Home (2009) ☆ 👁

(Yann Arthus-Bertrand)

francia dokumentumfilm

4,1

2014-03-30 10:24:59 berto (5) #23

Ambivalens érzésekkel néztem meg másodszor, mert csodálatos képekkel, többnyire káprázatos légifelvételekkel mutatja be Földünk csodálatos helyeit, de ugyanakkor elszomorító és tragikus a környezeti pusztítás irtózatosan roncsoló, az életbenmaradás lehetőségét szinte teljesen kizáró képsorainak és információinak áradata. Csak néhány a közeli természeti katasztrófát okozó tények közül; globális felmelegedés, esőerdők kiírtása, fosszilis energiaforrások mértéktelen kitermelése, stb. Megálljt kellene parancsolni, de nagyon kevés intézkedés történik a szörnyű helyzet megváltoztatására!

2012-05-21 17:46:09 hhgygy (4) #22

Én eredetiben néztem, Glenn Close-zal. Biztos alacsony volt a költségvetés, egyszer vették fel, mert a művésznő nem tudja kimondani a "megalopolis" szót 57:15 környékén :-)

előzmény: -senki- (#6)

2011-08-07 00:38:16 dorothygale (3) #21

Olyan nincs , hogy ne lenne valahogy. Az emberisèg mindíg kitalàlta eddig is a megoldàst. A film kezdete tènyleg vontatott volt, viszont vègig gyönyörû kèpek voltak. Magànmoziban blue ray minôsègben elèg jò volt... A narràtor lehetett volna egy jobb '' hang '' is...

2009-12-27 16:00:54 jesi (4) #20

Most újra nézve jobban tetszett, emelkedett a jegyem

2009-12-22 13:11:45 deathcode (5) #19

Indíttatás és kommentár ide vagy oda, szó szerint lélegzetelállító.

2009-08-11 00:23:21 Tinuszka (5) #18

Látom megradagt benned is a lényeg :-)
Úgy érzem jogosabb lett volna a kollégát leszólni a "kritikája" stílusa miatt, de mind1.
Hogy neked is válaszoljak (bár a kérdésfeltevés elég retorikus volt...): "hogy ha a természet (kit simán istenként imádnak, feltétel nélkül a készítők) ennyira nagy, szuper, hatalmas, tökéletes, fenomenális, akkor mi a fenét akarnak tőlem?"
Mondhatjuk, h propagandafilm. Viszont hagyjuk a pejoratív értelmezést, hiszen a készítők arra próbálják felhívni a figyelmet, hogy tönkretesszük a magunk, mi több leszármazottaink, mi több élettársaink (értsd élővilág) otthonát. Sztem a cél az, h elültessék a bogarat az emberek fülébe, és ébresszék rá a pupákokat, hogy ha becsukják is a szemüket és tesznek vattát az orrlikaikba, a bélsár már a nyakunkig ér...
Zárázképpen emlékeztetnék Smith ügynök észmenésére az emberi faj ökológiai hovatartozását illetőleg ;-)

2009-08-10 20:21:24 a6notes (3) #17

Hangnemben talán ne szaladjunk el. Szabályzat meg ilyenek, tudod...

előzmény: Tinuszka (#16)

2009-08-10 18:51:22 Tinuszka (5) #16

"lecsapolják a "csodálatos mocsarakat". Ilyenkor bedobtam volna a narrátort a bűzlő, ragadós mocsárba, csípjék szét a szúnyogok, oszt csodálja milyen gyönyörű a természet. Nem azt mondom hogy nem kell megőrizni a természetet, de nem mindenhol...!"

ha már baromira nem értesz valamihez, jobb, ha nem próbálsz beszólni, mert csak saját magad minősíted. Csak hogy építő jellegű legyen:
- a mocsarak a világ legfajgazdagabb területei (ez el is hangzik) ugyanakkor a leginkább veszélyeztetettek (részben épp a hozzád hasonlók miatt)
- mint ahogy elhangzott, a mocsarak a vizek természetes tisztítóberendezései (pld. jobb helyeken egy nyaraló szennyvizét mesterségesen kialakított mocsárba vezetik, hogy a szomszéd ne a szarral "gazdagított" vízzel mossa az edényt)
- a mostani árvizek részben a levágott árterek és lecsapolt mocsarak miatt vannak, amik addig felfogták a tavaszi vizek nagyrészét; ismét csak, több helyen tanultak a hibákból, és visszaállítják a hajdani mocsarakat)
- ha zavar a szúnyog ne menj oda, ahol sok van. ilyen felfogással olvasszuk le s.k. az Arktiszt, mert qrva hideg van...

amit sztem kifejthettek volna (a Húsvét szigeteki sztorival pedzették...), hogy a legnagyobb baj a túlnépesedés. Amíg nem szabják meg világszerte a születendő gyermekek számát, addig hiába bohóckodunk tengeri hullámok energiájának hasznosításávalll

2009-07-29 23:08:30 maguska (3) #15

2 órányi windows mozgó háttér képek ... Mivel az egyetemen is van ilyen órám ezért amit a filmben elmondtak egyértelműen tudtam. De szerintem ezt alapból ismeri mindenki ...
fontos dolgokat mond el NAGYON szájbarágósan plusz az első 15 perc nekem unalmas volt.
Ami érdekes volt az a Húsvét szigeteki törzs története.
Minden esetre fontosnak tartom az embereknek az öko tudatosságra nevelését.

