The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009) ☆ 👁

Doctor Parnassus és a képzelet birodalma

(Terry Gilliam)

angol-francia-kanadai fantasy, kalandfilm

3,6

2014-09-03 10:07:59 tomside (3) #58

1-2 látnivaló nagyon adta, de összességében nem estem hanyatt, mert nagyon sokszor untatott. :(

2014-01-27 00:42:45 TomPowell (5) #57

Még mindig nagyszerű. A színészek egytől egyig zseniálisak, de Andrew Garfield még így is ellopja a show-t ebben a semmihez sem (csak Gilliam más munkáihoz) fogható szürreális mesében.

2012-07-23 20:58:48 gomez1000 (3) #56

Érdekes, érdekes, de hiányérzetem maradt ...

2012-06-04 09:01:08 timcsiy (4) #55

sokkal többet ki lehetett volna belőle hozni, sajnálom, hogy nem tették meg.

2011-05-25 13:06:26 Leppard (1) #54

Három nekifutás kellett, hogy végig tudjam nézni; és teljes időpocsékolásnak tűnik. Unalmas, értelmetlen, egyáltalán nem szórakoztató - stabil nézhetetlen kategória részemről.

2011-02-14 10:24:03 mokiszin (2) #53

Én nem láttam szinkronosan, tehát még ebből az állítólag jó dologból is kimaradtam.
De magát a filmet láttam. helyette mehettem volna egy másik terembe más filmet nézni.... még ebből a jó dologból is kimaradtam. Vagy megnézhettem volna mégegyszer a Gyalog galoppot, vagy a 12 majmot. Ha már Terry Gilliam-et akartam...
nagyon nem jött be

2010-12-17 22:54:46 Shakti (3) #52

:DDD Abszolút!

előzmény: leplesbitang (#48)

2010-10-10 17:02:36 Gasz András (4) #51

Gratula a szinkronstábnak. Megtalálták végre Ledger igazi magyar hangját, csak sajnos későn...
Perrcy, Valentina, az Ördög hangja szépen passzol, Tony többi 'énje' is nagyon jól le lett szinkronizálva. Ritka az ilyen meglepetés.

2010-09-04 15:07:21 acidphase (3) #50

nalam is csak a latvany volt ami bejött, meg 1-2 jelenet, de osszessegeben nekem ez nem igazan adta..

2010-05-24 16:22:38 BonnyJohnny (3) #49

A látványvilága lenyűgöző!
Terry Gilliam átfogta képzeletének minden szegletét, és egy rendkívűl látványos, nagyon eredeti, és nyugodtan mondhatjuk egyedi képi világot teremtett a tükrön túlra. (Elképesztő hová fejlődtek a repülő cirkuszos skiccek...) Ami a tükrön innen van, az is tükrözi Gilliam világnézetét, ami olyan, mintha egy görbe tükrön (hogy stílusos legyek) át néznénk.

Ettől függetlenül a film unalmas, a karakterek felszínesek és szokványosak.
A rendezéssel nincsen bajom, de a forgatókönyv csapnivaló.

2010-05-05 00:58:19 leplesbitang (3) #48

Hát, nem tudom...
Pár jó sminkes összefogott egy jó rendezővel, de elfelejtettek szólni egy forgatókönyvírónak?

2010-04-28 17:37:57 amorphka (2) #47

Nagy csalodas volt nekem. Lehet, h tul sokat vartam tole... Lapos, semmi hangulat, nem ragadott magaval.

2010-04-26 21:07:26 a6notes (3) #46

Mondjuk, hogy eredeti és a történet is elég érdekes, de a látványhoz nem társult hangulat és így laposra esett, nem varázsolt el cseppet sem. Nem vagyok Terry Gilliam fan, de ez szerintem még hozzá képest is kevés.

