La corta notte delle bambole di vetro (1971) ☆ 👁

(Aldo Lado)

jugoszláv-nyugat-német-olasz horror, krimi

4,3

2020-10-20 08:55:41 elzablues (5) #20

A 100 napos filmkihívás aktuális kérdésénél lett említve, félretettem kicsit a háborús filmeket miatta. Nem vagyok jártas a műfajban, ezt mihamarabb ki fogom eszközölni, addig is ez egy gyöngyírással kerekített, jó duci 5-ös.

2019-04-14 17:36:11 ChrisAdam (5) #19

Nézd meg inkább, minthogy elolvass róla bármit is! :)

Odacsap, ráadásul alattomosan, mert az első felében elringat egy átlagosan jó hangulatú, európai krimiben... a gyönyörű Prága, titokzatos nyomozás, és persze a nőttön-nőtt kíváncsiság. De mondhatni: "semmi extra".
Aztán mikor már közelítünk az utolsó fél órához, akkor felötlik bennünk a gondolat, hogy ácsi, talán mégis több lesz ez, mint holmi európai krimi... és bumm, az utolsó 20 perc megfogja a grabancunkat és földhöz vág. Az utolsó pár perc, már csak élettelen, de mégis élő testünket szorítja le a padlóra. És hiába ellenkezünk, követ minket a stáblista után is. Zseniális, képtelen vagyok kevesebbet adni rá. (Köszi tomside!)

2017-02-25 22:04:47 nygaben (4) #18

Ez tényleg egy átlagon felüli giallo, sokkal jobban tetszett, mint a Solange vagy a Tenebrae, és főleg az utolsó 25 perc az, ami emlékezetessé teszi. Mintha Lado a vége felé magára talált volna, sokáig untam a sztorit, annak ellenére, hogy tényleg nem az a szokványos bőrkesztyűs gyilkolászás ment. Mindenesetre a rendező egy ponton valahogy elkezdte szállítani a jobbnál jobb beállításokat, és végül eljutott addig az őrült és felkavaró (dupla-)befejezésig. Olyan hatalmas hatást sajna váltott ki belőlem (lehet, hogy nem tudtam túlzottan ráhangolódni), de mesterien keverte ki a hangulatot. A műfaj rajongóinak nagyon ajánlott, és külön köszönöm necksprainnek a közreműködését :)).

2017-02-06 22:53:15 dikalosz (5) #17

Nem mondom hogy haragszom hogy ezt nézted Scorcese Silence-e helyett :D

előzmény: necksprain (#16)

2017-02-06 22:27:43 necksprain (5) #16

és igen, ma végre felkerült a torrentes oldalra, meg is néztem rögtön. ezt látni kell! ha valakinek kéne, írjon rám és felküldöm a felhőbe (magyar) felirattal.

2016-12-28 02:55:10 dikalosz (5) #15

Nem szégyen ez, sőt! Megmosolyogtató :)
Gondolj bele milyen lenne fordítva. Ha szórnád a könnyelmű ötösöket aztán a végén eljutnál egy közepesig mondjuk.
Így viszont lehet látni a Te példádon keresztül is, hogy a filmeknek érnie kell.

2016-12-27 22:22:50 tomside (5) #14

Eléggé nyomatékosítottad..., de vállalom. ;)
As always. ;)

előzmény: dikalosz (#13)

2016-12-27 20:42:07 dikalosz (5) #13

Na, már megint ezek a problémák... :D Nálad mindiiiig

2016-12-27 18:01:05 tomside (5) #12

Én meg hüledezve olvasom vissza, hogy valamikor sajnáltam ettől a filmtől az ötöst. :O
Én marha!

előzmény: dikalosz (#11)

2016-12-27 03:55:48 dikalosz (5) #11

Most látom csak! Hoppá!
Csak sikerült lenyűgöznie végre egy filmnek e műfajon belül is :)

előzmény: GothMan (#9)

2016-09-01 09:30:59 ryood (5) #10

nem gondoltam volna, hogy ez bekövetkezik :)

előzmény: GothMan (#9)

2016-08-31 23:14:45 GothMan (5) #9

És igen... az első giallo, amire ötöst adok. Végre minden teljesen a helyen van, a sztori, a látvány, a hangulat, és még furcsa mód a színészek is. Az okkult megoldás azért meglepett, és lehet, hogy nem is tetszett annyira, de a finálé tényleg mindent felülír. Bravissimo!

