Cross of Iron (1977) ☆ 👁

Vaskereszt

(Sam Peckinpah)

angol-nyugat-német dráma, háborús film

2022-08-02 09:16:33 budaik (4) #19

Meg kell mondanom, hogy tényleg nagyon jó hangulata van a filmnek. Kicsit a mai rossz fogyasztási szokásaim miatt nehezen vettem fel a ritmust. De szerintem majd, ha újranézem tizen év múlva, biztosan 5-ös lesz. Most 4-es. De szerintem ez abszolút az én hibámnak tűnik...

2018-01-28 10:41:43 Ugor (4) #18

Teljesen szokatlan egy ilyen második világháborús westernt látni, de hát Peckinpah az Peckinpah! Idehozza a szokatlan, érdekes stíluselemeit, zavarba ejt a hősökről és az antihősökről alkotott bevett kliséinket illetően, és sok szempontból emberibb, mint a háborúk más nézőpontjai.

2014-11-23 08:56:30 Rohmer (4) #17

Az egyik legjobb német film az Aguirre Isten haragja és a Tengeralattjáró mellett.

2012-09-16 21:48:57 HejjaX (5) #16

A Sztálingrád-nál nagyságrendekkel jobb, sőt, összességében számomra az egyik legprímább háborús film, a műfaj top 5-jébe legalábbis simán befér. Nem gondoltam, hogy ezt éppen Peckinpah szállítja.

előzmény: Lil Martin (#15)

2012-02-25 12:24:00 Lil Martin (4) #15

hejj hopp, ez jobb mint a Sztálingrád, nem is kicsit!!

2011-12-14 19:30:29 Prüstü (4) #14

Erőteljes filmnek tartom, a színészi játék is kiemelkedő a német katonák ábrázolása is úgy gondolom autentikus, ugyanúgy mint a Das Boot -ban , hogy mennyire idegenek voltak a közkatonák a párttagokkal szemben. Olykor pedig lehetett érezni a filmen , igenis sokkoló és egyben elgondolkodtató képet ad a háború céltalanságáról, amihez hasonlót a Szarvasvadászban és az Apokalipszis most-ban éreztem. Magáról a háború rideg és kegyetlen világáról adott képek, pedig így deficites megjelenítésben hitelesek, mindettől függetlenül nem fogom lehúzni a Ryan közlegény megmentését, és a többi amerikai szenzációt. Azok érzelmi téren erőteljesebbek tény. Viszont ennek a filmnek a fináléja , bizonyára mindenki számára örök élményt nyújt, végső pontot dobva az őrületre. ""Ne örüljetek a vesztének emberek. Mert noha a világ megfojtotta a korcs dögöt, a szuka, mely szülte, már ismét tüzel."

2011-09-02 00:15:44 slawter (5) #13

Szerintem még plusszban provokatív is volt, nyíltságával és kendőzetlenségével. A befejezés pedig... Fantasztikus!!!

2011-08-22 12:20:07 Tenebra (4) #12

Szerintem is kiváló, zseniális film. Bár lehet, nálam az is játszik, hogy rohadtul gyűlölöm a nyugati frontot már, annyian feldolgozták és annyira klisés már, így üde színfolt ez a keleti fronton játszódó, németek szemszögéből készült alkotás.
Egy cseppet sem kevesebb, mint Peckinpah korábbi filmjei. Ugyanazon erős szerzői elemek megtalálhatók benne, mint korábbi alkotásaiban: bajtársiasság kérdése, ellenségek és barátok viszonyai, na és persze a gyorsmontázs, párhuzamos vágások és a lassított akciójelenetek.

Számomra e filmnek volt lelke, nemcsak arról szólt, hogy kalandfilmesen nyomulnak előre és tökösen irtják az ellent, vagy hősiesen védekeznek. Komoly kérdések merülnek fel: pl. kinek jár a vaskereszt? Annak, aki Hitlerhez hasonlóan henceg, vagy azoknak a katonáknak, akik még megpróbálták menteni a menthetőt?

Annyi hibája volt nálam az egésznek, hogy valóban elég "amerikai". Persze nem mondom, hogy német nyelven, feliratosan kellett volna megcsinálni. Csupán a főhős túlságosan is "amerikai" volt, pedig ugye német katona a szerepe szerint. De hát ez sajnos az amcsi filmek rákfenéje.

Mindenesetre összességében egy kurva jó II. Vh-s film.