2010-04-26 20:38:44 bajszom4 (1) #45

borzalom. kifejezetten szenvedtem a moziban, s kizárólag azért néztem végig, mert társasággal voltam, s azt gondoltam - én naiv - hogy egyedül nekem nem tetszik, így megvártam a végét. aztán kiderült, hogy ezzel voltaképp mindenki így volt a társaságban. ez némileg megnyugtatott. amúgy nem kell nekem esni, csak a kontraszt kedvéért jár a szám.

2010-04-11 19:14:52 Hannibal Lecter (5) #44

Átgondoltam, mégis megkapja az 5-öst. Nagyszerű film.

2010-04-03 01:18:26 Hannibal Lecter (5) #43

Engem egy percre sem untatott, a képi világ lenyűgöző, a történet összetett és kompakt, a színészek briliánsan teljesítenek (főként Ledger és Plummer), Peter Jackson pedig szégyellheti magát, hogy idén csak egy Lovely Bones-ra volt képes, nem pedig egy ilyen szívvel-lélekkel készített, invenciózus, szofisztikált csodára. Rendkívül erős 4-es... majdnem 5-ös!

2010-03-26 13:34:48 Saïd (5) #42

Tökéletes!

2010-02-25 23:27:02 Adam Taylor (5) #41

A film első fele, annak ellenére, hogy ez a földhözragadtabb rész, mégis remekül sikerült, a hangulat, a kontrasztok, a szereplők felskiccelése mint telitalálat. A film második felével sincs gond, egyszerűen bámulatos Gilliam vizuális képzelőereje. Egy dolog ezzel kapcsolatban: szerintem egy pillanatra sem lehet kérdés, hogy Gilliam jobb és tehetségesebb rendező Tarsemnél, a Zuhanás pedig csak szeretett volna ilyen varázslatos és élettel teli lenni, mint a Parnassus. A Zuhanásnál a szemkápráztató képek többsége üres, a szájtátós hatást pedig egyedül olyan óriási kontrasztok révén tudta megteremteni mint pl.:gyönyörű oázis a sivatag közepén- régen láttam a filmet, de jelen pillanatban erre emlékszem és ez az érzésem. Gilliamnek nem kellenek ilyen szélsőségek, elég egy lepukkant mozgó társulat egy lepukkant negyedben, a hatás mégis sokkal erőteljesebb.
Azért érezni lehet, hogy Gilliam maga is arra törekedett, hogy kitombolja magát, így néhány kis részlet felett elsiklott, egy-egy szálat jobban is ki lehetett volna dolgozni, de ezek az apró elmaradások semmit nem rontanak az élményen.
A képkockákból árad, hogy valóban egyfajta tiszteletadás is Heath Ledgernek, aki egyébként zseniálisan játszik- így még tragikusabb a tény, hogy akkor hunyt el, mikor korunk legzseniálisabb színészei közé emelkedhetett volna idővel, tehetségét így is sikerült több filmben bizonyítania. Mindazonáltal mindhárom "pótlék" megállja a helyét, de az összes többi színész is kiváló.

2010-02-23 15:04:01 arylacee (4) #40

Nagyon-nagyon vartam ezt a filmet. Nagyon szep lett, meg erdekes, a diszletek, a helyszinek, a latvany az nagyon bejon. Igaz volt jo par olyan resz, ahol rettentoen latszott a rosszkivagasos photoshop szeru modszer, hogy ki van vagva a szinesz eleg csunyan. Ennek ellenere brillians lenne, de megsem az. Az hogy a mai london a kulvilagi diszlet meg a kepzelet birodalma egesz jo lett. A szineszek jok. De megis rovid, es mikor hirtelen bevagtak, hogy vege, akkor nagyon hianyerzetem tamadt, hogy meg neztem volna, meg kellett volna meg valami.

2010-02-20 14:39:54 Golyo (5) #39

Meglepne, ha látnék jobb filmet idén. Nálam nagyon betalált, és minden klappolt.

