The Thing (1982) ☆ 👁

(John Carpenter)

amerikai horror, sci-fi, thriller

4,2

2022-06-21 00:43:09 ChrisAdam (5) #180

10 éve láttam először, akkor károgtam egy sort - de minek? -, 7 évvel ezelőtti újranézéskor se hidaltam le - de miért? -, most viszont azt kell mondjam, hogy ez a mozi nagyon is ott van a filmtörténelem legjobb sci-fi horrorjai között. Egyrészt nagyszerű, hogy bizonyos részleteit elfelejtettem, így aztán ért meglepetés, másrészt meg - atyaúristen - micsoda atmoszféra! Nyári meleg este van, de bőven lehet dideregni (rettegni)! Zseniális, méghozzá erősen az.

2022-06-13 13:50:04 ChrisAdam (5) #179

40 éves A dolog! Jubileumi vetítés kizárólag június 20-án a Cinema MOM és a Pólus Mozi műsorán. A Pólus Moziban tartott vetítésre pedig jegyet is nyerhettek, figyeljétek a napokban a KT Facebook-oldalát. :)

2020-12-19 10:57:27 Norbert Simon (5) #178

Hát nem csupán az antarktiszi hideget de a feszültséget is szinte kézzel lehet tapintani. Ez már megelőlegezte bennem a 4 csillagot. A történet egész izgalmas gyakorlatilag egy pillanatra sem lankad az ember figyelme. A színészek mindegyike nagyon jól játszotta a szerepét. A film nagyon hangulatos, izgalmas, érdekes minden tekintetében. Na és akkor a befejezés....hát egy kicsit tényleg fura volt. Üsse kavics... Én zseniálisat adok rá.

2017-06-20 19:26:52 BalaKovesi (4) #177

Szépen fényképezett, hangulatos darab a The Thing. A szobában éreztem a filmből áradó hideg levegőt, pedig kint 30°C van. :D A szereplők nagyon emberszerűek. Nem gyökerek, nem hoznak random logikátlan döntések, érthetőek. Ebben hasonlít a Nyolcadik utasra, hogy nagyon emberiek a szereplők (Kurt Russell meg jó főszereplő, de azért Ripley maradandóbb). Persze az Alienhez hasonlóan itt sem kell hihetetlen mély és kidolgozott karakterekre gondolni, de nem is baj, mivel így is érthetőek a döntéseik, reakcióik stb. Mint fentebb említettem, a hangulatteremtés megy a filmnek, viszont a feszültségteremtésnél akad egy probléma. Persze lehet velem van a baj, lankad a végére a figyelmem, de az ember azt várná hogy egy film folyamatlsan adagolja a feszkót, vagy legalább a végén van a csúcspont, itt viszont nem így volt. Sőt, nekem ez a befejezés kicsit olyan semmilyen volt, jobbra számítottam. Így lehetne mondani, hogy unalmassá válik a végére, de ez hazugság lenne, mert a hangulat beszippantva tartja az embert. Valahogy nem állt rá a kezem, hogy ötöst nyomjak rá. Talán a vége miatt, talán azért, mert túl sok filmre nyomok zseniálist és próbálom visszafogni magamat. :)

2015-11-17 12:44:38 Nordbright (4) #176

Én is. De félelmek helyett inkább egyfajta misztikus, tudományos, homályos egyveleg érzést tudok felidézni "szorongás" helyett.

2015-10-09 09:51:44 BonnyJohnny (5) #175

Kudlik Júlia örülne, ha hallaná. :)

2015-10-08 19:06:00 tomside (4) #174

Értem. Jogos is, de én a Delta zenéjén, havasi lánctalpasain, hideg, tudományos idegenségén nőttem fel. Aztán ez a film ezt találta telibe, amikor láttam. Az én recepciómban ezek erősen rokonok, persze ez erősen szubjektív. ;)

előzmény: Nordbright (#173)

2015-10-08 15:48:26 Nordbright (4) #173

Félelmek gyökere a Delta főcíme? :)
Ne mán'. Tom Dissevelt and Kid Baltan - Song of the Second Moon, szó szerint "összetákolt" zenéje az isten :)

2015-09-22 14:35:12 tomside (4) #172

De ugye, hogy nincs messze hangulatilag?

2015-09-22 14:04:13 Ubul (5) #171

na, nekem ez új volt, meg is néztem gyorsan a delta főcímét :D

előzmény: macready (#169)

2015-09-22 13:47:38 tomside (4) #170

:D
Nem volt egyértelmű? :D

előzmény: macready (#169)

2015-09-22 12:35:01 macready (5) #169

Erre gondolsz? :)

2015-09-22 00:31:25 tomside (4) #168

A nap, amikor ráébredsz, hogy a The Thingtől való félelmeid gyökerei valójában a Kudlik Júlia-féle Delta főcíméig érnek vissza. :)

2015-09-04 08:50:03 Calavera (?) #167

nagy reményekkel indultam neki, felirattal, HD, minden. Kurt Russel?mint az állat!
nézem, "huhh ez nagyon zsír, na végre" megy-megy a dolog, de sajnos amikor a kutya feje négy irányba szétnyílik és mindenféle piros fonalak kezdenek ideoda menni meg "belek" (értsd több összefont fonál), akkor úgy döntöttem, hogy ilyen gagyiságot nem nézek tovább, időpocsékolás. Bizonyosan az beszél belőlem, hogy az Alien-t már annyiszor láttam az elmúlt 15évben és nézem meg most is többször, hogy ez az olcsó, úgytűnő: "nem értenek hozzá" film sajnos nem állta ki az idő próbáját és elbukott valamikor....amikor is jött a remake, ami homlokegyenest azonnal fel is hagy a hagyománnyal miszerint nem szerepel nő a filmben, hát az első név, Mary Elisabeth Winstead...szóval köszi, az elavult filmről, na húzzunk le egy kis pénzt, mert hát "fogok venni kenyeret, meg még....iphone-t" (Belga - Lottó)

szóval, tudom, hogy itt most nagy megkövezés lesz emiatt (egy nagy laposan és egy zacskó kavicsot). Persze, ha meg film+-os este 11kor kezdődő 3. rangú filmnek nézzük....annak meg túl jó.

