Minority Report (2002) ☆

Különvélemény

(Steven Spielberg)

amerikai akciófilm, krimi, sci-fi, thriller

3,9

2019-04-15 13:16:09 Calavera (?) #31

mondjuk egy olyan szállodaszobában és orrából takony csöpögő gyilkos-orvostól nem is várnék alapban sem mást
azt hittem, hogy később valamivel megnehezíti a Tommi fiú küldetését

előzmény: Leo_Stotch (#30)

2019-04-12 16:44:54 Leo_Stotch (5) #30

Hogy nem feltétlenül bánik vele kesztyűs kézzel a műtétnél..

előzmény: Calavera (#29)

2019-04-12 15:02:32 Calavera (?) #29

amikor a szemét kicseréli, akkor az orvos azt mondja, hogy viszonozza a szívességet, mert börtönbe zárta. De mivel is viszonozza pontosan? Mi a kiszúrás?

2019-03-09 02:44:52 dorothygale (4) #28

Izgalmas, elgondolkodtatò. Folyamatosan ébren tartja a feszültsèget, nem lehet unatkozni rajatt!

2018-06-18 22:38:58 budaik (5) #27

A pláza jelenetben milyen zene szól? Illetve melyik filmnek a zenéje?

2017-12-11 21:59:23 Norbert Simon (5) #26

Steven Spielberg Mindig eltudja kápráztatni a nézőt. A Különvéleménnyel Spielberg mester egy csodálatos filmet rendezett. Tom Cruise fantasztikusan játszik. Max Von Sydow egyszerűen fenomenális. A Colin Farrel is nagyszerű a filmben. A film rendkívül szórakoztató, lenyűgöző és lélegzetelállító. Izgalmas akció és nagyon jó thriller szerintem én úgy vettem észre nem giccses.

2014-08-06 20:28:43 sajoferenc (3) #25

A film 2054-ben játszódik. A választást ez év április 22-én tartják, kedden. DE! 2054. április 22-e nem kedd, hanem szerda lesz...

2012-05-23 20:59:48 ChrisAdam (4) #24

Nagyon tetszett és talán azért is, mert kevesebb Spielberg-stílus volt benne. Bár itt is megvolt a giccs a végére, a happy end, a szép kerek családi boldogság (terhes...), de nagyon jó kis thriller volt, szépen vezeti a történetet, néha rá lehet jönni, hogy mi folyik az egészben, de aztán megint összekutyulja a történetet és megint bogozhatjuk. A látványvilág túl erős volt, talán nem kellett volna ennyire túlzásba vinni a fényeket, meg néha látszott a szereplők bevágása az animált háttér elé. A történet, mint mondottam jó és maga a film is, talán egy Nolan rendezővel (de még Fincher is jó lenne) zseniális is lehetett volna. Azt bántam, hogy Lamar nem kapott több szerepet, így a végén nemigen lehetett sajnálni.
A kisebb poénok tetszettek - amikor a saját szemeit kergeti, a felülnézetből kamerázott póktámadás. Az első jelenet remek és a jövőábrázolás is inkább pozitívumot áraszt. Nekem tetszett, épp, hogy lecsúszott az ötösről.

2010-05-05 08:51:12 "L" (3) #23

Régi "L"-maradásom pótoltam. Pár éve biztos nagyobbat ütött volna, de azért most is jól szórakoztam, de megmarad egyszeri szórakozásnak, annál is inkább, hogy a DVD képe finoman szólva hagy némi kivánni valót maga után, de ez elképzelhető, hogy rendezői koncepció volt... Summa summárum sem Philip K. Dick, sem Tom Cruise nem tartozik a kedvenceim közé, de jobban sikerült munkáikat azért elismerem, a többin pedig egyszer jót "mulatok".

2009-10-28 14:36:55 angelsoul (5) #22

Szerintem zseniális a film!

Valakik szerint helyes az összehasonlítás film - forgatókönyv- novella közt, szerintem (és filmes tanáraim szerint is)a film önálló művészi alkotás és így is kell értékelni.