2010-02-15 16:32:14 kocz (3) #38

Szerintem képileg nagyon ottvan, de a történet elég langyi és vontatott. Persze ez szubjektív...

2010-02-14 08:19:58 ronin07 (?) #37

Nem érdemes pont a District 9-hoz viszonyitani. Inkább a Münchausen báró kalandjaihoz. Szerintem.

előzmény: rth (#36)

2010-02-14 06:59:56 rth (2) #36

Egyetértek. Túl van hypeolva, nem kicsit. A látvány pedig ratyi, közelében sincs a District 9-nak.

előzmény: useless (#35)

2010-02-12 21:12:32 useless (1) #35

Idegesítő, ellenszenves karakterek, giccses díszlet, erőltetett történet, ami se nem izgalmas, se nem humoros. Ebben a műfajban a Zuhanás, vagy a Sejt (The Cell) nagyságrendekkel jobb.

előzmény: JeszKar (#34)

2010-02-12 09:12:56 JeszKar (3) #34

Miért?

előzmény: useless (#33)

2010-02-12 02:12:33 useless (1) #33

Masszív egyes.

2010-02-08 05:49:55 paradox (2) #32

az első 50 percet túl kell élni,színészi gárda jót alakított mégis egy szenvedés

2010-02-04 13:22:38 Gasz András (4) #31

Doctor Parnassus és a képzelet birodalma:

Gilliam újra visszatért régi mivoltához. Kár, hogy ehhez kellett egy tragédia is. Az a bizonyos tragédia (Ledger) sok lehetőséget biztosított Gilliamnek, hogy tovább szője és tovább érlelje történetét. Így több mondanivalót kaptunk egyszerre még humorral is fűszerezve amikor Ledger átlép a tükrön és barátai tolmácsolásában ad új és régi értelmet a film mondanivalójának. Vicces a többször ismétlődő Colin Farreles újság, mely végül aztán a tükrön át valósággá válik Valentine számára és kedvenc sztárja állhat előtte mint Heath egyik pótló színésze. Nekem az fáj hogy túl keveset láthattuk Ledgert de ez sajnos érthető, és szinte a film feléig igazán nincs is szerepe a képzelet birodalmának. Így több a valóság a filmben mint a képzelet. Tetszett a mesterien játszó Christopher Plummer történetmesélése, egy olyané akire már a mai felgyorsult modern világban alig figyelnek fel. Az örök mesélő, egy örök klasszikus színész alakításában. Johnny Depp előtt is fejet hajtok, ahogy ő is a filmben egy hölgyemény előtt nagyon jól átvette Ledger játékának ívét és kivetítette a nézők felé hogy még a halál se tart örökké, erre pont ők és Gilliam hozta vissza nekünk kicsit még Ledgert. Mellette nekem még hanglejtésben Jude Law tetszett, valahogy viszont Colin Farell nem hozta azt amit vártam volna, pedig ő kapta a leghosszabb képzeletbeli jelenetet.
Tetszett az egyes nézők világa is Parnassus birodalmában, mindegyik az adott egyéniséget mutatta meg belső saját valójában, vágyaikat, kívánságaikat, legkedvesebb gondolataikat. Nagyon sok allegorikus jelenetet és mondatot illetve angol Monthy Pythonos humort fedezhetünk fel a filmben a valóságban és a képzelet birodalmában egyaránt. Gilliam még használja a régi módibb Python technikákat legfeltűnőbben a film végén amikor Parnassus már nem a tükrével játszik/reklámoz elő. (díszletek forever). Nekem a CGI trükkökkel sem volt bajom ahhoz képest hogy itt is csak 30 milliót tapsolhattak el mint a District 9 esetében. Ezek is ötletesek voltak Parnassushoz illetve a külvilághoz a saját egyéni félelemekhez, vágyakhoz kötöttek általában. (az egyik rendőrös képzeletbeli jelenete tipikus Monthy Python lett). Örültem, hogy a végén 2 szer is Ledger és az egyik producer emlékének ajánlották a filmet. Oh, Ledgerről még nem is beszéltem, tényleg ő és Plummer viszi a filmet előre a mellékszereplők nem rosszak de nem érnek fel a nyomukba. Lily Cole szép meg minden, de nem színésznek termett egyelőre hanem mint tudjuk ő egy szebb és nem csont sovány modellecske (van egy két nyuszis képe is már korán érett 19-20 évesen), az annó Kicsi-ént alakító törpe úr pedig néha humoros de ennyi. Ledger alakítása sokszor emlékeztetett Jokerre a hanglejtések, kiejtések, a nevetések, a kikacsintgatások eléggé őt idézték.

