King Arthur (2004) ☆ 👁

Arthur király

(Antoine Fuqua)

amerikai-angol-ír akciófilm, dráma, háborús film, kalandfilm, történelmi film

2,9
★★★☆☆
427 szavazat
Szerinted:
?
☆☆☆☆☆

Ahhoz, hogy kommentelhess, be kell jelentkezned.

2023-07-14 18:45:45 dorothygale (2) #17

A film rossz. Pátoszos és gagyi, de a színészek ott vannak . Viszik a hátukon a menthetőt.
Mikkelsen és Skarsgård igazán jól mutatnak. Már csupán a jelenlétük ad a filmhez. Több híres színész is szerepel a filmben, amitől nem lesz 1es a film, de nekem csak ez a két fickó a liblingem.

2020-04-18 15:00:24 DevilTakeU (4) #16

Vannak filmek,amiket az ember azért néz,mert jó nézni. Nekem az Artúr ilyen. Lehet hogy az ábrázolt történelmi hűség megkérdőjelezhető,a jelmezek megmosolyogtatóak,a harci jelenetek az évekkel korábbi Gladiátor/Gyűrűk Ura - egyébként megjegyzem,CGI-jal alaposan megtámogatott - minőségéhez még nyomokban sem érnek fel,sőt még a zene is csupán egy tisztes iparosmunka (amikor arra van szükség,visszafogott,amikor kell,hősiesen zeng,kb. ennyi),én mégis szeretem. :) Tetszik a történet (szigorúan véve: a kiérdemelt pihenés helyett egy utolsó meló,he-he),a környezet,a férfibarátság és a bajtársiasság ábrázolása,tetszik hogy sok dolgot Fuqua nem rág a szánkba,csupán felskicceli,mégis tökéletesen átérezhető egy adott jelenet,vagy éppen egy gesztusból megismerjük egy ember jellemét,és az egész film tele van ikonikus pillanatokkal (Fulcinia szívszaggató éneke,a késdobálós jelenet,a befalazás,a nyilazás a jégen mekkora már!),na és akkor eddig tudtam nevek nélkül kerülgetni a lényeget virágnyelven,de le kell írnom: ami nekem istenigazából eladta,eladja,az a karakterek,valamint a színészek.

Minden idők egyik legizmosabb (férfi)kasztingja,Owen,Gruffudd, Mikkelsen,Edgerton,a két Ray,Winstone és Stevenson,Dancy,csupa-csupa remek,szimpatikus,az adott figurát koppra hozó színész,és akkor a két főrosszcsontról még nem is beszéltem: már Skarsgård és Schweiger fizimiskája megér 3 csillagot (az az arcszőrzet!),van is pár remek jelenetük,és még a nemzetköziségre sem lehet panasz. Merlint maga Stannis Baratheon,azaz Stephen Dillane alakítja,Keira Knightley pedig csupa szíj...izé,szív,mint Guinevre. (Mondjuk egy kifejezetten kerekded Kat Dennings vagy Alexandra Daddario a filmvégi nagy ütközetben semmit sem ért volna azzal a bőrizével,amivel Knightley bájait elrejtették,ám az angol színésznőnél ilyen jellegű problémák tkp. elképzelhetetlenek - a rossznyelvek szerint a film plakátja át is esett némi retuson MELLesleg,khm.) Humor is akad,óriási ahogy szivatja egymást Lancelot,Bors,vagy éppen Galahad,ugyanakkor érzelmes jelenetből,és emberi pillanatokból sincs hiány (Dagonet gyűrűje,Tristan a sólyommal,stb.). Ja,és a végén Dánia vs. Svédország (Mikkelsen kontra Skarsgård),egy amerikai producer "történelmi" kalandfilmjében,egy német zeneszerző taktusaira...szép! :)

Érdekes (egyben nem kevés kérdést vet fel),hogy ezek a filmek mennyire félrementek a moziban,ki merem jelenteni,hogy a Trója,a Mennyei királyság,és az Artúr király is sokkal élvezetesebb, emlékezetesebb filmélmények rendezői/bővített verzióban.

