Harry Brown (2009) ☆ 👁

(Daniel Barber)

angol dráma, thriller

3,9

2018-02-15 00:00:06 Fergio (4) #56

Már régóta halasztottam a film megnézését. Kár volt mert voltak jó pillanatai. Nem olvastam vissza de akineke tetszett, annak ajánlom az Eden Lake c. alkotást. A téma hasonlóan a nyers erőszak.

2016-07-29 19:49:01 gomez1000 (3) #55

Szerintem ebbe a filmbe Rutger Hauer kellett volna a Hobo with a Shotgun - ból. Akkor sokkal tüzesebb lett volna. Így meg maradt a vén öreg papa a fájdalmas lassúságával.

2013-03-13 00:29:19 tomasso (4) #54

Nekem Charles Bronson "bosszúvágya" ugrott be a film kapcsán, hasonló mezsgyén halad Harry Brown is, de sokkal fajsúlyosabb ez a film. Az egyetlen reményem, hogy ebből nem készül folytatás, és egyéb szerepekben is láthatom még remekelni Michael Caine-t.

2012-10-23 20:23:12 Dynast Grausherra (4) #53

Michael Caine alakítása nagyszerű, ahogy a kedves, nagypapás megjelenésével elindult igazságot szolgáltatni, felejthetetlen. Számomra a film csúcspontja a fegyvervásárlás volt, ahogy Caine nyugisan üldögél a két bedrogozott őrült között, miközben a kanapén haldoklik egy túladagolástól szenvedő lány. Majd Caine rendet tesz.

2012-01-03 15:31:03 kulcsar03 (4) #52

Igazi külvárosi brit hangulatot éreztem a szobában az egész film alatt. Semmi felesleges motyogás, csak a lényeg...és mikor kell akkor bumm. Hangulatilag nálam hibátlan, Caine hibátlan, rossz fiúk hozzák amit kell. Hajszálnyira a zseniálistól...

2011-12-03 19:04:19 gerbence (3) #51

Csalódás. Az eleje kifejezetten erős, a vége kifejezetten rossz, a kettő között pedig végig ott somfordál a lehetőség, hogy valami igazán jó kerekedjen belőle, de végül sosem bújik elő. Illetve Caine játékában itt-ott megmutatkozik, meg a kis genyók is jók bírnak lenni, de a többi felnőtt szereplő nem hitelesebb egy átlag Tűzvonalban-epizódnál. És, ami a nagyobb baj, a forgatókönyv is ellaposodik, az ígéretes és kőkemény első félidő után középszerű thrillert "laposít" a történetből.
A híre nagyobb, mint a lángja.

2011-11-19 02:30:48 mokiszin (5) #50

Michael Caine óriási.
A vágás hibátlan. "Aranyollót neki!"

Nagyon bejött. 10/9, mert van egy-két laposabb, kicsit túlhúzott jelenet, de Caine játéka mindent feledtet.

2011-10-17 19:45:22 arylacee (5) #49

Kell egy kis gyom irtás. :)

2011-10-08 22:09:44 hellasverona (5) #48

Nemo kapitány leszámol mindenkivel...ez egy jó film!

2011-10-08 20:24:28 Hannibal Lecter (4) #47

"a brit panel-alvilágot"

Érzékletes megfogalmazás. :)

előzmény: Daemiaen (#46)

2011-10-08 20:19:51 Daemiaen (4) #46

Old man on fire - Michael Caine nagyon erős alakítással zabolázza meg (majdnem) a brit panel-alvilágot ebben a végére kicsit nagyot markolni kívánó, mégis erőteljes bosszúfilmben.

2011-09-27 19:41:52 limupei (3) #45

Elítéli Caine tettét? Nem. Ez bőven elég. Amerikában ezután soha többet nem kapna munkát. A londoni (és a világ más városaiban) zavargások után pedig tízszeresére erősödik az üzenet.

Mellesleg egy amerikai remake-ben talán át is menne a fiatalokhoz vacsorára és könnyes szemmel borulnának össze:)

2011-09-27 19:38:02 Hannibal Lecter (4) #44

Ugyan. A PC már régóta önmaga paródiája (jelentőségvesztésére nem egy szakíró/elemző rámutatott már), ezt a filmvilág képviselői is észrevehették volna egy ideje. Másrészt szerintem a generációs konfliktus jóval hangsúlyosabb a Harry Brown-ban, mint a nonkonformista, "polgárőri" felhangok.