A szimbólumok Tony homlokán engem is érdekelnének azt nem teljesen értettem. A film vége eléggé nem olyan lett mint gondoltam azt hittem Gilliam sötétebb tónussal zár. Azért nem lett rossz, nyálas meg főleg nem.

Legnagyobb bajom hogy rövid a film 110 perc kb., és sok benne az első 50-55 percben az önismétlés, a történet fő szálai közötti mozgás és merengés, filozofálgatás ugyanarról és Ledger és helyettesítő társai is kevés szerepet kaptak addig. Ezért a 2. fele a sípos nézőcsalogató jelenettől kezdve, jobban tetszett a filmnek.
Mindent összevetve méltó lezárása egy nemsokára legendás színész munkásságának, Terry Gilliam olykor morbidan vicces elemekkel és sok mondanivalóval végre visszatért egy varázslatos filmmel, és a válogatott háttérzenék is nagyon passzoltak. Így bőven jó alkotással van dolgunk. De csak azoknak akik nem rettegnek el egy-pár képzeletbeli utazástól sem, vagy elrejtett és kimondott mondanivalóktól, a művészibb látványtól. Ez nem egy popcorn film szóval, akik úgy ülnek be Ledger okán hogy jaj de jó, ez is valami szuper blockbuster féle film lesz csalódnak. Egyébként mennyire láthatjuk, hogy nem működött az sokak által előrukkolt hülyeség, hogy csak Ledger halála miatt mentek el annyian a Sötét lovagra, mivel ez a kicsi de annál szebb film csak 30 milliós költségét hozza vissza a napokban talán. Nem lesz itt még 100 millió összbevétel sem.
s Íme:
Parnassus: Voilá Voilá.

2010-01-27 21:26:03 Mikkey (4) #30

Esetleg vágja valaki, hogy mit jelentenek a szimbólumok Tony homlokán?

2010-01-27 21:24:45 Mikkey (4) #29

Egy kis infó a film más utalásaiból:
Parnassus: [link]
The hanged Man: [link]

2010-01-23 11:13:57 czeppelin (4) #28

Pont tegnap, Heath Ledger halálának az évfordulóján néztem meg. Elég lassan indul be, az eleje picit vontatott, de ez szerintem azért van, mert Gilliam a lehető legtöbb anyagot bele próbálta tenni, amiben Ledger benne van. A fénypontok a fantáziavilágok, azok közül is - bár az volt a legrövidebb - Johnny Depp jelenete. Összességében nagyon tetszett, főleg természetesen a Gilliamtől elvérható vizuális megoldások, és szerintem a négyesemből lesz még ötös is.

2010-01-23 10:56:34 spoiler (4) #27

Nekem sajnos elmaradt a csoda, a varázslat, holott ezt a filmet vártam talán a legjobban, mind a rendező, mind a színészek a kedvenceim közé tartoznak, tehát akár még elfogult is lehetnék, de nekem valami hiányzott. Még elég friss az élmény, próbálom megtudni, mi is az, ami nekem kevés volt. A szereplők remekül játszanak, a maszkmeter egyszerűen zseniális, lehet, hogy egy kicsit lassú a történetvezetés, nem tudom...amikor felálltam a film után, az jutott eszembe, hogy a Tideland mennyivel jobban tetszett, pedig "egyszerűbb" volt minden téren. Valahogy ott - számomra - jobban működött Gilliam és a fantáziája. Na mindegy, majd csak rájövök miért érzem ezt.