2009-07-01 16:20:28 deviant (2) #14

a jégsapka csak az, amit látsz. ez folyamatosan olvad, magát a szigetet akár 3000 méteres jégtakaró is boríthatja, még elképzelni is durva.

előzmény: -senki- (#13)

2009-07-01 15:51:21 -senki- (2) #13

De, csak nincs elmagyarázva, most annak a 40%-nak nincs jéghegye ami elolvadt vagy wtf...?

előzmény: deviant (#12)

2009-07-01 15:19:37 deviant (2) #12

"a jégsapka 40% vékonyabb mint 40 éve"

ez így van. de hallottál már a jéghegy-elvről? egyébként ez a 20 cm is nagyon sok.

"~a folyók úgy szállítják a vizet mint a vérezek a testben az energiát"

vannak olyan országok, ahol egyáltalán nem esik az eső, ilyenkor a folyó(k)ra van utalva. másrészt a vízenergia komolya fegyver lehet.

előzmény: -senki- (#6)

2009-06-23 21:53:07 [: Azuroo andrew :] (2) #11

OFF

Terminator X CV fotója :::

ON

2009-06-23 21:46:48 nostromo (1) #10

a Terminátor X mindenképp jobb!

előzmény: -senki- (#8)

2009-06-21 18:39:28 acidphase (?) #9

nekem tetszett

2009-06-21 18:37:50 -senki- (2) #8

Hát a Terminátor X.-nél mindenképp jobb! ;D

előzmény: narancs77 (#7)

2009-06-21 17:25:11 narancs77 (3) #7

Valóban szájbarágós a film, ez engem sem fogott meg. Viszont gyanítom, hogy a tömegek megszólítása, elgondolkodtatása érdekében kapta ezt a stílust, mint ahogy a gyönyörű képeket is. Erre manapság szükség van sajnos, ha nem csak a "szokásos", egyébként is már jól informált közönséget szeretné megcélozni.
Talán még inkább szájbarágósabbnak kellett volna lennie, hogy egyes nézők ne gondolják azt, hogy a természetet csak ott kell megőrizni, ahol tetszetős az ember számára, hanem "kinn a francban" is, "ahol senki se jár". Lehet hogy egy sokkal nagyobb rendszerben sokkal fontosabb szerepet tölt be, mint a mi kis esztétikai érdekünk...
Hála a készítőknek és a jó Istennek, hogy készülnek még ilyen filmek is, így egy-egy videózós környezetismeret órán talán nem a Terminátor X.-et fogják nézni a kisiskolások.

2009-06-21 13:29:17 -senki- (2) #6

Rettentően túlerőltetett, szájbarágós, mintha az ötéveseknek akarná behipnotizálni hogy hogyan kell gondolkodniuk.

Félreértés ne essék én teljesen környezetvédő vagyok, a Kellemetlen igazság pl. tetszett, de ennek a stílusa primitív és szélsőségesen elfogult.

Baj hogy éheznek az emberek, de az is baj hogy az ember nem csap magokat esznek, és hogy lecsapolják a "csodálatos mocsarakat". Ilyenkor bedobtam volna a narrátort a bűzlő, ragadós mocsárba, csípjék szét a szúnyogok, oszt csodálja milyen gyönyörű a természet. Nem azt mondom hogy nem kell megőrizni a természetet, de nem mindenhol...! Mégis kit érdekel hogy kinn a francban ahol senki se jár basszodtúl rohadt nagy a mocsár vagy csak rohadt nagy.

Ami még problémám, hogy szerintem hiteltelen tényeket(?) közül, magyarázat nélkül. Pl."a kereskedelem 90% tengeren zajlik." Aha persze. Vagyis az áruk 90%-át az indulási kikötőkben gyártják, és a cél kikötőkben el is fogyasztják, és a szemetet is helyben lerakják... Mellesleg Magyarországon pl. ez nettó 0%. :D Amit még nem értek hogy ha Grönland jégtakarója elolvad akkor 7 métert emelkedik a tenger szintje, viszont akkor mért csak 20 cm-t emelkedett eddig ha a "a jégsapka 40% vékonyabb mint 40 éve" (asszem ezek az adatok, mind esetre még nem nagyon árasztotta el a városokat a tenger).