7.5/10

2013-11-30 08:36:28 Jereváni Rádió (2) #15

Ez a film tényleg röhejes. Pár adalék:


Clive Owent nagyszerű színésznek tartom, de ezzel a szereppel ő sem tudott mit kezdeni. Feltételezem, hogy a rendező azt mondhatta neki instrukciónak, hogy nézzen folyamatosan keményen, merthogy sötét középkor, meg hősiesség, meg kemény harcos, stb., emiatt aztán szegény színésznek kb. két arca van, vagy marconán néz (amikor harcol), vagy búvalbaszottan tekint a világra (amikor nem harcol). Emiatt aztán a végén a saját esküvőjén az arájára is úgy tekint, mint egy darab szarra.

Keira baba, mint harcos amazon, szíjakból készült melltartójában (aminek egyébként nincs mit takarni, lévén nincs melle). Na ne. Egy anorexiás csaj amint legyakja a marcona szászokat? Vicc az egész.
Nekem zavaros volt Arthur király eredete. Az elején azt mutatják be, hogy Kelet-Európából szarmata fiúkat soroznak be, mint valami janicsárokat, aztán meg mutatják egy flashbackben, hogy Arthur családját a vadak irtották ki Britanniában, amikor ő még gyerek volt. Akkor hogyan is van ez?
Amikor a vadak a végső csatában hajítógéppel égő köveket dobnak ki, azok felrobbannak. Ismétlem, felrobbannak! Hogyan? A puskapor akkoriban még hírből sem létezett.
Anakronizmus: Arthur egyenlősdit játszik, mindenki szabadnak született, bla, bla, bla, ja, mindenki annyira egyenlő, hogy ezért lesz belőle király. Bors meg a nője azon humorizálnak, hogy 10 gyerek után talán el kéne venni feleségül, mire a nő, „már nem is kell, hogy elvegyél!” Mintha valami XXI. századi hülye romkomból emelték volna ki ezt a jelenetet.
Arthur amúgy keresztény. Mégis a végén Keira babát pogány szertartással veszi feleségül. Ráadásul hol? Egy Stonehenge másolatban!!! Na ez már tényleg komolytalan, olyan az egész mint valami Xéna-epizód, össze-vissza kevernek mindenféle kulturális elemeket.

2013-03-18 23:56:38 nandras (2) #14

ja, és a zenéje önmagában egyest érdemel.
ennyi zenei közhelyet összehordani már- már művészet.
azt hiszem, ezt nevezik kulisszahasogató ripacskodásnak...

2013-03-18 23:52:15 nandras (2) #13

ez a film olyan szörnyűségesen rossz, hogy már majdnem jó.
de csak majdnem.
így marad a kettes.

2012-10-11 23:51:51 Victor Vance (4) #12

Persze hogy nem lehet, hiszen számtalan verzió létezik, nem tudni mi volt az igazság, (sőt, állítólag maga Arthur nem is létezett, csupán egy legenda, mint nálunk a Csodaszarvas) így nem is készülhet olyan film, ami hű lenne. Egyébként nem tudom hogy milyen könyvre gondolsz, de Bernard Cornwell Excalibur-trilógiáját elég sokan méltatját azzal hogy hűen mutatja be az eseményeket, amúgy elég sok hasonlóság van a regény és ezen film története között.

előzmény: JeszKar (#11)

2012-10-11 23:25:17 JeszKar (3) #11

Én emlékszem egy történelem könyvből, amelyet valamikor a 2000-es évek elején olvastam, hogy valószínűsíthető, hogy Arthur, mint történelmi személy egy római hadvezér volt. Tehát ilyen szempontból semmikép sem lehet törtelemi hűtlenséggel vádolni.
Magára a filmre nem emlékszem, azt tudom, hogy a zenéje nagyon nagy.

előzmény: Victor Vance (#10)