2015-07-25 00:58:53 BonnyJohnny (5) #166

Én úgy tudom, margóra tette. Mint ahogyan ezt is az E. T. (Amik szintén teljesen más műfajok. Sőt amaz filmek között töbh a hasonlóság.)

2015-07-24 20:05:17 csabaga (4) #165

Nálam már csak gyenge négyes...Kubrick és Lumet filmje teljesen más műfaj,szó sincs lealázásról.

2015-07-24 19:22:23 BonnyJohnny (5) #164

Ja, azt nem figyeltem, csak azt láttam, hogy anno a vita idején négyes volt.

Most azt az érvélést nem hoznám fel,
Még jó. :P

Amúgy a két film műfaja, hangulata, és bizonyos elemei hasonlóak, így valószínűleg nem véletlenül jött létre maga a film, három évvel az Alien sikere után. De aztán, mint anno a Dr. Strangelove, ami könnyedebben nyúlt ugyanahhoz az ötlethez, mint a Fail-Safe, és lealázta Lumet filmjét, ugyanúgy az E. T. is margóra száműzte ezt a sci-fi klasszikust.

2015-07-24 19:08:01 ChrisAdam (5) #163

Eddig ötös volt, csak erősebb ötös. Most egy kicsit gyengült.
Most azt az érvélést nem hoznám fel, azért más film a kettő.

2015-07-24 18:58:09 BonnyJohnny (5) #162

Örülök, hogy ötös lett. :) Visszaolvastam a korábbi "hatott rá az Alien" érvelésed. :D

2015-07-24 18:31:45 ChrisAdam (5) #161

Tegnap újranéztük. Zseniális, de már csak egy halovány ötös. Azért néhol lehetne több is, de zseniális jelenetek is találhatóak benne. A díszletek, effektek bravúrosak, mindenképpen helyet foglal a sci-fi horrorok mesterművei között.

2014-01-29 16:26:58 csabaga (4) #160

Meg tudom érteni.

Engem a gyenge szereposztás zavart és a sok "utalás" az Alienre.Most úgy érzem,a régi B kategóriás filmnek volt valami gügye bája,ami itt elveszett.
Carpenter világa egyre kevésbé az én világom.Szinte már semmi sem tetszik tőle.

előzmény: GothMan (#159)

2014-01-28 19:13:49 GothMan (2) #159

X év után újranézve ez valami irgalmatlan nagy csalódás volt. Röhej.

2013-01-21 15:47:10 slawter (5) #158

Ez marha jó! :D

2013-01-06 19:12:58 Ubul (5) #157

nem tudom volt e már, spoilerként beteszem azért a pingu-s verziót, szerintem kötelező, aki már látta a filmet :D

megtekinthető itt

2012-12-25 09:10:57 taxilovearsenal (4) #156

A 2011-es előzmény/remake kapcsán Childs nem lehet imitáció: látjuk a fülbevalót a jobb fülében (ugye ez az, amit Carter elveszített az űrhajóban való járáskor, és változott dologgá). És mivel MacCready sem dolog (őt végig követi a kamera a vérteszt után), így mindketten emberek.

2012-07-01 03:12:45 terika (5) #155

Szerintem semmi gond azzal, ha 4-es a film számodra.
Én azt hittem azért négyes, mert szerinted hajaz az Alienre... Ha nem ezért négyes akkor nekem mindegy miért négyes. Emberek vagyunk, teljesen más ízléssel. Én ezt magam részéről telejsen tiszteltben tartom. Ne azért legyen 5-ös, mert sokak szerint az. Ha Neked nem ötös, akkor nem ötös. :)

2012-06-28 19:13:28 ChrisAdam (5) #154

Nem az a fő bajom egyébként, hogy hatott rá az Alien. Nem ezért négyes. Vagy ez szűrődött ki a mondandómból? Egyszerűen a film.... Nem tudok rá ötöst adni. De lehet, hogy egy újranézés után más lesz...
Hé, emberek, nem tetszhet mindenkinek ugyanúgy. Azért nem kell keresztrefeszíteni....! :P

előzmény: terika (#152)

2012-06-28 13:48:00 BonnyJohnny (5) #153

A dolog nem a gazdatestben bujkál, hanem lemásolja őt, majd az eredetit elemészti. Tehát a második túlélő vagy eredeti, vagy másolat. Nincs köztes állapot.

Amúgy az Alienhez hasonlítás dologban én is hasonlóakat akartam írni Chrisnek. :)

előzmény: terika (#151)

2012-06-28 13:43:25 terika (5) #152

És ha hatott az miért baj? Nem értem, hogy ennek mi köze van ehhez? Vagy Te csak az "eredetiség" megfogalmazása miatt (értem itt azt, hogy megírták többen is, milyen eredeti ötlet ez stb.stb.) kötöd az ebet a karóhoz?
Meg ha megnézzük, ez egy remake, van egy 1951-es elődje...Ennyi erővel azt is mondhatnánk, hogy az Alien merített ebből a filmből, mármint az elődből. De ezt szőrszálhasogatásnak tartom. :)
Úgy gondolom, ha ezzel küzdesz elveszed magadtól a filmélményt.