2011-09-27 19:24:09 limupei (3) #43

Barber kvázi rábólint az önbíráskodásra, ráadásul hatósági embereken keresztül. Üzenet: ha a csőcselék már túlzásba viszi, az állampolgár rendet tehet. Nos, ezek után csodálkozol, ha nem kap munkát ebben a PC filmvilágban, amiben Európa is egyre PC-bb?

2011-09-27 19:17:50 Hannibal Lecter (4) #42

Jó, értem, hogy mire gondolsz, csak megerősíteni nem tudom az álláspontodat. Barber pedig igazán kaphatna több lehetőséget is.

2011-09-27 19:08:41 limupei (3) #41

Mondom, nem a lendületet hiányolom. Sokakkal ellentétben nekem nem fáj, ha valami lassú (sőt mostanában általában a gyors filmeken unatkozom a legtöbbet, lásd az irgalmatlanul gagyiszar Thor), de a lassúságnak is van dinamikája. Itt semmit nem éreztem, az egész lógott a levegőben. Az nem filmkészítés, hogy leállítom a kamerát, aztán vegye fel, ami előtte van. Szerintem. De a rendező bátor témaválasztását és végső üzenetét díjazom. Igaz, hogy azóta sem kapott munkát, de azért szép volt.

2011-09-27 19:00:33 Hannibal Lecter (4) #40

Lehet, hogy nem ugyanazt a filmet láttuk? :) Amúgy azt elismerem, hogy vannak benne kevésbé lendületes szakaszok is, de a hangulata többnyire azoknak is kifogástalan. A Harry Brown néhol már az ausztrál neowesternek kíméletlen nihilizmusával kecsegtet. Úgyhogy én kifejezetten örülök, hogy lesz itthon is moziban, az már más kérdés, hogy baromi kevesen fogják megnézni.

2011-09-27 18:53:05 limupei (3) #39

Te meg nézd meg az előtte lévő 80 percet. Tötyögünk, tötyögünk, még akkor is ha Caine nincs is a vásznon. Aztán átmegyünk kúlba, majd újra tötyögünk, az operatőrt húsz méterre rakjuk az eseményektől, a vágót meg hagyjuk tovább aludni. A végén meg nyomunk egy Hollywoodot.

2011-09-27 18:45:57 Hannibal Lecter (4) #38

Szerintem meg kurvára van. Nézd csak meg újra a kocsmában zajló finálét. Ha az nem rúg gyomorszájon, akkor semmi. Caine pedig zseniális, és további pozitív tétel a számláján, hogy egyáltalán nem úgy viselkedik, nem úgy osztja az igazságot, ahogy a legtöbb geronto-akcióhős. (Jó ellenpélda a közelmúltból Eastwood vagy Hauer.)

2011-09-27 18:38:56 limupei (3) #37

Hát nincs is, porosság helyett meg mondhattam volna naftalinszagot. Ahogy tetszik.

2011-09-27 18:24:05 Hannibal Lecter (4) #36

Még hogy ennek nincs dinamikája! :) Mondjuk azt amúgy sem értem, hogy jön ehhez közvetlenül a "porosság", de mindegy.

2011-09-27 11:06:19 limupei (3) #35

Egyáltalán nem. Attól még lehetne dinamikája (dinamika nem egyenlő a gyorsasággal!), hogy kis helyen játszódik. Mondjuk a Winter's Bone-nak is van. Szóval én nem a lassúságot kérem számon.

előzmény: Leppard (#34)

2011-09-27 10:44:14 Leppard (4) #34

Szerintem egyértelmű. Talán amiatt kevésbé dinamikus, és hathat "poros"-nak, amit írtam. Különben meg a Torino sem egy eszeveszett rohanás emlékeim szerint.

2011-09-27 10:34:51 limupei (3) #33

Igen, és?

előzmény: Leppard (#32)

2011-09-27 09:30:40 Leppard (4) #32

Ez egy angol kisváros, nem pedig Chicago.