2012-10-11 22:30:47 Victor Vance (4) #10

Kardozós kalandfilm, Jerry Bruckheimer tálalásában. Van úgy hogy még egy szuperproducer is vét hibákat, nos itt eléggé peches volt, a mozi nem volt különösképp sikeres, rendezője pedig ki is verte a biztosítékot, mert 1-2 fontosabb, véresebb jelenetet ki is vágtak. Lakossági forgalmazásban megjelenhetett a film, aki kíváncsi a produkcióra, mindenképp ezzel próbálkozzon.
Abszolúte nézhető mozi igazából, történelmi hűtlenséggel se nagyon lehetne vádolni, hiszen alapjában véve egy olyan sztorit filmesítettek meg, amelynek megtörténtét eddig senki sem tudta száz százalékig bizonyítani, csupán régi legenda, a történészek is csak találgatni tudnak. A hangulatot sikerült belőni, a zöldes, kietlen angol tájkép, a végtelen hegyek láttán te is ott akarsz lenni a keménykötésű, félelmet nem ismerő, hatalmas harcosok között, Hans Zimmer kitűnő, felülmúlhatatlan muzsikája csak elősegíti ezt az érzést, az öreg itt sem nyúlt mellé, érdemes beszerezni a filmzenét, külön is meghallgatni. A színészek kiegyensúlyozott teljesítmény nyújtanak, Clive Owen tökéletes Arthur szerepére, és az én titkolt kedvencem, Ray Winstone is üde színfoltja a mozinak, persze itt is ajánlott eredeti hanggal nézni, mert az aktorok dörmögő, reszelős orgánumát a magyar szinkron nem tudja visszaadni.
Maga a mozi azonban csak mérsékelt szórakozást kínál, elég lagymatag, nem elég nívós, és azért a Gladiátor írójától tényleg többet várna az ember. Vannak egyébként kifejezetten jó pillanatai, a végső csata remek, Stellan Skarsgard hiteles száz hadvezér, félelmet keltő, de a rendezői változat fokozott brutalitása ellenére is meglátszik a mozin, hogy ez Disney-termék.

2010-11-21 19:52:33 urbkri (3) #9

A zenéje miatt érdemes végignézni, egyébként nekem nem igazán tetszett.

2010-10-14 21:04:30 Gasz András (3) #8

Artúr király bővített változat:

Itt is sokat javított a bővítések száma. Főleg Artúr múltját ismerhettük meg picit bővebben, társainak karakterét is mélyítette. Illetve a végső csata hosszabb és véresebb lett és több jelenet szól a brit felkelők a Waldokkal kapcsolatban. Keira rajongóknak is jó hír hogy többet szerepelhetett az ő karaktere is picit változott. A filmzenéje szerintem még mindig nagyon jó lett Hans Zimmer egy közepes filmet is képes zeneileg a csúcsra járatni. A forgatókönyv és a dialógusok sajnos keveset változtak. Marad a néhol ótvar néhol nem rossz minőség. A fényképezés is szerintem csodás lett Anglia totál zöld tájait szépen visszahozta. Igazán karakteres szereplők Artúr társai lettek és még Cerdic skandináv modora :). Artúr eléggé rosszul lett megírva és hát azt mondani hogy tutira ez az igaz történet a film sztorijára hülyeség még.
A rendezés is átlagos ha pl a nemrég látott 2010-es Utolsó Léghajlítóhoz hasonlítom, ahhoz képest messze jobb még ha 20-30 sebből is vérzik néha.

62%

2008-11-03 00:57:12 Zalaba Ferenc (2) #7

elírás: nem ray walston játssza borsot a filmben, hanem ray winstone.

2008-05-25 22:42:00 Bruzsy (2) #6

Röhejes. Arthur és a Római Birodalom? Visítottam a végére, már vártam Nagy-Britannia megalapítását. :-P Sajnálom, akinek ezt moziban kellett végigülnie.

2008-03-07 13:18:18 Daemiaen (3) #5

Ha nem vagy biztos a dologban, valóban jobb az 'ly'-t és a 'j'-t együtt használni. :D

előzmény: gellert01 (#4)

2008-03-07 13:00:11 gellert01 (4) #4

Hát szerintem egyáltalán nem röhelyjes!
Mármint a film.
Szereplők:80%, korrajz 60%, forgatóköny: 50%,
Én már láttam vagy háromszor, nem a kedvenc történelmi filmem, de a Nagy Sándor a hódítóhoz képest zseniális.

2007-06-19 13:01:30 Daemiaen (3) #3

Szerintem meg tökmindegy mijen füvet szív, amíg Keira-baba szerepel benne. :)

2007-06-19 12:55:12 The Hungarian (3) #2

A 'röhelyes' nem helyes.

2005-02-26 16:33:55 stanleykubrick (1) #1

Nem tudom Jerry Bruckheimer milyen füvet szív, de ez a film röhelyes.