2012-06-28 13:40:09 terika (5) #151

A végével kapcsolatban. Feltételezzük, hogy ez egy intelligens lény, sőt biztos az. Az ámokfutás kapcsán valószínű valamennyire ki és/vagy megismerte az emberi lényt annyira, hogy taktikázzon és életben tudjon maradni az egyik utolsó potenciális gazdatestben. Szerintem.

Egyébként remélem nem értetted félre, nem akartam hasonlítani az Alienhez. Csupán elfogult vagyok a sci-fivel kapcsolatban és ezért érdekeltek volna az űrhajós részletek is bővebben. :)

2012-06-27 16:34:58 ChrisAdam (5) #150

Még mindig van olyan érzésem, hogy hatott erre a filmre az Alien. Amit utána válaszoltál terikának, már az azt az érzést kelti, hogy itt Alien-dolog van. Sajnos még mindig nem tudok rá zseniálisat adni. :( Pedig, hidd el, nem rossz film és tetszett.... Majd újrázok. Valamikor.

2012-06-27 11:29:52 BonnyJohnny (5) #149

Nem a légzést nem utánozza, hanem a légzése nyomán nem képződik (annyi) pára.

előzmény: JeszKar (#148)

2012-06-27 11:05:54 JeszKar (5) #148

Nagyon furcsa lenne, ha minden tudna utánozni, csak a lélegzést nem.
Amúgy meg látszik a lélegzet csak nem túl jól, aminek az oka a fények lehetnek. MacReady arca telibe van világítva, míg Childé nincs.
És a filmben folyamatosan vannak utalások arra, hogy a dolog nem pusztítja magát. Pl. Valahol olvastam régen, hogy minden szereplő miután átváltozik a dologgá "leszokik" a dohányzásról.

2012-06-27 10:56:21 BonnyJohnny (5) #147

Szerintem nem hiba. Túl látványos és túl egyértelmű ahhoz, hogy az legyen.
Na ne már, hogy a dolog egy kis alkohol nem elfogyasztásával kockáztatná a lelepleződést...
Amúgy meg tetszetősebb a nyitott befejezéssel. Bár ez nem érv, csak vélemény. :)

előzmény: JeszKar (#146)

2012-06-27 10:36:39 JeszKar (5) #146

Úgy vélem nincs is nyitott befejezés
Nem a lélegzet lényeges a jelenetben, ez lehet pusztán valamilyen kisebb hiba is. A lényeg, hogy MacReady egy italt nyújt Childsnak, ő pedig elfogadja, és iszik belőle. Pedig a dolog nem pusztítja szándékosan önmagát.

2012-06-27 10:19:28 BonnyJohnny (5) #145

Miért? Ez a film így kerek, ahogy van. (a nyitott befejezéssel)
Őszintén szólva nem érdekel, hogy mit csinál a dolog (feltételezve ugye, hogy a látszik a lehelet - nem látszik a lehelet perdöntő), ha az antarktiszi nyáron rátalálnak a felderítők.

És a sorra legyilkolászás, meg a zárt helyes horrorhangulat?
Azokat is az Alien találta fel?

Remélem, közben már ezügyben is jobb belátásra tértél.

A kérdésem pedig: Most, hogy kiderült, hogy a Thing nem egy olcsó utánzata az Aliennek (már bocs, de maga az elképzelés is... na mindegy), maradt még kifogás a filmmel kapcsolatban? Mert még mindig négyesen áll az értékelésed, csak azért kérdem.

terika: az űrhajó személyzetének kérdése... na az pont olyan, mint az Alien. Kis túlzással ez a film ott kezdődik, ahol az végződne, ha Ripley nem semmisítené meg a Nostromot... meg persze nem emberek, meg 100 000 évvel ezelőtt, meg a két idegen is teljesen más... de nagyjából.

2012-06-26 13:53:24 ChrisAdam (5) #144

El tudnék képzelni egy Sagat vagy legalább egy második részt. De komolyan.

előzmény: terika (#142)

2012-06-26 13:47:32 terika (5) #143

"Amúgy érdekes módon te és az általad lentebb linkelt hozzászólás (és még sokan) nem értitek meg a film kiindulópontját. Hogy mi lett az eredeti utasokkal?
Elemésztődtek. Amit megtalálnak a norvégok a jégbe fagyva, az már egy másolat."

Ennek a fényében lehet fogom újranézem a filmet. Nem emlékszem pontosan minden részletre, hülyeséget meg nem akarok beszélni.
Ha igazad van akkor is ott marad az űrhajó és az űrhajóban lévő "személyzet" kérdése. A lényé nem is lenne tovább kérdés: kutattak, megtalálták, nem tudták mi az, kinyírta őket. Így jártak. :)

2012-06-26 13:44:10 terika (5) #142

Visszaolvastam.
Szerintem kézenfekvő kérdés, hasonlóság ide vagy oda. Ha akarnánk nagyon sok filmre rámondhatnák, hogy ez pont olyan, mint, vagy pont ilyen, mint... Ennek nem hiszem, hogy sok értelme van.

Én megállapodtam ott, hogy ez a film egy sci-fi környezetbe helyezett (pszichológiai) kísérlet. Elzárva a külvilágtól, beoltva egy anyaggal (értsd: idegen lény) és megnézhetjük a hatásokat.
Az Alienben azért adott volt egy teljesen önálló idegen faj, önálló szaporodási rendszerrel, komplex világgal. Ott nagyon sok mindent tudtunk. Itt lényegében olyan, mintha nem is foglalkozott volna a rendező a kis szörnyecskéje kilétével, hanem arra törekedett, amit már írtam is: bemutassa az embereket, akik találkoztak vele.
Valahol azt hiszem itt írtam már, hogy az idegen eredetének vagy felkutatása egy önálló film is lehetett volna, ne adj isten The Thing minisorozat...

