Les quatre cents coups (1959) ☆ 👁

(François Truffaut)

francia dráma

4,4

2024-03-03 18:47:22 LockkerDee (5) #25

Hívogató az a rohadt nagy szabadság, de mi az ára? Kétségbeesett kapálózás az önigazolásra, hogy valóban erre vágytunk vagy a valódi fellélegzés mámora? Az utolsó snitt ezt a kettősséget gyönyörűen, az ambivalencia oly külön, leírhatatlan érzésével ábrázolja. Futunk a semmibe, futunk kereteken kívül, a felelősség és az elvárások figyelő tekintetén túl, de van ebben egyszerre valami rémisztő és felszabadító, ahogy az tökéletesen kiütközik mikor a FIN felirat előtt találkozik Antoine és a kamera tekintete Truffaut alteregója, Antoine sietteti a felnőtté válást.. vagy inkább életének körülményei kényszerítik rá? Mindkettő? Tetteinket, és ezáltal magunkat meddig mosdatjuk a társadalom, a szocializációs közegeink, a környezetünk negatív hatásainak hamis vízében? Döntse el a néző.

2022-01-07 09:17:39 Xuja (4) #24

Újranézéssel sokkal jobban elkapott. Megindító, lírai, érzékeny, személyes dráma - dinamikus, friss, újszerű rendezéssel és fantasztikus filmzenével. A boldogságkeresés, szeretethiány és a bűnösség kérdésén moralizáló film nemcsak az akkori Franciaország poroszos iskolarendszerének és gyereknevelésének a kritikája, hanem sokkal univerzálisabban boncolgatja ezeket a kérdésköröket. Az operatőri munka fantasztikus, kifejezetten jó koncepció volt itt a scope képarány ahogy a fináléban megjelenik a tenger a maga végtelenségében.. Erős négyes.

2020-08-31 19:38:58 Norbert Simon (5) #23

Az utolsó képsorok abszolút felejthetetlenné teszik ezt az alkotást számomra. Egyszerűen a nagyon szép rendezés és a fényképezés végett már önmagmában zseniálisat érdemel. A témái pedig mindig is aktuálisak lesznek. 59-es film de úgy vélem a témái végett is mindenképpen időszerű és fontos film. Megtekintése fiatalok számára fontos lehet. Én a karaktert is nagyon életszerűnek találtam de mindig azért nem tudtam kedvelni sem. öt csillagos!

2018-06-28 09:42:34 mimóza (5) #22

Bár megérném egyszer, hogy a fiam Balzacot olvasva alszik el és ébred reggel!
Azt sem bánnám, ha egy polc is leégne közben. (Amennyiben Balzac miatt. Vagy bármely más szépíró miatt.)

2014-02-11 16:52:58 csabaga (4) #21

A rendező később bánta,hogy a gyereket mentegetni próbálta.
Igazi csirkefogóként kellett volna bemutatni,nem tolni a felelősséget a szülőkre vagy a tanárra.

2014-01-07 16:13:13 csabaga (4) #20

A címet a moziforgalmazásra szépen félrefordítottuk,de mikor a tévében szinkronnal bemutatták,ott már az elején felhívják a figyelmet a tévedésre.

400 csapás=sorozatos "csínytevések".

Én sajnos ezzel a gyerekkel képtelen voltam rokonszenvezni.Lop,csal hazudik,csavarog.A szüleit lehet hibáztatni,de vannak epizódok,amelyek azt mutatják,végül is szeretik őt.Az első szökése felett is napirendre térnek.
Mintha ő nem szeretné a szüleit.Nincsen egy emberi gesztusa az irányukba.

A körülményei sem rosszabbak,mint az ottani átlag.A tanító mással is ilyen,nem "pikkel" rá...Az egyik aljas hazugságát(meghalt az anyám) el is hiszi,és együttérez vele.

Mikor a film végén a pszichiáternek beszél,minden rokonszenvemet elvesztette.Ez bizony egy suttyó.
Mindenki hibás,csak ő nem.Az anyja lányanya(kiskorú erkölcscsősz!),az is baj,hogy a nagymama nevelte,meg ugye prostikhoz is akart menni,hiszen ez az ő életkorában(12) a normális.
Még a szényenérzetre is képtelen.

Köszönöm,én ebből a "szegény" gyerekből nem kérek.

2013-06-27 22:26:02 diablo3 (3) #19

kisse tulertekelt alkotas szerintem...
engem nem hatott meg es megrazo sem volt...minden tekintetben kozepszeru...
a vegere legalabb lehetett volna valami csattano,de semmi...

2013-04-14 18:16:19 ChrisAdam (5) #18

Hú, így visszagondolva mennyire jó film volt... még szinte mindig bennem él a hangulata. Nem adtam rá akkor ötöst? Pedig nagyon megérdemli, tökéletes!