2011-07-24 02:16:24 Paul Ricard (2) #11

Hát, nem tudom, én speciel szeretem az igényes háborús filmeket, de számomra a Vaskereszt bődületes csalódást okozott még évekkel ezelőtt. Rövid idő alatt, alacsony költségvetésből készült és ez sajnos igencsak meglátszik a végeredményen, egyszerűen összecsapottnak tűnik: bármekkora nevek is asszisztáltak hozzá, en bloc a színészi játék egyrészt nem kellően hiteles (különösen, hogy német katonákról szól), másrészt a középszer alját súrolja, a Peckinpah névjegyévé vált erőszakos akciójelenetek pedig eltörpülnek az egyenetlen forgatókönyv deficitjei mellett. (Összességében inkább más, korabeli vasfüggönyön inneni B kategóriás produkciókat idézett elém, mint a rendező korábbi, szerencsésebb körülmények között fogant filmjeit.)

előzmény: slawter (#10)

2011-07-24 01:20:23 slawter (5) #10

Pár napon belül újranézem ezt a remekművet. Egyszerűen nem értem a 4 alatti értékeléseket... Talán annak köszönheti, hogy nem egy Ryan közlegény megmentése? Úgy látszik, amiben mondanivaló van, elgondolkodtató képsorok és olyan erő, mint a Vaskeresztben, az kevésbé dívik, mint a hollywood-i puffogtatás... Bár ezt már megszokhattuk.

2011-05-27 01:20:43 BonnyJohnny (4) #9

Látatlanban azt gondoltam, hogy a második világháborús téma nem áll jól Peckinpahnak. Nos, két dolog miatt is tévedtem. Egyrészt, mert az utóbbi időben all time rendező listámon egyre feljebb kúszó őrült zseni igenis jól érzi magát a háború forgatagában, és amit elénk tár, az szerintem magasan veri a korabeli amerikai második világháborús tanmeséket. Mind a háború nyers naturalizmusában, mind a lélektani oldalában. A másik, ami miatt tévedtem, hogy ez egy igen kivételes második világháborús film. Éppen olyan, amiben Peckinpah könnyen magára találhat. Főképp a mindig nagyszerű Coburn karakterében, de a bajtársakban, és az odamondásoknak magát szinte felkínáló rendszerben.
Így negyed kettő tájékán már az egér gombján állt az ujjam, a kurzor meg a bezáráson, de aztán úgy maradt az egész vége főcím alatt. A befejezés nemcsak váratlan és frappáns, de piszokul hatásos is.
A film majdnem zseniális. Az utolsó, teszem azt húsz perc, csont nélkül az.

2011-02-10 02:27:07 Hannibal Lecter (4) #8

Már nem emlékszem belőle túl sokra, de jó, hogy épp a végét említetted, mert az egyik leghatásosabb, legfrappánsabb befejezés, amit valaha láttam.

2011-02-09 20:18:03 slawter (5) #7

Az egyik legjobb háborús film, amit valaha láttam. Nagyszerűen (már ha lehet ezt a szót használni...) mutatja be a háború poklát a németek oldalán. Reális és elgondolkodtató, a vége pedig valami...fantasztikus zárás!

2010-07-29 10:34:03 beyczy (?) #6

Nekem személy szerint a könyv jobban tetszett. Érdemes elolvasni!

2010-01-07 17:28:11 VVega (5) #5

Erős alakítások, remek jellemrajzok, és fantasztikus akciójelenetek, amilyeneket csak Peckinpah tudott. Hajszál híján zseniális.

2009-10-21 12:28:21 David (5) #4

Az egyik legjobb háborús film amit valaha rendeztek. A háború kegyetlen, realisztikus ábrázolása. Nagyszerű!

2009-01-11 23:39:45 CrazyBoy (4) #3

Hát nem éppen Hollywood-i, mondhatni realisztikus, a maga korában.

2008-03-14 22:08:06 Jill (5) #2

Túl amerikai? Akkor a többi amcsi II. vh-s film milyen?

Ez sokkal keményebb, plusz a németekről szól, nem arról, hogy a "dicső Ámerika hős fiai hogyan szívatzják a hüyle fritzeket".

nem is szólva arról ,hogy James Coburn egy ISTEn, Sam Peckinpha dettó. Ők együtt nem tudtak rosszat csinálni.

2007-12-01 18:50:46 Mikkey (3) #1

ez már túl amerikai. de azért látványos