2012-06-26 10:09:02 BonnyJohnny (5) #141

És a sorra legyilkolászás, meg a zárt helyes horrorhangulat?

Azokat is az Alien találta fel?

2012-06-26 10:06:47 ChrisAdam (5) #140

Ha minden olyan filmet, ami ismeretlen jellel, őrült felbukkanásával, vagy segítségkéréssel kezdődik, az Alienhez hasonlítasz, az elég durva... de most komolyan, gondolj bele!

Najó, ez lehet hogy igaz, beismerem. :P

2012-06-26 10:06:19 BonnyJohnny (5) #139

Nem, ebből a filmből derül ki.
Mikor a zuhanás után kikecmergett csak pár méterig jutott, aztán megfagyott. Ez szüli azt a tervet, hogy felrobbantsák a kócerájt, hogy a szabadban megint megfagyjon.

2012-06-26 10:03:02 ChrisAdam (5) #138

Másolat? Erre nem gondoltam. A remakeben van róla szó?

2012-06-26 09:59:40 BonnyJohnny (5) #137

Aztán sorra gyilkolja le a "legénységet", végül csak egy (vagy kettő) ember éli túl az egész filmet.
Szerintem az Alien stábja ezt Tobe Hoopertől másolta, mert az ő filmje négy évvel korábbi, mint az Alien, és abban ugyan ez történik. Na ehhez mit szólsz?

A világtól elzárt horror hangulat meg már a Hawks féle eredetit is jellemezte. Meg szerintem még egy pár filmet biztos az Alien előtt is.

Nem! A dolog csak egy dolog (vírus), ami lemásolja a gazdatestet. A gazdatestnek pedig annyi lesz. A dolog nem kifejlődik, hanem ott van, és gazdatestet keres, hogy terjeszkedik (mint a vírus).

Amúgy érdekes módon te és az általad lentebb linkelt hozzászólás (és még sokan) nem értitek meg a film kiindulópontját. Hogy mi lett az eredeti utasokkal? Elemésztődtek. Amit megtalálnak a norvégok a jégbe fagyva, az már egy másolat.

2012-06-26 09:28:12 ChrisAdam (5) #136

Akkor is merész volt három évre rá egy hasonlót alkotni.

2012-06-26 09:25:44 Olórin (5) #135

Igazából nem annyira remake, mint az eredeti '38-as novella hűbb adaptációja.
De azért ezeket a sztorielemeket valóban nem az Alien találta fel.

2012-06-26 09:20:57 ChrisAdam (5) #134

És az Alien nagyon hasonlít arra? Azt hallottam, hogy a Carpenteres nem az 51-esnek a remakeja, csak ugyanabból a forrásból dolgozott, valami novellából. Rosszul tudom?

előzmény: Zalaba Ferenc (#133)

2012-06-26 09:16:20 Zalaba Ferenc (5) #133

Nem eredeti: remake. Egy olyan filmmé, melynek bemutatásakor az Alien írói is hátulgombolós, nyalókát szopogatók kiskölkök voltak.

2012-06-26 08:04:47 ChrisAdam (5) #132

Ja, és rossz a RT link.
Helyes: http://www.rottentomatoes.com/m/1021244-thing/

2012-06-26 08:04:12 ChrisAdam (5) #131

Remek film, de azért többet vártam. A kezdés már zseniális. Egy helikopteres őrült, aki a kutyájára lő, aztán amikor leszáll, elkezd svédül (vagy norvégul) hadoválni. Többször is benne van a thing szócska. Akkor már tudtam (najó, sejtettem), hogy mi lesz az egész. A kutatóállomásáról jön és a Thing miatt megőrült. Pedig nem is nagyon ismertem a történetet.
Aztán elmennek a norvég állomásr és ott megtalálják a hajót. Na, mondom... Alien befigyel?
Jön egy őrült valaki, aki lődöz - ismeretlen jelt kap a Nostromo.
Elmennek a helyre, hogy utánanézzenek, találnak egy hajót - az Alienben ugyanez (vagyis fordítva) Még jó, hogy nem mennek be hajóba és ott találják meg a Dolgot, ami ráakaszkodik valamelyikükre.
A lény, vagyis a Dolog kifejlődése - hasonló, mint az Aliennel, ugyanúgy gazdatestet használ. Ezt valamivel nehezebb kimutatni.
Az egészben pedig ugyanaz van: egy nagy kutatóállomáson (egy nagy űrhajón) egyedül vannak, elzárva a világtól. A horror stílus is nagyon hajaz az Alienre.

Eredeti? Naneeee.... :P

Ennek ellenére jó film, főleg azért is, mert nekem tetszenek az ilyen idegenes filmek és tényleg jól hozza a horrort, lehet szorongani, bár én nem nagyon tudtam félni. A Valami jól megkreált idegenforma. Komolyan mondom, sokkal jobban néznek ki ezek a maszkos-gyurmás szörnyek, amiket élőben formáltak meg, mint a számítógéppel generált monszták! Egyet tudok érteni x-scorp #6 hozzászólásával. Tényleg zseniális a szörny, szinte nem is félelmetes, hanem undorító.

Amit terika a #46-os hozzászólásban felvetett, igen furcsa, mert ha ilyen felvetődik, akkor ez megint csak Alien. A dologhoz is készülnie kell egy olyan előzménynek, ami majd elmondja, hogy az űrhajó hogyan került oda. Nem tudom, hogy ezt a 2011-es elmeséli-e.
Az is felvetődött (azt hiszem jamamura volt az első), hogy ez a Valami egy intelligens lény, vagy csak egy fegyver, amit egy más faj hozott létre, vagy használt fel arra, hogy az emberiséget és a többi űrlényt legyőzze. Ha így is van, akkor is intelligens lehet a Dolog - a sejtképződésből ítélve. Jó, mert máris kitágul ennek a filmnek az univerzuma.

