Marty (1955) ☆ 👁

2020-07-19 00:47:42 dorothygale (3) #36

Nèzôpont kèrdèse

előzmény: Mizi (#35)

2020-04-29 10:14:58 Mizi (5) #35

Pedig a film egyik nagy erőssége a befejezés. Szerintem mesteri. Manapság trend felesleges jeleneteket tuszkolni a filmek végére, így hatalmas fegyvertény, ha egy rendező ott fejezi be a filmjét, ahol kell. Véleményem szerint egy összeborulós jelenet csak elrontotta volna ezt az alkotást, mert hát a kevesebb - mint oly sokszor - ez esetben is "több".

előzmény: dorothygale (#15)

2020-04-16 21:20:00 Jereváni Rádió (5) #34

Meg amikor Clara, Marty és a Mama beszélgetnek a nappaliban. Marty feje, ahogy tudja, hogy amit mond Clara az önmagában véve nem rossz, de a Mamának ez nem fog tetszeni.

Meg a telefonos kikosarazás.

Meg amikor a végén kifakad a haverokra.

Tényleg sallangmentes es csodálatos alakítás!

2020-04-16 15:53:33 critixx (5) #33

Valóban. Borgnine-t addig kizárólag marcona rosszemberek szerepében foglalkoztatták Hollywoodban (Most és mindörökké, Rossz nap Black Rockban), itt bebizonyította, mennyire kiválóan tud hozni egy érzékeny, gátlásos figurát, aki minden moccanásával szimpátiát kelt a nézőben. Ahogy mondod, aki volt már ebben az élethelyzetben, tökéletesen hitelesnek érzi a filmbeli szituációkat.

Meglepő, hogy a korszakhoz képest mennyire sallangmentes film ez, mennyire hiányzik belőle mindenféle romantikus pátosz és giccs, illetve mindenféle melodrámai túlzás. Mikor Marty és Clara egymásra találnak, a lány berohan a szüleihez, a férfi pedig elindul hazafelé, annyira egyszerű, de mégis csodálatos pillanat, az ember akaratlanul is jobban, vidámabbnak érzi magát.

előzmény: Jereváni Rádió (#32)

2020-04-16 12:59:50 Jereváni Rádió (5) #32

Csodálatos film. Aki valaha is volt Marty cipőjében, az elmondhatja: tökéletesen HITELES a főszereplő karaktere és minden egyes megnyilvánulása.

Csont őszintén és húsbavágóan mond el rengeteget: a párkapcsolat hiánya miatti szenvedéstől kezdve a mamahotelen keresztül az önértékelési zavarokig bezárólag egy komplett pszichológiai tanulmányt mutat be a film csont egyszerűen, de érzékletesen és kellően érzékeny módon.

Ernest Borgnine letaglózó, amit művel a vásznon. A nagyranőtt szomorú kisfiút látom a vásznon, a szeretetre vágyó nagymackót, az embernek kedve lenne megsimogatni a buksiját, de tényleg.

Tökéletes mű Delbert Mann filmje, jó helyre ment akkoriban az Oscar.

2020-04-14 00:59:11 critixx (5) #31

Több mint tíz év után újranéztem. Felkúszott ötösre. Talán azért, mert mai szemmel, a szereplőkéhez hasonló életkorban, sokkal jobban átéreztem a filmben ábrázolt élethelyzetet.

2019-09-15 07:50:56 napola (5) #30

Bő 10 évvel a szavazásom után az akkori 4 csillagot felnyomtam ötre. :) Főleg, mert még mindig szívesen, szeretettel emlékszem rá. Martyra, a kis egyszerű lényére, akit Ernest Borgnine olyan szépen, hitelesen, emberien megformált. Megérdemli ez az egyszerű, de nagyszerű film részemről az ötöst.

2014-01-28 16:12:40 csabaga (4) #29

Utánanézve,akkor 3-4 évente nyert egy olcsóbb,szimplább film.
Általában a jelöltek között mindig volt egy ilyen alkotás.

Általában jobb filmek voltak azok,mint a ma készültek.Az olcsók és a gigák egyaránt.

2014-01-27 17:16:59 critixx (5) #28

Egyébként sokatmondó, hogy az '50-es évek közepén, a gigaköltségvetésű, látványos ókori és egyéb szélesvásznú Technicolor "csodák" idején egy minimál pénzből készült fekete-fehér "tévéfilm" nyerte a legjobb film Oscarját. Persze ez sem tartott sokáig...

2014-01-27 16:40:56 csabaga (4) #27

Van benne valami.

A másik variáció,a szereplők előéletét boncolgatnák.Miért is magányosak,mintha ahhoz kellene valami különös előélet.