Valakinek a film túl halivúd (ez tetszik amúgy!), mások a grafémák vizuális lenyomatát keresik nagyítóval, megint másoknak katarzisélmény. Különbözőek vagyunk!
Nekem csillagos ötös! :)

2009-06-03 13:24:13 terika (2) #21

Mert Scott új világot teremtett benne. Jóhogy zseniális. :D

2009-06-03 13:21:49 Olórin (4) #20

Az az egy, amit még nem olvastam:)
Amúgy igen, a Blade Runner az egyetlen olyan Dick adaptáció, ami annak ellenére zseniális, hogy teljesen más, mint a könyv (bár a legtöbb adaptáció úgy más, hogy ki van zsigerelve, és nincs hozzátéve semmi plusz). Zseniális, csak másképp.

előzmény: ronin07 (#17)

2009-06-03 13:05:24 ronin07 (?) #19

Egyetértek. El is felejtettem leirni, hogy a Blade Runner izig-vérig Scott fantazmagória. De attól még ott dobog benne Dick szive.

előzmény: terika (#18)

2009-06-03 13:02:35 terika (2) #18

Én nem olyan rég fejeztem be az olvasást. Ha valaki látta a Blade Runnert akkor a könyv olvasása közben rájön az egyetemleges tényre: Scott megalkotta a könyvből a saját Deckard-jét a saját poszt-pre-apokaliptikus (a már megélt katasztrófa az épp születőben lévővel alkot egyveleget) világával együtt.
Az a jó, ha az ember külön veszi a könyvet és a filmet, összehasonlítani nem igazán szabad, elvész az eredetiség (ismétlem magam).

A Különvéleményhez tartozó művet nem olvastam még viszont.
Nekem annyira nem tetszett a film, nem feltétlen Criuse miatt (bár nekem sosem volt kifejezetten kedvencem ő), csak valami mintha hiányozna belőle...

előzmény: ronin07 (#6)

2009-06-03 12:50:46 ronin07 (?) #17

Szabad Albemuth Rádió?

2009-06-03 12:50:12 Olórin (4) #16

Kötelező Dick még: Figyel az ég, Csordulj könnyem, mondta a rendőr, Ubik, Kizökkent idő, Ember a fellegvárban. De igazából bele lehet kóstolni bármibe, ami itthon megjelent, mindegyik jó.

2009-06-03 12:49:50 ronin07 (?) #15

Vagy ha az egyébként neves rendezőket, például John Woo-t nem csak, mint nevet reklámoznák egy olyan Philip K. Dick adaptációnál (Fizetség), ami amellett, hogy sekélyes, nem is Woo személyiségének fényeit tükrözteti vissza, hanem ráerőltetnek nagykabátnak valami mutáns sci-fi Hitchcock-ot.

2009-06-03 12:44:12 JeszKar (4) #14

Amúgy, ami Dick részletek olvastam, az alapján úgy tűnt, hogy a művei nagyon jók film alapnak. Ennek a filmnek is az alapötlete remek, csak ha Spielberg nem akarná „ráerőltetni sajátmagát”, és ha nem lenne benne annyi logikai hiba, akkor ötös lenne, mert például hangulat tekintetében piszok erős.

2009-06-03 12:39:16 JeszKar (4) #13

thx

előzmény: ronin07 (#12)

2009-06-03 12:28:24 ronin07 (?) #12

Így igaz. Scott filmje lételméleti gyönyör, celluloidos PKD-esszencia, ezért kicsit magasabban áll nálam, mint a "Halálanyag", ami viszont az aurora mediocritas képviselője, ahogy lejjebb próbáltam fejtegetni.:) Mit ajánlok? Én se olvastam sokat Dick-től, kezembe került ez-az. A Kamera által homályosan-on feltétlenül rágd át magad, ha majd lesz időd. A Lenn a sivár Földön-kötetből olvastam Az aranyember-t, ami a Next irodalma forrása, az is óriási. De az Imposztor! Fleder sokat szidott filmjéhez máig nem volt szerencsém, de amilyen csavarral bir a novella! Egyébként a Különvélemény és az Imposztor novellaváltozatai megjelentek magyarul, azt hiszem 2002-ben a Szukits Kiadó gondozásában, csak most nem jut eszembe a kötet cime. Benne van Az emlékmás eredetije is, amire már nemigen emlékszem, csak arra, hogy annak sincs túl sok köze Verhoeven fallikus mészárlással ironizáló blockbuster-éhez. Paradox, nem? Hogy nem jut eszembe Az emlékmás-eredeti cime se?:)

előzmény: JeszKar (#11)

2009-06-03 12:17:58 JeszKar (4) #11

Akkor ő legalább belátta, hogy nem attól lesz jó egy könyvön alapuló film, hogy szolgai módon lemásolja, hanem, hogy továbbfejlesztik, hozzáadnak. Így mind a könyv, mind a film egy egészen más élményt nyújt. Amúgy sajnos, én csak az az egy Dick művet olvastam, de szívesen olvasnék mást is. Tudsz ajánlani valamit?

előzmény: ronin07 (#8)

2009-06-03 12:15:43 ronin07 (?) #10

Meglesz.

előzmény: JeszKar (#9)

2009-06-03 12:15:14 JeszKar (4) #9

A maga 182 oldalával inkább kisregény, mint regény.