Tudom, hogy Önök, uraim, sok dolgon mentek keresztül, de mikor esetleg időt találnak rá... JOBBAN SZERETNÉM A TELET NEM EHHEZ A KIBASZOTT SZÉKHEZ KÖTÖZVE TÖLTENI Majd ezt mondom télen a tanáraimnak. :D

Összességében jó film, élvezetes, érdekes, félelemkeltő, csakhát... nem eredeti.

2012-03-31 20:50:52 Karesz84 (4) #130

Számomra majdnem egy kategória az első Alien-nel (utóbbi csupán egy orrhosszal nyer).

2012-02-10 17:17:40 Victor Vance (5) #129

Mindenképp az első a jobb, ami a filmben is volt. Tökéletes befejezés ehhez a remekműhöz, nyitvahagy több kérdést is, na meg ennyi év után is "összeugrasztja" a filmes fórumokon a felhasználókat:)

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#128)

2012-02-10 16:02:32 [: Azuroo andrew :] (5) #128

Megint egy alternatív befejezéssel kapcsolatosan szólnék hozzá... ehhez kivételesen nem találtam videót - sorry.

Létezik egy alternatív befejezés is: egyedül MacReady menekült meg, és éppen vérvizsgálatra vár egy szobában, ahol kiderül hogy ő nem a "Dolog". Bár felvették ezt a befejezést még tesztvetítésre sem került be. - Childs figurája akkor gondolom ebben az esetben meghal a robbanásban.(?)

Mindenesetre kevés olyan film van aminek ennyire tetszik a "nem szájbarágós" de átkozottul eltalált vége(eredeti).

Mi a véleményetek, melyik befejezés a jobb ? (igen tudom ez egy áll naiv kérdés;)

2011-12-31 20:07:43 Gasz András (4) #127

A dolog (1982]:

Igazi szocio-horror :) Ha van ilyen műfaj... Az első 20 perc kb a bevezetés, de milyen bevezetés. Már érezni A dolog eljövetelét, s azt is honnan azaz miből indul el a Dolog vírusláncolat. Igazi karaktereket láthatunk a filmben, habár szerintem kevés játékidő jut a teljes megismerésükre. A makettek és maszkok és báb effektek nagyon szuperek voltak , szerintem sokkal jobb hatást keltetettek mint az új részben a CGI-vel alkotott trükkök. Jó volt látni, hogy a kevés néha több elvet követték ellentétben az előzmény filmmel ahol több vérengzés és undormány Dolog effekt volt, de emiatt már a film vége felé nem volt hatásos s félelmetes. Tetszett ,hogy itt láthattuk, hogyan is alakulnak át az emberek, fokozatosan látható volt hogy mikor kiből várható a Dolog kijövetele. A kis csoport közti bizalmatlanság is sokkal érdekesebben volt itt megoldva, mint az új részben. Egy valamit nem értettem itt se, hogy ha egy ilyen Dolog szörny ekkora zajt s sikolyt csap, akkor hogy-hogy nem hallják, találják meg előre már az első áldozatnál a szörnyet. Ez amolyan plot hole mindkét filmben. Meg sokszor 1 ember megy el keresni a Dolgot vagy a társát a sötétben, bár ez főleg az előzmény filmre igaz. Az egyenletes teljesítményű hangulatos rendezés és fényképezés erős eleme a filmnek, a színészi játék se rossz, de semmi olyan kiemelkedő, mint ahogy pl Hopkins vagy Nicholsonnál láthattuk a horror műfajában. A filmzene minimalista viszont így is hatásosan thrilleri, nem is hiába, mivel Ennio Morricone mester műve. Sajnos zseniálisnak nem mondanám a filmet, mert színészileg és forgatókönyvileg nem mindig volt toppon ahhoz számomra. Igazán a 2. fele erős a filmnek, amikor igazán beindulnak az események a bizalmatlanságok és az undormányok :) és a nyitány, ahogy a Dolog megérkezik az állomásra egy valami által. :)
Egy biztos ez a film nem semmi, azaz nem valami, hanem az a filmes Dolog, amely erős lenyomatot hagyott a horror filmek történelmében. :)

2011-11-07 18:57:33 simijohnny (5) #126

Én is újranéztem most megint és csak ismételni tudlak benneteket, rohadt nagy film. Sok kiemelkedő jelent van, de a kedvencem a mai napig az, mikor a kutya végigsétál a folyosón és bemegy valakihez az egyik szobába. Lehetne sorolni napestig az erényeit, így nem teszem. Kár, hogy felénk egyelőre nem vetítik az új filmet, de a művészmozi majdcsak gondol egy szépet, élvezetesebb lenne, mint monitoron vagy tévén nézni.

2011-11-06 16:57:03 HejjaX (5) #125

Újranézem és még mindig kib@szottul nagy film, az eltelt sok-sok év mit sem rontott rajta. Kétségkívül a valaha készített egyik legjobb horror.
(Most jöhet a remake/prequel, de igen nehéz dolga lesz, mert akaratlanul is ehhez fogom mérni.)

2011-11-02 20:14:58 Bodnanszky (5) #124

Ez a film, a legjobb sci-fi horror!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Legelősször 93-ban láttam az M1-en :) Akkor voltam 11. Eléggé odabasz*tt!!! Ma is megnéztem,mert megnézem a remaket/előzmény filmet is.
Remélem hogy ez is jó lesz,bár nem hinném ....