2011-09-27 08:58:32 limupei (3) #31

A Gran Torino egy pozitív kicsengésű édesbús mese, ez meg tök realista (már amikor el nem b*sszák). A rosszfiúk ebben félelmetesen hitelesek, de mondjuk Caine nálam csak szimplán jó (értsd: volt már jobb is). Ha a rendező ismerné a dinamika szót, ez egy baromi jó film lett volna. Így kissé poros az én ízlésemnek.

2011-09-27 08:51:37 Olórin (4) #30

Inkább ebben van valami plusz, ami a Gran Torinóban nincs (konkrétan baromi jó színészi játék).

előzmény: "L" (#29)

2011-09-27 08:47:28 "L" (3) #29

Gran Torino, Eden Lake, Death Sentence, mind jo filmek, ezeket gyurtak ossze a Harry Brown-ra ami nem lett rossz, de hianyzik belole valami plusz, ami az emlitett filmekben megvan, ebben sajna nincs.

2011-09-12 14:41:39 Hannibal Lecter (4) #28

Meglepődve konstatálom, hogy ezt is behozták. Vannak még csodák! :)

2011-05-02 15:50:32 Leppard (4) #27

Csak a nem túl eredeti forgatókönyv hagy némi kívánnivalót maga után, egyébként remek alkotás.

2011-03-10 20:43:13 Hannibal Lecter (4) #26

Ha jól emlékszem, tavaly még arra is volt esély, hogy befut a mozikba. Jelenleg szerintem már a DVD-megjelenéssel kapcsolatban is csak vérmes reményeink lehetnek. Nagy kár érte, mondhatni, a hazai filmforgalmazás újabb szégyene, hogy ilyen rondán mellőzik ezt a darabot.

2011-03-10 19:36:03 Rorschach (5) #25

Emberből vagy, na :)
Amúgy nem tudja esetleg valaki, mikor szándékozik a Harry Brown magyarul is megjelenni - már ha egyáltalán szándékozik?

2011-03-10 17:47:24 Hannibal Lecter (4) #24

Valóban spoiler. Köszönöm az észrevételt, rögtön javítottam is, jobb későn, mint soha. (Nem is tudom, hogy hagyhattam ezt benne, ezúton is szeretnék elnézést kérni mindenkitől, aki esetleg belefutott.)

2011-03-10 17:32:30 Rorschach (5) #23

Szerintem az általad öncélúnak mondott jelenetek kitűnően megalapozták a hangulatot, a végső fordulat pedig ízlés kérdése, abban nem fogok vitatkozni :)

2011-03-09 23:22:52 Dió (4) #22

Nálam sok jelenet alatt veszélyesen közel volt az ötöshöz, például a Caine által ablakból meglesett jelenetek és az utcai összecsapás tuti idetartoznak, ezek ábrázolása 10/10. Ugyanakkor az első (anyagyilkosságos) jelenet pl totál felesleges (még öncélúnak is mondanám), a végén pedig a már említett utcai harccal úgy felkorbácsolják a néző elvárásait valami erős lezárásra, hogy nekem inkább csalódás volt, amikor az egyébként is kliséhegy fináléban megpróbálták valami félcsavarként eladni, hogy egy egész odáig totál háttérben lévő szereplő hirtelen jajdeg*ci lesz. Caine szuper, zene és a képek szintén szépek, szóval egy négyesre jó.

2011-02-23 19:22:48 Rorschach (5) #21

Ez egy igencsak durva spoiler volt.

2011-02-23 18:47:35 Umberto (4) #20

Tökéletesen egyetértek. Fogalmam sincs, ki ez Daniel Barber, de hogy nagyon kíváncsian várom a következő filmjét, az biztos. :-)

2010-06-19 01:25:31 Hannibal Lecter (4) #19

Ha van színész, aki az angol hidegvért és az elfojtott erőszakosságot egyszerre képes csontig hatoló hitelességgel tükrözni a vásznon, akkor az Michael Caine. Ahogy minden filmjében, a Harry Brown-ban is öröm nézni minden mozdulatát: kétségbeesett zokogását, szomorkás tűnődését, mérsékelt dührohamait. Daniel Barber mértéktartó, valósághű és kegyetlenül szikár képi világú revansfilmet épít az öreg színészóriásra, ami igazából a Sid kocsmájában lezajló, és a szereplőket okosan összegereblyéző fináléban csúcsosodik ki. Egészen páratlan feszültségfaktorral rendelkezik az a jelenet, amikor az ártatlannak tűnő ivótulajdonos a gyakorlatban is bemutatja forrófejű, esetlen unokaöccsének, hogy mik a fullasztásos halál előnyei. Vad, anarchista, sötét és cinikus film a Harry Brown, ami a mai, elnagyolt és sablonos (bosszú)thrillerek monoton áradatában kisebb gyöngyszem. Michael Caine pedig az isten. Na persze ezt eddig is tudtuk.