2009-06-03 12:14:50 ronin07 (?) #8

Miért küszködött a könnyeivel? Mert olyan jó volt.:)

előzmény: JeszKar (#7)

2009-06-03 12:13:55 JeszKar (4) #7

Olvasd el a bárányokat is, mert nagyon jó, ráadásul nem is hosszú. Zseniális könyv de másként mint a film. Amúgy miért küzdött a könnyeivel, mert olyan jó, vagy olyan rossz volt?

előzmény: ronin07 (#6)

2009-06-03 12:00:18 ronin07 (?) #6

Két PKD-Film is készült már. Az egyik Scott Szárnyas fejvadásza, aminek bár nem ismerem a regényeredetijét, az "elektromos bárányokat", de atmoszférában, ontológiájában én nagyon is dicki-nek érzetem, és az is magáért beszél, hogy Dick a könnyeivel küszködve nézte végig a mozit (nem tudom, hogy a '82-ben elutasitott rendezői változatot vagy a stúdiós nyomásra újravágott mozis verziót).
A másik a Richard Linklater által rendezett Kamera által homályosan, amelynek képi világa is beavat a paranoiába, az egzisztenciális romlásba, és a cselekménye is 90%-ban hű a regényéhez (kivétel a film fekete humora és az, hogy Freck-be tömöritették a másik "halálfüggőt"), még a "Nemezis-epilógot" is átvették.

előzmény: gringo (#5)

2009-05-25 01:24:28 gringo (4) #5

lehetett volna zseniális film is, főleg ami a vizuális részeket illeti. de hát spielberg ettől spielberg: rettentő tehetséges, de neki ez nem elég, nagyon szeretné el is adni a filmet kb. mindenkinek, s itt romlik el az amúgy nagyon ügyesen felépített mozi. RIP P. K. Dick, hátha egyszer Jodorowsky vagy Tykwer vagy még egy nekifutással Verhoeven megcsinálja A Filmedet.

2009-03-22 18:54:18 osi (5) #4

Szerintem Tom Cruise korrekten alakította a nyomozót. (Tudom, újabban divat utálni őt.)
Nagyon megfogott a történet. Az átlag hollywood-i filmeknél több kérdést vetett fel bennem: Vajon a rendszernek hibái ellenére lenne-e létjogosultsága? Egy ember letartóztatható-e úgy, hogy el sem követte a gyilkosságot, habár biztos, hogy az bekövetkezne? A jövő ismeretében vajon hogy alakítanánk egyes sorsdöntő tetteinket?
Az operatőri munka nagyon tetszett volna, ha a szűrőzéssel nem teszik sokszor nézhetetlenné a képet. De számos jól fényképezett jelenetet kapunk így is (kedvenc: a "pókok" razziájakor felülnézetből suhanunk a lakásokon keresztül, a falakon át) és a vágás is kitűnő munka (kedvenc: a prekogok víziói). Az a jelenet amikor a glória hatására összerogyó főszereplő testét mutatja a kamera, majd a vágás után a magatehetetlen Agatha-t fektetik vissza a "helyére" egyszerűen zseniális. A két mozdulatsort olyan jó ütemben fényképezték és vágták össze, hogy nem lehet mellette szó nélkül elmenni.
A jövőben használatos eszközök, tárgyak és a díszletek nem tudom milyen arányban a filmkészítők és milyen arányban a könyv írójának az érdemei, de ilyen lenyűgöző víziót nem sokszor látni.

2008-03-23 10:45:16 Duc de Richleau (1) #3

A "hotelszobás" jelenetig akár jó is lehetne a film. De sajnos Spielberg nagyon el.. khm... rontotta a végét... És azt a Tom Crúz fiúcskát sem kellett volna erőltetni.
Szegény Dick szerintem forog a sírjában... Így el... rontani egy remek történetet... De hát ez hálivúd....

2008-01-28 19:20:46 Olórin (4) #2

Mint a legtöbb Dick-adaptáció, ez is csak a történet alapjait veszi át, és egészen mást hoz ki belőle. A novella amúgy valóban azzal végződik, hogy a főszereplő (aki ott nem egy hibátlan fogsorú bugris, hanem egy 50-es, nem épp atlétikus, kopaszodó férfi) találkozik az potenciális áldozatával - és meg is öli, de ott persze mások a körülmények, ahogy a csattanó is: ugyanis a novellában mindhárom vélemény "különvélemény".

2008-01-28 18:48:59 budaik (5) #1

Szerintetek jó tett neki, hogy továbbgondolták a novellát?
Én ugyan nem olvastam, de mesélték, hogy eredetileg a hotelszobás jelenetig tartott a novella...