2013-01-16 15:49:19 ChrisAdam (5) #17

Nem sokat tudok mondani róla. Csupán azt, hogy mondanivalója még ma is tökéletes. Nekem pedig pont jól jött egy ilyen szabadlelkű, álmodozó főhős, mert a suliból eléggé elegem van. :)

2012-11-17 23:25:17 critixx (5) #16

Itt megtekinthető magyar szinkronnal: [link]

2011-10-25 20:06:27 Csende Kristóf (5) #15

Az a bizonyos "FIN" nem hiába "befejezetlen".

előzmény: -senki- (#3)

2011-09-29 21:57:16 acidphase (5) #14

ez a film most jött át nekem ! a zene naon passzol hozzá.

2009-12-25 02:08:59 Hannibal Lecter (4) #13

Érdekes társadalmi-emberi állapotrajz egy érzelmileg magára hagyott kisfiúról és a felnőttek gusztustalan, szemellenzős, zsarnoki hatalmaskodásáról.

2009-12-01 18:26:30 critixx (5) #12

A cím egy francia közmondásra utal, ami valami olyasmi, hogy aki 400 csapást elszenved, az már bármit képes elviselni. Más forrásokban azt olvastam, hogy a 400 csapás az a végső csínytevések száma, amit már nem lehet megtorlatlanul hagyni. Valami ilyesmi lehet az igazság... Nos, igen, úgy tűnik minden nyelvben félrefordították a címet. :))

előzmény: jorgecosta (#11)

2009-12-01 18:05:03 jorgecosta (5) #11

miért van félrefordítva? nem szó szerinti fordítás ez? úgy láttam, hogy más nyelveken is ugyanígy sikerült... persze az attól még nem zárja ki, hogy a "négyszáz csapás"-nak mint szószerkezetnek franciául van egy többletjelentése is, de akkor elveszett ez angolul, németül vagy svédül is, nem?

2009-11-01 17:08:48 jesi (5) #10

Sajnos igen, de majd megveszem dvd-n, megéri

2009-11-01 13:57:12 critixx (5) #9

VHS-en láttad? Akkor valszeg nem is az eredeti (2.35:1) képaránnyal volt, az pedig nagyon rossz. :(( Szinkronnal nézted?

előzmény: jesi (#8)

2009-11-01 10:40:22 jesi (5) #8

Sajnos olyan felvételt láttam, ahol végig zúgás van és sokszor nem lehetett hallania hangokat:(
Így is egy nagyszerű filmet láttam

2009-08-29 09:42:56 critixx (5) #7

A filmtörténet egyik legszemélyesebb műve.

2009-08-28 18:25:18 Rituska (5) #6

Megrázó, nagy erejű alkotás. De nem az a fajta ami, arcul csap, földbe döngöl és sokkot kapsz tőle, (pl. nekem ilyen volt a lilja4ever) hanem valami megfogalmazhatatlan tiszta eleganciával átitatott dráma. Mintha életre kelne egy szép fekete-fehér fotó, és sejtelmesen kirajzolódna egy szomorú történet. Egy kisfiúról, akit senki nem szeret igazán, aki tulajdonképpen teher szüleinek. Egy kisfiúról, aki tehetetlenségében lassan de biztosan rossz útra tér. Elkerülhetetlen csapdák, kódolt veszedelmek, lopás, javító intézet, és kitudja mi a folytatás. Ez a film 1959-ben készült, ami egy kicsit megdöbbentő. Azóta nyilván a helyzet romlott, és a sérült családban felcseperedő gyerkőcök gaztettei súlyosbodnak. De Truffaut rátapint valamire, ami abszolút kortalanná teszi a művet, ahogy azt korábban Olórin és Zéel is megjegyezte. Talán a kisfiú értetlen, kérdő, szomorú és kereső tekintete. Az az arckifejezés, amit nehéz elfelejteni. (kimerevített kép a végén: tökéletesebb nem is lehetne). Mi a közös egy elhanyagolt gyermekben aki mondjuk 59-ben francia országban nőtt fel, és egy magyar csemetében, aki korunkban nevelkedik? Hogy boldogtalanok, és nem értik a világot. Csak rájuk kell nézni. Ott a szemükben a fájdalom. A gyermekszínészek kis zsenik. Nagyszerű alakítások, fantasztikusan szép képek, és kitűnő zene.
Egyébként én sem értem a magyar címet:)

2009-06-14 22:03:38 zéel (5) #5

Ennek a zseniális filmnek elég rejtélyes a magyar címe. Ugyanis nincs benne semmiféle 400 csapás! Félrefordítás lenne? Franciául tudók szerint kb. rosszalkodást jelent a francia cím - magyarul!

2009-06-14 20:38:36 zéel (5) #4

Kortalan remekmű - így igaz!

2009-04-14 15:07:13 -senki- (4) #3

Valóban jó alkotás, a társadalomról és a benne lévő egyénről. A rendezés és fényképezés terén vannak szép megoldások. A Fin sajnos elég befejezetlen.

2008-03-03 09:04:26 xjan (4) #2

Jó film, igen.

2006-07-07 21:20:01 Olórin (5) #1

Mit is mondhatnék? Kortalan remekmű. Sallangmentes, őszinte, megható, megrázó, hiteles, a zárójelenete pedig gyönyörű.