District 9 (2009) ☆ 👁

(Neill Blomkamp)

amerikai-dél-afrikai-kanadai-új-zélandi akciófilm, dráma, sci-fi

3,9

2017-10-27 08:16:24 Norbert Simon (4) #123

Ez a film talán érdekes példája lehet annak ,hogy az aránylag egész (jó) színészi teljesítményt igen is lehet a technikai fejlődéssel és innovációval egybeötvözni. Nekem olyan fura hangulatúnak tűnik. Mindezek mellett pedig elég sok tanulsággal és társadalmi normákkal, értékkel is találkozhatunk benne. Úgy vélem az idegen kultúrák közötti párbeszédre, faji megkülönböztetésre, a híradás technikára, és a társadalmi küzdelmekre is jó példa ez a film. Ezt érdemes nem kihagyni! Utána pedig egy kicsit elgondolkodni rajta.

2017-07-19 01:46:01 Ugor (5) #122

Uuuu, hát ha valami eszeveszett jó, akkor az ez!

2015-05-26 22:20:09 sleepingdancer (4) #121

Kellemes meglepetés volt, bár nem számítottam rosszra. Disztópia, de helyenként még humoros is.

2015-05-16 17:02:22 zozonagy (1) #120

Iszonyú primitív, nézhetetlen film. Beugrottam a magas osztályzatának. Kafkai ötlet minden gondolat nélkül és kurva undorító.

2013-06-28 22:42:17 Jereváni Rádió (5) #119

Az utóbbi idők egyik legzseniálisabb sci-fije!!! ÁLLAT!!!

2013-03-21 15:25:23 whiteman 01 (5) #118

Tehát nem az benne a zseniális, ami "nincs benne" (ez egy teljesen értelmetlen mondat), hanem az benne a zseniális, hogy mindenből pontosan annyit adagol, amennyit elbír a forgatókönyv és ügyesen elkerüli a dramaturgiai csapdákat.

Btw várom az Elysiumot, de igazán ennek a folytatása jöhetne már - a film vége nyitott, Peter Jackson pénzt is adna rá, szóval mire is várnak?? a District 9 az elmúlt 10 talán legjobb sci-fije.

előzmény: Dynast Grausherra (#117)

2013-03-21 13:09:49 Dynast Grausherra (5) #117

Ahogy a film haladt a vége felé, arra jutottam, hogy ebben az a zseniális, ami nincs benne. Wikus történetében nem akadnak el mindenféle drámai nyavalygáson, nem viszik túlzásba a feleségével való kapcsolatot az adott helyzetben, nem erőltetik túl az emberek és idegenek közötti kapcsolatot, nem kezdenek mindenre magyarázatot adni, sőt igazából semmire. Egy ideig engem is zavart, hogy a film elmegy egy olyan irányba, ahol semmi sem történik egy eszeveszett mészárláson keresztül. De végülis, így tud "reális" maradni.
Talán úgy lehetne a legjobban meghatározni a film lényegét, hogy miképpen csalódhat egy ember a saját fajában, és állhat a másik oldalra. A történet többi el nem mesélt része, és az a kérdés, hogy az amerikaiak miért nem szállták meg Dél-Afrikát, lényegtelen. Wikus kezdetben csak egy kis idétlen bürokrata, aki lenézi a rákokat, szinte semmi értelmet nem tulajdonít nekik. Aztán egyszer csak rá kell döbbennie, hogy belőle is rák lesz, és minden embertársa úgy viszonyul hozzá, mint korábban ő a rákokhoz. Ő maga a két világ közé kerül, az emberek darabokra akarják szedni, mert kulcs lehet a fegyverek irányításához, mert nem volt példa eddig emberi és rák génállomány stabil keveredésére. A rákok meg rákok, akiket Wikus nem hiszem, hogy különösebben kedvel. Csak azért segít Christophernek (szerintem zseniális, ahogy emberi nevet adnak nekik a hivatalok), mert felmerül a lehetőség, hogy a rák vissza tudja alakítani emberré. Ezért üti le a végén, mert ő csak fel akar száguldani az űrhajóra, hogy ott visszaalakuljon, és nyálas módon hazatérjen. De a harc során megváltozik. A rákok oldalára áll, ami érthető, mert egyedül tőlük várhat segítséget, míg az emberek csak kibeleznék. Ez mind nem feltűnő a nagy lövöldözésben, és éppen ez tetszett. A film végülis egy áldokumentumfilm Wikusról, és ezért még az is belefér, hogy nem tudunk meg szinte semmit a rákok érkezésének körülményeiről, az akkori állapotokról, az MNU megalakulásáról, a nigériai maffiáról, és hasonlókról. Sokszor zavart már, hogy túl sok mindent akartak belepasszírozni egy filmbe. Itt érdekes módon nem. Szinte semmire nem jut kellő idő, kivéve persze arra, hogy a végén a nagy hajcihőben lerombolják a fél telepet, de valahogy mégis tetszett.
A film szellemiségét talán a Koobust játszó David James határozta meg legjobban, a készítésről szóló kisfilmben, ahol úgy nyilatkozik, hogy ő egy 12 éves kisfiút alakít, aki azt játssza a barátaival, hogy marslakókra vadásznak. Nincs túlbonyolítva, hogy ő most miért lövi le előszeretettel a rákokat. Ugyanígy nincs túlbonyolítva egyetlen "miért" sem.