2010-01-22 12:54:25 RAPtile (?) #26

Nagyon-nagyon vártam, a trailer-e kiütött, mikor néztem, úgyhogy... bizakodom!!!!

2010-01-18 22:06:11 zéel (5) #25

Ez mozi, sőt MOZI! Ez egy vizuális orgia!
De nem lenne Terry Gilliam a rendező, ha csak elkápráztatni akarna. Elgondolkodtat is!

2010-01-15 18:00:12 "L" (4) #24

Csodás utazás, csodás hangulat, csodás szereplők, csodás történet. Többször nézős, mely akár zseniálissá is érhet.

2010-01-15 14:40:16 EK (?) #23

Kísérteties volt Heath Ledgert látni - ilyen volt Joker és a halála közt. Főként, hogy a legelső jelenetében akasztott emberként, élettelennek láthattuk (de aztán megmentették). Depp, Law és Farrell alakításában pedig néha heathes gesztusokat, mimikát véltem felfedezni. Kíváncsi lennék, hogy nézett ki a forgatókönyv eredetileg.
Egyébként a látványvilág tényleg fantasztikus, hihetetlen agya van ennek az embernek, a film valójában "The Imaginarium of Terry Gilliam". Kicsit klausztrofób benyomást kelt, hogy sok jelenet játszódik a kocsibelsőben, de a külsők csak pár londoni helyszínt járnak be. A fantáziavilág adhatna egyfajta határtalanságot, de a díszletszerűsége miatt mégse. Ezt nem negatívumként mondom.
Az (is) jó benne, hogy nem hollywoodi, nem rágják a szádba a dolgokat, nem egysíkúak a szereplők.

2010-01-08 21:21:33 Ivan/ (3) #22

Valószínüleg sajtóvetítésen.

előzmény: Gasz András (#21)

2010-01-08 21:20:30 Gasz András (4) #21

Hol láttátok?

2010-01-07 12:12:00 jesi (4) #20

Idén ezt várom a legjobban, remélem nem csalódok Gilliam-ban.

2010-01-07 00:43:25 Brumi (5) #19

Terry Gilliam újra a csúcson! Az ex-Python nevével elég keveset találkozhattunk az utóbbi években a mozikban, de most ismét megmutatja, hogy nála kevés szárnyalóbb fantáziájú mozgóképi varázsló van manapság a filmiparban. Alkotását sajnos beárnyékolta Heath Ledger halála, de Gilliam és a segítségére sietett három nagyszerű színész (Colin Farrell, Jude Law, Johnny Depp) elhivatottsága, valamint kollégájuk iránti mérhetetlen tisztelete által vezérelve véghezvitték a lehetetlent, befejezték a filmet. Ráadásul annyira jól áthidalták a tükrön átlépő Tony karakterének különböző arcai közötti váltást, hogy így utólag nehéz is lenne máshogy elképzelni a végeredményt. Gilliam erőteljesen önreflektív alkotása meglepően könnyen értelmezhető, emellett humoros és megható, vizualitása pedig egyenesen lélegzetelállító. Szívszorító búcsú korunk egyik nagy színésztehetségétől.

2010-01-06 19:12:34 Chen (5) #18

Nagy várakozással tekintettem a film elébe, és egy pillanatig sem kellett csalódnom, a "színész-csere" még plusz értelmet is kapott, a látvány lenyűgöző, a sztori a jól ismert ezeréves, ami még mindig szórakoztató... és a képzelet birodalma... :-)

2010-01-06 18:59:17 Brumi (5) #17

Elment. :)
A napokban írok róla egy hosszabbat (majd megtalálható lesz a linkek között), estére pedig megpróbálok egy pársoros szösszenetet írni róla ide is. Addig türelem. :)

előzmény: Umberto (#16)

2010-01-06 18:52:54 Umberto (?) #16

Brumi, milyen volt a film? Látom, láttad már. Mesélj róla, kérlek!

