Cat on a Hot Tin Roof (1958) ☆ 👁

(Richard Brooks (I))

amerikai dráma

4,5

2021-04-07 21:36:14 zéel (5) #17

Az optimista változatot Elia Kazan, a darab első rendezőjének kérésére írta a szerző. Kazan még az első, gépírásos változatot olvasta, és a harmadik felvonással kapcsolatban kifogásai voltak. Williams mindenképpen Kazant akarta rendezőnek, ezért írta meg,a harmadik felvonás második változatát, "ahogy New York-ban játszották" megjegyzéssel. (Európa Kiadó 1964; Tennessee Williams Drámák című kötetében a szerző jegyzetei és mindkét változat szerepel.)

előzmény: BalaKovesi (#16)

2021-04-07 20:42:16 BalaKovesi (4) #16

Én talán jobban kibékültem volna egy kevésbé egyértelmű befejezéssel, bár én alapból kedvelem, ha a befejezés valamilyen szinten a nézőre van bízva. A konklúzóval egyébként nem lenne olyan nagy bajom, ha nem lenne ilyen éles és gyors a váltás, ha jobban ki lenne dolgozva az oda vezető út. Nekem ez így kicsit kapkodós volt.

2021-04-07 09:58:43 zéel (5) #15

Tennessee Williams kétféle befejezést írt a drámából.

előzmény: BalaKovesi (#14)

2021-04-07 00:30:34 BalaKovesi (4) #14

Idolkeresés, sok éves sebek, kiüresedett kapcsolatok, beteljesületlen álmok, üres üvegek. Sok mindenről mesél a film, amik bár elhangzottak már jó pár szájból, én nem tudnék egyet se mondani, ami ennél korábban mesélt volna ezekről. Mert jókat mond a Macska a forró bádogtetőn, nagyon értékes gondolatok hangzanak el benne olyan remek színészek szájából, mint Newman, Ives és Sherwood (egyszerűen nem lehet nem utálni a karakterét), viszik a hátukon a filmet. Bár képileg nem mondanám kiemelkedőnek, tetszett, ahogyan az időjárás kihangsúlyozza a történet ívét, a szereplők érzelmeit, akiknek a motivációik kezdetben nem teljesen tiszták, fokozatosan adagolva kapjuk az információkat, amitől még érdekesebb lesz a történet. Egyedül a vége miatt nem adom meg neki az ötöst, mert bár a film elmossa az 50'-es évek Amerikájának idealizmusát, végül a lezárással mégis mintha visszakanyarodna oda. Túl éles váltás, túl gyors megoldás, túl egyszerű. Ennek ellenére ez egy kifejezetten jó film.

2021-03-27 23:09:58 zéel (5) #13

"Nekem van bátorságom meghalni. Neked van-e bátorságod élni?" - mondja/kérdezi az idős apa (Burl Ives) a harmincas fiától (Paul Newman).
Tkp. szinte az egész Tennessee Williams drámát ide kellene idézni!
De inkább nézzétek meg! Pl.itt!

2015-02-05 16:55:23 csabaga (5) #12

Szerintem amit hibának érzel,ott Newmann máskor is modoros,maníros(hiába:Method Acting...)játéka és Taylor szokott hangoskodása(lármázása) eredményez.

Sajnos a darabot kicsit átírták a cenzúra miatt.
Számomra B.Yves jelenléte ad súly a történetnek és nem a házaspár.Ő még a többi papírmasé figurát is feledteti.

előzmény: purplerain (#9)

2015-02-04 20:22:49 purplerain (5) #11

Nyilván,

felkelek reggel, minden szuper, délben megmondják, hogy rákos vagyok és délután már morfium kell, mert ver a víz a fájdalomtól :)))

nyilván el van túlozva művészileg és direkt, én csupán arra céloztam, hogy ez is egy olyan filmes "húzás" amivel nem tudok kibékülni, de elnézem ha jó a film, mint esetünkben.

2015-02-04 19:48:28 BonnyJohnny (5) #10

Az nem mókatár. Pszichológia.

előzmény: purplerain (#9)

2015-02-04 19:37:17 purplerain (5) #9

Fura egy film volt. Elég mély depresszióban voltam idén, nem tudom miért, talán öregszem. Egyetlen egy filmet tudtam mindössze megnézni, semmi más nem érdekelt egyszerűen. Elég komoly ijedtség volt rajtam, már épp a pszichiáteren gondolkodtam, amikor is úgy voltam vele, 19-re lapot kérek és bevállalom ezt a filmet mintegy terápiaként.