2012-09-08 00:58:58 Ubul (5) #116

én csak most néztem meg,és nagyon sajnálom,hogy tényleg csak most,mert egy nagyszerű filmről maradtam le mindezidáig...viszont látom,ment a találgatás,hogy lesz -e folytatás/előzményfilm. Hát nem igazán van róla hír,így 2,2 és fél év után se :/

páran kritizálták a zenét,mert olyan semmilyen,nekem kifejezetten tetszett. Egy folytatást szivesen végig néznék még.

2012-05-08 07:24:56 ChrisAdam (4) #115

Aztabüdösélet!
Nem gondooltam volna, hogy ilyen jó film lesz. Ahogy kezdődött, azt hittem, hogy valami irodábólharcolunk-film lesz. Egyre érdekesebb lesz, aztán fokozódik, mígnem kimegyünk a nyílt tereptre és irtjuk a népet. A főhős, Wikus nagyon ellenszenves, de a rendező alig 20-30 perc alatt meg tudja szerettetni velünk. De nem csak őt, az idegeneket is! Végig nekik szurkoltam és persze Wikusnak, hogy meggyógyuljon. Jó vége van, tetszett ez a fél happy end meg az, hogy nem tudjuk, vajn Chris visszajön-e Wikusért. Nem tudom, de nekem az az érzésem, hogy majd a District 10-ben megtudjuk.

2011-09-17 03:24:48 BladesOrsi (1) #114

Akkor se nézném meg még egyszer, ha fizetnének..

2011-03-30 21:25:18 csabszz (5) #113

nagyon jo elejetol vegig

2010-11-17 22:25:52 Rorschach (3) #112

Ja, meg amit a végéről elfelejtettem leírni:az a minihajó, ami levált a nagyról, és annak az "agya," hogy azzal mennyi baj volt, te jó Isten! Úristen, felszáll! Mégse száll fel... Jááááj, mégis! Kilőtték... Hűha, meghalt a rák? Nem... Basszus, elfogták! Megmenekült. Csupa izgalom, most akkor mégis megszöknek? Nem... DE! És ehhez még hozzá kell adni a Copley-MNU-placc urai között vívott pókerpartit, ami ezzel párhuzamosan folyik. Nekem ez sok volt. A Szaharának volt még ennyire túlnyújtva a vége azt hiszem, mondjuk azt nem übereli. És nem azzal van a baj, hogy nyitott a vége, az teljesen rendben van, lehet találgatni, hogy mi lesz előbb, előzmény, vagy kronológiailag is folytatás.

Gerbence: nevezz naivnak, de szerintem
1. egyéneknek mindenképp, de talán az átlagembernek is több esze van, mint évszázadokkal ezelőtt, illetve
2. ha jönne egy űrhajó a semmiből, századokkal fejlettebb technológiát hordozva, a sok gyáva féreg nem merné megkockáztatni, hogy ne császári fogadtatásban részesítse a lakóit.
De lehet, hogy el vagyok tévedve, majd egyszer talán kiderül...

2010-11-17 21:55:59 MicaHiro (4) #111

Ott válaszolok :)

2010-11-17 21:34:32 uccse (4) #110

A Watchmen mindenképpen reálisabb. A fantasztikum része és az emberi viselkedés része is.

Amúgy szerintem teljesen jó a vége (a zúzással együtt), nincs lezárva, de más befejezést nem tudnék elképzelni.

előzmény: MicaHiro (#108)

2010-11-17 21:16:36 MicaHiro (4) #109

*számomra, bocsánat

2010-11-17 21:13:01 MicaHiro (4) #108

Napfényt nem láttam végig, Különvéleményt sem szerintem, vagy nem emlékszem rá, a másik 3 szerintem nem realistább mint ez. De érdekes amit mondasz (és így egyébként érthetőbb is számára), mert felvet egy magyarázatot, amit talán már olvastam valahol:
lehet, hogy az UFO társadalom tulajdonképpen szándékosan szabadult meg a "hülyéitől", ahogy pl. a Galaxis útikalauzban is tették

2010-11-17 20:52:05 gerbence (5) #107

Szerintem pl. az amerikai indiánok, az afrikai négerek vagy az eszkimók sem voltak kevésbé intelligensek, mint a fehér emberek, sőt, sok területen előrébb jártak, mint "mi", aztán mégse nagyon sikerült tárgyalni velük az első találkozásokkor, mielőtt kiirtották/gettókba zárták/rabszolgásították őket. Csak az nem huszonnyolc éven keresztül ment, hanem százasokkal mérhető. Pedig még egy fajból is vagyunk.
Szóval szerintem pont ez a hiperrealista a filmben: az ember alapvetően mást képzel el, mondjuk kodálymódszeres fényorgonázást, vagy valami, aztán erre tessék: valójában csak szüttyögünk, tökölünk, tologatjuk az aktákat és csak sokasítjuk a problémákat, ahelyett, hogy megoldanánk őket. Zseniális. És szerintem hihető, csak hát ez olyan "a tükör görbe" effektus.

2010-11-17 19:45:30 Rorschach (3) #106

Ja, és:
- Én, a robot,
- Különvélemény,
- Napfény,
- Watchmen,
- Hold.