2011-08-28 15:45:14 slawter (5) #123

Zseniális. Kár, hogy kevés hasonló horror van...

2011-08-15 16:51:33 schwed49 (4) #122

Egy évvel idősebb a film mint én és csak most pár napja néztem meg először. Szép képek és összeszedett story egy egyszerre nyugtató, de ugyanakkor hátborzongató zenével. Biztos vagyok benne, ha filmet a saját korszakában nézem meg sokkal nagyobb lett volna az élmény, de nekem így is nagyon tetszett! Izgalmas volt az elejétől fogva és a vége egyszerűen zseniális, Főleg az utolsó párbeszéd. Várom a 2. részt!

2011-06-22 01:00:29 BonnyJohnny (5) #121

Nálam ez a film ma is, 24 évesen is az egyik kedvenc horrorfilmem. Sci-fi horrorok közül különösen top. Bár mindkét minőségében megelőzi nálam az Alien.

2011-02-06 01:55:24 Umberto (3) #120

Ha a 80-as évek elején vagyok huszonéves, akkor talán ez az egyik kedvenc horrorfilmen, viszont mai szemmel nézve nyilvánvaló, hogy nem üthet akkorát, mint amekkorát anno üthetett volna. Ez nem a film hibája, de nekem mint nézőnek az a feladatom, hogy megítéljem, milyen hatást váltott ki belőlem: ez bizony csak egy gyenge közepest ér.

2010-10-27 15:24:08 ekrekirts (4) #119

A sok jó véleményt olvasva lehet kicsit túlzottan is sokat vártam ettől a filmtől. Vagy inkább nem is sokat, csak nem pont ezt amit láttam. Sok horrort nem fedeztem fel benne, talán 1 jelent volt úgy ami... A scifi-thriller vonal sokkal erősebb a filmben. A bázison tartózkodók közt kialakuló "bizalmatlanság" az, ami viszi a filmet előre, kialakít egyfajta atmoszférát ami az egész film alatt végig kísér minket. Mondjuk ezt elég jól csinálja. Ahhoz képest, hogy egy 82es filmről van az effektek is nagyon rendben voltak. Najó az egyik elég trágyára sikeredett az éjraélesztésnél , a levágom a kezed a hasammal , de nem ezek vannak többségben. A végére is hagytak nyitott kérdést, szal nem bántam meg, hogy megnéztem. Nem pont ezt vártam de ettől ez még egy jó film.

2010-05-01 11:21:13 Toguro (5) #118

Nagyon jó film, de inkább sci-fi mint horror!

2010-01-04 19:55:47 wayage (5) #117

Ha igazak a hírek, úgy néz ki márciusban elkezdik a folytatás forgatását. Előzmény film lesz. Örülök, hogy nem remaket készítenek. Akár Valami egész jó is kisülhet belőle, egy Thing film mozikban? Hmm:) Remélem ha elkészül tényleg mozi lesz.

2009-12-14 16:37:41 simijohnny (5) #116

Nálam a vérvizsgálat viszi a pálmát. És a végén... (csak angolul tudom kívülről)

"I know you gentlemen have been through a lot, but if you find the time... I'd rather not spend the rest of this winter TIGHT TO THIS FUCKIN' COUCH!" :D

2009-12-14 16:33:29 Hannibal Lecter (4) #115

Úgy látszik, nem azonosan definiáljuk a "gagyi" fogalmát. Szerintem a legrémisztőbb és leghatásosabb jelenetek egyike.

előzmény: retepaskab (#111)

2009-12-14 16:32:49 simijohnny (5) #114

:D Tipikus amerikai poén amúgy, elhiszem hogy nem tetszik neki.

előzmény: acidphase (#113)

2009-12-14 16:28:40 acidphase (5) #113

imdbrol:

"The movie is without doubt one of my, if not my favorite. I've seen it several times, but it's just as good as the first time I saw it. As a Norwegian the only thing I don't like about this movie is that MacReady keeps calling the Norwegians swedes! "

hahahah!:DDD

2009-12-14 15:27:32 acidphase (5) #112

iszonyat nagy hangulata van ennek a filmnek..

2009-10-18 22:55:22 retepaskab (2) #111

Nemár, az újraélesztéses jelenet a leggagyibb az egész filmben.

előzmény: wayage (#75)

2009-07-14 13:31:37 terika (5) #110

NA igen, az nem lett volna rossz. De akkor igen jelentős részét elvette volna a történetnek az idegenek létezésének kutatása. Esetleg két szálon futott volna a sztori: egy az űrhajóban, egy pedig a bázison...ez máris két film (de legalábbis 1,5)? :D

előzmény: simijohnny (#109)

2009-07-13 21:34:15 simijohnny (5) #109

Én anno vártam hogy bemennek az űrhajóba, ami sajnos nem történt meg. Egyébként látszik, hogy valami nagyon eredetit akart elénk tolni Carpenter mester, ami többé kevésbé össze is jött neki. Szerintem.

2009-07-13 21:14:11 Hannibal Lecter (4) #108

Kicsit többet vártam, a történet nem túl eredeti, de az idegborzoló hangulat és a csapat részletesen tálalt kollektív bizalomvesztése hihetetlen töltetet ad neki.

2009-06-28 00:18:37 gellert01 (5) #107

Nekem a Morricone-s változat van meg eredetiben.(www.filmzona.hu)De marha nagy! Korához képest nagyon jó technikai megoldások vannak benne. Alap mű!kicsit hajaz a The Thing from Another World [1951] A Lény - egy másik világból című remekműre, de akkor is komoly és kellően hátborzongató.

