The Hill (1965) ☆ 👁

(Sidney Lumet)

angol dráma, háborús film

4,4

2022-08-07 08:28:32 Kerno (4) #17

Minden erőszakszervezet célja az egyén akaratának megtörése, megalázása, ha ez nem sikerül akkor az elpusztítása. A kisstílű, frusztrált, kisebbségi komplexussal terhelt pszichopaták voltak mindig a történelem legnagyobb zsarnokai, gyilkosai, lehettek akármilyen pozícióban. Ha egyszer - akármilyen kis - hatalmat kapnak, akkor jaj az alatta lévőknek. Nem ismer kegyelmet, a végsőkig kínozza áldozatait, ez a határtalan gonoszság. Persze az alattvaló sem tűr el mindent, egyszer fellázad, és akkor kő kövön nem marad, ahogy mondani szokták. Sokunk igazságérzetével találkozik a börtönkápó halála, de ezzel az elnyomó rendszer nem változik meg, csak egy féreggel kevesebb szennyezi a földet, ez is valami.

2022-08-05 18:35:32 Xuja (4) #16

Lassan indul, de aztán egy kíméletlenül feszült, szuggesztív pokoljárásba csap át a film, érzékletes és erős alakításokkal, valamint biztos kézzel dirigálva. Messze nem olyan megkapó a forgatókönyv, mint a 12 dühös ember vagy a Bombabiztos esetén, de az említett pozitívumok miatt így is erős az összkép. Stabil négyes.

2021-05-31 12:14:18 Rorschach (5) #15

Számomra Sidney Lumet a rendezők krémjének krémjét képviseli, de ha valakiben esetleg lennének még kétségek, az nyugodt szívvel leülhet A domb elé.

Itt megnézheti, hogyan is kell feszültséget eszkalálni, utolsó harmadra izgalmakat pattanásig feszíteni, illetve mesterkurzust kap abból is, hogyan kell kinéznie egy film utolsó percének.

Avagy szép kövér ötös, kétség sem férhet hozzá.

2020-06-26 22:54:16 Sziez (5) #14

Na, ez egy remek darab!

2019-07-01 19:01:32 zéel (5) #13

Az egy-központú rendszer. Amikor a hatalmon lévő azt hiszi, hogy örökké tart a hatalma, és bármit megtehet, bárkivel...törvényesen (a hatalom törvényei szerint). Aztán porszem kerül a gépezetbe.
Ez a film, ez a téma, sajnálatosan időtállónak bizonyul. Persze, ez lenne a művészet egyik legfontosabb ismérve: időtálló alkotásokat készíteni, időtálló üzenetekkel.

2015-12-29 04:22:02 zetor (5) #12

Nos, mivel a nap filmje, de még senki nem írt hozzá. Én ehelyett a King Rat-et szerettem volna nézni, de mivel azt nem tudtam felirattal ellopni, így maradt ez. Nagyjából én a Boldog karácsonyt Mr. Lawrence!-el tudom párhuzamba hozni, és amíg az is zsír volt, ez még sokkal jobb annál. Sajnos elég rég láttam ahhoz, hogy itt belemenjek mélyen a cselekménybe, meg ha most láttam volna, sem tenném, de azért a film néhány képsora azóta is beleégett az emlékezetembe. Szóval végülis mit ne mondjak, faja film! Ahogy Lumet idézete a film adatlapján kifejti, én is úgy éreztem, a végére totál kimerültem.

(ez pedig egy értékes hozzászólás)

2015-02-07 23:28:02 Jereváni Rádió (5) #11

A könyvet korábban olvastam, nagyon tetszett, a film pedig méltó a műhöz.
10/10, csont nélkül ötös, Lumet egyik legjobbja.

2014-12-13 21:46:57 Bong (?) #10

Nem igazán találok szavakat, hihetetlen film. Mindenesetre ha valaki megint megkérdezi miért nem kedvelem a honvédséget, már tudok mondani egy filmet ami summázza a véleményemet erről az egészről. Nevetséges bürokrácia és rabszolga képző. Először meg kell törni az embert, teljesen leépíteni szellemi síkon és akkor lehet újra felépíteni, akkor lehet belőle katonát csinálni, akkor lehet a halálba küldeni ha a parancs úgy szól. Épp ahogy Nagy Testvér az 1984-ben. Mindezek mellett feszült kamaradráma ami a film előrehaladtával egyre nagyobb csapásszámra kapcsol majd egy gyors vágással jön a film vége és a katarzis.

Mestermunka!

2013-12-30 23:55:33 Lil Martin (5) #9

hinnye. én ezt leginkább a száll a kakukkhoz tudnám hasonlítani, de amennyivel volt az hosszabb (és szintén nagyon jó), annyival jobb ez.

2012-07-13 21:50:54 BonnyJohnny (5) #8

Hiába két óra, végig lekötött. Sőt, egyre jobban, a filmidő előrehaladtával. A vége már olyannyira hirtelen jött, hogy el sem akartam hinni, hogy lement két óra. Mondjuk ehhez az érzéshez a fantasztikus vég is kellett. Ritka az ilyen jó filmvég.

2011-12-17 21:36:39 VVega (5) #7

Zseniális kamaradráma fantasztikus színészekkel, elejétől a végéig vibrál a vászon a feszültségtől. Csak engem emlékeztet lényegében az Egy becsületbeli ügy alapszituációja a Domb témájára?

2010-06-20 21:44:48 Gasz András (5) #6

A domb:

Nagyszerűen szinte 2 órányi folyamatosnak tűnő filmezéssel és csodás rendezéssel operáló filmet láthattam. A szereplők, élükön talán Sean Conneryvel lehengerlőt nyújtottak. Rajtuk keresztül látszottak a foglyok alapvető jellemábrázolásai és annak megváltozásai a film végére. Nagyszerű forgatókönyvi ötlet volt a mesterségesen megalkotott embertelen körülmények ábrázolása e katonai büntetőtáborban.
Néha felmerült bennem A dicsőség ösvényei c. remek is, mint picit hasonló témakörrel dolgozó film.
Talán picit elnyújtottnak éreztem a filmet néhol illetve filmzene gyakorlatilag nem is volt, pedig a téma adta volna egy két szép dallam felcsendülését szerintem.
A film minőségét és filmezését látva nem csodálom, hogy a rendező is belefáradt a már-már szinte embertelen forgatásba a forró napsütésekkel és hosszú forgatási napokkal 'megsegítve'. Ironikus módon a stáb tagjai is átérezhették így Robertsék és Stevensonék sanyarú sorsát.

2010-04-28 16:32:22 puttancsospeti (5) #5

Így igaz. :-)

előzmény: Gina_88 (#4)

2010-04-28 16:09:13 Gina_88 (5) #4

És érdemes elolvasni a könyvet is :)

2009-03-14 18:56:46 puttancsospeti (5) #3

Csillagos ötös. Kristálytiszta alkotás!

2009-03-14 18:54:46 sztich (5) #2

Nagyon nagy film! Lumet respect. Na meg az összes szereplőnek. Ez az a film, ami megmarad az emberben.

2009-02-08 01:44:15 matykocska (5) #1

Hatalmas nagy alkotás! Nem egy könnyed, vasárnap délutáni családi "popcornfilm", de akinek a 12 dühös ember tetszett, annak feltétlen ajánlom, hogy nézze meg! Ez a mű is legalább olyan nagy problémákat feszeget. Kicsit lassan bontakozik ki, de a feszültséget folyamatosan adagolja, végig leköti az ember figyelmét. Zseniális!