2010-06-12 01:33:03 grinder (3) #18

nagyon sablonos, szinte semmi újat nem mutat. csalódás.
a hármast is csak Michael Caine játéka és a film eleji kézikamerás jelenet miatt kapja.

2010-04-02 15:28:24 ronin07 (?) #17

Cicomázatlan bosszúthriller Michael Caine döbbenetes alakításával. Mike Hodges egy híján 4 dekádos gengszterfilm-klasszikusa, az Öld meg Carter-t! egyfajta reinkarnációján kívül a '60-as évek elején bimbózó free cinema deviáns figuráira és az őket életre keltő színészek (Courtenay, Tusingham, Caine, Finney) játékstílusára vonatkozó utalás a Harry Brown. A teátrálisan filmezett brit drámafeldolgozásokra adott realista drámák manír nélküli férfihőseinek generációja '71 óta durván átesett a ló túloldalára: az öregemberek nincsenek biztonságban, a rendőrség tehetetlen, a dílereknek már eszükben sincs fű alatt csencselni, egymást érik a négybetűs szavak egy eszeveszett motorosfutammal egybekötött anyagyilkosság közben, és után is, az északírek függetlenségi mozgalmai pedig össze sem mérhető a huligánmentalitásnak integető csatornai patkányok vérengzésével, városrészirtásával. A címszereplőt ráadásul kettős tragédia éri: felesége elvesztése után legjobb barátja is a "csak úgy" mentalitás áldozatává esik, és Caine sosem hagy ki egyetlen ziccert sem, ha a figurája reakciójára terelődik a szó: megindítóan zokog neje és öreg cimborája halálhírére, de ha kell, szikáran korbácsol, lő vagy szúr, de bizony, a 76 év őt sem kíméli egy folyó menti üldözés során. A haramiák összeválogatása szintén a legszebb szabad mozis hagyományokat idézi, de a jobb érzésű néző nem akar kezet rázni az aktorokkal, pláne, mert gyaníthatóan a képzetlen átlagemberek táborát erősítik ezek a csorbafogú, öklendező orgánumú személyek.

2010-03-27 07:04:08 HejjaX (4) #16

michael caine piszok nagy színész.

2010-03-14 22:09:13 Rorschach (5) #15

Most látom, hogy Caine ma lett 77 éves... Ennek tükrében azt hiszem, még inkább kiemelkedő az alakítása!

2010-03-07 14:28:11 Rorschach (5) #14

Amikor az Eden Lake zseniálisan keveredik a bosszúfilmekkel. Fantasztikus volt.

2010-02-17 21:05:24 Ubul (5) #13

én is inkább egyetértenék azzal,hoyg több köze van a Death Sentence-hez mint a GT-hez,vagy Taken-hez...lassúbb is,kevesebb is az akció,de attól függetlenül nagyon jól össze van rakva a film , Michael Cain előtt tisztelgés powa :D,nem bírom nagyon az öreget,de itt remekelt szvsz.

2010-01-30 23:07:40 Gasz András (4) #12

Nekem az is nagyon tetszett. :) Bronson papa büntetett.

2010-01-30 23:04:14 Zalaba Ferenc (3) #11

szerintem a GRAN TORINO-hoz kb. annyi köze van, hogy ebben is van egy öregember, aki összetűzésbe kerül néhány vadóc fiatallal. a film inkább a DEATH WISH ultrareálisnak szánt, de amúgy elég színpadias másolata.

2010-01-30 22:55:12 Gasz András (4) #10

Most hogy látom mit irtatok, lefordítható egyszerűen mondjuk a Gran Torino angol változataként e film tényleg. :) Bár sokan a Takennel fogják összemérni.