2014-01-27 16:37:12 critixx (5) #26

Ma tévéfilmként készülne el, mondjuk olyan Hallmark Channel stílusban, másodrangú vagy egykoron elsőrangú, de mára kiöregedett és/vagy elfeledett színészekkel, vastag cukormázzal borítva.

2014-01-27 16:18:35 csabaga (4) #25

Ez az a film,ami ma nincsen.

A kommerszbe nem fér bele, a művészfilmesek meg agyonbonyolítanák.

Esetleg valami európai díjat kapna,de Oscart nem az biztos.

2014-01-26 21:48:48 Hannibal Lecter (4) #24

Ma szinte aktuálisabb. :)

előzmény: Leslie (#23)

2014-01-26 21:36:21 Leslie (4) #23

Szerintem viszont kevés film tud ennyire aktuális maradni. Nálam majdnem ötös.

2014-01-26 21:27:54 dabo (3) #22

Efölött a film fölött mára alposan eljárt az idő. Csak a "hhgygy-féle" jóindulatú indexálással kapta meg a hármast.

2013-08-29 17:22:32 csabaga (4) #21

Az Oscar talán pont a realista egyszerűségéért (is) kapta.Kicsit más volt,mint az akkori látványfilmek.
Tenebra jobban leírta ezt nálam...

2013-08-29 17:20:03 csabaga (4) #20

Ha egy film sok-sok évtized után is jó,akkor megérdemli a magas átlagot.Több generációt túlélt,vagyis "zseniális".
Ezt az osztályzatot ráadásul nem is az akkori emberek adják rájuk,ők már általában sajnos nem élnek.
Napjaink filmjeiről nem tudni,20 év múlva egyáltalán emlékeznek-e majd rájuk,mond-e valamit a címük az akkori fiataloknak.

Régen is volt rengeteg alkalmi siker,mára feledésbe merült mozik.Ma is így lehet.

2013-08-29 00:53:08 Tenebra (4) #19

Én személy szerint nem így osztályzok, nálam minden film egyenrangú. Viszont tény, hogy egy régi hollywoodi és egy mai hollywoodi filmet össze sem lehet hasonlítani. Kb. sejthető számomra, milyen minőségű lesz mondjuk egy film noir az 50-es évekből, és milyen egy mainstream sci-fi akciófilm ma. :D

Ez a film meg pont azért jó, mert mérsékelt, őszinte, giccsmentes. Satuegyszerű, mégis emiatt olyan életszagú és hihető, emberközeli történet.

2013-08-28 23:05:50 Adam Taylor (5) #18

Van néhány film ami szerintem is csak a kánon szentsége miatt tartja a jó átlagot - ez speciel szerintem pont nem ilyen; ma is fogyasztható remek film. Persze minden szubjektív, és ahogy nálam Delbert Mann filmje simén zseniáis, úgy lehet másnál is 5-ös egy nekem nem tetsző régebbi mozi.

2013-08-28 22:31:39 Eglaronion (?) #17

Egy kicsit off, de van benne valami amit mondasz, néha én is elgondolkozom, hogy azok a filmek, amelyek mondjuk az ötvenes évek előtt készültek, azért van több is 4,50 átlag fölött, mert ennyire jók, vagy csak filmtörténeti jelentőségük miatt kapnak kiváló osztályzatokat.
Hogy a filmről is mondjak valamit, másfél éve láthattam egy ismerősöm által. Nem jött be.

2013-08-28 21:24:38 hhgygy (3) #16

Most néztem, valahogy ezeket az 50-60 éves filmeket valamiféle indexeléssel kéne osztályozni, annyira megváltozott a világ, a tempó, az emberi viszonyok. Ez a film nekem kőbalta-egyszerűségű, szinte rajzfilmn-színvonalúnak tűnt, mind a mondanivaló, mind a megvalósítás. De felszorzom azzal a bizonyos indexszel és akkor egy közepest megérdemel. De hát legjobb film Oscar-díja????????

2012-12-16 14:36:30 dorothygale (3) #15

A befejezetlensége okán 3- as. Egyébként 4-es....

2012-10-30 08:55:25 Tenebra (4) #14

Jó kis film. Ernes Borgnine-ről abszolút elhittem, hogy hentes. Teljesen úgy néz ki. :D S egyszerűen kiválóan játszik. Eddig csak nagyon macsó szerepekben láttam, de itt megmutatta az érzelmes, "geek"-es oldalát.
Egyébként én nem éreztem giccsesnek, sőt. Ezt nem véletlenül ünneplik úgy, mint "realista" filmet a korszakból. Azon kevés hollywoodi produkciók közé tartozik, melyekben egy lírai hangvételű, mérsékelt, visszafogott sztorit kapunk, erősen karaktervezérelt drámát. S nem egy szokásos középosztálybeli, ősamerikai szemszöge érvényesül, hanem egy munkás, olasz bevándorlóé. Ez is elég ritka volt.

