Mary and Max (2009) ☆ 👁

(Adam Elliot)

ausztrál animáció, dráma, vígjáték

4,4

2014-10-28 00:11:01 whiteman 01 (4) #28

Hát nemtudom. Szerintem meg elég hatásvadász, de kétségtelenül profi és egyedi mű. Elismerem, de szeretni nem igazán tudom.

2013-09-06 07:35:25 TomPowell (4) #27

Régóta esedékes pótláson vagyok túl, ami mind humorában, mint történetében és karaktereiben helyenként túlontúl groteszk és morbid, de mégis csupa-csupa szív és báj, hála a két nagyszerű főszereplőjének.

2012-08-02 12:43:07 gomez1000 (5) #26

Személy szerint ilyen remekművet még nem láttam, amin egyszerre kell sírnom, és nevetnem. Ez a felnőtteknek készült mese hihetetlen élmény. Mindenkinek látni kell.

2011-12-15 23:38:22 Amokh (4) #25

Erosen demotivalo...de tetszett!

2011-12-06 22:14:04 Dynast Grausherra (5) #24

Hosszan töprengtem, miután megnéztem, de csak annyit tudok írni, hogy ZSENIÁLIS.

2011-08-15 01:42:06 slawter (5) #23

Messze a legjobb animációs film, melyet eddig láttam. Helyesbítek: a legjobb animációs film, minden ízében tökéletes munka, mély tartalommal és mondanivalóval és kellően morbid humorral. Kötelező!

2011-08-15 01:31:43 slawter (5) #22

Remek film, a vége pedig tökéletes. Megható és elgondolkodtató, morbid humorral.

2011-02-21 03:49:42 Rorschach (5) #21

Eszméletlenül durva film volt. Az egyik legsokkolóbb, amit valaha láttam. SOHA TÖBBÉ nem akarom megnézni. Értékelhetetlen, fogalmam sincs, hol helyezkedik el a skálán.
Viszont depressziósoknak nem ajánlom, mert könnyen ez lehet az utolsó lépés a kötélhez.

2011-02-11 12:40:52 JeszKar (5) #20

Egy keserédes darabot vártam. ennek ellenére néhány jelenete nagyon depresszív és a humorra és sokszor inkább groteszk, ne adjisten morbid. Viszont piszok jól össze van rakva, nagyon jó az animáció és az egész valahol tényleg egy különleges darab. Igazából lehet, hogy némely jelenet miatt csak négyest érdemelne, de most megkapja tőlem az ötöst.
Igen erős volt a tavalyi év animációs fronton.

2011-02-03 19:58:43 BonnyJohnny (5) #19

Szintén egy már régóta esedékes pótlás történt meg ezen film kapcsán. És azt kell, hogy mondjam, ez az animáció sokkal jobb, mint a tavalyi évben mindenféle kritikai és közönségsikerben fürdő Fel! című alkotás. Egészen pontosan, annak a filmnek csak az első jelenetei vehetik fel a versenyt ezzel a filmmel. Túl sok újat nem tudok mondani a filmről, engem is lenyűgözött a bája és az érzelmessége. Egyébként sokakkal ellentétben szerintem a film mélypontja a film vége előtti "Que Sera Sera" jelenet. Az után a film hangulata határozottan emelkedik. És bár a vége olyan amilyen, számomra pozitívnak tűnt, hogy Mary kilábalt a gödörből, egyenesbe jött az élete, és megismerte a barátját, akit azelőtt nem látott. Mert bizony megismerte. Ugyan olyan jól, mintha Max maga mutatta volna be. Max sorsában pedig megnyugvást, megkönnyebbülést érzek. Talán nem is lett volna alkalmas arra, hogy szemtől szemben is barátja legyen Marynek. Mary szembesülése az évek alatt küldött levelekkel pedig nagyon megható dolog. Talán csak akkor érezte át, hogy mennyire sokat jelentett Maxnek.
Egyébként a film humora is rendben volt. A gyerekes és Aszperger szindrómás karakterek bájos jelenetei mellett, abszurd, sőt többször morbid humor vegyült.
Nagyon élvezetes, megható, bájos, szép és tanulságos történet. A technikai megvalósítása pedig különösen lenyűgöző. A stop moiton gyurma figurák és környezet, ráadásul a direkt groteszk kialakításuk nagyon tetszett.
Nem mondok nagy szavakat, hogy a tavalyi év legjobbja, vagy ilyesmi. (Amúgy nem tartom kizártnak.) De, nálam egyértelműen zseniális.

Az Oscar jelölt filmeknek nagyon fel kell kötniük a gatyát, mert nagyon erős mezőny után kerülnek a szemem elé.

2011-01-29 19:45:19 Venes (5) #18

Tökéletes. (pont)

2011-01-14 01:10:05 uccse (5) #17

Hát csak sikerült megnéznem. Kb. tíz perce lett vége és egyszerűen nem térek magamhoz. Alig találom a szavakat. Ennyi mindent belepakolni szűk másfél órába, hihetetlen.

2011-01-10 15:50:01 Kalti (5) #16

Nagyon örülök, hogy a stop-motion még nem halt ki, zseniális!

2011-01-08 20:49:03 Shakti (5) #15

Én még nem voltam úgy moziban, hogy a film elején a közönség hangosan nevetett, a végén pedig többen sírtak. Na ez olyan. Nekem remekmű.