2010-11-17 19:42:29 Rorschach (3) #105

Nem úgy értem a realitást, hogy "hohó, dehát idegenek nincsenek is, ne etessenekmán," lehet, nem jól fogalmaztam, tehát: a film nem logikus. Sőt, inkább a film előtti huszonakárhány év leírása nem az, cseppet sem. Nagyon látszik, hogy megvolt ez az alaphelyzet, hogy idegenek a gettóban, és elfeledték, hogy hoppácska, valahogy ki is kéne lyukadni ide... Én nem hiszem például, hogy azok közt a szerencsétlenek közt nem volt egy intelligens sem. Könyörgöm, ki vezette a hajót? Nem hiszem, hogy egyedül Christophernek van ténylegesen több esze, mint egy ráknak. Ha pedig már van csak öt-hat ilyen értelmesebb egyed, azok már belekezdhettek volna valamiféle tárgyalásba, hogy legalább emberszámba vegyék őket, és cserébe a technológiáért segítsenek hazajutni, vagy minimum csak ne akadályozzák őket benne. Áh, szóval ez nem az én filmem, na.

2010-11-17 19:30:09 MicaHiro (4) #104

Igaz amit mondasz, de azért pont a realizmusba belekötni, pont itt...
Mondj már 5 realistább sci-fit 2005, de akár 2000 utáni időszakból...

2010-11-17 17:46:58 Rorschach (3) #103

Sokáig kerestem a megfelelő szavakat arra, hogy tulajdonképpen miért is nem tetszett a film. Kéremszépen, megtaláltam a megfelelőeket: egyáltalán nem reális, és képtelen lezárni önmagát.Nekem például senki ne próbálja meg beadni, hogy 28 évig hagynak csak úgy lebegni egy idegen űrhajót Joburg felett, na ne basszák már meg! Lehet, hogy régimódi vagyok, de szerintem ilyen-olyan öltönyös, faarcú, amcsi akcentusú emberkék vezetésével megközelítőleg három perc alatt szednék darabjaira. A gettóban pedig pláne semmi ráció nincs... A vége pedig valami borzalmasan szarrá van nyújtva, effekt effekt hátán, robot legyűri a katonákat, katonák legyűrik a robotot, nigériaiak legyűrik a katonákat, katonák legyűrik a nigériaiakat, robot legyűri a katonákat...

2010-10-15 02:19:37 woodyszunyog (5) #102

Eredeti, látványos, lebilincselő. Vitán felül a tavalyi termés legjobbja! És nagyot üt
a hangja 5.1-be!

előzmény: aero2zero (#99)

2010-09-12 01:15:54 acidphase (5) #101

leslie nielsen, scifi parodia?? te mirol beszelsz?:DDD

2010-09-11 23:58:01 ender1112 (3) #100

Amikor néztem, nem tudtam eldönteni hogy ez most komoly vagy valami scifi-paródia. Mintha valami Leslie Nielsen-film lenne... Aztán olvastam róla és kiderült hogy egy elsőfilmes rendező munkája.
Van benne ötlet(meg látvány), de logikátlan és kiforratlan.

2010-08-09 11:41:16 aero2zero (5) #99

Az utóbbi 15 év legeredetibb sci-fije. A képi világ is nagyon ott van, a dokumentarista jelleg is bejön. Csillagos ötös!

2010-07-05 19:46:17 myke7 (4) #98

A filmben elmondják kik azok akik lenn a szemétben kotorásznak és miért. Az, hogy te nem figyeltél, nem nevezhető logikai bukfencnek. Hiába építünk űrhajókat mi emberek is, megkockáztatom te meg én sem tudnánk összedobni egyet.

előzmény: w.e.g.a. (#91)

2010-07-04 18:26:23 [: Azuroo andrew :] (2) #97

Ajánlom mindenkinek a mai Panoráma műsorát !

Al Ghaoui Hesna kitűnő anyaga, olyan tartalommal és mondanivalóval amely igen közel jár a District 9 lényegéhez.

2010-02-16 13:45:02 matykom (2) #95

Az akciózástól teljesen elveszti az ideológiai olvasatát. Így legfőképp egy szimpla akció film, mely újat nem hozott, csak merészen összekevert egy csomó stílust, nekem ez így túl sok. Az egyetlen pozitívum, a káoszos vágás, tökéletesen érzékelteti a filmbeli hangulatot. Amúgy arra is gondoltam h ezzel a nagy stílus kavalkáddal is a káoszt akarják érzékeltetni. De nekem akkor sem fekszik.
Nagyon nem tetszettek az erős logikai bukfencek, hogy a látványnál számomra nem ad semmivel sem többet és hogy rendkívüli módon kidolgozatlanok a párbeszédek.

2009-12-27 08:54:18 morcosmedve (4) #94

Ismerd meg Földedet! Összeherdálni 1,5 millió ilyen embert nem telne rettenetes nagy erőfeszítésbe, ha felidézed például a mai Ausztrália kialakulását. Az egy fegyenctelep volt lényegében.
Évekkel ezelőtt cigiztem az Árkád bejáratánál. Lejmolni jött egy irtó büdös és szakadt koldus. Majd miután meglátta, hogy Hamletet olvasok, fejből és pontosan idézett 10-12 nem legismertebb sort.
Vagy gondolhatsz mittoménmelyik hazai megyénkre, ahol "segghülye niggerek" csicskáztatják a "rákokat".