2009-04-16 22:27:30 Dió (5) #106

A zenéjének két fajtája van: van a szokásos carpenter féle borzasztó zúgás, és van a Morricone szintű elsőosztályú, feszültségteli zene. Ez utóbbira példa lehetne az, amikor Russel és a másik férfi ellátogatnak a norvégok immáron üres bázisára és felfedeznek ezt-azt, de hál'istennek van még ilyen a filmben ezen kívül is. A cd-n ezek az értékelhető (és egyben szuper) témák kb 20 percet ha kitesznek, de azok olyan jók, h sztem csak ezek miatt érdemes beszerezni a soundtracket.

2009-04-16 22:16:04 Olórin (5) #105

Nem felületesen hallgattam (nem szokásom), ennek ellenére szörnyű volt.

előzmény: deviant (#104)

2009-04-16 22:11:14 deviant (4) #104

ha felületesen hallgatod, akkor egyszerű szintizene (már amennyiben le kell degradálni a szintetizátort), aztán csak kihallatszik a többi hangszer.

2009-04-16 12:40:24 Olórin (5) #103

Hát, elég szörnyű szintizene pedig... zaj és zúgás, és már a főtémája is olyan, mintha Carpenter írta volna, nem Morricone.

előzmény: deviant (#102)

2009-04-16 12:15:19 deviant (4) #102

most nézem, hogy morricone ezért anno golden razzie-jelölést kapott. már akkoriban is nagyon félrementek ott dolgok.

2009-04-08 10:46:15 ronin07 (?) #101

Vagyis: a bizalmatlanság maga a horror.

2009-04-08 10:38:57 ronin07 (?) #100

Az egyetlen Carpenter-mozi, amit feltétel nélkül tudok szeretni. A bizalmatlanság ábrázolása százszor erősebb, mint a horror, igaz annak "finom" kivitelezésében sem szenvedünk hiányt.

2009-04-03 17:48:35 fanatic57 (3) #99

Csak az effektek tetszettek.
A történet erőltetett semmi érdekfeszítőt nem találtam benne.

2009-04-01 21:26:17 [: Azuroo andrew :] (5) #98

Sokkal jobb mint ha szimpla folytatás lenne, én az Alien saga esetében is egy előzményfilmet várok...

2009-04-01 18:58:39 JeszKar (5) #97

Engem már az is zavar, hogy egyáltalán 26 év után megprobálnak hozzá nyúlni, nem hisszem, hogy képesek lennének valamit jót összehozni, amikor általánoságba egy jó horrort se tudnak mostanság készíteni Amerikában.

előzmény: terika (#96)

2009-04-01 18:54:31 terika (5) #96

Igen. Közben találtam a neten ezt-azt. Ez egy 2006-os bejelentés volt. És azz idénre ár lett rendező is.
Előzmény... hát nem tudom, hogy jó lesz-e ez nekünk. :S
A lentebb felvetődött kérdések kapcsán egy ilyen előzményfilm nem biztos, hogy szerencsés. De mindegy végülis.

előzmény: JeszKar (#95)

2009-04-01 18:52:16 JeszKar (5) #95

Terveznek egy előzményt.

előzmény: terika (#94)

2009-04-01 18:47:53 terika (5) #94

Őizé, kérdés: lesz Dolog 2? Vagy már van is?

2009-03-31 22:20:34 osi (4) #93

Jól emlékszel. Egy testet találtak a hajó közelében. Arról nem tesznek említést a filmben, hogy a norvég kutatók vagy hőseink jártak-e a hajó belsejében és ha igen, találtak-e ott valamit.

előzmény: terika (#92)

2009-03-31 22:01:48 terika (5) #92

Hát én ezt a filmet mindjárt újra nézem. :)

Igazából engem nem győzött meg a Dolog arról, hogy igazán értelmes lény lenne. Nem akarom ennyire túlbecsülni. Szerintem akkor képes gondolkodásra is, amikor egy aggyal rendelkező gazdatestben van. Enélkül meg csak ösztönös dolgai vannak.
Csak azt nem értem, hogy abban a nagy űrhajóban miért csak egy valaki volt? Vagy erre sem jól emlékszem? :S

előzmény: osi (#91)

2009-03-31 21:53:57 osi (4) #91

Szaporodott is?

Egyszerre több embert is megfertőzött, ezt vehetjük szaporodásnak, vagy a túlélés minnél hatékonyabb bebiztosításának is.
A dolog agresszívitását elnézve, csak hódító szándékkal érkezhetett, valószínű, hogy a bolygó, ahonnan érkezhetett állandó, a sarkkörinél melegebb hőmérséklettel bír, így nem számolt a fagyhalállal, kimerészkedett az űrhajóból, vesztére.
A te verziódban is van fantázia, de ha küzdelemről és leszámolásról lett volna szó, egyszerűbb lett volna a földnek csapódnia az űrhajóval, a landolás helyett. Valamint a filmből nekem az jött le, hogy a fertőzött minden esetben elvesztette a szabad akaratát, a szabad cselekvés lehetőségét.

előzmény: terika (#90)

2009-03-31 21:22:53 terika (5) #90

Szaporodott is? ... Újra kell néznem, nem emlékszek ilyenekre. :S
Ha vírus, akkor nem lehet ilyen okos. Azért intelligens, mert a gazdatestek intelligensebbek nála. Szerintetek?
Arra kellene rájönni, hogy mi volt a Dolog igazi célja...ha volt ilyen. Értem, hogy létfenntartás satöbbi, de miért itt szállt le? Miért csak egy volt belőle? Tudta, hogy megfagy a hóban? Ha igen, akkor minek jött ki? Nem lehet az, hogy a test, amiben volt, tiltakozott ez ellen (tehát nem akart így élni) és a végső "csata" során kimászott az űrhajóból, hogy elpusztítsa ezt az izét?

előzmény: osi (#89)

2009-03-31 18:52:51 osi (4) #89

Ezen elgondolkodtam.

