DeUsynlige (2008) ☆ 👁

(Erik Poppe)

német-norvég-svéd dráma

4,2

2017-12-29 15:08:44 somogyireka (4) #16

szeretném majd kérni, igen már kinéztem.

előzmény: ryood (#15)

2017-12-29 13:49:20 ryood (5) #15

közben készített Poppe egy háborús drámát is, nekem tetszett Kongens Nei

2017-12-29 00:10:45 somogyireka (4) #14

Ilyenkor az van bennem, hogy az általatok leírtak okán elkezdem megszeretni a filmet, és arra a szépségre reagálok most, amit ti itt -Dió és ryood- írtok. És ez elmossa az előzőleges ellenérzéseimet. De lehet annyira vágytam a katarzist, ja mert korábban elolvastam a bejegyzéseket itt, s az, hogy ez nálam nem jött el, tett csalódottá..
Azt hiszem, mindez már nem is a filmet érinti, hanem engemet.

Viszont egyet tudok, gyorsan megnéztem a rendező egy korábbi filmjét, a Hawaii, Oslot, na és arra rá tudok mutatni, hogy ez az!! hadd legyen az, hogy arról írok örömömben és talán onnan majd vissza tudok kanyarodni ide is..még nem tudom, sikerül-e.

2017-12-28 12:02:10 Dió (5) #13

Pedig én is kíváncsi lennék a ryood által kérdezettre:), mert azért (szerintem) sokkal többről van itt szó, mint hogy "a történet bőven elviheti a hátán e filmet, meg a színészek".
Ahogy a narratíva először ide-oda hajigáltnak tűnhető darabkáit végül összeilleszti a film (nem tudom, a forgatókönyvírót dicsérjem -e), az először is remek. Erre jönnek rá a nagyon jó színészi alakítások, és egy olyan norvég filmes atmoszféra, ami még úgy is a kedvenceim közé repíti a Troubled watert, hogy jó pár ilyet láttam már. Van pár jelenet, ahol a zene és a képek együttese valami olyan gyönyörűt alkot ebben a filmben, hogy a szavam eláll. A legfontosabb részt pedig ryood fogalmazta meg lentebb a spoileres részben, úgyhogy azt már meg se ismétlem. Az egyetlen dolog, amit fel tudnék hozni ellene (és ez is csak sokadik nézésre tűnt fel), hogy a fináléval egy picit megsúrolja a giccset, de aztán valahogy még az a jelenet is egy gyönyörű zárásként él tovább bennem.

Ez igazából nem feltétlenül kérdés hozzád, mert tudom nem könnyű megfogalmazni, amikor egy katarktikusnak szánt drámánál valakinél kimarad a katarzis... Szóval részemről is no offense, pláne ha azt is figyelembe veszem, hogy veled húszból tizenkilencszer mindig egyetértek:), csak a lentebbire akartam reflektálni azzal, hogy szerintem sokkal többről van itt szó, mint egy nehéz sztoriról, mint ami majd eladja magát egy közepes rendezéssel is. Esetleg ajánlok egy újranézést egy-két év múlva, hátha akkor jobban tetszik majd:)

előzmény: somogyireka (#11)

2017-12-28 11:08:06 ryood (5) #12

csak furcsállom, mert engem sem a történet nyűgözött le önmagában (ami persze alapból brutálisabb nem is nagyon lehetne) hanem ahogy ezt sikerült kivitelezni a színészekkel, operatőrrel, zenével, vágással. és nagyot dobott rajta a narratíva, dramaturgia is, hogy újra láthatunk mindent, egészen más semszögből. minden mennyire át tud értékelődni. és önmagában az a tény, hogy eléri a film, hogy
egy gyermekgyilkossal (jóllehet nem hidegvérű, előre tervezetten gyilkoló, de mégis..) szimpatizálok
valahol hátborzongató művészi erő, hatás..
amúgy a film koprodukcióban készült, de norvégiában játszódik, norvég rendező, író, szóval alapvetően norvég. egy dán színésznő szerepel benne, aki viszont a szerepe szerint is dán.

előzmény: somogyireka (#11)

2017-12-28 11:01:24 somogyireka (4) #11

2012 óta, hogy írok ide ezen töröm a fejem, hogy miként lehet ezt megfogalmazni..futok egy kört, hátha addig kitalálom..valami "illat"ról van szó...ami nem a látottak szintjén hat. (folytköv egyszer remélem)

előzmény: ryood (#10)

2017-12-28 10:50:27 ryood (5) #10

tudom, hogy ez nem könnyű, de próbáld majd leírni azt is, hogy azon túl, hogy volt egy érzésed "kilóg a nem tudom én mi.." pontosan hol, miben érhető tetten az, hogy szerinted nincs benne igazán a rendező.
ez nem "offense" egyáltalán, tényleg kváncsi vagyok.