2011-01-05 22:38:11 Gasz András (4) #14

Ja oks köszi, ezt annyira nem vágom mármint ezt a technikát.

előzmény: czeppelin (#13)

2011-01-05 22:32:23 czeppelin (5) #13

(bocs: *clay)

előzmény: czeppelin (#12)

2011-01-05 22:31:59 czeppelin (5) #12

A gyurma animáció (clsy-motion) a stop-motion egyik eléggé fajtája.

előzmény: Gasz András (#11)

2011-01-05 22:23:44 Gasz András (4) #11

Mary és Max:

Egy igazán egyedi furcsa technikával (gyurma + animáció? + talán stop motion néha?) elkészült, csakis felnőtteknek szánt tanmese ez a film. Nagyon hangulatos és sok benne a fekete illetve a morbid humor is. Miközben megannyi tanulságot tartalmaz és nagyon sok kikacsintást ad a mai 20-21. századi depresszív, pesszimista, magát lenéző lesajnáló átlagemberre.
A filmet árnyalta (szó szerint is) az is, hogy a New York és Ausztrália színekben is teljesen más volt Ausztrália barna (mostanság sajnos erősen esős sötét, zord vidék) és New York szürke film-noir hangulatú színvilága. Ezzel természetesen azért a hangsúlyokat is akarták mutatni a 2 féle 'világ' között. A film középső része annyira nem tetszett, mert sokszor nagyon egyhangú volt és unalmas nagyon egysíkú még a szinkron hanglejtésben is átjött ez, de hát az egyébként mesterien megalkotott és leszinkronizált karakterek egyedisége ezt kérte. Hangulata nagyon lehangoló, depresszív olykor és idézi a mai ilyen típusú magyar művészfilmeket. De szerencsére ezen túl tud is lépni a humoros jeleneteivel, a sok mondanivalójával, kikacsintásával és szürreális vicceivel. A film vége felé pedig végre egy piciny öröm is talán elér minket és a szereplőket is, egészen a film utolsó néhány percéig akkor megint ledöbbenünk, hogy sajnos a film zárása is elég szomorkás és lehangoló lett. A zárás előtt érdekes volt látni, hogy egyszer Mary, egyszer Max egy-egy életszakasza került nagyon nehéz időszakba. Majd az adott gond végül megoldódni látszott.
A filmzene szerintem is erős volt, a legjobban a nem máshonnan átvett részek tetszettek a legjobban, hanem az általam a film készítői által komponált film eleji és végi hangulatos és pozitív hatású dallamos zene.
Szóval elmondható, hogy ez az animációs film, nem a fiatal közönségnek készült, hanem egy érettebb, sok mindent látott és a vásznon látottak mögé is felfigyelő idősebb közönségnek.
Pedig a film a vége felé meglengetheti a szívünket, hisz a két főszereplő hosszan és részletesen vázolt kapcsolata annyira szép ebben a sötét, depresszív világban, ami őket körülveszi.
Érdekes egyébként hogy pont ez a két karakter találta így meg egymást, levelezés közben, de hát a belső tulajdonságaik terén eléggé hasonló furcsa, de nagyon szerethető egyének.
Annyira mondjuk nem tetszett, talán az eleinte picit nehézkes befogadása miatt, hogy pl. most azonnal újra nézzem, de majd még ez évben előkerül valószínűleg egy ismétlésre. A Vapitis listámba azért még bekerült.

2010-10-15 19:36:29 mchn (5) #10

Nagyon jo film. Kulon kiemelnem a remek zenet, amit eddig nem meltatott senki, pedig megerdemli.

2010-10-03 20:59:04 zéel (5) #9

Ötös! Sőt!
A lélek mélyebb bugyrai iránt is érdeklődőknek kötelező!
(Gyerekeknek tilos! De legalábbis teljesen felesleges.)

2010-10-03 07:00:23 Daemiaen (4) #8

És még kihagytam, hogy ilyen egy igazi barátság. :)

2010-10-02 20:07:22 Hannibal Lecter (5) #7

Aki látta az Egy ház Londonban-t, annak főleg kiszámítható, de hát nem hiszem, hogy ez bármit is levonna az igencsak karaktercentrikus produkció értékeiből.

előzmény: Daemiaen (#6)

2010-10-02 19:41:36 Daemiaen (4) #6

A kommunikáció és annak értelmezése az internet előtti időkből varázslatos megvalósításban, kissé kiszámítható végkifejlettel.

2010-09-05 00:43:32 Pateszken (4) #5

Kissé keserédes, nagyszerű alkotás.

2010-09-01 00:26:51 Hannibal Lecter (5) #4

Hát ez valami egészen fantasztikus, én azt mondom, ezt az animációs csodát mindenkinek látnia kell. Nálam eddig magasan az év legjobbja. Gyönyörű képvilág, fantasztikus karakterek, rendkívül ötletes szövegek, bravúros, egyedi lélekrajzok, némi egészséges abszurditás és szellemes frissesség jellemzi Adam Elliot első egész estés munkáját. Kevesen tudnak ilyen eredetien, őszintén és meghatóan mesélni a barátságról - a rendező pedig sokra viszi még, ebben biztosak lehetünk.

2010-01-09 22:55:21 Mikkey (4) #3

nem kisgyermeki léleknek való, annyi szent.

2009-11-28 18:36:26 yuriko (?) #2

Végig nevettem szinte az egész filmet mégis végtelenül szomorúan hagytam el a mozitermet. Nagyon különleges élmény volt a Mary és Max, mindenkinek ajánlom én is!

2009-11-26 19:27:33 bodzasfanta (5) #1

nekem mindig vannak fenntartásaim az animációs filmekkel de ez... zseniális! mindenki nézze meg