2009-11-10 07:42:26 The Hungarian (4) #15

Velünk január 21. lészen by Budapest Film.

előzmény: czeppelin (#13)

2009-11-10 01:43:43 dnico (4) #14

Az az igazság, hogy kicsit szerencsés voltam, és nyertem rá két jegyet (nem otthon), amit már fel is használtam :).
Csak azt tudom mondani, hogy szerintem fantasztikus a látványvilág. Annyira színes és varázslatos lett a kapu másik oldala, hogy alig tud az ember másra figyelni, ami mellett a londoni részek kontrasztja pedig méginkább kijön. Eszméletlen hogy mit hoztak össze. És nagyon szuper az is, ahogy megoldották a színészek cserélgetését. Azt hiszem talán Jude Law alakítása volt a legérdekesebb. De le a kalappal a többiek előtt is.
Viszont nagyon fura Heath Ledgert új filmben a vásznon látni.

2009-10-11 21:11:50 czeppelin (4) #13
2009-09-07 12:18:46 lehel89 (?) #12

Eddig hol mutatták be? Az imdb szerint csak a cannes-i meg a münchen-i filmfesztiválokon, de ahhoz képest már 1354-en szavaztak, és 9.4/10-nél áll a film.

Nagyon várós, taníts, Gilliam!

2009-08-29 22:51:39 Brumi (5) #11

Akkor sem hiszem, hogy a történet ismeretében rohannának az emberek rá jegyet váltani, hiába az illusztris színészgárda, ez egy box-office katasztrófának néz ki (ne legyen igazam).

2009-08-29 22:47:00 wayage (4) #10

Ilyen színészekkel, meg egy jó reklámkampánnyal nagy siker lehetne.

2009-08-29 22:34:24 Olórin (4) #9

Az átlagnézőnek tökmindegy, ki rendez egy filmet, nem oszt, nem szoroz a sikernél.

2009-08-29 22:24:41 czeppelin (4) #8

Elég sajnálatos, hogy egy Gilliam neve nem cseng elég jól, de azért Ledger mellett még ott van Depp, Jude Law, Christopher Plummer meg még néhány nagyobb ágyú.

előzmény: Brumi (#7)

2009-08-29 22:05:53 Brumi (5) #7

Idén tuti nem mutatják be, de szerintem ebből jövőre se lesz semmi. Hiába látható a filmben Heath Ledger utolsó alakítása, Gilliam neve akkor sem cseng olyan jól a mozikasszáknál, hatalmas bukta lenne itthon.

előzmény: JeszKar (#6)

2009-08-29 08:22:05 JeszKar (3) #6

Bemutatják még idén nálunk is, vagy ne is számítsak rá?

2009-08-29 02:51:23 czeppelin (4) #5

Nekem jobban tetszik ennek a trailere, mint az Alice-é. De mindkettő nagyon várós.

2009-08-16 10:08:36 wayage (4) #4

Az Alice-t én is nagyon várom, de ez az előzetes visz mindent.

előzmény: yuriko (#3)

2009-08-16 02:02:43 yuriko (?) #3

Terry Gilliam nem tartozik kedvenc rendezőim közé, sőt legutolsó filmjével még rendesen ki is húzta a gyufát. de ez a trailer lenyűgözött, micsoda látvány és helyszínek! legalább annyira várós, mint az Alice.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#1)

2009-08-11 10:33:23 limupei (4) #2

Ez enyhén szólva is kimeríti a flood fogalmát, úgyhogy képek mennek a képek közé, a fölösleg meg az offba.

2009-08-11 10:26:55 [: Azuroo andrew :] (2) #1

trailer :