Persze a dramaturgia valóban megbicsaklik néhány helyen, és a bolygónk, mint referencia (a dél-afrikai apartheid helyszíne) sokszor túl szájbarágós. Ettől függetlenül jó kis film.

előzmény: w.e.g.a. (#91)

2009-12-01 22:50:03 trockij (4) #93

Többen felvetették logikai bukfencnek, hogy nem volt lázadás korábban, de ha én jól láttam a filmet az első három percben kiderül, hogy volt lázadás korábban és pl épp ezért indul a kitelepítés.

előzmény: Kalti (#89)

2009-11-27 20:49:04 Bbazsa (5) #92

Szerintem egy egyedi film, amilyet ritkán látni. Izgalmas, hangulatos. Elő alapozták a második részt. Lehet hogy vannak logikai bakik de attól még élvezhető a film.

2009-11-26 22:20:29 w.e.g.a. (2) #91

Logikailag nagyon gyenge lábakon áll a film. A lentebb már nagyrészt említett bukfencek miatt én nem tudok jobbat adni rá 2esnél.
Ha mégis ki kéne emelni valamit akkor nekem az tűnt furcsának, hogy egy ilyen "kultúra", akik úgy élnek mint az állatok, és segghülye niggerek sakkban tudják tartani őket, hogy tudott építeni egy űrhajót és elutazni mittudomén hány fényévre a saját bolygójától. Ja és nekem pl abszolút nem sikerült megkedvelnem a lényeket, akkor se éreztem volna semmit ha a film végére lemészárolják az összeset.

Egy előzményfilm kéne, amiben megpróbálnának válaszolni ezekre a homályos dolgokra. Már ha az alkotók egyáltalán tudják ezeket válaszokat...

2009-11-20 14:03:56 Olórin (4) #90

lázadás: egyrészt félholtan érkeztek, másrészt ezek ugyan hatásos, de nem csodafegyverek, és talán az egész bolygóval csak nem szállhattak volna szembe
nyelv: 20 év után simán megtanulhatták megérteni egymás beszédét.
miért vannak itt: irreleváns

előzmény: Kalti (#89)

2009-11-20 13:44:34 Kalti (4) #89

A film taglalásába nem mennék bele, sok újat nem tudnék mondani, inkább én is felvetnék egy-két igen súlyos logikai bukfencet, de ha csak én voltam figyelmetlen, és azért nem értettem, akkor sorry :).
Először is az idegeneknek olyan fejlett fegyverekkel rendelkeztek, hogy a földdel tehették volna egyenlővé egész Johannesburgot, simán fellázadhattak volna, ahelyett, hogy birka módra hagyják, hogy megalázzák, táborokba kényszerítsék őket. Másodszor, semmi magyarázatot nem kaptunk, hogy az emberek milyen módon értik a földönkívüliek nyelvet, még azt sem lehet mondani, hogy 20 éve érkeztek a Földre, tehát ez alatt biztos megfejtették és megtanulták az idegen nyelvet, mert az emberi fül számára értelmezhetetlen mormogás az egész.
Zéró magyarázatot kaptunk, hogy az idegenek miért érkeztek a Földre, mi okuk volt elhagyni a bolygójukat, miért hibásodott meg az űrhajójuk ? Persze erre egy előzmény film választ adhatna.
Ha már az űrhajónál tartunk, az emberek miért nem próbálták megfejteni a működési mechanizmusát, miért csak és kizárólag az idegen fegyverek érdekelték őket ? Végül, ez nem logikai baki csak egy kissé suta dolognak tartottam, hogy a csávó attól változott alienné, hogy az arcára fröccsent az űrhajó üzemanyaga, erre sem kaptunk magyarázatot, hogy miért...

2009-11-15 23:50:58 myke7 (4) #88

Az imdb egy fokmérő, de nem szentírás. Elég újdonságot hoz ez a film, hogy előkelő helyet foglaljon el, szerintem, még ha csak 4-est is adtam rá.

előzmény: Fakap (#86)

2009-11-15 23:18:49 sAnyi (?) #87

Postázd is Michael Bay-nek az ötleted.

előzmény: Fakap (#86)

2009-11-15 21:22:58 Fakap (4) #86

Még mindig nem értem hogy ez a film, hogy előzhet meg olyan alkotásokat, mint a Halálsoron, vagy a Heat???.. Sztem mahinálják az Imbd-t..

2009-11-14 22:41:35 acidphase (5) #85

nekem is naon adta a film !!!

előzmény: whiteman 01 (#84)

2009-11-01 22:39:28 whiteman 01 (5) #84

Megnéztem megint, káprázatos film. Vannak persze hibái, de abszolút ötös.

2009-10-29 19:22:00 vadPINGvin (4) #83

Az a kis hajóhoz kellett. Vagy akkor a nagy hajón sem volt üzemenyag, azért mert előzőleg valakik szétszórták a kilences körzetben a szeméttelepen? Tényleg furák ezek az idegenek. :)

előzmény: LipitlotY (#82)

2009-10-29 19:12:32 LipitlotY (4) #82

Azért nem ment a hajó, mert nem volt üzemanyag. Az volt az a fekete trutyi, ami belefröccsent a főhős arcába.

előzmény: vadPINGvin (#78)

2009-10-29 00:32:53 Fakap (4) #81

A másik dolog a pár logikai baki pl:A végén amikor emelkedik nagyon lassan a lelőtt hajtóműjü űrhajó a nagy belsejébe, nem lövik le föld-levegő rakétával..Vagy pl amikor az .50Cal mesterpuskával átlövik a robotpáncélt. Akkor mért nem alkalmazta azt a trükköt amit a bantukunyhóban hogy összegyűjti a lövedéket egycsomóba és visszalövi..Arról már nem is beszélve, ha így bántak 20évig az emberek a rákokkal akkor mért nem keltek fel ellenük...szóval sok a ha.