Néha voltak túljátszott jelenetek (túl melodramatikusak), de az összkép szerintem nagyon is jó. Nem az az átütő, amitől katarizsa lesz az embernek, csak egyszerűen nagyon jó. Egyszerű, őszinte - ez a lényeg.

(Megjegyzem egyébként, hogy az a "csúnya lány", annyira nem is csúnya... :D Inkább csak átlagosnak mondanám. Vagy legalábbis nálam nem itt kezdődik a csúnya. Ennél a nőnél azért minden rendben volt. A csúnyaság ott kezdődik, mikor valakinek bajsza van - nőként. :D)

2012-09-16 17:17:19 gomez1000 (2) #13

Szép film érzelmekről, nősülésről, és anya fia kapcsolatról. Bevallom értékelem, de néhol picit giccses és vontatott és erre a stílusra nem mindenki vevő. Talán ezért lehet, hogy a "Legjobb Film" címmel kitüntetett Oscar díjas produkciók között ez az egyik, amit legkevésbé ismernek.
Amúgy nem szoktam tiltakozni, de ez a magyar szinkron valóban rémes. Sokszor észrevehető, hogy nem paszzol a hang és a hangszín a színészekhez. Azt nem tudom, hogy szinkron baki, vagy eredetileg is így volt e, de érdekes, hogy amikor Marty a kezében tartja a kisbabát, és elkezd sírni, valójában látszik, hogy nem is sír, csak hangot raktak alá. Mindenesetre a szinkron tényleg rossz. Gondolom, mivel nem annyira közkedvelt film, ezért sem készítenek hozzá jobbat. Aki teheti eredeti nyelven nézze meg.
Sajnos nem tudok rá jobbat adni, mint 3-as, mert túl giccses, nem tudok együttérezni senkivel, és semmilyen katarzist nem éltem át.

2010-08-22 17:22:31 Hannibal Lecter (4) #12

Lám, lehet ám "szinglifilmet" csinálni fingások, altesti poénok és erőltetett meztelenkedés nélkül is. Ezt a mai rendezők mintha hajlamosak lennének elfelejteni. Pedig a Marty egy aranyos, vicces, őszinte film, ami többet mond a magányos egyedülállók lelkivilágáról, mint sok mai romkom.

2010-08-11 14:56:50 Rocky (?) #11

Sly Stallone ROCKY-ja a MARTY és a RAKPARTON egyesítése. Mind három Kedvenc!

2009-12-06 21:04:34 acidphase (4) #10

nem tartom kizártnak a dolgot, ezér majd igyekszem eredeti nyelven is lecsippenteni:P

előzmény: puttancsospeti (#9)

2009-12-06 17:50:56 puttancsospeti (5) #9

Akkor már csak az eredeti hangos-feliratos verzió megtekintése választhat el az ötöstől! :P

előzmény: acidphase (#8)

2009-12-06 17:46:19 acidphase (4) #8

en bevallom m szuperzsaruban ismertem meg eloszor t. hill oldalan, persze akkor még fogalmam se volt h komolyabb témáju filmekben is szerepelt ö..

bar a Martyt csak szinkronosan láttam, de igencsak meggyözött..:)

2009-12-06 16:54:48 critixx (5) #7

Csak egy érdekesség: Fellini Bikaborjak című filmjét Amerikában "The Italian Marty" szlogennel forgalmazták. :DD

2009-12-06 16:53:08 puttancsospeti (5) #6

Én azokat jóval később láttam. Nagyon nagy érdeme a Marty-nek, hogy egy abszolút antitrendi témáról mert ilyen mélységgel és színvonalon beszélni, a"klasszikus időkben."

előzmény: Cesare Gonzago (#5)

2009-12-06 16:47:59 Cesare Gonzago (5) #5

Én a Konvojban és a Vad bandában ismertem meg az öreget.

előzmény: puttancsospeti (#4)

2009-12-06 15:49:34 puttancsospeti (5) #4

Ebben ismertem meg és kedveltem meg Ernest Borgnine-t. :-)

2009-12-06 12:11:26 Cesare Gonzago (5) #3

A maga nemében zseniális film. Illő volna itthon is kiadni DVD-n, hogy angolul élvezhessük, ne az MGM rémes hangalámondásával.

2009-12-06 12:03:18 critixx (5) #2

Egyetértek. "Csendes", kis költségvetésű emberi dráma, ami ezerszer többet mond a korszak agyonerőltetett színes-szélesvásznú ókori csodáinál meg musicaljeinél.

előzmény: puttancsospeti (#1)

2009-12-06 11:29:23 puttancsospeti (5) #1

Nagyon szép és bátor film.