Megint tanú (1995) ☆ 👁

(Bacsó Péter)

magyar vígjáték

2,7

2020-08-04 23:01:37 Fonghi (3) #15

Köszi a válaszokat! Igen, az általában még akkor is kudarc, ha egyébként közönségsikere van... Az első rész azért elég finoman komponált és türelmes jószág, ez meg izgága és mohó. Ez mondjuk kicsit meta módon a két korszakra is igaz.

Egy '94-ben készült filmtől természetesen nem várhatjuk, hogy reflektáljon az utána jövő időkre, de szerintem sok máig fájóan élő elem maradt azért ebből. Mindenesetre így utólag egyáltalán nem meglepő, hogy most ott tartunk, ahol. Tulajdonképpen az lenne a csoda, ha nem... Őszintén szólva, ha ott felül lennék, sem igazán tudnám, hogy mi a bánatos lóherét lehetne kezdeni egy gyakorlatilag nem létező társadalommal vagy nemzettel. Másnak persze van ötlete helyettem is... De már késő van. Holnap biztos új színben látok majd mindent...

2020-08-03 13:56:58 manuva (3) #14

Szerintem az akkori valóságot jól látta Bacsó, ezzel együtt nem túl jó a film, igaz, rosszabb is lehetne. Maga az ötlet jó, hogy megnézzük Pelikánt csetleni-botlani a rendszerváltás utáni zűrzavarban is. Nyilván egy ilyen klasszikust ennyi idő után folytatni szinte biztos kudarc valamilyen szinten, de ebben az esetben mégsem akkora, mint pl. a Macskafogó 2. esetében.

előzmény: Fonghi (#12)

2020-08-03 12:59:03 Doc (4) #13

Nekem annak idején tetszett. Akkoriban ezek az erőltetetten nemzethyes dolgok elég újak (és elég idegesítőek) voltak. A szocialista mutyi és a rendszerátmenet okozta káosz keveredése is teljesen új botrányokat hozott, ami Pelikán szintjén kb. annyira lehetett érthető mint ahogy a film mutatja. A kárpótlási jegyes, pártalapításos és hasonló "üzletek" évekkel később lettek érthetőek, és aki nem fejezte be ezeket amikor megérkeztek a nagybani játékosok, az könnyen végezhette koporsóban.

Azt hiszem ennek a filmnek két baja van. Az egyik, hogy nem töltött egy-két évet dobozban, hogy a közönség visszatekintve nézhesse. A másik, hogy nem várt egy-két évet az elkészítésével is.
Igazából ez az átmeneti időszak nem volt sem elég fontos, sem elég hosszú, hogy tényleg filmet kelljen róla csinálni. Az MDF-időszakra elég jellemző volt, azt szerintem egész tűrhetően megrajzolta. De aztán az MSZP ciklus teljesen új balhékat hozott (legalábbis a felszínen) és a közös jellemzőket nem sikerült megragadni.

Úgyhogy azt mondanám, hogy "igen, jogos" a válasz a kérdésedre.

előzmény: Fonghi (#12)

2020-07-27 19:54:35 Fonghi (3) #12

Szerintem is erőltetett, jellegtelen, a kor megszokott eszköztárára építkező vígjáték. Ugyanakkor egy barátom felhívta a figyelmet arra, hogy talán az felértékelheti, hogy 1994-ben készült, és akkor ennyire letisztult képet tudott a görbe tükör elé állítani, illetve (kétségtelenül mérsékelten elegáns) gegarzenállal az arcunkba vágni. Mi a véleményetek (főleg az idősebbeknek, akik esetleg tényleg akkor látták először): ezek a mára közhelyszerű társadalmi-politikai viszonyok, típusok lehet, hogy jóval kevésbé voltak nyilvánvalók és feldolgozottak akkoriban, a transzformációs eufória időszakában? Jogosnak tűnik a film akut valóságérzékelését méltatni?

2019-02-20 12:52:00 Ivan/ (2) #11

Ezt bizony kár volt megcsinálni. Semmit nem tesz hozzá az első részhez, de legalább két óra isszonyatosan kínos erölködést láthatunk. A kettes kizárólag a színészeknek szól!

2012-06-01 21:09:05 grofjardanhazy (3) #10

Nem mondanám, hogy kár volt folytatni, mivel jó volt újra Pelikán szerepében az egyik kedvenc színészem, Kállai Feri bácsit.

De nem vitatom, hogy a tíz év, amit a színházak előtereiben beszélgetve tölthettem Kállai Feri bácsival, kicsit magasabb pontszám adására sarkallt.

2011-10-31 15:12:10 ChrisAdam (2) #9

Hát az első Tanú után nézhetetlen:P sajna. Az ilyen remek filmeket nem szabad folytatni!

2010-07-28 18:43:23 Mrc90 (3) #8

Sajnos az eredeti tanúnak a lába nyomába se érhet (ami a szememben minden idők legjobb magyar filmje), bár ezt nem is vártam tőle. Azért Kállai ebben is jól hozta az árral sodródó, naiv főhőst, nyugodjon békében. Igaz, én úgy ültem le a film elé hogy kellően alacsonyra helyeztem az elvárásokat, ahogy zéel javasolta, és így tényleg nem volt annyira szörnyű...

2010-01-25 16:40:58 puttancsospeti (?) #7

Én zéellel és critixx-el értek egyet.
Kár volt folytatni a Tanút. Harmatgyenge lett dolog.
Bacsó amúgy maga is kritikusan szemlélte jó néhány alkotását.

előzmény: Cesare Gonzago (#6)

2010-01-25 15:47:27 Cesare Gonzago (4) #6

Azért nem kéne ennyire leírni Bacsót. Igaz, hogy ő is a hetvenes években volt igazán elemében; az is tagadhatatlan, hogy a kilencvenes és a kétezres években ő sem volt képes értékelhető teljesítményt felmutatni, de azért a Te rongyos élet, a Banánhéjkeringő és a Sztálin menyasszonya kifejezetten jó filmek voltak.

2010-01-25 10:43:08 critixx (2) #5

A Lumnitzer nővérekhez és a Majdnem szűzhöz képest még ez is remekműnek tűnik. A tanún kívül szerintem sem csinált túl sok érdemleges alkotást Bacsó.

2010-01-25 10:32:24 zéel (2) #4

A tanú a Bacsó életmű, sőt, a magyar filmtörténet egy kivételes teljesítménye.
Bacsó más filmjei a nyomába sem jöhetnek.
Ez a filmje pedig egyszerűen bűnrossz. (Ha kellően alacsonyra helyeztük a várakozásunk, akkor esetleg még kellemesen is csalódhatunk. Megállapítván, hogy nem is annyira rossz!:)

2010-01-25 02:24:39 Hannibal Lecter (?) #3

Az első rész minden idők egyik legjobb magyar filmje, a másodikat általában szidják, mint a bokrot. Még nem láttam, de nincsenek vérmes reményeim. Tanúból csak egy volt a magyar filmgyártásban (szerintem), ahogy Szindbádból, Ötödik pecsétből, Sose halunk meg-ből is. Lehet még mohón hullámlovagolni Kállai jópofa bambaságán, de félő, ha elvész az eredeti korszellem, csak a lomha füst marad... szóval egyelőre még nem merem/nem is tudom megnézni...

2010-01-25 02:22:40 Szívtiproimi (2) #2

Nagyon fent volt a mérce.

2009-05-15 17:58:49 kezdetektől (?) #1

Lassan ezt is megkéne nézni, mert az A tanú az zseniális! Bár, ahogy látom ez már nem az igazi, habár Cesarénál megkapta a zseniálist:D