Újabb kérdést vet fel. A dolog szaporodik, hogy elfoglalja a bolygót vagy csak túlélni akar. Az emberek aggódnak, hogy megfertőzheti az egész Földet, de vajon ez szándéka-e az idegennek.

Az is lehet hogy mint az Alien első részében egy másik bolygón (vagy egy galaxisban) találtak véletlenül rá, de ők fejlettebbek voltak és tudták hadászati célokra hasznosítani a veszélyes fajt.

Jó ötlet, ami megdönti a lezuhanásos elméletem. Jobban belegondolva a hajó nem volt összetörve, egy ajtó nyitva volt rajta és a test is a hajótól messzebb helyezkedett el. Valószínű, hogy a hajó szándékosan szállt oda, az idegen kimászott, és pár méter megtétele után megfagyott, a testében a dologgal.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#83)

2009-03-31 18:41:05 osi (4) #88

Azt mondjuk nem tudom, hogy előző "gazdái" jellemzőit megőrzi e vagy minden egyes vándorlásnál az új tulajdonságokat "veszi" át csak?

A végén a dög hasából egy kutyára emlékeztető valami jött elő. Lehet azt a formát azért őrizte meg magában, mert ideális támadásra? Lehet, hogy a polipcsáphoz hasonló nyúlványok és az olykor előkerülő pókszerű lábak is más más élőlények megtámadása útján kerültek a genetikai kódjába...
Sok megválaszolatlan kérdés. A film vagy zseniális, mert ezeket nem magyarázta túl, vagy rossz mert ennyi mindent megválaszolatlanul hagyott. De a szavazatok alapján úgy nézem ez a kérdés már eldőlt:)

2009-03-31 13:09:17 terika (5) #87

Ebből a szempontból biológiailag nagy részt úgy viselkedik, mint egy vírus. Fennmaradni is azért tudott (mert egyrészt megfagyott) és, mert alapvető jellemzője, hogy élő és élettelen határán létezik. Mivel itt tudott vándorolni és meg is tette, így szerintem a számára legintelligensebb egyedet kereste. A kutya viselkedhetett azért furcsán, mert mondjuk az állatok máshogy reagálnak és/vagy mondjuk a Dolog tudta, hogy nem ez a csúccsá fejlődött szervezet, van ennél a számára jobb is - az ember. És a vírus mellett szól még a tény, amit írtatok is, hogy a fennmaradásért ösztönösen küzd.

előzmény: osi (#85)

2009-03-31 10:42:04 Dió (5) #86

Ami engem illeti, ezen jót mosolyogtam, hogy egyes jelenetek látványban visszamaradottak lennének. Ha hozzávesszük, hogy a film csak '82-es, ha nem, a jelenetek 80%-a sztem horrortörténeti jelentősséggel bír, és 50 év múlva is emlegetni fogják, úgy mint most. És szerintem a szereplők is jók - Russel nem egy nagy májszter, de ebben teljesen O.K.

Tetszik ez a lent felvetődött vita is, és sztem a 78-as komment végén elhangzó gondolat zseniális!

2009-03-31 10:33:28 osi (4) #85

A Dolog által imitált személy tudja magáról, hogy ő már nem ember?

Ez jó kérdés. A dolog egészen addig észrevétlenül lappangott az emberekben, amíg fel nem fedték a kilétét, vagy nem akart megtámadni valakit. A kutya viszont gyanúsan viselkedett. De ez lehet csak a dramaturgia része, míg a kutyánál a gyanakvás felkeltése volt a cél, addig az embereknél a gyanú elaltatása a nagyobb meglepetés érdekében.
Szerintem teljes mértékben a dolog irányította az embert, az emberi tudat megszűnt, mert a dolog céljai szerint tevékenykedett tovább.

előzmény: wayage (#84)

2009-03-31 10:15:07 wayage (5) #84

Tényleg jó gondolatok:) Szerintem is vmilyen vírus a Dolog. Képes imitálni bármilyen élőlényt. A legfontosabb tulajdonsága, célja az, hogy élni akar s ezért bármit megtesz. Ezt inkább ösztönnek nevezném. Az extrák között felvetettek az alkotók még egy érdekes kérdést. A Dolog által imitált személy tudja magáról, hogy ő már nem ember?

2009-03-31 10:10:00 [: Azuroo andrew :] (5) #83

Én továbbra is értelmes lénynek tekintem, annyiban kiegészítve hogy az is lehetséges hogy ők maguk vonták ki saját szervezetükből a dolgot amiben ott leledzik a genetikai kódjuk és ennek megfelelően "dolgozik" a kiszemelt bolygón.

2009-03-31 10:02:55 osi (4) #82

Éppen erre gondoltam én is. Így a vírus értelmi szintje attól függ, hogy mennyire értelmes lényre telepszik rá.

előzmény: terika (#80)

2009-03-31 10:00:34 [: Azuroo andrew :] (5) #81

Az is elképzelhető, hogy az űrhajóval más idegenek utaztak békés szándékkal és ez a számukra is idegen vírus, amit egy másik bolygóról hozhattak magukkal, megtámadta őket és a hajó lezuhanásához vezetett.
Az sem elképzelhetetlen, hogy a dolog felhasználja a megtámadott lény intelligenciáját a túléléshez, míg gazdatest híján csak ösztönből, a túlélésért cselekszik.

Nagyon jó eszmefuttatás, végre nem csak száraz műfaj vita !