2016-05-27 21:53:01 dikalosz (5) #8

Vajon inkább Téged jellemez az a tény, hogy nem először fordul elő (ha jól tudom újranézés nélkül) hogy felpontozol egy giallo-t bizonyos idő elteltével, vagy van ezekben a filmekben valami különleges, ami ezt vonja maga után (azt aláírom, hogy a giallo műfaj -számomra is- sokszor 'ülepedniekellős', bár nálam az újranézés sokat segít hogy kis ötösből nagy ötös legyen)?

Annyi biztos, hogy nyáron rájuk megyek ismét, és ez a gyöngyszem sem fog kimaradni! (A lentebb említett kedvencemet azóta már vagy nyolcszor láttam még/megnézettem cimbikkel. Hasonlóan ahhoz, szerintem ennek sem fog a fénye megkopni) :)

2016-05-27 21:03:08 ryood (5) #7

tényleg hátborzongatóan jó atmoszférája van..

2016-05-27 14:12:13 tomside (5) #6

Aha. :)
(És most megint ugyanúgy, ugyanazért vagyok itt.) :)

előzmény: dikalosz (#5)

2016-02-25 20:13:20 dikalosz (5) #5

Haha, most látom, már megint ugyanúgy ugyanaz? :D

2015-08-15 15:51:26 tomside (5) #4

Giallót keresek, és ahogy ez is elém került, nem bírtam megállni, hogy ne húzzam fel ötösre. Iszonyat nagy hangulatfilm!

2015-04-06 23:07:40 dikalosz (5) #3

Csatlakozom az előttem szóló tomside-hoz minden általa említett pozitív véleménnyel kapcsolatban. A vége letaglózó, az ilyen filmekben nagy hangsúlyt fordítanak a feszültség növelésére. Itt a film végére már gyakorlatilag az ujjtördelős, fogcsikorgatós fázisig jutottam el. Viszont én zseniálist nyomok rá, és a nevető ablakos ház után ez a film következik a kedvenc gialloim listáján.
Csak ajánlani tudom mindenkinek!

2015-01-02 23:03:47 tomside (5) #2

Ahogy a pillangós metafora összevág a merevgörccsel és a valódi életre az aranyért és a pénzért megvakuló tömegekkel, az nagyon érzékletes.
És - csak ismételni tudom magam - nagyon kemény az utolsó 3 perc. Megyek, járok-kelek, élem az életem, és ezeket a képeket látom pörögni a kocsi szélvédőjén, a konyhacsempén vagy az akvárium falán. Nagyon túlkaptam. :)

2015-01-02 19:33:57 tomside (5) #1

Az utolsó 20 perc ötöst érdemel, azon belül is az utolsó 3 hatost!
Azért nem kap mégsem zseniálisat, mert az ezt megelőző részek nem tudtak teljesen lekötni, kicsit összecsapottnak tűntek. De a vége az valami iszonyat kemény, bizonyosan a hasonszőrű filmek egyik legjobb befejezését tudja magáénak ez a film. És mivel egyébként sem rossz, igen, bőven-bőven megéri megnézni. Emlékezetes marad, az biztos.

Egy kulcsszó van felvéve a filmhez, a giallo. Nos, ez a film egy teljesen sajátos helyet foglal el a giallo rendszertanában, mert rendkívül egyedi hangulatú. Nagyon megfogom magam a kérdéssel, hogy mihez is hasonlíthatnám. De épp ebből az egyedi hangulatából fakad az élvezhetősége.
Ajánlom.
És köszönöm, hogy ajánlották.