2009-10-29 00:27:51 Fakap (4) #80

Egészen el vagyok képedve hogy az imbd-n bent van a 250es listában...Nem rossz látványügyileg, de ez egyébként egy sima akciófilm.

2009-10-26 20:41:54 explorer10 (2) #79

Kevés bizalommal indultam neki a megnézéséhez, jobb volt, mint amire számítottam, de nálam nem erősebb egy 2-esnél.

2009-10-23 17:30:41 vadPINGvin (4) #78

Semmi bajom nem lenne vele, gond nélkül megkapná az 5 pontot, mert ritka hangulatos mozi és valami egészen különlegesen jó sci-fi, de már megint az a fránya logika.
A földönkívülieket mindenre használják, de az senkinek nem jut eszébe 20 év alatt, hogy kipróbáltatnának velük néhány fegyvert...
Egy ember és csapata szedi ossze az aláírást 1,8 millió idegentől? Mintha pl egész Budapesten egy ember olvasná le a villanyórát...
Az idegen régebben pilóta volt, vagy náluk bárki egyedül el tud vezteni egy város méretű űrhajót, amikor épp nem csak macskakajára gondol?
Már az is fura, hogy egy űrhajó és a benne lévő technika senkit nem érdekel és csak úgy ott lebeghet magának, de hogy a végén fogják és elkötik...
Ha meg az a hajó működőképes akkor egyáltalán miért maradtak a Földön???
stb, stb, stb...

De amikor a vonósugár megemeli a hajóval a talajt is, az pl csodaszép volt. Az eltanulhatnák tőlük. :)

2009-10-11 22:01:51 Marla Singer (4) #77

Nem volt egy sablonos, ezért tetszett!

2009-10-05 01:54:16 myke7 (4) #76

Az újdonság varázsa miatt 4-es, amúgy tényleg kicsit összefércelt film lett.

2009-10-01 16:08:17 zéel (5) #75

Nem vagyok egy nagy sci-fi rajongó. Ám, ez a film mégis nagyon tetszett. Lehet, hogy nem is olyan nagyon sci-fi?
Hisz, oly könnyű az űrlényeket behelyettesíteni, földi lényekkel!

2009-10-01 04:37:40 inigo (2) #74

szerintem sima akció film a nézhető fajtából.

2009-09-30 22:44:00 Brumi (3) #73

Ezzel maximálisan egyetértek. Örülök a film sikerének, de a reklámhadjárat bőven jobb volt, mint maga a kész alkotás.

előzmény: ThomYerk (#72)

2009-09-30 22:29:47 ThomYerk (4) #72

kár h ezt a filmet is széthájpolták, tetszeni tetszett, nadehogy a világ legjobb scifije szinten álljon, vagy mi...kicsit sztem túl lett dimenzionálva kritikák és vélemények által.

2009-09-30 15:05:37 deathcode (5) #71

Ez majdnem olyan lesújtó, mint maga a film.
De Blomkamp előbb egy másik sci-fibe akarja vágni a fejszéjét.

2009-09-30 09:08:46 Gasz András (4) #70

A rendező is akarja, a stúdió még inkább (zöldhasúak támadása). Azt még nem tudni, hogy folytatás vagy előzmény lesz e.

2009-09-30 08:58:42 deathcode (5) #69

Jesszus isten, csak nehogy folytassák!!

2009-09-29 23:58:46 whiteman 01 (5) #68

Jólvan, hát akkor csak tisztán a filmet nézd, biztos én voltam félreérthető ;)
Amugy mi ez nálad, hogy District 7? Én a 10-est mint lehetséges címet mondtam a folytatásnak. Hogy miért? Emlékezz a film végére! :)

előzmény: Darwin (#66)

2009-09-29 17:46:25 Gasz András (4) #67

District 9:

Igazi egyveleg ez a film. Az elején áldokumentarista jelleg aztán akció aztán dráma és a vége pedig hasonlít egy meseszép mesére a békára a hercegnővel. Csak itt nincs változás.
Nagyrészt képes ez a műfaji egyveleg működni egy elsőfilmes nagyjátékfilmes rendezőtől. Ez szép.
Tulajdonképpen a legkevésbé scifi ez a film, sokszor előjön a rasszizmus, másság az elhatalmasodás, a hataloméhség kérdése, a sosem várt barátság egy számunkra nagyon is 'idegen' :) és elzárkózott 'emberrel'. A film főszereplőt először majdnem a sírba kívánjuk a végére pedig megsajnáljuk ritkán adatik ilyesmi.
Végre nem az árral sodródik és a mai menő scifi vonallal a film annál tágabb teret kínál és sokkal beljebb elér a felszínnél sem elég kapirgatnunk. A film sztorija nem az átlagos szintet hozza nem előre kiszámítható. Szinte szurkolunk a főbb szereplőknek.
Ahhoz képest hogy csak 30 milliót költöttek rá egész szép eredménnyel tudták azt elkölteni. A Weta megint alkotott. (a Gyűrűk ura trilógia is ha jól tudom 'csak' 90-100 millióból jött ki részenként és hoztak 800-900milliót-1.1 milliárdot a konyhára)

A zene semmilyenségével van gondom, a mellékszereplők laza s kevéske játékával és a kézikamerás első fele se jött be annyira mint a film fele utáni rész. Örültem hogy nem végig az áldokumentarista jelleg volt a jellemző de iszonyatosnak se mondanám egyáltalán azt.
az első felvonás kipipálva azonnal kérünk egy második felvonást/előzményt, még nagyobb látvánnyal és most már egy még jobban megedződött rendező segítségével.