2017-12-28 10:36:34 somogyireka (4) #9

Azonkívül, hogy szeretnék egy ütős, mindenemben megrengető élményt, egy szupermozit, mely direkt behatol, a hibák tanulsága miatt is nézek filmeket. Jó, mondjuk, nem ez a célom, de ha már megjártam, jobban teszem, ha nem dühöngök azon, hogy két órámért hiába..
Na mert hátborzongató, képernyőhöz szegező, brutális történetet feldolgozó ez a svéd film, amiben szerintem norvégül beszélnek, ugye, de reggelre a szuperszép ölelkezős jeleneten kívül nem maradt belőle bennem semmi se.
Pedig aztán ez a Poppe úgy tűnik, odatette magát, vagyis pont az a lényeg, hogy nem magát tette ide nekem, hanem konstruált egy jó kis fájdalmas, torkot szorító drámát, naná, egy gyerek halála kapcsán nem illik itt fintorogni, sírni, orrot fújni. Döbbenni kellene.
Szóval ahelyett, hogy önmagát tette volna ide megcsinálta, patchworközte, kitalálta. És ez olyan, mint a szerelemnél, hogy hiába jó a pasi látványa, úgysem a látottak alapján esünk szerelmbe..vagyis, hiába a pontosan egymásba illesztett elemekből összetákolt történet, mégis valahogy kilóg a nem tudom én mi...Úgyhogy a tanulság megint és megint az, ne ékeskedj idegen tollakkal, csak hozott anyagból dolgozz. Ha túl akarom tolni, "szívközépből" szólj. No mert számomra ez a művészet elsődleges ismérve.

(viszont itt most maximálisan egyetértek azokkal is, akiknek tetszett, no mert a történet bőven elviheti a hátán e filmet..meg a színészek)

2017-11-21 01:37:16 ryood (5) #8

egyébként alapvetően norvég, nem svéd.

2014-10-12 00:25:08 schwed49 (5) #7

Igazi Skandináv remekmű. Semmi giccs, semmi hatásvadászat. Érthető történet és elgondolkodtató sorsok. 5

2014-05-18 12:21:29 Dió (5) #6

Egy hét alatt kétszer "sikerült" újranézni. Az utolsó 15 perc öl.

2013-10-10 01:50:09 Lil Martin (3) #5

engem nem vert földhöz, pedig vártam a csodát. mármint vártam azt az alap csodát amit az északi faszántos filmeknél szoktam.

2013-08-04 16:58:08 schwed49 (5) #4

A film nemcsak a bűnt, a jót mutatja, nem is csak a bűnöst és a szenvedő alanyt, a hanem a hozzá kapcsolódó környezet befolyását, az emberek akcióját és reakcióját. Az Isteni hit és vallás mint egy kontraszt szín áll a sötét cselekvés mögött és ezért úgy gondolom kell ide, illetve a film sokkal jobban emészthető ezáltal. Kitűnően mutatja milyen nagy szükség van az empátiára és az ennél is fontosabb emocionális intelligenciára, hogy a dolgokat ne pusztán szubjektíven lássuk, hanem objektívan is. A szereplők hitelesen játszottak a szerepüket és egy ilyen típusú filmhez nincs is jobb táptalaj, mint a skandináv drámák megszokott atmoszférája. Nagyon jó film és habár itt ott tényleg nyers és felkavaró, ugyanúgy kivehető belőle a szeretet és a lágyság is. (mellesleg nem volt az sem utolsó dolog, hogy értem a nyelvet :) )

2013-06-27 22:33:55 Kalevala (5) #3

Hiába, a svédek tudnak filmet csinálni!! Egy megrenditö dráma a bünröl és bünhödésröl, ismét egy csodálatos svéd film! Csak Istennek és a valllásnak mi köze az egészhez? A lelkiismeret müködik Isten nélkül is és nem Isten bocsát meg, hanem az ember – ha megbocsát

2012-04-24 23:21:52 aka100 (4) #2

Kiváló film.

2012-03-04 22:49:19 Dió (5) #1

Igen. Ezt hívják úgy, hogy svéd film. Most egy hétig megint nem tudok majd rendesen levegőt venni, aztán majd talán menni fog. Én nem tudom, hogy csinálják, de csinálják.