Melodráma (1991) ☆ 👁

(Gothár Péter)

magyar dráma

2,9

2013-05-16 09:55:06 Tenebra (4) #2

Jó volt, tetszett ez a groteszk hangulat. Bár a végére már túl nagy baromsággá vált, így kicsit elvesztett, mint az "Idő van". Sokkal jobban működik egy Gothár-film szerintem, ha megtart egy kis komolyságot és realizmust is, mint ahogy azt az Ajándék ez a napban vagy a Megáll az időben tette.

De amúgy nagyon vicces. Az elején szétröhögtem magam, mikor Csehszlovákiában folyton csak hajtogatják, hogy "kurva magyarok! kadarkurvák!" :DD. Mondjuk belegondolva ez inkább szomorú: 68-ban nem a csehek ellen, hanem velük kellett volna vonulnia a magyaroknak... (Ezért is mondják, hogy 1968 számunkra szégyenfolt.)

És igen: nagyon jól megragadja ez a "rendszerváltás" megnemlétét. Lehet, hogy formálisan megtörtént, de igazából mi változott? Még nyomorultabb idióták lettek a szereplők. Szabadság? Igen: szabadon meg lehet rohadni.

2013-01-17 09:51:14 zéel (4) #1

Érdekes időszak volt ez a 90-es évek (leg)eleje.
Az ország lakói még eufóriában úsztak, miközben, szinte titokban, még készültek mondanivalós (nem gagyi, nem szórakoztatóipari) magyar filmek. Melyek az adott korról, az adott korhoz szóltak - igencsak mérsékelt optimizmussal.
Ahogy pl. ennek a filmnek egyik szereplője mondja: Basszátok meg a demokráciátokat! Bár a film végén, a távolban, halványan pislognak a Szabadság neon-fényei.

Gothár groteszk humorát én nagyon bírom. Bár, hangulat (is) kell hozzá. Meg, talán, a több mint húsz év távlat.
De azért le a kalappal Gothár, Maár (Hoppá), Szabó István (Édes Emma...), Szomjas (Roncsfilm), Gyarmathy Lívia (A csalás gyönyöre), Gyöngyössy Imre (Halál sekély vízben) előtt, akik a közvéleményt messze megelőzve - és szinte titokban - mondták ki súlyos aggodalmaikat a magyar "rencerváltás" kapcsán.

Érdekességként még megemlítem, hogy a film férfi főszereplője (a nem túl-foglalkoztatott) Gyuricza István Sára Júlia Bulvárjának is az egyik főszereplője. Úgy látszik, nagyon érti, érzi a groteszk műfaját.