2009-09-29 14:25:14 Darwin (5) #66

Nézd, ha úgy isten igazából összességében nézném, hogy mennyire tetszett, akkor 0/10, de nem csak erre a filmre, hanem rengeteg másikra is és felmerülne bennem olyan, mint a demokratikus értékek nem létezősége, sem az emberi jogoké, sem a magántulajdon védelmének joga, sem egypár másik agyonhangoztatotté. Továbbá igen sok nyakkendős-öltönyös emberre úgy tekintenék, mint gyilkosra vagy épp többszörös gyilkosra.

Ha tisztán a filmet nézném, minden mögöttes áthallástól mentesen, akkor 9/10. Viszont már ez a két szám egymás mellett is bír egyfajta áthallással, főleg, hogy te District 10-et vizionálsz. Így én maradnék a District 7-nél.

Ami engem illet én remélem, hogy a folytatás előtt az idei karácsonyon egy külön matinétörténetben (a'la Star Wars) Wikus meghal mondjuk ciánmérgezésben, melyhez a 7 ciántablettát élő tévéközvetítésben a G7 vezetői adják át neki egyesével még a kamerába mosolyogva hozzá. Én már csak ilyen geci vagyok :)

előzmény: whiteman 01 (#61)

2009-09-29 11:01:05 showme (3) #65

Bevállaltam volna azt is, hogy csinálnak egy 2,5 órás filmet és kicsit jobban kidolgozzák. Így olyan üresség van bennem, hogy ok, történtek ezek a dolgok a főszereplőkkel és? Most jönne a lényeg :)

2009-09-28 22:54:47 BonnyJohnny (4) #64

A imdb.com-on 8.5 a film (jelenleg 71. a top250-es listán), de szerintem a film ennyire nem jó.
A kép és hang gyönyörű. Simán felveszi a versenyt a legjobb mai blockbusterekkel, és ha hozzávesszük, hogy 30 millióba került, egyszerűen hihetetlen teljesítmény.
Az akciójelenetek jól vannak koreografálva, valamint a kamera is csak egy kicsit van rángatva (és annyi talán feláldozható a jobb beleélés oltárán).
A történet jó, de nem hoztak ki belőle annyit, mint amennyit lehetett volna. (Egyesek szerint szinte semmit, én ezt azért túlzásnak tartom.) Viszont tény, hogy a Sci-fit és a Drámát feláldozták az akcióért. Szerintem már eleve ez miatt nem lehetne 8.0 feletti, de mindegy.
A végét én nem találtam nyálasnak, szerintem csak nyálasan lett tálalva.
Összességében szerintem jobb, mint a Transformers (mármint az első rész, a borzalmas második résznél még a Mortal Kombat is jobb). Viszont rosszabb, mint az Iron Man.
Az imdb.com-on szerintem 7.8-at érdemelne.

2009-09-28 21:49:35 metal_face (4) #63

Én azt hallottam, hogy előzményfilm lesz.

2009-09-28 21:46:11 Bigacsiga (5) #62

Baróóó:)

2009-09-28 17:43:35 whiteman 01 (5) #61

Szerintem tuti, hogy lesz folytatás, méghozzá District 10 címmel:) Pedig igazán értékelhetnéd. Kizárólag egy szempont alapján, mégpedig, hogy összességében mennyire tetszett.

előzmény: Darwin (#59)

2009-09-28 10:23:36 henisz (5) #60

Tegnap láttam. Gondoltam, hogy jó lesz, de hogy ennyire. Hát én csak néztem ki a fejemből mikor vége lett a filmnek. A haverom mikor vége lett azt mondta: "Ha nem űrlények helyett négerek lettek volna a szereplők akkor azt mondaná rá mindenki fiilmdráma".. és tényleg... A sci-fi látvány és sztoti mögött egy kőkemény társadalomkritika van arról, hogy milyen az ember: kegyetlen, önző és csak a saját érdekeit nézi.

2009-09-28 10:13:17 Darwin (5) #59

Tudod néha úgy érzem egyes filmeknél elég hülyén veszi ki magát ha én értékelem. Bizonyos szempont legyen mondjuk 3/10, más szempontból meg legyen 9/10.

Amúgy szerintem nem lesz folytatás, Wikus egy éven belül meghal a telepen, Christophernek meg esze ágába nem lesz visszajönni 3 év múlva. Ezt esetleg District 7 címmel le lehetne forgatni :)

előzmény: whiteman 01 (#57)

2009-09-28 01:48:24 cucu (4) #58

Nem az a nyálas, hanem amit írtam is, a menekülés az irányítófülkéhez, amikor Wikus egyszer csak alien "barátja", Christopher mellé áll, és (majdnem) önfeláldozó módon megmenti. Persze lehet mondani, hogy valójában saját magát akarja megmenteni, de ezzel az erővel le sem kellett volna ütnie korábban. Lehet, hogy nem a nyálas a legjobb szó, de ez a menekülős/üldözős jelenet nekem eléggé (értsd: gyenge 5-ösről 4-esre) lehúzta a filmet.

