Mutiny on the Bounty (1962) ☆ 👁

Lázadás a Bountyn

(Lewis Milestone)

amerikai dráma, kalandfilm, szerelmi történet, történelmi film

4,0

2016-04-25 12:43:11 Charlie O'Brian (4) #11

Szűken jót megérdemel nálam is. Nagyszabású és szép film, nagyon nagy munka lehetett. Érdekes forgatókönyv és karakterek. Történelmi hűségről nem különösebben beszélhetünk.
Értetlenül állok azzal a jelentettel szemben pl., amikor két tiszt kiröhögi a kapitányt. Kevés ilyen ostoba tiszt lehetett annak idején, különösen, aki be is vallja, hogy min nevetett. Ha lett volna egy kis sütnivalója a tisztnek, akkor azonnal a matrózokat nevezi meg nevetsége tárgyául.

Talán nem érdektelen megjegyezni, hogy Bligh kapitányról ellentmondásosak az információk. A régebbi hajós könyvek, tipikusan "már már kegyetlenségig szigorú" stb mondatokkal írnak róla.
Azonban az újabb írások ennek ellentmondanak: https://hu.wikipedia.org/wiki/William_Bligh

Az azonban tagadhatatlan, hogy zseniális tengerész kellett, hogy legyen nagy tengerészbravúrt vitt véghez egy csónakkal. .

Nyilvánvalóan a film forgatókönyve egy sokkal romantikusabb álláspontot képvisel, mint ami a valóság lehetett.

Abból kevésbé érdekes filmet lehet készíteni, hogy mondjuk adott egy átlagosnak mondható kapitány, aki nem különösebben kegyetlen, de a legénységet a tahiti nők megszédítik... :) Ehhez képest igazi szabadságharcosként állítják be őket. Az is kevésbé érdekes, hogy ha mondjuk a lázadó legénység szétszéled és maradék részük egyetértésben, szándékosan elsüllyeszti a hajót, hogy eltüntessék a nyomokat és eszük ágában nincs Anglia közelébe sem menni... :)

2012-01-02 18:03:21 ChrisAdam (5) #10

Nagyon szeretem a Bounty történetét. Emlékszem, voltam vagy 8-9 éves, amikor ezt láttam a TCM-en angolul, nem is egyszer. Nem értettem belőle egy mukkot se, de nagyon élveztem. Aztán azóta persze megnéztem magyarul is.

2011-09-29 16:59:58 csabaga (5) #9

A forgatás előtt szinte már sovány volt.Utána meg majdnem úgy nézett ki,mint a Missoury fejvadászban.
Valahol olvastam,hogy 10-15 kilót hízott.Új ruhatárat kellett készíteni neki,és a kamerával,beállításokkal trükközni,hogy valahogy elleplezzék.

2011-09-28 18:43:53 BonnyJohnny (?) #8

Azt hittem, csak később hízott el. A Keresztapa és az Utolsó tangó idején nem volt kövér. Amennyire meg azokban testes, az annyi idősen elfér, pláne, hogy fiatalnak sem volt soha nyüzüge alkat.

2011-09-28 18:41:00 critixx (3) #7

Gondolom a súlyával van kapcsolatban. :-)

2011-09-28 18:40:18 BonnyJohnny (?) #6

Mi látszott a képen?
Nem tudom, mire kell goondolni...

2011-09-28 18:36:44 csabaga (5) #5

Nemrég láttam egy képet,hogy Brando a forgatás előtt és után.Hát...

2011-07-06 15:20:18 Cesare Gonzago (5) #4

Ide kattintva megtekinthető magyar szinkronnal.

2011-03-06 16:40:37 csabaga (5) #3

Nekem pont Blight karaktere tetszett a legjobban.Sokkal árnyaltabb,mint a régi változatban.
Nemrég néztem meg eredeti nyelven,sok minden más így.Brando a film elején az akkori arisztokráciára jellemző nyafogó fejhangon beszél,majd fokozatosan elhagyja ezt.
Leforgattak hozzá egy prológot,és egy epilógust is,de végül kimaradtak.A prológ megmagyarázta volna,miért a kertész a mesélő.

2011-01-15 09:44:49 acidphase (4) #2

ja jovolt, de a 35-ös változat messze jobb, jill brandot emliti, ebben is van vmi, bar nekem inkabb blight kapitany volt gyonge. laughton merfoldekkel jobban hozta ezt a karaktert.
azért min. egyszer érdemes megnézni.

2007-11-13 10:29:16 Jill (4) #1

Összességében nem rossz. Esős vasárnap délutánra kiválóan megfelel, de Brando kicsit túl sokat szenveleg, a nyűglődő, felvilágosult értelmiségi meg nem neki való szerep. Latinovits nagyszerű Fletcher Christian lett volna. Brando macsónak való, legalábbis fiatalon.