Fort Apache (1948) ☆ 👁

(John Ford)

amerikai western

4,0

2011-10-07 18:46:36 Tenebra (4) #12

Én annyira nem nevezném "korainak", lévén, hogy Ford már némawesterneket is csinált (pl. a legepikusabb az Iron Horse). Sőt, én már a Stagecoach-t is az "érett" Ford-westernek közé sorolnám (társadalomkritika, szociológiai mélységek - ez azért az Iron Horse-ban még nem volt jelen).

S igen, ebben is van valami elégikus már, illetve sokan emlegetik úgy, mint Ford első lépését az indiánok "rehabilitációja" felé. Bár azért itt még végülis a szokásos vadbarmokként jönnek ki a játékból, de többször is elhangzik, hogy a harcuk jogos. Illetve Fonda karaktere jóval árnyaltabb, mint a korábbi filmek amcsi hősei. Nem egyértelműen a civilizáció romantikus harcosa, hanem egy vaskalapos katonatiszt és már-már zsarnoki apa, aki mintegy "bűnhődésképp" vágtat a halálba. .

előzmény: Csende Kristóf (#11)

2011-10-07 18:20:27 Csende Kristóf (5) #11

Ford egyik legjobb korai western munkája a Stagecoach és a My Darling Clementine mellett. Fonda és Wayne is hozza a formáját, én mindkettőjüket szeretem, bár tény hogy Fonda nagyobb színész volt, Wayne papa meg nagyobb ikon. Nekem úgy tűnt, mintha a film végi mondanivaló egy kissé megelőlegezné a The Man Who Shot Liberty Valance-ét.

2011-08-31 17:14:26 Tenebra (4) #10

Szerintem nem meglepő, ha azt mondom, Fonda magasan jobb benne, mint Wayne. :)

Egyetértek.

Ja, és az a jelenet priceless, mikor táncol. :D Pont azért röhögtem rajta jót, mert Fonda olyan kiválóan játsza ezt a merev, vaskalapos katonatisztet. Berkes Ildikó könyvében olvastam egy elemzést, miszerint leginkább Custerre hasonlít. Nos, igen, én is felfedeztem benne ilyesmit, főleg a végjáték tekintetében.

Én egyébként még annak ellenére sem éreztem igazán "pozitívabbnak" az indiánképet, hogy okkal lázadnak. Elég sztereotíp figurák itt is, főleg, mikor Wayne megjelenik a színen. Mondjuk hozzá képest mindenki alsóbb rendű csökevénynek tűnik, olyan kurva magas és tekintélyt parancsoló. :D

Nekem amúgy tetszett, van egy hangulata. Meg persze a főhős miatt.

2010-07-04 13:38:56 mortimer ezredes (4) #9

Gyanítom, hogy John Wayne megítélésében nem a színészi képességeit nézik egyesek, hanem a politikai hovatartozását.
Egyébként egyetértek az alább leírtakkal, a film nem kiemelkedő, de azért nézhető, szerethető darab.
Henry Fonda alakítása pazar, de John Wayni is jól játszik. Ugyan kicsit hosszúra nyúlik a film, kevés mozgalmas jelenettel, de azért a végén csak eljön a harc ideje az apacsokkal, ami elkerülhetetlen.

2010-06-21 20:23:16 critixx (3) #8

Fonda ügyesen hozza a filmben a szabályzatok, vasalt ingek és saját fakuló tekintélye mögé bújó "elit úriembert", aki későn veszi észre, hogy úriaskodás helyett inkább cselekedni kéne. Bele is bukik.

A film egyébként egy abszolút közepes produktum, Fonda mellett a másik, ami tetszett benne, hogy a szokásos negatív indiánábrázolás helyett ezúttal megindokolják a rézbőrűek erőszakosságát: elégedetlenek, hiszen nem elég, hogy elvették otthonaikat és rezervátumokba kényszerítették őket, de a kormány korrupt hivatalnokokkal ellenőrizteti ezeket, akik saját meggazdagodásukat látják az őslakosokban.

2010-06-21 20:03:27 Cesare Gonzago (?) #7

Magam is jobban kedvelem Fondát, de nem kívánok osztozni Wayne pocskondiázásában, amely sajnos nagy divat itt, a KT-n. (Nem rád gondoltam.)

előzmény: acidphase (#6)

2010-06-21 19:58:04 acidphase (4) #6

mondjuk joval tobbet is szerepelt a filmben Fonda.. de számomra ö azér nagyobb szinész.

2010-06-21 19:45:05 Cesare Gonzago (?) #5

Ne kezdjük, ne waynenezzünk, van nekünk bajunk elég... :D

2010-06-21 19:43:08 critixx (3) #4

Szerintem nem meglepő, ha azt mondom, Fonda magasan jobb benne, mint Wayne. :)

2010-06-21 19:37:38 Cesare Gonzago (?) #3

Sajnos én sem láttam még, holott e film Ford-féle Cavalry Trilogy jeles része. Szerintem a trilógiából te is csak a Rio Grandét láttad, nemde?

előzmény: Ivan/ (#2)

2010-06-21 19:22:21 Ivan/ (?) #2

Sajnos ezt még én se láttam, pedig meg vagyok látatlanba is győződve róla, hogy tetszene nekem ez a film:)

előzmény: acidphase (#1)

2010-06-21 19:16:57 acidphase (4) #1

mivan john wayne rajongók, ennyire ismeretlen ez a film? :o

amugy nem a legjobb ford film amit lattam eddig, de azer eccer jovolt..