My Life Without Me (2003) ☆ 👁

Az élet nélkülem

(Isabel Coixet)

kanadai-spanyol dráma, szerelmi történet

4,1

(Ann felírja a füzetlapra) Dolgok, amiket meg kell tennem, mielőtt meghalok:

1. Naponta többször mondani a lányoknak, hogy szeretem őket.
2. Új feleséget keresni Donnak, akit szeretnek a lányok.
3. Szülinapi üzenetet felvenni a lányoknak minden évre, míg be nem töltik a tizennyolcat.
4. Együtt elmenni a Whalebay-strandra piknikelni.
5. Annyit inni és bagózni, amennyi jól esik.
6. Kimondani, amit gondolok.
7. Kipróbálni milyen egy másik férfival szeretkezni.
8. Elérni, hogy valaki belém szeressen.
9. Meglátogatni apát a börtönben.
10. Műkörmöket rakatni és csinálni valamit a hajammal.

Ann: Gondolkodsz. Nem szoktál gondolkodni. Mikor 17 évesen megszülted azt első gyereked az egyetlen fiútól, aki valaha megcsókolt, és 19 évesen szültél még egyet ugyanattól a férfitől, és anyád kertjében laksz egy lakókocsiban, és apád tíz évig börtönben ült, de te sosem gondolkodtál. Talán annyira kijöttél a gyakorlatból, hogy nem emlékszel hogy kell.

Ann: Egyedül. Egyedül vagy. Soha életedben nem voltál ilyen magányos. Csak a hazugságok maradtak melletted.

Fodrász: Helló!
Ann: Helló.
Fodrász: Azóta se jöttél vissza.
Ann: Nem.
Fodrász: Bocs, hogy annyira erőltettem a loknikat. Nem kellett volna úgy ragaszkodnom hozzá. De ma reggel eléggé kiakadtam. Veled is van ilyen? Mikor nem kerülnél a világ szeme elé. Iszonyúan stresszes dolog fodrásznak lenni. Az emberek bazi sokat várnak tőled. És időnként az agyadra megy a nyomás. Az emberek azt akarják, hogy tedd őket gyönyörűvé, de néha ez egyszerűen lehetetlen.
Ann: Tudod mit? Ne is törődj vele. Nekem sem volt valami fényes reggelem.
Fodrász: Figyelj. Föltehetnék egy személyes kérdést? Szereted a Milli Vanillit?
Ann: A sortosok, akik nem énekeltek?
Fodrász: Melléfogtál. Ők énekeltek, de a producer letiltotta. Gyakorlatilag megzsarolta őket, hogy nyilvánosságra hozza a titkukat, és lenyúlja az összes royalty-jukat. Tökre igazságtalan volt. Később kiderült, hogy tudnak énekelni, de akkor már senki se hallgatta meg őket. Túlzottan törékenyek voltak a zeneiparhoz. Miféle zenét szeretsz?
Ann: Zenét? Ö..én ezer éve nem hallgattam semmilyen zenét. Bírtam a Nirvanát. Még egy koncerten is voltam, illetve az volt az utolsó koncert. Ott, ott találkoztam Donnal, a férjemmel. Ő volt….
Fodrász: Szavad ne feledd, csak elmegyek egy kicsit rázni. A dj. jó cimbora, majd visszajövök.

Ann: Tisztán látod a dolgokat. Látod az összes elfojtott életet, hallod a fojtott hangokat. Csupa Milli Vanilli. Nézed a sok holmit, amiket nem vehetsz meg. De már nem is akarod. Mind itt lesznek, akkor is, ha te elmentél. Ha meghaltál. És mikor erre rájössz, az összes fényes cucc a kirakatban, az összes modell a katalógusban, az összes szín, sok előnyös ajánlat, az összes kiváló recept, az összes halomban álló finom étel, mind csak azért van ott, hogy távol tartson minket a haláltól. De mindhiába.

Mind, ami benne volt, elmúlt, egyenként, és nincs több éjjel, nincsen csillag, csupán egy pince, amiből sosem menekülhet, és amiben másnak nem jut hely.

Ann: Szeretem a hideget, jó éber leszek tőle.

Lee: Szerelmes vagyok beléd, és a világ kevésbé riasztó hely, mert létezel.