Egyébként a legvége, a fémvirághajtogatós jelenet is nyálas, de azzal nincs bajom, mert ellensúlyozza az a tény, hogy mégis csak alien és számkivetett lett, kevéske reménnyel.

előzmény: Darwin (#56)

2009-09-28 00:40:36 whiteman 01 (5) #57

Igazad van a spoilerrel kapcsolatan, de nem értékeltél! Amúgy lenyűgöző alkotás, nálam eddig az egyetlen idei 100%-os film.

előzmény: Darwin (#56)

2009-09-27 23:56:36 Darwin (5) #56

Szórakozzál már. A végén a főszereplő a családjától távol rákká változva a szemétben guberál. Ez neked a nyálas befejezés? Ha hajléktalanként rákban meghalna, az elég durva lenne?

előzmény: cucu (#39)

2009-09-27 19:34:59 Brumi (3) #55

Neill Blomkamp tehetséges rendező és rendkívül ügyes effektes szakember, de már az Alive in Joburg megtekintése után is elég vegyes érzések kavarogtak bennem. Első egészestés alkotása a 30 millió dolláros költségvetése ellenére igazi audiovizuális gyönyör, a többszáz millió dollárt felemésztő blockbusterekkel lazán felveszi a versenyt - az idei mezőnyt pedig gond nélkül bealázza. A technikai tökéletesség ellenére több sebből vérzik a produkció, Blomkamp egész egyszerűen elveszik a műfajkavalkádban (áldoku, dráma, akció, sci-fi) és filmje egymás után pakolt félórás blokkok összefűzésének tűnik. Semmi bajom az explicit erőszakkal és az indokolt brutalitással is kifejezetten jól megbírkózom, de itt a játékidő során jópárszor éreztem kényelmetlenül magamat és ez alaposan kizökkentett az "átszellemült néző"-státuszból. A forgatókönyv elég jól bánik Wikus karakterével és Sharlto Copley is nagyszerűen helytáll élete első szerepében, a kisebb-nagyobb következetlenségek viszont sokat levonnak az élvezeti-faktorból. Impresszív debütálás, de ez nálam csak egy erős közepesre elég.

2009-09-27 18:55:50 deviant (5) #54

eredeti sci-fi 2009-ben!! sharlto copley pedig nagyon jó, ha rajtam múlna, simán megérdemelne egy oscar-jelölést.

2009-09-26 19:33:31 DrSzolon (4) #53

Engem a folytatásban jobban érdekel az, hogy a visszatérő rákok bosszút állnak-e az emberiségen (gondolom igen), mint az, hogy mi lesz a két főszereplő sorsa.

Amit még meg akartam jegyezni: nagyon ötletes lett a kampány, nem gondoljátok? Tele volt a mozi előtere az idegeneknek belépni tilos matricákkal, még egy beléptető kaput is felállítottak, ugyanezzel a szöveggel.

2009-09-26 18:07:03 ronin07 (?) #52

A folytatásnak jobban örülnék. Érdekel, Christopher visszajön-e Wikus-ért 3 év múlva. De istenigazából bármilyen előzmény vagy folytatás nélkül is megél a történet.

2009-09-26 18:04:50 DrSzolon (4) #51

A véleményemet az egyik programmagazinból ollóztam össze: "alapötletében eredeti", később azonban már sok elhasznált ötlet jön. A másik az, hogy a végén "inkább megadja magát a lövöldözős, videojátékos izgalmaknak."

A nyilatkozatról: én most jobban örülnék egy olyan folytatásnak, ami tovább meséli az eseményeket. Az előzményekről elég tiszta képet kaptunk (kivéve persze azt, hogy hogyan került ide az űrhajó). Persze mindkét lehetőségben rejlenek jó pontok, amikre lehet építeni.

2009-09-26 00:14:43 bothbenedek (4) #50

elsőfilmnek kiváló, kiváncsian várom blomkamp következő filmjét

2009-09-25 13:18:03 ronin07 (?) #49

Pompás áthallásos sci-fi egy szerethető főszereplővel.

2009-09-20 22:48:03 Brumi (3) #48

De jobb se lett tőle. :)

előzmény: Daemiaen (#47)

2009-09-20 22:44:48 Daemiaen (4) #47

Azért moziban sem rossz...

2009-09-20 14:31:35 rth (3) #46

Nálam is ezért 3-as.

előzmény: a6notes (#26)

2009-09-19 21:29:54 Tinuszka (5) #45

"a Sony még nem jelentette be a második rész eljövetelét, Neill Blomkamp, a rendező, megelőzve őket egy rádióinterjúban elmondta, hogy a stúdió eléggé érdeklődik a második rész iránt, s ha ő fogja azt is készíteni, akkor nem direkt folytatás lesz, hanem inkább előzményfilm. "

2009-09-17 19:23:52 vilosz (4) #44

Véres Gyémánt 2 :)

2009-09-17 18:53:32 bensze88 (5) #43

jó.
azért mert ha nincs, unatkozom és anyázok mér nincs ilyen film.

2009-09-17 16:32:45 opposition (3) #42

Szerintem kár érte...sokkal többet sejtetett az alapsztori...

2009-09-15 15:46:48 Zalaba Ferenc (4) #41

mesteri vállalkozás. elsőfilmként igazi mindentbele leves, de lesz ez még kiforrottabb is.

2009-09-15 14:56:16 Olórin (4) #40

Hihetetlen, milyen jól van felépítve. Teljesen következetesen, logikusan és szinte észrevétlenül vált a sci-fit csak álarcnak használó, áldokumentumos szociodrámából totális akciófilmmé.