Kitörtem a blockbusterek világából egy picit, a sok rövidítés, SW, TDK, LOTR meg a tököm tudja mi még már teljesen eltömített, totál megcsömörlöttem az egésztől és jött ez a film és visszatette a térképre a moziba vetett hitem, szeretetem. Igazából a vicc az, hogy minden benne van, ami miatt utálom a régi filmeket:

1. Túlbeszélnek mindent
2. Kevés helyszín és a dialógus viszi előre a filmet (jó persze ez az én szegénységi bizonyítványom miatt volt eddig hátránya a filmeknek :)))
3. A beszéd. Ezt még most se tudom megszokni. Kétféle beszéd keveredik benne elég sűrűn váltakozva, hirtelen. Az ordibálás és a monoton, teljesen egy hangszínen történő pofázás. Ha nem látnám a színészeket, illetve nem tudnám, hogy ez milyen régi film, azt hinném, hogy unták az egészet...
4. Az emberek mozdulatai. Gyors, valahogy gyors nekem. Amikor valaki elfordítja a fejét, vagy ad valamit valakinek, vagy felemeli a kezét, valahogy olyan természetellenesen hirtelen csinálnak mindent. Egyszerűen nem értem, de már mindegy.

A fentieket is figyelembe véve azt kell mondjam, ez a film kurva jó. Én mondjuk a végén nem igazán éreztem a katarzist, viszont a film érdekes volt, végig lekötött és Newman, plusz Big Daddy óriási volt!
Mondjuk az megint móka miki mókatára, hogy

Big Daddy él és virul, egészen addig, míg meg nem tudja, hogy haldoklik, no onnantól percek alatt leépül szépen :))))

De most ezt sem vagyok hajlandó felróni a filmnek.

2012-10-13 01:39:26 Kalti (5) #8

Elsőre én se, túl sok volt a pofázás, ellenszenves az összes karakter, aztán aludtam rá egyet és mégis végignéztem, sztem ennél ötösebb film kevés akad, Liz Taylor is tökéletes, habár ebben a filmben Paul Newman abszolút ellopja a showt.

előzmény: korig (#6)

2012-10-13 00:21:39 Szőke Dávid Sándor (4) #7

Ennek okát Liz Taylornak hívják. Egyébként a film tökéletes lenne.

előzmény: korig (#6)

2012-05-22 18:19:13 korig (?) #6

Kövezzetek meg, de nem bírtam végignézni.

Egyszerűen irritáló az egész.

2012-01-13 20:46:04 Bruce94 (5) #5

Na ez mekkora film! :) Liz Taylor, de főleg Paul Newman és Burl Ives amit bemutatott színészet címén, az egy csoda volt. A többi szereplő szót sem érdemel mellettük, Brick sógornőjét, s a kölköket pedig egy baltával kellett volna elintézni.[már elnézést] Az egy helyszínen játszódó filmeket nagyon kedvelem, s ez sem kivétel. Az esős jelenet tényleg a legnagyobb a filmben, de a filmtörténetben is. Illetve, még nagyon tetszett: az öregúr számvetése
arról, hogy hogyan akart élni, , hogyan kellett élnie.
Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a mesterművet.

2010-12-07 23:06:33 acidphase (5) #4

nagyon jo film volt, a cooper felesége télleg iszonyat irritáló volt, megérdemelt volna egy baltát a fejébe. :D

2010-07-22 15:57:08 Cesare Gonzago (5) #3

Liz Taylor ekkor még tudott játszani, s mily' nagyszerűen! Burl Ives pedig egyszerűen kolosszális, megjelenését és jellemét tekintve egyaránt.

előzmény: Jereváni Rádió (#2)

2010-05-01 16:14:03 Jereváni Rádió (5) #2

Nem lehet őket megfojtani, mert nincs nyakuk. Maggie megmondta. :)

előzmény: Dougie (#1)

2008-06-13 10:13:24 Dougie (?) #1

azért nem semmi, hogy Paul Newman a film 99%-át egy gipsszel a lábán játsza végén (nagyjából lemosva a többieket a vászonról),
a legjobb mikor elmondja az apjának az igazat a zuhozó esőben és el akar menni a film egyetlen helyszínéről, de nem tud, mert beragad a kerék...

egyébként ez a Madeleine Sherwood (Mae, Gooper felesége) valami hihetetlen (ronda és) ellenszenves figurát alakít, (meg a gyerekei is) de annyira, hogy már vártam, mikor fojtja már meg végre valaki...