A Simple Plan (1998) ☆

Szimpla ügy

(Sam Raimi)

amerikai-angol-francia-japán-német dráma, krimi, thriller

2018-01-13 00:33:56 Hannibal Lecter (5) #7

Az egyik legjobb neo-noir, ami valaha készült. Nem is a Fargo kistestvére, hanem simán egy ligában játszik amazzal. Nemcsak a miliőrajz kiváló, nemcsak a felhasznált szimbólumok mély értelműek, nemcsak a színészi alakítások elsőrangúak (Billy Bob Thornton, akár a Fargo-széria pár évvel ezelőtti első évadában, itt is brillírozik), de a fordulatok egyszerre intelligensen adagoltak és fenemód merészek, ráadásul a film a szálakat is rendhagyó módon varrja el: a főhősre - a műfajtól egészen szokatlan módon - végül nem sújt le az igazságszolgáltatás lángpallosa, nem a társadalom mond ítéletet felette, osztályrésze ehelyett az élethosszig tartó önmarcangolás és rossz lelkiismeret (ami persze sokkal súlyosabb büntetés). Egyetlen hátránya, hogy kissé túl hosszú ahhoz képest, amit el akar beszélni, és Raimi (akit ráadásul betonszürke rendezőnek tartok, és nem vártam tőle egy ennyire jó filmet) néha leülteti. Ne kukacoskodjunk azonban: a Szimpla ügy így is a neo-noir egyik ékköve.

2015-04-02 21:52:48 ryood (3) #6

több év után néztem újra, és most valahogy nagyon hiteltelennek éreztem a történetet, a karaktereket, a reakcióikat, a fordulatokat pedig erőltetettnek, ráadásul túl hosszú is. majdnem kettes már..

2014-01-29 16:20:22 csabaga (3) #5

Tényleg Coen is lehetne,az alapötlet is elég elcsépelt.Egyszer nézhető.

2009-05-29 18:39:03 bruce (4) #4

Fargo+Ronda ügy=Szimpla ügy

2009-04-10 16:41:02 VVega (4) #3

Tényleg a Fargo kistestvérének lehetne nevezni. Billy Bob Thornton valami fantasztikusan nagyot alakít.

2008-10-20 15:52:46 ronin07 (?) #2

Raimi legjobbja. 3 éve láttam először és eddig utoljára, de azt sikerült megállapítanom, hogy a drámaisággal is profin tud bánni, ha akar, nem csak a horrorisztikus iróniával. És nem is akárhogy!

2005-03-16 23:00:53 limupei (4) #1

Leginkább a Fargo-hoz tudnám hasonlítani ezt a filmet: Kisváros, banális gyilkosságok, furcsa emberek. Billy Bob Thornton hozza a formáját, de a többiekre sem lehet panasz. Danny Elfman zeneszerzőnek azonban sikerült egy rém idegesítő zenét írnia, bár lehet, hogy ez volt a cél.