2009-09-15 13:39:32 cucu (4) #39

Az alapötlet, a kivitelezés és főleg az eleje nagyon jó.A vége (menekülés az irányítófülkéhez) viszont túl nyálas lett.

2009-09-12 19:13:28 carmine (3) #38

Mondjuk én nem vártam akkora érdeklődéssel a filmet, így nem is ért igazán csalódás. De legtöbb dologgal amit leírtál, egyetértek. Egy erős közepes. De annyira nem erős, hogy közelítsen egy gyenge négyeshez.

előzmény: a6notes (#26)

2009-09-12 15:32:46 lehel89 (3) #37

Amúgy nem tudom figyeltétek-e, hogy mekkora lopások vannak "A légy"-ből. :D

2009-09-11 11:37:36 mrfaktor (5) #36

Nagyon tetszett. Az év egyik legjobbja. Remek megvalósítás, a doku jelleg ütős hangulatot árasztott. A történet is csavaros meglepő volt, az élethű látvány pedig csak tetézi az összképet. Bár a főszereplő játékánál olykor rezgett a léc, de nem volt vészes.
10/9.5

2009-09-11 10:50:54 lehel89 (3) #35

Az év egyik legjobban várt filmje, az év egyik legnagyobb csalódása. Tökéletesen egyetértek a6notes (#26) véleményével.

2009-09-11 10:36:32 VVega (4) #34

Nekem pedig pont az első fele tetszett jobban, ha a film abban a stílusban és azon a vonalon haladt volna tovább, akkor lazán menne a zseniális. De aztán átlagos akciózások tömkelegével, és döbbenetesen szar zenével sikerül leharcolni egy halvány négyesre.

Remélem előzményfilm készül, és nem folytatás.

2009-09-11 02:26:16 madcows (5) #33

zsenialis, az elejen en is feltem, hogy oke, ez igy nem rossz, de semmi olyan, amitol eldobom az agyam, hosszu lesz ez egesz estes filmkent, aztan beszippantott, es nem engedett, remelem folytatjak a 3 evvel kesobbi szituval 10/10

2009-09-11 02:10:47 devidke (2) #32

mellélövésből 7/10

2009-09-11 01:51:48 HejjaX (5) #31

ez a fim valami egészen új és ezt értékelni kell, mert nagy kincs manapság. eredeti, érdekes, mozgalmas és mindemellett tanúságos is. bár nehezen indul be, de azután bepótolja, az utolsó fél óra pedig egészen parádés, remek befejezéssel.

2009-09-09 12:51:21 ekrekirts (5) #30

Nagyon fasza sci-fi! A film elején még úgy éreztem, hogy túl nagy volt a hype, (csak néztem, hogy ezmiez??? mire itt a magas pontok??), de szerencsére ez gyorsan megváltozott bennem :) Kb 20-25 perc után durván "stílust" vált a film, nagyon beindul onnantól eszméletlen jó. A finálé pedig parádés. 10/9

2009-09-08 17:04:45 teebchee (?) #29

off:superbad-avagy miért ciki a szex...ha a districtet nem fordították le,ezt minek kellett anno vajon undorítóvá tenni...direkt nem írok fordítást.csak úgy eszembe jutott...

2009-09-08 07:35:44 levior (5) #28

Szerintem nagyon jó sci-fi.

2009-09-07 22:37:47 Vincent (5) #27

Meg ilyet!! bizom en is benne h to be continued..

2009-09-07 21:30:47 a6notes (3) #26

Gondolom nem vagyok egyedül azzal, hogy elég nagy érdeklődéssel vártam a filmet. De úgy látom azzal egyedül vagyok, hogy csalódás lett belőle.
Ahhoz képest, hogy micsoda potenciál volt az alapötletben, ezernyi ziccer gyűjteménye csak számomra. Talán leginkább, hogy a film végig keresi a műfaját, minden fél órában vált rajta (a vége felé sűrűbben). Kezd műdokuval, aztán akció-dráma, aztán hol akció, hol dráma, hol egy gorefest-es mészárlás. És az üzenet (vagy üzenetek, mert lehetett volna sok) szépen lassan elvész a sok keresgélés közt. Ami marad, az pedig egy közepes film. Kivéve persze a kivitelezést, mert azt meg kell hagyni, hogy az effektek hibátlanok. Rég láthattunk ennyire jól kivitelezett filmet, ha erről van szó. Ez húz rajta egy teljes osztályzatot (vagy másfelet).
Sajnálom, nagyon kár érte. 55%

2009-09-07 01:18:03 zephon (5) #25

nagyon jó, tisztára, mint egy játék, nem véletlenül Neill Blomkamp rendezte volna a Halo filmet. Tele van jó akciójelenetekkel, amiben nem feltétlenül van egész végig rángó kamera, tehát végre látni is lehet valamit :)
elején még eléggé undorodva tekintünk az idegenekre, de a végére már egészen megkedveljük őket (legalábbis azt az egy értelmes példányt, aki hazajut az űrhajóval :))
Mechaval a zúzás komoly :)
ja és a film vége is nyitott szóval készüljünk a District 9 2-re vagy esetleg District 10? :D ez mondjuk film alapján még lehetne is. persze csak tréfa, de ha nyereséges lesz, akkor ki tudja

2009-08-28 21:00:45 terika (5) #24

:D Igen, valami ilyen jó címet szeretnék én is. Ez olyan jó magyaros is, és kézenfekvő.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#23)