerepel a díjak szekcióban.
A Moziverzum-díj a közönségdíj, nem pedig az internetes Film.hu díj.

2010-10-18 21:34:06 zéel (2) #13

Mondjuk úgy, hogy kapott VALAMILYEN (al)díjat, de NEM közönségdíjat!

előzmény: deviant (#12)

2010-10-18 21:24:10 deviant (?) #12

tényleg kapott díjat.

2010-10-18 20:41:34 zéel (2) #11

Most látom, hogy a film hivatalos trailerében a filmet úgy említik, mint a Filmszemle közönségdíjasát. Pedig a Köntörfalak nyerte a közönségszavazást, nem sokkal Hajdu Szabolcs filmje előtt. VBA az ötödik lett.
Ennyire hiteles a film is!

2010-10-18 13:30:34 Kremy (3) #10

A film végén feliratban megkapod a választ :) Ha leírnám, semmi értelme nem lenne megnézned,szal nem írom.

előzmény: sands (#5)

2010-10-18 13:28:17 Kremy (3) #9

Látom,eléggé megoszlanak a vélemények. Én valahol a kettő között vagyok,ezért 3-as. Nekem pont a nyitás, az a noiros jelenet tűnik viccnek,meg ugye a vége,amin már tényleg csak néztem,hogy ezt miért. Nagy Zsolt személyes kedvencem,így őt nem tudom kritizálni,szerintem Fullajtár A. is jó volt,de a többi színész értékelhetetlen teljesítményt nyújtott.
Amiért tetszett, az az,hogy más szemszögből nyúlt a témához,mint az eddigi 56-os filmek. De magából az ötletből sokkal többet ki lehetett volna hozni.
A rengeteg káromkodás is idegesített,de lehet,hogy én vagyok túl szenzitív.

2010-10-18 13:22:53 zéel (2) #8

Hiteltelenül játszottak, igen, de nem is nagyon lehetett másként ebben a hiteltelen filmben.
Pedig annyira hitelesnek látszik minden, legalábbis a kellékek szintjén. De '56 valódi történéseihez kb. annyi köze van, mint a magukat '56 örököseinek tekintő un. (bukott) rendszerváltó pártoknak.
(Nagy Zsolt persze még így sem tud rossz lenni. Meg jól is áll neki a szénhordó fiú szerepe.)

előzmény: jorgecosta (#7)

2010-10-17 12:19:02 jorgecosta (2) #7

kovács zsolt, csányi 2-2 perce egészen zseniális, nagy zsolt is nagyon tetszett, de a többiek egész hiteltelenül játszottak...
ahogy többen is említik, a film első fele, fél órája ígéretes, aztán folyamatos zuhanásba kezd, hogy végül a legutolsó jelenet feltegye a pontot az "i"-re.
emellett érdemes számolni, hogy mikor a felügyelő diktál, hány billentyűt üt le a gépírónő :] amatőrizmus.

2010-10-16 19:19:16 zéel (2) #6

Buli, haverok, hanta!
VBA (film)szakíró és első filmes rendező zsengéje.
Bár a börtönőr/rendőr "Levestésztával lázítasz!?" bemondása nagyon jó volt.
Jót mulattam a haverokon is!:(

A legjobb '56-os filmek (Szamárköhögés, Szerencsés Dániel) színvonalától ez is nagyon messze van!

2010-10-12 15:18:50 sands (?) #5

nem láttam még a filmet de nagyon érdekel... Azt tudja valaki hogy honnan jött ez a cím? (nemhiszem hogy sok köze van Stephen King Colorado kid-jéhez)

2010-02-10 22:18:33 Brumi (4) #4

Nem látványmozi, mindössze egyszer láthatunk benne tankot lőni és itt ki is fújt az akció. :)

előzmény: deviant (#2)

2010-02-10 00:02:57 Olórin (3) #3

Az első fele fantasztikus - engem mondjuk már a film noir-hangulatú nyitánnyal megvett kilóra (az se érdekelt, hogy amúgy nem nagyon illik a filmbe:)), aztán jöttek a sötét budapesti utcák, a kisstílű bűnözők stiklijei (külön pirospont a lóversenypályás The Killing-utalásért) és a füstös lokálok. Magamon kívül voltam az örömtől. De sajnos a film a második felében szétesik. A baromi ígéretes, sőt, egész újszerű koncepció ('56 bűnözők szemén keresztül) elsikkad, és végül már szinte teljesen lényegtelen lesz, pedig rengeteget ki lehetett volna hozni belőle - felszínesek maradnak a karakterek, olykor tisztázatlanok a motivációk, és Vágvölgyi teleaggatja a filmet ilyen-olyan töltelékjelenetekkel, amik semmit nem tesznek hozzá a cselekményhez, csak úgy vannak. Alighanem azért, mert eszébe jutott egy-egy jó poén, és gyorsan bepasszírozta valahová (ilyen Csányi cameója a végén, de az még a jobbak közé tartozik), mindegy, milyen áron. Szóval összességében nem elég átgondolt, de azért így is élmény volt, és így is csak azt tudom mondani, amit Brumi: még sok ilyet! (Mármint stílusban - színvonalban azért picit egyenletesebbet:))

2010-02-09 20:44:28 deviant (?) #2

na, örülök, hogy ezt írod! pont ezek azok a szempontok, amelyek alapján kifogásolni szoktam a mai magyar filmeket. egyébként milyen látvány sikerült összehozni 3-400 millió forintból vágvölgyinek?

előzmény: Brumi (#1)

2010-02-09 18:59:47 Brumi (4) #1

Végre egy jó '56-os film! Vágvölgyi B. András volt annyira tökös, hogy a hibátlan korábrázolást kellemesen friss dialógusokkal támogassa meg, így a kötelező tananyag felmondása mellett a Kolorádó Kid végig piszkosul szórakoztató. Sajnos őt is elkapta a "fél-filmes kór", a közel hibátlan első órához képest érezhetően gyengébben sikerült a második fele, de összességében még így is kellemes meglepetés a fárasztó múltidézések és a félresikerült közönségfilmek korában. A színészek a legapróbb mellékszerepekben is végig hitelesek és természetesek tudnak maradni, szerencsére az alakítások egyáltalán nem teátrálisak - a hazai alkotások jelentős részével ellentétben. 2,5 órás játékidővel és a Kreuzer Béla (Nagy Zsolt) körül csoportosuló emberek alaposabb bemutatásával az utóbbi évek egyik legjobb hazai filmje lehetett volna, de még így is megérdemli az '56-os játékfilmek királya címet. Még sok ilyet!