Más részt meg rohadtul unalmas. Végtelenül ismert tényeket pufogtat. Az elején meg félórán át mondja fel az általános iskolai környezet leckét a víz körforgásáról, ráadásul sablonos fényképezéssel. (Újabb baki: "~a folyók úgy szállítják a vizet mint a vérezek a testben az energiát", hát már nem is azért a két fillérért de a folyók a vizet inkább levezetik, mint hozzák, az esőtől lesz valahol életteli a növényzet, a folyó legfeljebb a part mentén öntöz...)

Novák Péter egyre ripacskodó, "drámaiskodni" próbáló hangvétele pedig lassan már az őrületbe kergetett...

Nem tagadom, kis iskolásnak hasznos film nevelőeszközként, hogy ne legyenek olyan bunkók mint a mai emberek, de tájékozott felnőtt embernek (szerintem) elég béna film.

2009-06-07 02:17:02 RHCPgege (5) #5

"Nagy szavak, erőltetett költőiesség. Az ötlött a fejembe, hogy ha a természet (kit simán istenként imádnak, feltétel nélkül a készítők) ennyira nagy, szuper, hatalmas, tökéletes, fenomenális, akkor mi a fenét akarnak tőlem?"

Hát igen, ez a fennköltség zavaró tud lenni. De szerintem nem baj, ha csodálattal tekintünk a helyre ahol élünk. (Más filmekben talán még erőteljesebb.) Meg aztán olyanok csinálják ezeket, akiknek ez az életük, persze hogy pátosszal beszélnek róla.

Szerintem is gyönyörű képek voltak benne, és a mondanivalója is átjött, főleg a mostani helyzet jellemzése tetszett, a fenntarthatatlan (?) állapotok bemutatása. Nem tudnám megmondani, hogy mennyire pontosak a számok az ivóvíz fogyásáról, a tengervíz emelkedéséről meg a szegénység mértékéről, de azért olyan dolgokat feszeget, amik jó eséllyel bekövetkezhetnek. Például tömeges elvándorlások, éhezők számának növekedése (egyáltalán hogy van manapság éhínség), a Föld vagyonának aránytalan elosztása. Hogy az új technológiák mennyire válthatják ki a régieket és fenntarthatóvá válik-e az "élet" és a "fejlődés" magas szintje, valószínűleg még az életemben kiderül. :) (Én is pesszimista vagyok ilyen téren, én végig azon gondolkoztam a film közben, hogy az ember sose változik.)

2009-06-06 16:18:39 jesi (4) #4

Sajnos messze nem olyan erős mint a Világok arca: Baraka című film, de azért örülök, hogy a TV2 leadta nemrég

2009-06-05 20:24:38 a6notes (3) #3

Bocs, hogy flood, de korregálnom kell. Végül is az előzőek az első fél óra tükrében születtek. Ami nem változott a végéig sem, az a felületesség és az elnagyoltság. És a stílus továbbra is túl költői.
Ami eszembe jutott, hogy ha mindazok a számok igazak, akkor ha felére is csökkentenénk a fogyasztást is bajban lennénk - csak időhúzás lenne. És senki sem fogja felére csökkenteni a fogyasztását. A forduló az egyetlen módon következik majd, ahogy bekövetkezhet: természetes kiválasztódás. Az emberiség elég nagy hányada el fog pusztulni. És akkor majd valamennyire visszaáll a balansz. Sajnálom, tudom, hogy ez nem az idő, hogy pesszimisták legyünk. De nem tudom máshogy elképzelni, ismerve az embert.

2009-06-05 18:40:02 a6notes (3) #2

A képek (ahogy az el is várható), nagyon jók. Viszont a stílus szerintem elhibázott. A készítők a tárgyilagos hangnem helyett egy igen áhítatos, már-már bálványimádó stílusban mondják el a véleményüket, ami gazdag táptalaj a flamereknek (ami jól megfigyelhető a YT-bon, a kommentekben). Nagy szavak, erőltetett költőiesség. Az ötlött a fejembe, hogy ha a természet (kit simán istenként imádnak, feltétel nélkül a készítők) ennyira nagy, szuper, hatalmas, tökéletes, fenomenális, akkor mi a fenét akarnak tőlem? Nem szeretnék off-ba tévedni, de olyan greenpeace-esre sikeredett, abban az értelemben, hogy egyfajta véleményt éreztem, hogy megpróbálnak rámkényszeríteni, és minden más álláspontot és lehetőséget egyszerűen figyelmen kívül hagytak.
De könnyen el tudom képzelni, hogy ha más narrátortól hallottam volna a szöveget (például nagyszerű Sir Attenborough apó), akkor lehet jobban befogadtam volna. Túl, túl áhitatos. Álszent.

2009-06-05 10:59:15 a6notes (3) #1

Ma megtenkinthetően találtam a YouTube-on, bár lehet, hogy csak bizonyos országokból, mert a Koyaanisquatsi is fent van, és az nem engedi innen. Ezt viszont akár HD-ban is (720p).
LINK

Nekiülök mindjárt, aztán majd nyilatkozok róla.