The Matrix (1999) ☆

Mátrix

(Lana Wachowski - Lilly Wachowski)

amerikai-ausztrál akciófilm, sci-fi, thriller

4,3

Smith ügynök: Mondja Mr. Anderson, mi értelme van telefonálni, ha egyszer nem tud beszélni?

Morpheus: Welcome to the real world.

Morpheus: Volt már olyan álmod, amiről biztosan hitted, hogy valóság?

Morpheus: Hiszel Istenben, Neo?
Neo / Thomas A. Anderson: Nem.
Morpheus: Miért nem?
Neo / Thomas A. Anderson: Jobb az a tudat, hogy én irányítom az életemet.
Morpheus: Pontosan tudom, hogy mire gondolsz.

Morpheus: Válassz! Piros vagy kék?

PG

Computer: Kövesd a fehér nyulat...

Neo / Thomas A. Anderson: Mi az a Mátrix?
Trinity: A választ odakint találod. Keres téged, és meg is fog találni. Ha te is akarod.

Neo / Thomas A. Anderson: Tudom, hogy ott vagytok. Már érezlek titeket. Tudom, hogy féltek. Féltek tőlünk. Féltek a változástól. Nem ismerem a jövőt. Nem azért jöttem, hogy elmondjam, ez hogyan végződik. Azért jöttem, hogy elmondjam, hogyan kezdődik. Miután leteszem a kagylót, megmutatom az embereknek azt, amit eltakartok előlük. Megmutatok nekik egy világot nélkületek. Megmutatok nekik egy határok, szabályok és korlátozások nélküli világot. Egy olyan világot, ahol minden lehetséges. Hogy utána mi lesz, az már csak rajtatok múlik.

Neo / Thomas A. Anderson: Tudok kung-fu-zni.
Morpheus: Mutasd!

Smith ügynök: Szeretném megosztani Önnel mire jöttem rá az itt létem során. Akkor döbbentem rá, amikor osztályozni próbáltam a faját. Ráébredtem, hogy Önök valójában nem emlősök. Minden emlős ezen a bolygón ösztönösen természetes egyensúlyra törekszik a környezetével, kivéve Magukat Embereket. Letelepednek valahová és addig szaporodnak míg fel nem élik mind a természeti erőforrásokat, és azután csak úgy képesek fennmaradni, ha új területeket foglalnak el. Van egy másik organizmus is ezen a bolygón, mely ugyanígy viselkedik. Tudja melyik? A vírus. Az emberi faj egy betegség, a bolygó rákosodása. Az ember egy ragály, és mi vagyunk a gyógyszer.

Neo / Thomas A. Anderson: Meghaltam?
Morpheus: Ellenkezőleg.

Neo / Thomas A. Anderson: Miért fáj a szemem?
Morpheus: Mert most használod először.

Trinity: Ébredj Neo, a Mátrix rabja vagy.

Neo / Thomas A. Anderson: Tudok kung fu-zni.
Morpheus: Mutasd!

Smith ügynök: Megcsodálta már a Mátrix tökéletes szépségét? Emberek milliárdjai élik le a az életüket....öntudatlan.

Trinity: Neo, ilyet még soha senki nem tett.
Neo / Thomas A. Anderson: Azért fog sikerülni.

Smith ügynök: Kifogyott! (a tár)
Neo / Thomas A. Anderson: Az Öné is!

Smith ügynök: Hallja, Mr. Anderson? -Az elkerülhetetlen vég hangja! A maga halálának hangja! Minden jót, Mr. Anderson!
Neo / Thomas A. Anderson: A nevem...Neo!

Neo / Thomas A. Anderson: Morpheus, az Orákulum...azt mondta hogy...
Morpheus: Azt mondta, amit akkor hallanod kellett, ennyi!
Morpheus: Neo, előbb-utóbb rájössz Te is amire én, más dolog ismerni az utat, és járni rajta.

Cypher: Elegem van, Trinity! Elegem van a hajóból, elegem van abból, hogy moslékot kell ennem, de főleg ebből a faszkalapból és az összes baromságából! (az inaktiv Morpheus-ra utalva)

Cypher: Ha választhatok közte és a Mátrix közt, én a Mátrixot választom!
Trinity: A Mátrix nem valóságos!
Cypher: Nem értünk egyet. Szerintem a Mátrix valóságosabb ennél. (odalép Apoc rendszerez csatlakoztatott, merev testéhez) Csak kihúzom ezt a dugót, te pedig ott végignézed Apoc halálát.

Tank: Mire van szükségetek a csodán kivül?
Neo / Thomas A. Anderson: Fegyverre. Sok fegyverre. (majd a virtuális fehérségből megszámlálhatatlan sornyi polc bukkan elő, teli fegyverekkel)

Morpheus: Üdvözöllek a valóság sivatagában!

Trinity: Rohadtak!

Morpheus: This is your last chance, there is no turning back.
You take the blue pill: The story ends, you wake up in your bed and you belive whatever you want to belive.
You take the red pill: You stay in wonderland and I'll show you how deep the rabbit hole goes.

ügynök: A nyolcadikon vannak.

Morpheus: Gondolom most úgy érzed magad, mint a mesében Alice mikor a nyúl üregébe esett. Hm?
Neo / Thomas A. Anderson: Körülbelül.
Morpheus: Igen, látom a szemedben. Úgy nézel, mint aki elfogadja, amit lát, mivel azt várja, hogy felébred. Furcsamód majdnem ez az igazság.

Morpheus: Hiszel a sorsban Neo?
Neo / Thomas A. Anderson: Nem.
Morpheus: Miért nem?
Neo / Thomas A. Anderson: Jobb az a tudat, hogy én irányítom az életemet.
Morpheus: Pontosan tudom, hogy mire gondolsz.

Morpheus: Hadd mondjam el mért vagy itt: Azért, mert tudsz valamit, bár nem tudod megmagyarázni, de érzed. Érezted egész életedben, valami baj van a világgal, nem tudod mi az, csak azt, hogy van... Mint egy szilánk az agyadban, ami megőrjít. Ez az érzés hozott el hozzám. Tudod, hogy miről beszélek?
Neo / Thomas A. Anderson: A Mátrixról?
Morpheus: Akarod tudni, hogy mi is az?
(Neo bizonytalanul bólint)
Morpheus: A Mátrix mindenütt van, körülvesz minket, még most, ebben a szobában is. Azt látod, hogyha kinézel az ablakon, vagy bekapcsolod a tévét. Mindig érzed, mikor munkába mész, vagy épp' templomba, mikor befizeted az adót. Ez a világ, mellyel eltakarják szemed elől az igazságot.
Neo / Thomas A. Anderson: Az igazságot?
Morpheus: Hogy egy rabszolga vagy Neo. Megkötözve születtél, mint mindenki egy börtönben, mely érzékszerveiddel fel nem fogható. Börtön az elméd számára.