2010-01-30 22:49:40 Gasz András (4) #9

Harry Brown:

Michael Caine kegyetlenebb mint valaha. Talán a Takennél is velősebb mondanivalóval és tartalommal rendelkező akciófilm egy még mocskosabb még undorítóbb, még megrázóbb valós londoni negyedben. Ez a film ahogy Caine is elmondta inkább az erőszak ellen szól és nem egy erőszakos filmnek tekintendő. (Az eredeti Get Carter Cainel és a Taken inkább szimplább akciófilmek de annak nagyon is jók szerinte is). Nagyon átérezhető főhősünk lelkiállapota és felingerlődése, dühe. A film zenéje, élén azzal a fura gitár/hegedű kettősének hangzó elmélyülő hanggal zseniálisan adja a lelkileg lesújtott főszereplő és a körülötte látható eláradó mocsok (drogosok, bandák szabad és kontrollálhatatlan hatalma, gyilkosságai) okozta sötét hangulatot. Érdekesség, hogy Caine is élt hasonló helyen, méghozzá kb. alig pár mérföldre attól ahol forgattak. :) Meglepetésként a Potter széria Flitch úrja is feltűnt mint mellékszereplő. Ő és Caine erőteljesen hozták amit kellett. A jó öreg tapasztalatot és tehetséget. A film eleji és közepi kézi kamerás/mobilos erőszakos jelenetek sokkolóak (A kábítószeresnél játszódó jelenet) és elég hatásosak, elég valósnak hatnak. Ahogy a Takennél itt is előjön az 'akár láthatnám pl Pesten is ezt' érzés. (balszerencse esetén). A film nyelvezete nem nélkülözi az F betűs angol szavakat és a szlengeket sem de felirattal már bőven élvezhető.
A film elég lassú lefolyású olykor vontatottnak érezhetik sokan, a Takenhez képest főleg, de nagyon érdemes megnézni mert nem minden nap lát az ember ilyen szerepben egy Michael Caine-t és London egyik sötét és sajnos elég valódi arculatát.

2010-01-01 16:54:41 Brumi (5) #8

Eléggé megoszlanak az értékelések, de biztos, hogy rosszul láttad. :)

előzmény: gaillard (#7)

2010-01-01 16:47:40 gaillard (2) #7

Egy percig sem tudtam komolyan venni, de lehet hogy rosszul láttam :)

2010-01-01 16:46:40 Brumi (5) #6

A két dolog nem zárja ki egymást, ott is megnézem, ha tényleg bemutatják.

előzmény: Zalaba Ferenc (#5)

2010-01-01 16:41:21 Zalaba Ferenc (3) #5

ez valószínűleg lesz moziban is. nem mintha ez bárkit is megakadályozna bármiben.

2010-01-01 16:22:38 Gasz András (4) #4

Azért lehet hogy adok egy próbát neki. :)

2010-01-01 16:16:13 Brumi (5) #3

Szép ízes brit utcai szleng van benne, ha ez gondot okoz, akkor nem érdemes elsietni a megtekintését. :)
Remélem, hogy legalább DVD-n eljut hozzánk majd valamikor a nyár folyamán, mert figyelemre méltó alkotás.

előzmény: Gasz András (#2)

2010-01-01 16:13:43 Gasz András (4) #2

Már nagyon megakarom nézni de félek az igazi londonus angoltól. :) Felirat sajna még nincs, máshogy meg meg még nem tekinthető (mozi dvd). :(

2010-01-01 16:10:24 Brumi (5) #1

A britek válasza a Gran Torino-ra. Michael Caine még mindig a coolság császára, öröm nézni, ahogy csendes, sakkozó öregúrból könyörtelen igazságosztóvá válik. Egy másodpercig sem lehet észrevenni, hogy ez a rendező első egészestés filmje, magabiztos, gyönyörűen fényképezett, kifogástalanul megírt alkotás, amiben a legutolsó mellékszereplő is hitelesen játszik. Elképesztő atmoszférája van és a kendőzetlen erőszak mellett még mondanivalóval is szolgál. A dealert alakító srác (Sean Harris) kb. 10 perc alatt átrendezi a filmtörténelem gonoszainak rangsorát, iszonyatos jelenléte van.